hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > TASAVVUF > Tasavvuf Araştırmaları

Seçenekler Stil
Alt 29. December 2010, 03:39 PM   #11
FEDAKARADAM
Uzman Üye

FEDAKARADAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 51
95 Mesajina 146 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
FEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud of

Alıntı:
hiiic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bakara 170
Onlara (müşriklere): Allah'ın indirdiğine uyun, denildiği zaman onlar, "Hayır! Biz atalarımızı üzerinde bulduğumuz yola uyarız" dediler. Ya ataları bir şey anlamamış, doğruyu da bulamamış idiyseler?

Buyrun, önceki atalarımız dediğiniz islam alimlerinin gerçeğini Ayet açıklıyor.. Eğer gerçekten bahsettiğiniz gibi islam büyüklerinin tamamına yakını tarikat tasavvuf ehliyse, tamamına yakını yoldan çıkmış demektir. Zatende öyle olmasalar din bu kadar suni sahte bir hal almazdı...

Kardeşim, tarikat tasavvuf işi atalarımızın geleneği değildir.O hidayet yoludur.Dileyen nasibini alır.Keramet göstermek tarikatın işi de değildir.Uçmak kaçmak denizde yüzmek te keramet değildir.Bunlar hayvanalra mahsustur.Asıl keramet, ilahi aşka ermektir.İlahi aşka eren kesinlikle kurtulmuştur.Şeriat, tarikatın kapısıdır.Tarikat ise İslam'ın bahçesidir,yani tasavvuf ilmidir...Tasavvuf ilmi ise islam'ın özüdür.

Sır ilmi, kalp, ruh ilimleri nefsin mertebeleri, riyazet, murakabe, mücahede, mücadele, müşahede hep tasavvuftandır.Bunlar olmazsa, ve bilinmezse insan ömürboyu da olsa hidayete eremez.Sadece şekilcilikte kalır.

Şeriatta bazı şeylere ruhsat verilir ama tasavvufta asla ruhsat olmaz.Çünkü tasavvufta olmazsa olmazlar vardır ki bunu size izah etmek çok uzun sürer.

O verdiğiniz ayetler İslam'dan önce putlara tapan kafirler ve müşrikler için indirilmiştir

Haşa! Şeyhe Allah gibi tapınmak asla yoktur.Sadece onu vesile edip esas maksada varılır.Maksat, fena fillah ve beka billah makamlarından geçmektir.

Sadece bir örnek vermek istersek; Sultan Fatih'in hocası Akşemseddin hz.leri tasavvuf ehlidir.Bunu da inkar etmek ahmaklıktır.

Söyleyecek daha çook sözümüz var....
Alt 29. December 2010, 03:45 PM   #12
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Söyleyecek çok sözünüzün olduğu belli, ama bu konuya delil getireceğiniz herhangi bir Ayeteniniz var mı?
Bana kurandan tarikat hakkında 1 tane aydınlatıcı ayet getirir misiniz?
Ben tarikat yoktur demiyorum, ben budizmde yoktur demiyorum, ben hristiyanlıkta yoktur demiyorum hepsi vardır ama hepsi sapıklıktır. Hiç biri kuranda geçmez. ama bu sayılan grupların kendisini müslüman olarak göstermesi çok ayıp. Madem müslümansınız hani Kuranda deliliniz nerede?

İsrâ 36
Hakkında bilgin bulunmayan şeyin ardına düşme. Çünkü kulak, göz ve gönül, bunların hepsi ondan sorumludur

Bu ayet gereği en azından tarikat hakkında 1 delilinizin olması gerekmez mi?
Hani nerede?

tarikat vardır, bir sürüdü şeyh vardır gelmiştir geçmiştir, ama tarikatizm farklı bir dindir, islamla alakası yoktur sadece okunacak ezberleri kurandan seçerler.. çakra felan işler,, budistler bu konuda daha ilim sahibi.
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (29. December 2010)
Alt 29. December 2010, 03:46 PM   #13
FEDAKARADAM
Uzman Üye

FEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud of

Tasavvufun hedefe aldığı terbiye her mümin için gerekli bir terbiyedir.Öyle ki İmam Gazali (rah) böyle bir terbiyeye girip nefsi ıslah etmeyi herkes için farz-ı ayın kabul eder.Yani olmazsa olmaz gibi şart koşar ‘Çünkü peygamberler hariç hiç kimse manevi hastalıklardan uzak değildir ve onlardan tek başına kurtulamaz’ der.(İbn-u Acibe İkazu’l-Himem 21.)

