hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > İMAN > Kur’an

Seçenekler Stil
Alt 29. June 2015, 11:34 PM   #11
Saadettin Sipehsalar
Katılımcı Üye

Saadettin Sipehsalar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 5
18 Mesajina 19 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
Saadettin Sipehsalar has much to be proud ofSaadettin Sipehsalar has much to be proud ofSaadettin Sipehsalar has much to be proud ofSaadettin Sipehsalar has much to be proud ofSaadettin Sipehsalar has much to be proud ofSaadettin Sipehsalar has much to be proud ofSaadettin Sipehsalar has much to be proud ofSaadettin Sipehsalar has much to be proud of

Alıntı:
bartsimpson Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Fıkıh Literatürü???
Vacip???

Ben size Türkçe lugattaki manasını vermedim.

Türk Dil Kurumunun "Nafile" kelimesinin (ki orada da Arapça olduğu zaten yazıyor.) anlamı ile ilgili yazısını gösteren linki yolladım.

Aynı şeyi Diyanet İslam Ansiklopedisi için de yaptım.

Ama eğer siz ibadetlerinizi hala farz, nafile veya sünnet, vacip diye ayırıyorsanız?
Bence daha okumanız gereken çok konu ve kitap var.
Başta da Kuran...

Sevgi ile kalın...

Hepimizin okuması gereken çok kitap var üstad, ben okuduğum kitapları sadece kendim için okumuyorum. Okuduklarımdan öğrendiğin hakikatleri, doğru bilgileri insanlar ile paylaşıyorum. Okumasalar bile öğrenmelerine vesile oluyorum. Beninm okumadığım pek çok kitabı siz okumuşsunuz, siz enaniyet sahibi değilseniz ve sadece kendiniz için okumamışsanız ve Allah'ın öğüdü olara öğrendiğinizi paylaşıyorsanız benimle de paylaşın. Ben bilmiyorum sizden öğreneyim mâdem...

İbadetleri nasıl ayıracağız azizim, sen nasıl ayırıyorsun. Mizahi bir yaklaşım sergilemiyorum sadece öğrenmek istiyorum.

Benim şahsi kanaatim ibadet, ibadettir. Sadece Allah'ı özgüleyerek, Allah için yapılır. Bunun osu, busu, şusu yoktur. Gece yapıyorsam oluyor gece ibadeti, sabah yapıyorsam oluyor sabah ibadeti. 5 vakit namaz kılmak ve Cuma namazı haricinden yaptığım bütüne namazlar Allah için namazlardır. Fazladan yaptıüım içinde kelime anlamı fazlalık olan nafile ibadeti diyorum hepsi bu.

Kur'an hususuna gelince ise ömürlük okunacak bir Ahlak kealmı, her okunuşta da yeni yeni şeyler öğrenilecek bir kitap. Ben Kur'an'ı her seferinde yeniden okuyorum. Siz galiba bir kere okuyup öğrendiniz!?
Saadettin Sipehsalar isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Saadettin Sipehsalar Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (30. June 2015)
Alt 30. June 2015, 12:07 AM   #12
bartsimpson
Super Moderator

bartsimpson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 481
200 Mesajina 303 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
bartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud of
Thumbs up

Alıntı:
Saadettin Sipehsalar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Hepimizin okuması gereken çok kitap var üstad, ben okuduğum kitapları sadece kendim için okumuyorum. Okuduklarımdan öğrendiğin hakikatleri, doğru bilgileri insanlar ile paylaşıyorum. Okumasalar bile öğrenmelerine vesile oluyorum. Beninm okumadığım pek çok kitabı siz okumuşsunuz, siz enaniyet sahibi değilseniz ve sadece kendiniz için okumamışsanız ve Allah'ın öğüdü olara öğrendiğinizi paylaşıyorsanız benimle de paylaşın. Ben bilmiyorum sizden öğreneyim mâdem...

