hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > HADİS ve SÜNNET > Kuran Işığında Sünnet

Seçenekler Stil
Alt 6. June 2014, 07:05 AM   #61
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Yunus-:36
"Onların çoğu ancak zannın ardından gider. Oysa zan, hak namına hiçbir şeyin yerini tutmaz. Şüphesiz Allah onların yapmakta olduklarını hakkıyla bilendir"

"Raviler sıka (sağlam ) dahi olsalar hata yapmış olabilirler yada hatasız nakletmiş olabilirler bunun garantisi yoktur. Yani kesinlikle ALLAH Rasulune aittir yada kesinlikle ALLAH Rasulu ne ait değildir diyemeyiz. Zira direk ALLAH Rasulun den duymadığımız için kesinlik arz etmez zan ifade eder. Bahsi geçen rivayetin uydurulduğunu iddia etmekde yada nakilde hata edildiğinide beyan etmek sadece zan dan ibarettir."

Yukarıdaki satırlar Sayın ebumaruf'a ait.
Şu satırlar da kendisinden; "Bir çok günümüz aliminin red ettiği hatta muhaddisler tarafından zayıf olarak nitelendirilen
hadis rivayetlerinin Kuranın bütünüyle nasıl uyum oluşturup. Tam olarak anlayamadığım meselelerde bana ışık olduğunu gördüm."

Nasıl anlamalıyım?

Acaba bir açıklama gerekir mi?

Saygılarımla.
Galip yetkin.

Konu galipyetkin tarafından (6. June 2014 Saat 07:14 AM ) değiştirilmiştir.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 6. June 2014, 12:09 PM   #62
ebumaruf
Katılımcı Üye

Tesekkür: 0
2 Mesajina 2 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
ebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud of

Dostum verdiğin ayet ve nice benzeri ayetler zannın kesinlik kazanmadığı için hakikat olmadığını ifade eder. Bu sebeble kesin hüküm verilemez manasındadır.
Yani zanla bu kesin böyledir demek men ediliyor.
Benim ifadelerimde ise
bir rivayetin ALLAH rasuluna aittir yada değildir ifadesi zannidir.
Yani olabilirde olamazda.
Red edilen yani zan ile bu uydurmadır diye kesin olarak red edilen hadis rivayetlerinin bana ayetleri daha iyi anlamama faydası olduğunu belirttim.
Yani şudur ki.
Onu red edenler zanla red etmiştir.
Bende zanla deseydim bu rivayeti ALLAH rasulu s.a söylemiştir benimkide yanlış olurdu.
Halbuki ben ALLAH Rasulu a.s söylemiş olabilir diyerek inceledim.
ALLAH rasulu a.s söylemiş olabilirin manası olmayada bilir. Bu ise zan değil hakikattir.
Ya söylemiştir ya söylememiştir.
Umarım izah edebilmişimdir.
ebumaruf isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 6. June 2014, 12:55 PM   #63
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Ehhhh.....!. Pes yani....!

"ALLAH rasulu a.s söylemiş olabilirin manası olmayada bilir. Bu ise zan değil hakikattir.
Ya söylemiştir ya söylememiştir."

diyebilen biri yarın-öbür gün: "Allah vardırın mânâsı, olmaya da bilir. Bu zan değil hakikattir. Ya vardır ya yoktur" da diyebilir.

bu nedenle "emin/güvenilir" bırı değilsiniz gibi geliyor bana.

Saygılarımla.
Galip Yetkin.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 6. June 2014, 01:03 PM   #64
bartsimpson
Super Moderator

bartsimpson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 481
200 Mesajina 303 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
bartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud of

Alıntı:
ebumaruf Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Dostum verdiğin ayet ve nice benzeri ayetler zannın kesinlik kazanmadığı için hakikat olmadığını ifade eder. Bu sebeble kesin hüküm verilemez manasındadır.
Yani zanla bu kesin böyledir demek men ediliyor.
Benim ifadelerimde ise
bir rivayetin ALLAH rasuluna aittir yada değildir ifadesi zannidir.
Yani olabilirde olamazda.
Red edilen yani zan ile bu uydurmadır diye kesin olarak red edilen hadis rivayetlerinin bana ayetleri daha iyi anlamama faydası olduğunu belirttim.
Yani şudur ki.
Onu red edenler zanla red etmiştir.
Bende zanla deseydim bu rivayeti ALLAH rasulu s.a söylemiştir benimkide yanlış olurdu.
Halbuki ben ALLAH Rasulu a.s söylemiş olabilir diyerek inceledim.
ALLAH rasulu a.s söylemiş olabilirin manası olmayada bilir. Bu ise zan değil hakikattir.
Ya söylemiştir ya söylememiştir.
Umarım izah edebilmişimdir.
Bir hikaye geldi aklıma...

