hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > Hanifler Forum'a Hoşgeldiniz > Öneri - istek

Seçenekler Stil
Alt 10. October 2011, 08:03 PM   #1
sadece
Yeni Üye

Tesekkür: 0
0 Mesajina 0 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
sadece has much to be proud ofsadece has much to be proud ofsadece has much to be proud ofsadece has much to be proud ofsadece has much to be proud ofsadece has much to be proud ofsadece has much to be proud ofsadece has much to be proud of
Standart bir soru sordum cevap alamadım

bu forumda bulunan 3 kişiye bir ricada bulundum vr bir soru sordum.kimsede tık yok,bunların hepsi boş laf ustası anlaşılan.hani,yardım,hani kardeşin kardeşe bilgi yardımı..ancak laf üretir ordan burdan kaopyaladıkları yazıları buraya yapıştırarak bilgiçlik taslarlar....
sadece isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 10. October 2011, 09:29 PM   #2
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.567
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road

Selamun Aleykum! Değerli Sadece Kardeşim!

Alıntı:
sadece Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
bu forumda bulunan 3 kişiye bir ricada bulundum vr bir soru sordum.kimsede tık yok,bunların hepsi boş laf ustası anlaşılan.hani,yardım,hani kardeşin kardeşe bilgi yardımı..ancak laf üretir ordan burdan kaopyaladıkları yazıları buraya yapıştırarak bilgiçlik taslarlar....
Ayın birinde üye olmuşsunuz onunda da bu yazıyı yazmışsınız.
Sorunuzu nerede hangi başlık altında açtınız? Sitedeki tek yazınız bu yazınız. Eğer sorunuzu sitemizin üyelerinin özel mesajına attıysanız. Bu sizin özelinizdir. Özele özgü olanlar genele özgü yerlerde dile getirelmezler.

Yazacaksanız da soracaksanız da herkese açık olan bu sayfalarda yazar ve sorarsınız. Cevap verilir ya da verilmez. Bu size kimseyi suçlama hakkı vermez.

Kusursuzluk sadece Allah'a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır.
Sevgi,saygı ve muhabbetle.
Allah'a emanet olunuz.
berru (14. March 2013), kamer (12. October 2011), Miralay (20. October 2011)
Alt 11. October 2011, 03:15 AM   #3
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Hans Ayberg ile bir ilgimiz yok...
Hatta belkide pek çok noktada kendisiyle tezat düşeceğimiz yerler olabileceği kanısındayım.
Hatta bu sitede aybergi bilen tanıyan bile yok belkide...

İslamın tek öğretisi vardır, o da; Kur'an-ı Kerim dir..
Hansın hunsun değil, direk Allah'ın öğretisidir. En doğru öğreti (ha derseniz ki ben Kuran değil bana Hans lazım o halde bu sitede aradığınız kaynaklar yok, yolunuz açık olsun)

Hans uçmaz müritleri uçururmuş. Abartılar, yalanlar ve zanlardan oluşan bir dünya bunlarınkisi. Ben zerre hayır göremiyorum... Zaten İslamın parsellendiği yerde ya münafık vardır ya da halisülasyon gören deliler. akıllı adamların da başlarına vura vura, kafir ilan ede ede alırlar elinden dini... Bu da acizane hayat tecrübemdir, Zaten Kuranda peygamberlerin inkar edilme ve istenmeme sebebi de budur. Birileri insanların manevi inançları Allahın fıtrat üzere yarattığı Akıl dinine getirince, din tacirleri kızar, küser, döver, söver, sonra Allah adına o istedi diyerek öldürür felan... dikkatli olun!...

Eğer düşünüp anlayan biriysen sana kardeşin kardeşe yapacağı en güzel bilgi yardımını yaptım; mister hansın insanlığa verip kazandıracağı zerre hayır yok.

