hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > KIYAMET VE HESAP GÜNÜ > Dünya Hayatı > Dünya ve Ahiret dengesi

Seçenekler Stil
Alt 19. January 2013, 01:18 AM   #1
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of
Standart Yeni arabanin getirdikleri

Hosuma giden bu anlamli satirlari siz kardeslerimle paylasmak istedim. Bir siteden alintidir.

Çürük bir arabam vardı. Gaz pedalının yanındaki sac delikti. Oradan rüzgar girerdi. İki çorap giyerdim. ‘Ya Rab, ayağımı üşütmeyecek bir araba’ diye dua ederdim. Yeni doğmuş oğlumuz arka koltukta ise, fren yaparken elim arkaya giderdi. Çünkü arkada da koca bir delik vardı.

O zamanlar alarm pek yoktu. Bir gürültüde arabası olanlar uyanır, teyakkuza geçer, pencereden tarassut ederlerdi.

Benim kılım bile kıpırdamazdı. Kapısı kilitli değilmiş, penceresi açıkmış, teybi çalarlarmış, umurum değildi. Deliksiz uyur, tevekkül halinde olduğumu düşünürdüm.

Ta ki, bir gün o arabayı gıcır bir arabayla değiştirene kadar…

O günden sonra en ufak gürültüde uyanıp, tıpkı komşular gibi tarassuta geçtim.

Anladım ki, maharet benim içimdeki cenin tevekkülde değil, arabaya verdiğim değerdeymiş. Mal canın yongasıymış. İmtihan zormuş. Tevekkülüm tevekkül değilmiş.

Allah’tan düşmanıma yokluk değil mal vermesi için dua edeceğim kadar anlamlıymış.
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
merdem Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 4 Kisi:
bartsimpson (19. January 2013), Bilgi (19. January 2013), dost1 (21. January 2013), Miralay (19. January 2013)
Alt 20. January 2013, 09:59 AM   #2
Fers
Uzman Üye

Tesekkür: 0
59 Mesajina 91 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
Fers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud of

nedir bu hikayenin hikmetli mesajı,

mal demek dert demek, önemli olan tevekkül mü,

adam tek gözünü kaybedene kadar iki gözün kıymetini bilmedi, şimdiden sonra kalan diğer gözüne gözü gibi bakar artık, "aman bişi batmasın o da giderse ne yaparım"...
canın yongası olan mal ise göz neyin nesi...

neymiş bu tevekkül...

peki ya imtihan, burada da soruyorum,

elde var iki kişi, biri öldü bir yaşında, diğeri doksanbir...

doksanbirlik muhterem pek övgüye değer, her türlü zorluk/sıkıntı/acıya göğüs gerdi/dayandı, yetimi doyurdu, hakkı bildi gasp etmedi, sürekli rabbini övdü ve diyelimki böylece haketti cenneti..

ya diğeri, o da haketti mi...

diyelimki haketti ve buluştular aynı cennette, doksanbirlik dedi ki; "ben doksan senemin hatrına saygı isterim, o ne yaptıda benle aynı kefeye kondu, ya beni ya da onu alın buradan aynı yeri haketmedik"...
ne yapsın adam dünya hayatında öğrendi bunu, çalışmadan ekmek bile yokken cennet neden olsun...

diyelimki dereceleri ayırdılar koydular ayrı katmanlı cennetlere, bu sefer diğeri dile geldi; "ben mi istedim bir yaşında göçmeyi imtihandan muaf olmayı, bende isterim onun cennetinde yer almayı"....

üniversite sınavında bunu yapsalar ortalığı yıkar sınavdan geçmiş olanlar sınava girmeden yerleştirilenlere öfke duyarak, hadi bunlar aciz insanoğlu ondan herşey beklenir...

peki Alemlerin Efendisi...

