hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > NÜZUL SIRASINA GÖRE TEBYîNÜ'L -KUR'AN İŞTE KUR'AN ve VİDEOLARI Hakkı Yılmaz > İniş Sırası ile Sureler > 99.Talâk Suresi

Seçenekler Stil
Alt 20. December 2017, 10:09 AM   #41
sevginur
Uzman Üye

sevginur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 477
198 Mesajina 386 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
sevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud of

Alıntı:
galipyetkin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın sevginur.

"Sorularımdaki ifade tarzım eksik olabilir" diye beyan etmişsin.

Hayır!
İfade edişlerin tam yerinde. Lütfen bu şekilde devam et.
Birinci ayet gayet açık. Ne diyor. "kadınları BOŞADIĞINIZ zaman".
Dolayısı ile tek taraflı irade beyanı.

Yukarıda şöyle demişsin:
"boşanma kararı elbette ikisine aittir. Ancak Talak 1. ayette hitab boşanma kararı veren erkeğe ait değil mi?"

Bir de yukarıda şöyle yazılmış: "kadın ya da erkek "Ben seni boşadım" deyince hangi ayete göre boşanma bitmiş gitmiştir."

Nisa suresinin birinci ayeti için "ikişer üçer dörder" ifadesi evlenmeye konu yapılırsa kadınlar da "kuma" olur

Ben bu ayetlerde geçen ifadelerin yalnızca "evlilik hukunu" anlatmadığını biliyorum ve anlatılan mânâlandırışlara katılmıyorum. Bir an evlilik hukuku olduğunu var saysak bile belirtilen evlenme çeşidi dost tutmak, kumalık ilişkisidir. Böyle ilişkileri bozmak için mahkemeler yetkili olur mu?
Olmaz çünkü hukuki değildir.

O halde bu şekildeki birlikteliklerin sonlandırılması nasıl olur?
Tahakküm altındaki kadına böyle bir hak verilmez ve ERKEĞİN "boşsun" lafıyla kadın hiç güvencesiz tekmeyi yer.
(son zamanlarda mahkemeler bu durumda kadına bazı maddi imkanlar sağlamaktadır).

Dolayısı ile Nisa-3. ayetini dayanak yaparak yasal gibi gösterilmeye çalışılan dost tutma, kuma getirme gibi olaylarda resmi bir evlilik olmadığından resmi bir boşanma da yoktur. Bu yönde hiç bir hakkı olmayan kadın da ERKEĞİN TEK TARAFLI "boş ol" iradesi ile kapıya konur.

Saygılarımla.
Galip Yetkin
Allah'ın selameti cümlemizin üzerinde olsun

Allahın sözlü ve sözsüz ayetlerin hikmeti birer mucuzedir.Her asırda değişik hikmeti anlamları olur.. Ayetleri okurken ve üzerlerinde düşünürken herkes kendi ilmince bir şeyler anlayabilir ve kendi çağlarına göre , kendi mesleğince,yaşına yaşadıklarına göre.. Sizin bu ayetle ilgili görüşünüzde farklı algılama olabilir. Allah'ı yanlış tasavvura, şirke götürmedikçe bir bakış açısıdır.Farklı pencereden Düşündürür .Geçenlerde bir kardeşimiz Süleyman aleyhisselam 'da geçen karıncaları güneşe tapan topluluğun kraliçesi Belkıs üzerinden değişik bir düşünceyi dile getirmiş.Karıncaların fıtratlarına verilmiş davranışlardan yola çıkmış Bu varlıkların yaşam tarzı manen ,madden aldıkları tedbirleri,yardımlaşmaları , ortaklaşa birlik içinde kolay kolay bozulmayacak kenetlenmeyle korumuşlar.kainat kitabından ibret alınıp insanın toplumsal tedbirsiz , düzensiz, yaşamları ,ayrışma ve bozuluşları değinmişti çok hoşuma gitmişti.
Ve ben asla sizin taptıklarınıza tapacak değilim/ Ben asla sizin yapmış olduğunuz ibâdeti yapıcı değilim. Siz de benim taptığıma tapacak değilsiniz/ Siz de benim yapmakta olduğum ibâdeti yapıcı değilsiniz.
Sizin dininiz sadece sizin için, benim dinim de sadece benim içindir.”
Kâfirûn Sûresi

Konu sevginur tarafından (20. December 2017 Saat 10:30 AM ) değiştirilmiştir.
sevginur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiketler
suresi, talâk