Konu hiiic tarafından (11. October 2011 Saat 03:30 AM ) değiştirilmiştir.
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (20. October 2011)
Alt 11. October 2011, 08:39 AM   #4
sadece
Yeni Üye

Tesekkür: 0
0 Mesajina 0 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
sadece has much to be proud ofsadece has much to be proud ofsadece has much to be proud ofsadece has much to be proud ofsadece has much to be proud ofsadece has much to be proud ofsadece has much to be proud ofsadece has much to be proud of

Zaten hans konusunda fazlaca tereddütlerim olduğu için bazı üyelere özelden sordum.ben hans'ın falan hayranı değilim.ama bu adamı daha iyi tanımak fikirlerindeki olumsuzlukları öğrenmek için elbette yazılarını okumam gerektiğine inanıyorum.başka türlü nasıl tanıyabilirimki..bir de bu yolunuz açık olsun ne demek beni anlamadan tanımadan bunu söylemeye ne hakkın var bu forumun kelek keseni sensen beni sil veya yasakla olsun bitsin türkiyede bilgi alınacak yer sadece burası değil...
sadece isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 11. October 2011, 09:13 AM   #5
hiiic
Uzman Üye

hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

gelin bahsettiğiniz yeri tekrar okuyalım...
6. enterde;

Alıntı:
Hansın hunsun değil, direk Allah'ın öğretisidir. En doğru öğreti (ha derseniz ki ben Kuran değil bana Hans lazım o halde bu sitede aradığınız kaynaklar yok, yolunuz açık olsun)
Yani o kaynakları bulabileceğiniz başka sitelere Allah yolunuzu açık etsin, umut ettiklerinize tez zamanda ulaşınız tarzında bir "hayır" duasıdır...

Bu arada Ayberg diyorsunuz, burada kimse neden bahsettiğinizi bile anlamadı. Airberg bari yazsaydınız belki serach den ne demek istediğinizi anlayan çıkardı...

Biz sizi insan yerine koyarak cevap yazıyor, görüş bildiriyoruz, elbette kelek yerine koysaydık daha farklı olurdu. Allah gönlünüze göre versin...

Konu hiiic tarafından (11. October 2011 Saat 09:50 AM ) değiştirilmiştir.
hiiic Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
bartsimpson (26. July 2012)
Alt 11. October 2011, 03:01 PM   #6
hiiic
Uzman Üye

Ayrıca size cevap verildi. Kimse yazılarınıza cevapsız kalmadı...
hızlı mesajda Dost1 verdi..
bana sorduğunuz soru ve cevabı hala profil duvarımda duruyor... 5 ekimde yazmışım...

Siz hangi cevapsızlıktan bahsediyorsunuz onu da anlatır mısınız?

AMA İLLADA AYBER okumak istersen ben sana yazayım son yazısını, aşağı yukarı böyle bişey olacak;

Uzay kuantum boşluğunda sinapslarının iç füzyon çekirdeğinde değişik iletişimsel canlılar ve algı kapsamının az berisinin kıyısında da non-iletişimsel (anlaşılması güç frekans ve çözülemez sound streo sistem) varlıklar bulunur ki bunlar manyetik rezonansın dış çevresinden 5 mm daha içeriye girmezken hemen akabindeki 3 nanometrilik çaptan ses ve mesaj aktivitesi gönderir.

Buna göre benim talimatlarıma uymazsanız bu sistemsel düzlemi geçemez ve sonsuza kadar manyetik ışınsal demetin karşısında kalırsınız. Sadece Benim öğretimle bunu geçebilirsiniz.. Çünkü rezonans ve kuantumsal tehlikeleri tek başınıza geçmeniz imkansız.. talimatlarımı bekleyin..

devamını okumak, talimatları almak ister misiniz?
Önce herşeyden önce işe Allahı istemekle başla, sonra Cenneti iste ve seni manyetizmanın kuzey güney paralelinden cennete götürecek efendiyi ara ve bul... heps bu... ister misin bi tane kayıt edelim seni?