.
Fers isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 20. January 2013, 11:36 AM   #3
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Alıntı:
Fers Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
nedir bu hikayenin hikmetli mesajı,

mal demek dert demek, önemli olan tevekkül mü,

adam tek gözünü kaybedene kadar iki gözün kıymetini bilmedi, şimdiden sonra kalan diğer gözüne gözü gibi bakar artık, "aman bişi batmasın o da giderse ne yaparım"...
canın yongası olan mal ise göz neyin nesi...

neymiş bu tevekkül...

peki ya imtihan, burada da soruyorum,

elde var iki kişi, biri öldü bir yaşında, diğeri doksanbir...

doksanbirlik muhterem pek övgüye değer, her türlü zorluk/sıkıntı/acıya göğüs gerdi/dayandı, yetimi doyurdu, hakkı bildi gasp etmedi, sürekli rabbini övdü ve diyelimki böylece haketti cenneti..

ya diğeri, o da haketti mi...

diyelimki haketti ve buluştular aynı cennette, doksanbirlik dedi ki; "ben doksan senemin hatrına saygı isterim, o ne yaptıda benle aynı kefeye kondu, ya beni ya da onu alın buradan aynı yeri haketmedik"...
ne yapsın adam dünya hayatında öğrendi bunu, çalışmadan ekmek bile yokken cennet neden olsun...

diyelimki dereceleri ayırdılar koydular ayrı katmanlı cennetlere, bu sefer diğeri dile geldi; "ben mi istedim bir yaşında göçmeyi imtihandan muaf olmayı, bende isterim onun cennetinde yer almayı"....

üniversite sınavında bunu yapsalar ortalığı yıkar sınavdan geçmiş olanlar sınava girmeden yerleştirilenlere öfke duyarak, hadi bunlar aciz insanoğlu ondan herşey beklenir...

peki Alemlerin Efendisi...

.
Farzedelimki Ruhlar Aleminde her insana dünyadaki hayati gösterildi, yani dünyada hayatta iken ne yapacaklari ve nasil bir insan olacaklari, tüm hayati.

Ana rahminden dünyaya gözlerini actiginda hic bir seyden haberi yok, her seyi en bastan ögrenmesi gerekiyor. Belli bir yastan itibaren aklini kullanarak hayatina bir yön, bir görüs vermesi gerekiyor.

Ne dereceye kadar aldigi kararlarda dogru olabilir, ne dereceye kadar ruhlar aleminde gözleri önüne serilmis hayatina benzerlik olabilir? Kendine ne imkanlar sunulmustur ve hangi tercih yollari kendisine gösterilmistir?

Musa peygamberin kissasindaki misal olarak her kücük cocuk olarak öleni nasil degerlendirebilirz? Kissadaki cocuk kötü birisi olup anne ve babasina asi olabilecegi gibi, anna ve babanin da cocugunu dinden cikarabilecegi düsüncesinde olmaliyiz.

Nereden ne zaman duydugumu bilemiyorum su an, ama söyle bir hikaye hep aklimda kalmistir. Hikaye diyorum, lütfen elestirilerde dikkatli olun. Ölüm meleginin Allah'in emirlerine karsi gelecegi zaten düsünelemez.

Rabbimiz Azraile sormus: Kimin canini büyük bir zevkle aldin, kimin canini büyük bir acima ile almaktan vaz gectin?

Azrail: Kücücük cok tali masum görünüslü bir bebek vardi, canini almaya bir türlü kiyamadim ve hayatta biraktim.

Bir ülkenin cok zalim bir krali vardi, onun canini alirken büyük zevkle aldim, hic acimadan.

Rabbimiz: Ey Azrail, o aciyipta canina kiyamadigin masum bebek varya, iste ondan o canini acimadan zevkle aldigin kral olmustu.
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 20. January 2013, 08:43 PM   #4
Fers
Uzman Üye

Tesekkür: 0
59 Mesajina 91 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
Fers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud of

ikinci hikaye birincisini mumla aratır cinsten...

.
Fers isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Fers Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
bartsimpson (21. January 2013)
Alt 20. January 2013, 09:05 PM   #5
ates demir
Guest

Selam;
Buna hikaye degil de masal desek daha dogru olur bence, ancak bu masaldan çıkacak İBRET te sıkıntılı. Potansiyel kötü krallar...
Allah adildir. ZERRE haksızlık olmaz. Yeterince ÖMÜRLENMEDEN cahime gidilmeyecegi gibi, yeterince haketmeden de cennete gidilmez. Musa ve bilgin kul kıssası kanımca müteşabihtir. Musa nın haksızlık karşısındaki tutumunu yansıtır, Allah ın bilgin kuluna karşı bile. Aslında Musa bu sınavı tamda istenildigi gibi geçmiştir.
Selam

Bookmarks

Etiketler
arabanin, getirdikleri, yeni