Veliler ve mürşitler aynı zamanda daha sonra bir disiplin halini alacak tasavvufî terbiyenin temellerini oluşturuyordu.Hasan el-Basri Maruf el-Kerhi Malik b.Dinar Zünnun el-Mısrî Süfyan es-Sevri Haris el-Muhasibi Cüneyd el-Bağdadi gibi zatlar bu hareketin ilk öncülüğünü yapan kimselerdir.

Önceleri vaaz,sohbet ve örnek tavırlarla halkı kucaklayan bu irşat faaliyetleri hicri altı miladi on birinci yüzyılda tarikat adı altında kurulan terbiye müesseseleri ile yeni bir şekil aldı.Ve İslam alemine yayıldı.

Kurucularına nispet edilerek,Kadirî,Rufâî,Kübrevî, Şazelî,Nakşibendî Mevlevî Bayramî adı verilen çeşitli tarikatlar.müslümanların dini duygu ve düşüncelerinde bir bütünlük oluşturdu. Bütün bu terbiye ekollerinin oluşturduğu sisteme “tasavvuf” diyebiliriz.Bu sistemi kuranların ortak görüşü şudur:

“Hz. Peygamberin (s.a.v) sünnetini takip etmekten başka Allah’a giden hiçbir yol yoktur. Biz bütün hallerini ve işlerini Kur’an ve sünnetle ölçüp onların emir ve işaretine göre hareket etmeyeni Allah adamı saymayız.(Ebu Nuaym Hilyetü’l-Evliya X 257; Sülemi Tabakatu’s-Sufiyye 159; Kuşeyri Risale I 107; Sühreverdi Avarifü’l-Mearif 55. )

Büyük veli Ebu’l-Hasan eş-Şâzelî (k.s) şöyle der:
“Maneviyat ilmi ve terbiyesi almayan kimse hiç farkında olmadan bir çok büyük günah işlerken ölür gider.(İbnu Acibe İkazu’l-Himem 21.)

İbnu Allan es-Sıddîkî (rah) ise, farkında olunmayan bu günahların kibir kendini beğenme ibadetiyle övünme insanları beğenmeme gibi gizli günahlar olduğunu belirtir (Abdulkadir İsa Hakâik ani’t-Tasavvuf 35.)
Alt 29. December 2010, 03:48 PM   #14
hiiic
Uzman Üye

hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Allah yolunuzu açık etsin,, bu site ve biz sizinkinden değil farklı bir dinin mensubuyuz biz... Bizim delillerimiz sadece Kurandan, bizler müslümanız, size saygı duyuyorum,,, imamı azam peygamberinizede saygılar hürmetler ben kastomonudan...

Bizim peygamberimiz Muhammed Mustafa bize gereken bilgiyi vahy kanalıyla aldığı o değerli öğütleri iletti biz onlar üzerinde düşünüp öğüt alıyoruz. sizin kaynaklarınızın çoğu yalandır, uydurmadır, israiliyat saçmalığıdır. Yolunuz açık olsun... Dilerimki tevbe edip Kuranın yolunu tutasınız. Allah dilerse.
Alt 29. December 2010, 03:50 PM   #15
Miralay
Uzman Üye

Tesekkür: 4.080
276 Mesajina 635 Tesekkür Aldi
Miralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud of

Değerli kardeşim,
Birazda Kur'andan tarikatler ve şeyhlerle ilgili örnekler versen de,şöyle bir içimiz ferahlasa. Güzel bir Kur'an sohbeti de yapmış oluruz bu vesile ile.