Konu hiiic tarafından (11. October 2011 Saat 03:15 PM ) değiştirilmiştir.
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 4 Kisi:
Anonymous (12. October 2011), bartsimpson (26. July 2012), kamer (12. October 2011), Miralay (20. October 2011)
Alt 18. October 2011, 09:06 PM   #7
FEDAKARADAM
Uzman Üye

FEDAKARADAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 51
95 Mesajina 146 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
FEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud of

Alıntı:
sadece Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Kardeş,öncelikle sitemize hoşgeldiniz ve merhabalar diyorum.Çoktandır sitede yoktum.Soracaksanız sorunuzu bana sorabilirsiniz...

Sorunuz nedir?..
Alt 18. October 2011, 09:37 PM   #8
hiiic
Uzman Üye

Hoşgeldin FEDAKARADAM özlettin kendini...

Ben şeyi merak ediyorum;

Yüce Allah ayetinde şöyle bildiriyor...

Ahkâf 5
Allah'ı bırakıp da kıyamet gününe kadar kendisine cevap veremeyecek şeylere tapandan daha sapık kim olabilir? (Oysa) onlar, bunların tapmalarından habersizdirler.

bu ayet gereği, ben Allaha pek çok konuda çağırıda bulunuyorum, peki Allah cevap vermiyorsa, bu ne anlama geliyor?

Kıyamete kadar cevap veremeyecek ile vermeyecek anlamlarını birleştirirsek bu ayeti nasıl değerlendirmeliyiz?

Allah ayetinde belirttiği üzere, ilahlığının delili olarak kıyamete kadar bizlere cevap veriyor olması gerek. Aksi taktide cevap veremeyenler konumuna geçmiş olmaz mı?

başka bir ifadeyle; Benim yaptığı ibadetten Allahın haberdar olduğunu nasıl anlayabilirim? Cevap vermeyip ibadetimden duamdan haberdar olup olmadığının hükmü nedir?

teşekkürler
Alt 18. October 2011, 10:42 PM   #9
FEDAKARADAM
Uzman Üye

FEDAKARADAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 51
95 Mesajina 146 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
FEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud of

Alıntı:
hiiic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Hoşgeldin FEDAKARADAM özlettin kendini...

Ben şeyi merak ediyorum;

Yüce Allah ayetinde şöyle bildiriyor...

Ahkâf 5
Allah'ı bırakıp da kıyamet gününe kadar kendisine cevap veremeyecek şeylere tapandan daha sapık kim olabilir? (Oysa) onlar, bunların tapmalarından habersizdirler.

bu ayet gereği, ben Allaha pek çok konuda çağırıda bulunuyorum, peki Allah cevap vermiyorsa, bu ne anlama geliyor?

Kıyamete kadar cevap veremeyecek ile vermeyecek anlamlarını birleştirirsek bu ayeti nasıl değerlendirmeliyiz?

Allah ayetinde belirttiği üzere, ilahlığının delili olarak kıyamete kadar bizlere cevap veriyor olması gerek. Aksi taktide cevap veremeyenler konumuna geçmiş olmaz mı?

başka bir ifadeyle; Benim yaptığı ibadetten Allahın haberdar olduğunu nasıl anlayabilirim? Cevap vermeyip ibadetimden duamdan haberdar olup olmadığının hükmü nedir?

teşekkürler
Öncelikle hoşbulduk diyorum.

Yukarıda verdiğin ayette cevap veremeyenlere tapanlara sapık denilmesi puta tapan müşrikler içindir.Putlar; taştan ağaçtan yapıldığı için onlar cansızdır ve kendilerini korumada ve cevap vermeden habersizdirler.Oysa Allah dualara karşılık vermekte ve kulların ihtiyaçlarını gidermektedir.Allahla konuşmak mümkün olmadığına göre onun sessizliğine tabii olarak yok saymak kafirliktir.Oysa kafirlere bir musibet ve bela geldiklerindeister istemez hemen içtenlikle Allah'a yalvarırlar ve buna karşılık onlar, o duaları sayesinde belalardan kurtulurlar.Fakat bu bela ve musibetler başlarından savulunca hemen eski hallerine dönüp yeniden kafirliklerine devam ederler.İşte Allah bunlar için nankör ve cahil sıfatı takmıştır.

