hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > İMAN > Şirk ve Müşrikler > Putlar ve küfrün öncüleri

Seçenekler Stil
Alt 17. November 2012, 06:45 PM   #11
khaos
Uzman Üye

khaos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 229
167 Mesajina 302 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
khaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud of

Sevgili merdem,
Tanrının en güzel isminin Allah olduğu konusunda sizinle hemfikirim.
Öte yandan yazımı tekrar okumanızı rica ediyorum.Sizin paylaştığınız ilk makaleye dayanarak yazdım o yorumu.Yayınladığınız makalede eski dinlere ait tanrı inançları ve isimleri inceleniyordu.Hatta köken olarak ''Allah'' isminin nereden geldiği.
beni tenkit ettiğiniz konulara maalesef katılmıyorum.İslamda Allah inancını anlatan bir makale değil ki ona göre yorum yapayım.

diyorsunuz ki;
''Size "Kardesim Chaos" demeyip "Alpaslan" desem ve yine de sizi kastetmis olsam, siz dahil burada kimse bilemez kime hitabettigimi, benim bilmem yeterli olurmu bu durumda?''

Peki dualarınızda Tanrıyı anarken hangi isim sıfatları kullanıyorsunuz.
mesela Alemlerin rabbi,yüce yaratıcı,mülkün sahibi... gibi
bu isim sıfatlar sizin kime dua ettiğiniz gerçeğini değiştiriyor mu? verdiğiniz örneklerle yaptığım yorum arasında bir bağ kuramadım kusura bakmayın.

İbrahim Peygamber tanrısını nasıl tanımış bir bakalım
EN'ÂM 75/76/77/78/79
Böylece biz İbrahim'e göklerin ve yerin melekûtunu gösteriyorduk ki, gerçeği görüp bilerek inananlardan olsun
Gece onun üstünü örtünce bir yıldız gördü de "İşte Rabbim bu!" dedi. Yıldız battığında ise "Batıp gidenleri sevmem!" diye konuştu
Ay'ı doğar halde görünce, "Rabbim bu!" dedi. O batınca da şöyle konuştu: "Eğer Rabbim bana kılavuzluk etmeseydi sapıtan topluluktan olurdum
Nihayet Güneş'in doğmakta olduğunu gördüğünde, "Benim Rabbim bu, bu daha büyük!" dedi. O da batıp gidince şöyle seslendi: "Ortak koştuğunuz şeylerden uzağım ben."
Ben bir hanîf olarak yüzümü gökleri ve yeri yaratana döndürdüm. Müşriklerden değilim ben."

kuşkusuz sadece İbrahim peygamber değil, insanlık tarihi boyunca bir çok beşer aynı paradigmayı yaşadı.Ve kendilerini yarattığını düşündükleri varlığa isimler verdiler.(bu tanımlamalar islama uygun olmayabilir de)eski yunanlılar khaos, yahudiler yehova, müslümanlar Allah.

ben ne demiştim;
İnsan oğlu Yüce yaratıcıya ister Allah, ister Yehova,ister Khaos desin.
Bu onun yaratma ve mutlak gücü elinde tutan, kendisinden başka ilah olmayan, tek tanrı olduğu gerçeğini değiştirmez

Konu khaos tarafından (17. November 2012 Saat 06:54 PM ) değiştirilmiştir.
khaos isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
khaos Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
dost1 (17. November 2012), Miralay (20. November 2012)

Bookmarks

Etiketler
allahuekber, hubelüekber