İbadetleri nasıl ayıracağız azizim, sen nasıl ayırıyorsun. Mizahi bir yaklaşım sergilemiyorum sadece öğrenmek istiyorum.

Benim şahsi kanaatim ibadet, ibadettir. Sadece Allah'ı özgüleyerek, Allah için yapılır. Bunun osu, busu, şusu yoktur. Gece yapıyorsam oluyor gece ibadeti, sabah yapıyorsam oluyor sabah ibadeti. 5 vakit namaz kılmak ve Cuma namazı haricinden yaptığım bütüne namazlar Allah için namazlardır. Fazladan yaptıüım içinde kelime anlamı fazlalık olan nafile ibadeti diyorum hepsi bu.

Kur'an hususuna gelince ise ömürlük okunacak bir Ahlak kealmı, her okunuşta da yeni yeni şeyler öğrenilecek bir kitap. Ben Kur'an'ı her seferinde yeniden okuyorum. Siz galiba bir kere okuyup öğrendiniz!?
Aynen katılıyorum.

Sıkıntı yok.
dost1 (30. June 2015), Saadettin Sipehsalar (30. June 2015)
Alt 30. June 2015, 06:46 AM   #13
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Saadettin Sipehsalar'dan
Alıntı:
Benim şahsi kanaatim ibadet, ibadettir. Sadece Allah'ı özgüleyerek, Allah için yapılır.
bartsimpson'dan
Alıntı:
Aynen katılıyorum.
Sıkıntı yok.

Nasıl yani?

Saygılarımla.
Galip Yetkin.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 30. June 2015, 11:32 AM   #14
bartsimpson
Super Moderator

bartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud of

Yanlış bir şey mi söyledim ???

"...Rabbinin rızasını kazanmak isteyen kimse, iyi iş yapsın ve ibadet ederken hiçbir şeyi Rabbine ortak koşmasın." (Kehf, 110)

"Rabbin için namaz kıl ve hayvan kes!” (Kevser: 2)

"Hüküm vermek yalnız Allah'a aittir. Kendisinden başkasına değil, sadece O'na ibadet etmenizi emretti. Dosdoğru din budur. Fakat insanların çoğu bilmezler." (Yusuf: 40)

"Kullarım sana benden sorarlarsa, şüphesiz ben onlara çok yakınım. Bana dua ettiği zaman, dua edene muhakkak cevap veririm. Bana icabet etsinler ve bana iman etsinler. Ancak bu şekilde rüşde ulaşabilirler." (Bakara 186)

"Rabbine kavuşmayı uman kimse salih amel işlesin ve Rabbine ibadette hiçbir şeyi ortak koşmasın." (Kehf: 110)

"Eğer mü'min iseniz yalnız Allah'a tevekkül edin." (Maide: 23)

"Kim Allah'a tevekkül ederse Allah ona yeter." (Talak: 3)

"De ki: "Namazım, kestiğim, hayatım ve ölümüm Alemlerin Rabbi olan Allah içindir. O'nun hiçbir ortağı yoktur. Müslümanların ilki olarak bununla emrolundum." (En'am: 162-163)

"Yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım isteriz. (Fatiha:4)
Alt 30. June 2015, 01:37 PM   #15
galipyetkin
Uzman Üye

galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Sayın arkadaşım.

Yanlış yaptın diye seni suçlayamam; ama eksik kaldığın için kınayabilirim.
Allah'ın "isim/sıfatlarından" biri de "ganiy"dir. Bunun için Hacc:64. ayete bakabilirsin. Ganiy kelimesi müstağni ifadesini de içerir. "El müstağni" hiç bir şeye ihtiyacı olmayan demektir. Ganiy yani her şeyden herkese bol bol verenin "El Müstağni/hiç bir şeye ihtiyacı olmayan" olması kaçınılmaz/mutlaktır. Her şeyi yaratan Allah'ın da senin hiçbir şeyine ve senden gelecek hiç bir şeye ihtiyacı yoktur; çünkü onları da "O" yaratmıştır.