Kâfirler, ölümle burun buruna geldiklerinde, ya da bu dünya azabını veya kıyametin azabını gördüklerinde, “artık inanıyoruz” diyecekler; ama bu geçmiş iman, tövbe ve dua onlara bir fayda sağlamayacaktır.

Başka bir ayette Allah şöyle buyuruyor:

“Yoksa makbul tövbe, kötülükleri(günahları) yapıp yapıp da sonra kendilerine ölüm gelip çatınca “işte ben şimdi tövbe ettim” diyen kimseler ile kâfir olarak ölenlerin tövbesi de değildir…” (Nisa Suresi-18)

Nitekim Firavunun Kızıldeniz’de boğulacağı zaman iman etmek istemesi de buna örnek verilebilir.

İnanmayanların psikolojisi üzerinde iyi düşünmek ve analiz yapmakta yarar vardır. Yani “İnkâr psikolojisi” nasıl bir şeydir. Buradaki inkâr, inkâra bir inanmışlık mıdır, yoksa kibir, gurur ve inadın verdiği bir isyan mıdır? Çünkü inanmayanların ruh hali, her zaman kendi içinde bir tutarsızlığı ve çelişkiyi barındırmaktadır. Bunun için bir inkâr ve isyan geleneği ve medeniyeti yoktur. İsyan ve inkâr edenlerin kendi içlerinde bir iç tutarlılıklarından söz edilemez. Yeryüzünde yapılan putlar, heykeller, batıl inanışlar ve ateist akımlar da, aslında gerçek inanma duygusunun kamuflajıdır, yoksa inkar değildir.

Kafirlerin aslında kendi içlerinde yaptıkları kavlî dualarının olduğunu izah etmek içindir. Yani onlar aslında Allah’a inanıyorlar ve Allah ile diyalog kurmak istiyorlar. Ancak, inanma, onların kibir ve gururlarına ağır gelmektedir. İnanmamayı bir büyüklük ve bağımsız kişilik olarak algılamak istiyorlar. Ayrıca inananlar ve müminler karşısında her zaman bir muhalefet psikolojisi içinde olmak istemelerinden dolayı, inkârlarını bir isyan şeklinde dile getirmek istiyorlar. Yani bir mümin, imanını gizlemek isteyebilir. Ancak bir kâfirin kendi küfrünü özgür bir ortamda gizlemesi mümkün değildir. Çünkü onun inkârı, aslında bir isyan psikolojisidir, yoksa bir bilgi psikolojisi değildir. Bu nedenle kâfirlerin kendi iç dünyalarında Allah ile hesaplaştıklarını, ona dua ettiklerini ve bunu psikolojik bir süreç içerisinde devam ettirdiklerini söyleyebiliriz.

Allah da Kuran’ı Kerim’de birçok ayette mü’minlerin dua etmelerini istemektedir. Mesela, bir ayette: “…duanız olmasa ne ehemmiyetiniz var” [Ra’d Suresi-14); diğer bir ayette «Bana dua edin, duanızı kabul edeyim..” (Mü’min Suresi -60) buyurmaktadır. Bu anlamda dua ile Allah arasında yakın bir ilişki vardır. Yani kul dua ettiği zaman, kendisini Allah’a daha yakın hisseder ve böylece duasının kabul olacağına inanır.

Allah çok çok merhametli olduğu için bazen kafirlerin dualarını da kabul eder ama kafir ise bu duayı tesadüfi kabul ettiğinden yine küfründe ısrar eder.

Duaların kabul olması, o kulun Allah'ın varlığını hissetmesi içindir.Yoksa hiçbir duaya karşılık verilmezse kul Allah'ın varlığından şüphe edip kafir olabilir.Allah kendisinin varlığını ispatlaması için hem duaları kabul etmekte hemde akıllı tasarımlarını gözümüzün önüne getirmektedir.Yani, yarattıklarının hikmet ve inceliklerini bize açıkça göstermektedir.