Vesselam
Miralay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Miralay Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
hiiic (29. December 2010)
Alt 29. December 2010, 03:53 PM   #16
FEDAKARADAM
Uzman Üye

Alıntı:
hiiic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Söyleyecek çok sözünüzün olduğu belli, ama bu konuya delil getireceğiniz herhangi bir Ayeteniniz var mı?
Bana kurandan tarikat hakkında 1 tane aydınlatıcı ayet getirir misiniz?
Ben tarikat yoktur demiyorum, ben budizmde yoktur demiyorum, ben hristiyanlıkta yoktur demiyorum hepsi vardır ama hepsi sapıklıktır. Hiç biri kuranda geçmez. ama bu sayılan grupların kendisini müslüman olarak göstermesi çok ayıp. Madem müslümansınız hani Kuranda deliliniz nerede?

İsrâ 36
Hakkında bilgin bulunmayan şeyin ardına düşme. Çünkü kulak, göz ve gönül, bunların hepsi ondan sorumludur

Bu ayet gereği en azından tarikat hakkında 1 delilinizin olması gerekmez mi?
Hani nerede?

tarikat vardır, bir sürüdü şeyh vardır gelmiştir geçmiştir, ama tarikatizm farklı bir dindir, islamla alakası yoktur sadece okunacak ezberleri kurandan seçerler.. çakra felan işler,, budistler bu konuda daha ilim sahibi.
Şu linkleri bir tıklayın!.

Kur'an ve tasavvuf
Alt 29. December 2010, 03:56 PM   #17
hiiic
Uzman Üye

İnceledim ve tarikata delil bir konu göremedim, siz buraya asarak(kopylarayak) ben cahile yardımcı olurmusunuz... hangi sure kaçıncı ayet, yada siz ayetin konusunu söyleyin ben Allahın izniyle hatırlarım..

Amma lakinki ben tarikatın olmadığına dair bir sürü ayet asabilirim.
Alt 29. December 2010, 03:58 PM   #18
Miralay
Uzman Üye

Tesekkür: 4.080
276 Mesajina 635 Tesekkür Aldi
Miralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud of

Allah razı olsun verdiğiniz linki okudum. İçinde birkaç ayet geçiyor. Lakin konumuzla ilgisini bulamadım. Çoğunluğu yazarın fikir ve görüşlerden ibaret bir yazıydı. Yine de teşekkür ederim.
Miralay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 29. December 2010, 04:02 PM   #19
hiiic
Uzman Üye

Tevbe 34
Ey iman edenler! (Biliniz ki), hahamlardan ve rahiplerden birçoğu insanların mallarını haksız yollardan yerler ve (insanları) Allah yolundan engellerler. Altın ve gümüşü yığıp da onları Allah yolunda harcamayanlar yok mu, işte onlara elem verici bir azabı müjdele!

Tevbe 31
(Yahudiler) Allah'ı bırakıp bilginlerini (hahamlarını); (hıristiyanlar) da rahiplerini ve Meryem oğlu Mesih'i (İsa'yı) rabler edindiler. Halbuki onlara ancak tek ilaha kulluk etmeleri emrolundu. O'ndan başka tanrı yoktur. O, bunların ortak koştukları şeylerden uzaktır.

Azhap 67
Ey Rabbimiz! Biz reislerimize ve büyüklerimize uyduk da onlar bizi yolda saptırdılar, derler.

Daha da artırabilirim,,, şüphesiz akıl sahipleri için bu ayetlerde pek çok ibretler vardır...
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Miralay (30. December 2010), snobyx (30. December 2010)
Alt 29. December 2010, 04:08 PM   #20
FEDAKARADAM
Uzman Üye

Tasavvufla ilgili ayetler..(adı tasavvuf denilmez)