Gerek "İşte Kur'an", gerekse de sitedeki yazılarda, gerekse de İhsan Alnıaçık'ın makalelerinde "ibadet" kelimesinin kökeni olan" abd" ve ondan türeyenleri bulabilirsin. Bu da Allah'ın insanlara verdiği melekelerdir. Allah'ın kullarına bahşettiğine ihtiyacı olduğu da söylenemez. Aksi halde bir yanlış üzerinde olunulduğu anlaşılır. Bu nedenle kişi kullar için yapılması gerekenleri Allah'a yapamaz,dolayısı ile Allah'a ibadet edemez, ancak O'na "kul" olabilir(İbadetin kulluk olduğu söylenebilirse de bu günkü anlayışa göre tartışılınabilir). Kişinin "salat"ı hiç bir zaman Allah için olamaz. İllaki karşındakine, toplu yaşandığından da karşılıklı, kişilerin birbirlerine olacaktır

Belirttiğim nedenlerle vermiş olduğun ayetlerdeki bazı tanımlar/ifadeler hatalı. Meselâ 4. ayet diye verdiğin Fatiha 5. ayet "yalnız sana ibadet ederiz" diye yazılanlar hatalı, "yalnızca sana kulluk ederiz" diye geçmesi gereklidir.

Evet Allah kendisine yağcılık değil, kulluk yapılmasını istiyor.

Saygılarımla.
Galip Yetkin

Konu galipyetkin tarafından (28. March 2018 Saat 11:56 PM ) değiştirilmiştir.
Alt 30. June 2015, 01:46 PM   #16
bartsimpson
Super Moderator

Kulluğu "sıratel müstakim" ve "sünnetullah" doğrultusunda şüpheye yer bırakmaksızın yaşamak olarak açıklıyorsunuz sanırım.
Bu durumda da otomatikman "ibadet" etmiş oluyoruz.
Yani "dini" (kulluk borcumuzu ödemek) yaşamış oluyoruz.
Doğru mu?

"Yaratılanı severim Yaratandan ötürü"
Alt 30. June 2015, 02:42 PM   #17
galipyetkin
Uzman Üye

Dostum bartsimpson.

Benim tasdikime tâbi değilsin, tabii teşekkür ederim. Ama kararını kendin ver.
"Sırat el müstakim", "sünnetullah ve adetullah" doğru tespitler, çünkü ayetler öyle söylüyor. Bunların "ne" olduğunun; ve bu "ne"lerin "sırat el mustakim", "sünnetullah" ve "adetullah"ı tanımlayıp tanımlamadıklarının tesbiti gerekiyor

Bak şimdi sana bir yazı: Sayın Eliaçık'tan.

"İBADET: Sözlükte “abd” kökünden Arapçanın tarihsel kök ve komşu dilleri Aramice, Akkadça, İbranîce, Süryanîce, Habeşçe gibi Sami dillerinin hepsinde “yapmak, meydana getirmek, ortaya çıkarmak, çalışmak, üretmek” demektir.

BEDAET de kökün harfleri değişmeden “bda”ya dönüşümü ile “yaratmak, yapmak, meydana getirmek, icat etmek, bir şeyi ilk olarak ortaya çıkarmak” anlamındadır. Son harfin “hemzelif”e dönüşmesi ile “bde” de ise yine mâna pek bozulmayarak bir şeyi “başlatmak, ortaya çıkarmak, icat etmek” mânası kazanır.

Şu halde Allah ile insanın aktüel ve dinamik ilişkisinin ortaya çıkardığı, meydana getirdiği, yaptığı, yarattığı, icat ettiği, ürettiği her tür iş ve oluş bu kapsama giriyor.