İBADETLERİN KABUL EDİLİŞİ, KULUN GÜZEL AHLAKININ OLMASINDAN KAYNAKLANIR.GÜZEL AHLAK SAHİBİ OLMAYAN İNSANIN ASLA İBADETİ KABUL EDİLMEYECEĞİ BİLİNMEKTEDİR.ZİRA ALLAH KÖTÜ AHLAK SAHİBİNİN DUASINI VE İBADETİNİ KABUL ETMEZ.VELEV Kİ TEVBE EDİP KENDİSİNE ÇEKİDÜZEN VERENE KADARDIR.KUL,HAKKIYLA İBADET ETTİĞİNDE ONUN KABUL EDİLİP EDİLMEYECEĞİNDEN ŞÜPHESİ OLMASIN.ALLAH,SAMİMİ OLARAK YAPILAN İBADETLERİN KARŞILIĞININ BEREKETİNİ VERMEKTEDİR BU DA TECRÜBE İLE SABİTTİR .

HEM SONRA HER HAREKETİMİZDE GÖKTEN VEYA ÇOK YAKINIMIZDAN GAYBDEN BİR SES GELSE BUNA KİM DAYANANABİLİR?.HEM SONRA BİR KÖTÜLÜK VEYA GÜNAH İŞLEMİŞ OLSAK AZARLANMAMIZDAN DOLAYI VEYA BİZE GELECEK BU GAYBDEN BİR SES VAHİY GİBİ BİR ŞEY OLMAZ MI?İNSANIN BU SESLERİ DİNLEMESİNDE İNSAN KORKMAZ MI AKLINI YİTİRMEZ Mİ BUNA NASIL GÜCÜ DAYANABİLİR?..OYSA VAHİY ANCAK PEYGAMBERLERE GELMEKTEDİR.PEYGAMBERLER SIRADAN İNSANLAR GİBİ DEĞİLLERDİR.ZİRA ONLAR ALLAH KATINDA SEÇKİN İNSANLARDIR.

NİTEKİM ALLAH'IN ÖYLE SEVGİLİ KULLARI DA VARDIR Kİ HER DEM DUALARI DA KABUL OLMAKTADIR.DUALARI KABUL OLANLARIN İBADETLERİ DE KABUL OLMAKTADIR.DUALARIN VE İBADETLERİN KABUL EDİLMESİ YİNE ALLAH'A AİTTİR VE O BÜTÜN İNSANLARIN YAPTIKLARINDAN ASLA HABERSİZ DE DEĞİLDİR.KIYAMET VEYA HESAP GÜNÜ NELER YAPIP YAPMADIĞIDA O KULLARA BİR BİR AÇIKLANACAKTIR VESSELAM.

BİLMEM AMA BU CEVABIMDAN SONRA SENİ İKNA EDEBİLDİM Mİ?

Konu FEDAKARADAM tarafından (18. October 2011 Saat 10:45 PM ) değiştirilmiştir.
FEDAKARADAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 18. October 2011, 11:01 PM   #10
hiiic
Uzman Üye

Peki Ortadoğuda
bir video paylaşacaktım ama insanlık dışı olduğundan canınızı sıkmak istemiyorum. hem gerçekten rahatsız edici görüntüler var. yenilir yutulur görüntüler değil...

Orada bir grup insana hayatımda duyma bile duymadığım bir işkence yapıyorlar, orada çocuklar da var ve çocuklar "anne anne" diye bağırışırken büyükleri "Allah Allah" diye bağırışıyorlar ama ne yazıkki dualarına en ufak bir cevap da gelmiyor...

Söyleyebilir misiniz peki bu durmun izahı nedir? Kendilerini duyamayacak olana, onların bağırışında habersiz olana mı çağırıyorlar? yoksa onları duyan bu vahşete göz mü yumuyor.

yoksa sizi de fazla zorlamıyayım; bu başlarına gelenin kendisi mi bir CEVAP zaten?

Bookmarks

Etiketler
alamadım, bir, cevap, sordum, soru