“Ve sana kitabı da hak olarak indirdik, kendisinden evvelki -semavî- kitabı tasdik edici ve üzerine bir koruyucu olmak üzere. Artık aralarında Allah Teâlâ'nın indirmiş olduğu -hükümler- ile hükmet. Ve sana gelen haktan -ayrılıp da- onların havalarına tâbi olma. Sizden her biriniz için -vaktiyle- bir şeriat, bir açık yol kılmıştık. Ve eğer Allah Teâlâ dilese idi elbette sizleri bir ümmet kılmış olurdu. Fakat size vermiş olduğu şeyler de sizi imtihan etmek için -bir ümmet kılmadı- artık hayırlı işlere koşunuz. Nihâyet cümleten dönüşünüz Allah Teâlâ'yadır. Binaenaleyh nelerde ihtilâf etmiş olduğunuzu o size haber verecektir..”(Maide Suresi. Ayet: 48)

“Yoksa o kimse ki, gece saatlerinde ibadete- devam eder, secde edici ve kıyamda durucu olarak ahiret azabından çekinir ve Rab'binin rahmetini diler, -bununla böyle olmayan eşit olur mu?.-Deki: Hiç bilenler ile bilmeyenler eşit olabilirler mi?. Ancak saf akıl sahipleri düşünüverir,bundan ibret alırlar.” (Zümer Suresi. Ayet :9)

” Ve o kâfir olanlar der ki: Onun üzerine Rabb’inden bir mucize indirilmiş olmalı değil mi?. Sen ancak bir uyarıcısın ve her kavim için bir hidâyetçi vardır.” (Raad Suresi. Ayet: 7)

“Ve insanlardan öylesi de vardır ki, ne bir ilme ve ne bir rehbere ve ne de aydınlatan bir kitaba sahip olmaksızın Allah hakkında mücalede bulunur.” (Hac Suresi. Ayt: 8)

” Görmediniz mi ki: Allah Teâlâ sizin için göklerdekini ve yerde olanı musahhar kılmıştır. Ve üzerinize zâhiren ve batınen nimetlerini pek geniş surette itmam buyurmuştur. Ve insanlardan öylesi de vardır ki, ne bir ilme, ve ne de bir rehbere ve ne de aydınlatan bir kitaba dayanmaksızın Allah hakkında mücadelede bulunur.” (Lokman Suresi.ayet: 20)

“Ve eğer onlar, o tarik (yol) üzerinde dosdoğru gitse idiler, elbette kendilerine bol bol su içirirdik.” (Cin Suresi. Ayet: 16)

“Onları bu hususta imtihana çekelim diye ve her kim Rab'binin zikrinden yüz çevirirse onu da pek meşakkatli bir azaba sevk eder.” (Cin Suresi. Ayet: 17)

“Şüphe yok ki: Bu, bir öğüttür, artık kim dilerse Rab'bine bir yol tutar.”(Müzemmil Suresi. Ayet: 19)

“Şüphe yok ki: İşte bu, bir öğüttür. Artık kim dilerse Rab'bine bir yol tutar.”(İnsan Suresi. Ayet:29)

” İşte bu, hak olan gündür, artık kim dilerse Rab'bine sığınacak bir yer edinsin.” (Nebe Suresi. Ayet: 39)

Tasavvuf, tarikat, bir mizaç, bir meşrep, manevi bir zevk ve kader meselesidir. Tabii, her meslek erbabının hakikisi olduğu gibi taklitçisi ve sahtekarı da olmaktadır. Bugünkü, İslam dışı bazı tarikatçılara bakarak, gerçek ehli tarikat ve tasavvufu tenkit etmek, mesela; Hasan-i Basri, Cüneyd-i Bağdadi, Ahmed Yesevi, Abdulkadir Geylani, Şah-ı Nakşibend Muhammed Bahauddin, Seyyid Ahmed Rufai, Mevlana Celaleddin-i Rumi, İmam-ı Rabbani, İmam-ı Gazali, Yunus Emre, Hacı Bektaşi Veli, Mevlana Halid-i Bağdadi ve onların temiz yolunda sünneti Resulullah üzere hareket ederek, İslam’ın özüne bid’atları karıştırmadan, yaşayan dindar insanları tenkit etmek cahlliktir vebali ağır olur.

Bookmarks

Etiketler
geçen, kuranda, mrşit, rabıta, tarikat, tasavvuf, şeyh