Yapılan/üretilen iş ve oluşun faili Allah ise buna bedaet, ibda, mubdi’, faili insan ise buna da ibadet, ubudiyet, taabbud deniyor. Her ikisinde de ortak anlamın yapmak, ortaya çıkarmak, üretmek, meydana getirmek olduğunu görüyoruz…

Öte yandan abd kelimesi Kuran’ın nazil olduğu dünyada yaygın olarak kullanılıyordu. Özellikle bir takım putlara, krallara ve imparatorlara yönelik olarak “arz-ı ubudiyet etmek” veya “kul köle olmak” deniliyordu.

Babil, Sasani, Mısır, Roma, Bizans gibi eski dünyanın Tanrı-Devlet kralları ahaliye “kullarım, kölelerim” diye seslenirlerdi. Kendilerine de Tanrı’nın oğlu, temsilcisi veya doğrudan Tanrı derlerdi. Kuran’daki abd kavramı işte bu anlayışa isyan olarak doğdu. Kur’an bunu alıp kullandı ve fakat kavramın içeriğini değiştirdi. “Yalnız sana kulluk ederiz” ifadesindeki “ancak, yalnızca, sadece, sırf, salt” anlamına gelen iyya sözcügünün önce gelmesinden de anlaşılacağı gibi bu hususiyeti ifade eden bir tepki ifadesidir (kasr ve ihtisas) ki “başkasına değil” anlamı verir; yoksa “başkasına yapıldığı gibi” demek olmaz.

Dolayısıyla ibare “Başkalarının putlara, krallara tapındığı gibi biz de sana tapınırız, kulluk-kölelik ederiz” değil; ilkten “putlara ve krallara tapınmayı reddederiz” manasında başkaldırı ifade eder.

Saygılarımla.
Galip Yetkin

Konu galipyetkin tarafından (4. October 2018 Saat 09:11 PM ) değiştirilmiştir.
Alt 30. June 2015, 08:31 PM   #18
bartsimpson
Super Moderator

Alıntı:
galipyetkin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Şu halde Allah ile insanın aktüel ve dinamik ilişkisinin ortaya çıkardığı, meydana getirdiği, yaptığı, yarattığı, icat ettiği, ürettiği her tür iş ve oluş bu kapsama giriyor.
Bunu anlayamadım...

Allah ve insan nasıl aktüel ve dinamik bir ilişkiye girebilir?

Bu olgu ve oluş İhlas suresindeki Allah tanımına tamamen zıt bir söylem.

Allah'ı bu kadar sosyalleştirerek fakına varmadan şirke bulaşmayalım sonra.
Alt 30. June 2015, 09:19 PM   #19
galipyetkin
Uzman Üye

Yapma be arkadaşım.
Allah merâmını Peygamber vasıtası ile, yani vahyederek anlatır ve Peygamber de sağlığında bunları tebliğ ederken, gelecek kuşakların da doğrusunu haber almaları için vahyedilen ayetleri mushafta "Kitap" olarak toplar.

O günün anlatım tarzını ve anlatımını bu gün anlamak pek müşkül olduğundan bir prensip vardır: Tecdid veya güncelleme. Yani bizim burada yaptığımız.
İşte bu Kitab'ı ve kitaptan çıkartılacak mâna olan Kur'an'ı aktüel hale getirmek ve bu haliyle uygulanması da, istersen amel'i salih de, yani ayetlerin söylediği eylemin/amelin uygulanması dinamik ilişki olmaz mı?

Bir de Tekvir-29. ayet var. Bu ayete göre de: "iş/eylem/amel sizin istemenizle değil, ancak Rabbülâlemin olan Allah’ın dilemesiyle tamam olur."
Mesela "ışık hızı"na ulaşmak isteseniz de bu aşamada ulaşamazsınız. Çünkü Allah ona ulaşma imkanlarını daha bize vermemiştir; çünkü ilim, bilim ve yetenek olarak o aşamaya daha ulaşamadık; ancak o aşamada. İşte bu da Allah ile insanın aktüel ve dinamik bir işbirliğidir.

Saygılarımla.
Galip Yetkin.