Muhammed Peygamber bir gün mescidde sohbet ederken birden ayağı kalkar ve wc'ye gider...
Etrafındakiler bu harekette hikmet aramaya başlar...
Konuşmalar şöyledir...

- Abdesti bozumluştur. Tazelemeye gitti...
- Yok yok. İki namaz arası tek abdestle durulmaz. Abdest yenilemeye giitti...
- Konuşulan mevzuu abdest alayı gerektiriyordu...
- Sakın konu ile alakalı yeni bir vahiy gelmiş olmasın...
- Namaz kılacaktır...
- YAHU SADECE TUVALETE GİTMİŞ OLAMAZ MI????

Sünneti adet, sünneti ibadet önüne geçmeye başlayınca bu tartışmalar bitmez.
Bırakalım O ne dedi, Bu ne dedi tartışmalarını.
Dini hadislerden öğreneceğimize, Kuran'a bakalım.

Formül basit...

Önce OKU...
Sonra iyi insan ol...

Memleketimizin, islam camiasının ve dünyanın öncelikle buna ihtiyacı var...
Gerisi arkadan gelir...

Yumurta mı tavuktan, tavuk mu yumurtadan kısır döngüleri, yumurtanın ne kadar faydalı bir besin olduğu gerçeğini değiştirmez.
Alt 6. June 2014, 01:47 PM   #65
ebumaruf
Katılımcı Üye

Tesekkür: 0
2 Mesajina 2 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
ebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud of

Alıntı:
galipyetkin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ehhhh.....!. Pes yani....!

"ALLAH rasulu a.s söylemiş olabilirin manası olmayada bilir. Bu ise zan değil hakikattir.
Ya söylemiştir ya söylememiştir."

diyebilen biri yarın-öbür gün: "Allah vardırın mânâsı, olmaya da bilir. Bu zan değil hakikattir. Ya vardır ya yoktur" da diyebilir.

bu nedenle "emin/güvenilir" bırı değilsiniz gibi geliyor bana.

Saygılarımla.
Galip Yetkin.
Arkadaşım Biz hadis rivayetlerinin ALLAH Rasulune a.s ait olup olmadığının meselesinin zanni olduğunu belirtiyoruz.ALLAH ın c.c varlığı birliği yada
Ayetler zannıdir demedikki onu burdan nasıl çıkardın anlayamadım.
Bizimki manada değil usuldedir.
Sen ayetlerin manası kesin şöyledir dediğinde emin ve güvenilir birisi olamazsın ki. Sadece ALLAH c.c adına konuşmuş olursun.
Ben tabiki ALLAH rasulu s.a adına konuşamam tabiki emin değilim o söyledi yada söylemedi diyemem.Orda değildim ki. Güvenmekte zaten sana kalmıştır. Zira ben bir iddia da bulunmuyorumki güvenesin yada güvenmeyesin.
Bana güvenince yazdığımdan ne anlayacaksın.
ALLAH Rasulu a.s söylemiş yada söylememiş olabilir diyeceksin.
Peki güvenmediğinde ne diyeceksin. Yalan söylüyorsun ALLAH rasulu a.s söylemiştir diyeceksin. Bende sana ordamıydın diyeceğim.
Yok söylememiştir diyeceksin yine soracağım oradamıydın.

Fakat sen sanki ALLAH c.c la bire bir görüşmüş gibi ALLAH c.çc ın ayetlerinin manası kesinlikle şöyle dediğin an emin ve güvenilir olamazsın.
O zaman sorarın ordamıydın.
ebumaruf isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiketler
değeri, kaynak, sünnetin