Konu galipyetkin tarafından (24. July 2015 Saat 11:32 PM ) değiştirilmiştir.
Alt 30. June 2015, 09:24 PM   #20
Saadettin Sipehsalar
Katılımcı Üye

Saadettin Sipehsalar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 5
18 Mesajina 19 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
Saadettin Sipehsalar has much to be proud ofSaadettin Sipehsalar has much to be proud ofSaadettin Sipehsalar has much to be proud ofSaadettin Sipehsalar has much to be proud ofSaadettin Sipehsalar has much to be proud ofSaadettin Sipehsalar has much to be proud ofSaadettin Sipehsalar has much to be proud ofSaadettin Sipehsalar has much to be proud of

Alıntı:
galipyetkin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın arkadaşım.

Yanlış yaptın diye seni suçlayamam; ama eksik kaldığın için kınayabilirim.
Allah'ın "isim/sıfatlarından" biri de "ganiy"dir. Bunun için Hacc:64. ayete bakabilirsin. Ganiy kelimesi müstağni ifadesini de içerir. "El müstağni" hiç bir şeye ihtiyacı olmayan demektir. Ganiy yani her şeyden herkese bol bol verenin "El Müstağni/hiç bir şeye ihtiyacı olmayan" olması kaçınılmaz/mutlaktır. Her şeyi yaratan Allah'ın da senin hiçbir şeyine ve senden gelecek hiç bir şeye ihtiyacı yoktur.

Gerek "İşte Kur'an", gerekse de sitedeki yazılarda,gerekse de İhsan Alnıaçık'ın makalelerinde "ibadet" kelimesinin kökeni olan" abd" ve ondan türeyenleri bulabilirsin. Bu da Allah'ın insanlara verdiği melekelerdir. Allah'ın kullarına bahşettiğine ihtiyacı olduğu da söylenemez. Aksi halde bir yanlış üzerinde olunulduğu anlaşılır. Bu nedenle kişi kullar için yapılması gerekenleri Allah'a yapamaz,dolayısı ile Allah'a ibadet edemez, ancak O'na "kul" olabilir(İbadetin kulluk olduğu söylenebilirse de bu günkü anlayışa göre tartışılınabilir). Kişinin "salat"ı hiç bir zaman Allah için olamaz. İllaki karşındakine, toplu yaşandiğindan da karşılıklı, kişilerin birbirlerine olacaktır

Belirttiğim nedenlerle vermiş olduğun ayetlerdeki bazı tanımlar/ifadeler hatalı. Meselâ 4. ayet diye verdiğin Fatiha 5. ayet "yalnız sana ibadet ederiz" diye yazılanlar hatalı, "yalnızca sana kulluk ederiz" diye geçmesi gereklidir.

Evet Allah kendisine yağcılık değil, kulluk yapılmasını istiyor.

Saygılarımla.
Galip Yetkin

Estâizu Billâh, Allah'ın tabiî ki yarattığı kullarının ibadet ve tesbihlerine ihtiyacı yoktur. Fakata Allah' bir çok Kur'an ayetinde olduğu gibi kullarının kendisini sıklıkla anmasını istemektedir. Biz sayın bartsimpson ile Namaz ibadeti çerçevesinde nafile ibadet konusunu ele alıyorduk. Eğer sizin dediğiniz gibi namaz vs türü ibadetler yağcılık ise, Alak suresi 16. ayette geçen: "Kellâ, lâ tutı’hu vescud vakterib" mealen ise: "Asla, ona uyma; secde et ve yaklaş!" neyi ifade etmektedir. Buradaki "secde" etmek bizin bildiğimiz ve anladıüımız bir manada(hani namazda alnımızı yere vurduğumuz) secde değil midir? Eğer bu manada ise, Allah bizden estâizu billâh, sizin dediğiniz gibi yalakalık mı istiyor?
Saadettin Sipehsalar isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiketler
ayının, bereketi, olsun, ramazan, üzerinize