hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > TEMİZLİK VE İBADET > Temizlik ve Temizlenmek > Abdest

Seçenekler Stil
Alt 15. November 2012, 08:23 PM   #91
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
merdem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Degerli Kaya Kardesim,

Siz diyorsunuz Ebu Leheb kim, mühim mi, ne yapmista atesi haketmistir....istese yüce Rabbimiz bildirirdi....

Ben de diyorum ki, Ebu Leheb'in kim oldugunu, ne yaptigini, neden dolayi cehennemlik oldugunu bilmek cok önemli, yoksa nerden bileyim neden cehennemlik oldugunu. Benim sizin kadar Kur'an anlayisim ve calismisligim yok, bana lütfen aciklarmisiniz, Ebu Leheb neden en kizgin atesi haketmistir. Tebbet Süresinin haricinde direkten Ebu Leheb'ten bahseden Ayet'ler varmidir?

Tebbet Suresi:

111:1 - Ebu Leheb'in elleri kurusun (yok olsun o), zaten yok oldu ya.

111:2 - Ne malı ne de kazandığı onu kurtaramadı.

111:3 - (O), alevli bir ateşe girecektir.

111:4 - Karısı da odun hamalı olarak (onunla beraber girecektir).

111:5 - Boynunda da hurma lifinden bir ip olacaktır.

Mesele burada yalnizca Ebu Leheb degildir, cennetlik olduklari daha dünyada iken aciklanan degerli sahsiyetlerin de kim olduklari ve ne sekilde cenneti hakettikleri elbetteki mühimdir.

Yoksa Kur'an anlayisimiz bazi konularda sirf kelimelerde kalir. Sirf anlasilmasi net olsun diye Hakki Yilmaz ve Yasar Nuri Öztürk gibi degerli daha bir cok hocalarimiz herhalde bosu bosuna her bir Ayet hakkinda örneklerle aciklamalarda bulunmuyorlar.

Yoksa gaybten mi haberdarsiniz, lep demeden size leblebi tüm teferruatinla anlatilmis olunuyor.

Saygi ve selamlarimla.
Merdem kardeşim,

yazıları tam anlamadan cevap yazıyorsun!

Ben sadece ebu leheb'in kim olduğunun bilinmesinin önemi yok dedim. Çünkü, şahısların önemi yoktur, onlar örnek olmak üzere bize anlatılır, çünkü her dönemde onlardan olacaktır.

"NE YAPMIŞTA ATEŞİ HAKETMİŞTİR?" diye yazdığımı nerden çıkarıyorsun?

Neden ateşi hakettiğinin anlatılmasının gereksiz olduğunu ben değil, ben söylemişim gibi algılayan sen söylüyorsun.

Ebu Lehep denen kimsenin kim olduğunun bilinmesi önemli değildir, ancak ne yaptığının bilinmesi ve karşılığında hangi azapla cezalandırılacağının bilinmesi önemlidir.

Yazılanları iyi okumadan, anlamadan yazmayı bırak artık kardeşim...

Şimdi, benim sadece neye gerek olmadığını söylediğimi gör ve söylediklerinde haksız olduğunu anlayarak, özür borcun olduğunu kabul et...

selamlar,
aorskaya
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
aorskaya Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
40tr40 (29. January 2013)
Alt 15. November 2012, 08:28 PM   #92
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Sayin Kaya Kardesim,

misallere en önemlilerinden biri Mescid-i Aksa'yi da katalim. Allah Celle ve Celaluhu Mescid-i Aksa'yi Google Map'le de kaydetmemistir, bu yüzden Ehl-i Sünnet peygamberimizi (s.a.v) Allah'in huzuruna kadar cikarttilar, namaz rekatlerinin pazarlamasini yaptirdilar ve sefaat programini ortaya koydular.

Bir iki kiymetli muhterem alimlerimiz Kur'an'da bahsedilen Mescid-i Aksa'nin tarih aciklamalarindan alinan bilgilere göre Kusüd'te degil Mekke'de bulunan bir mescid oldugunu aydinlatmamis olsalardi, halen diyecektik ki Peygamberimiz Allah'la bulustu.

Ben hadislerden bahsetmiyorum, TARIH diyorum!

Selamlarimla.
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 15. November 2012, 08:42 PM   #93
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
Sayin Kaya Kardesim,

misallere en önemlilerinden biri Mescid-i Aksa'yi da katalim. Allah Celle ve Celaluhu Mescid-i Aksa'yi Google Map'le de kaydetmemistir, bu yüzden Ehl-i Sünnet peygamberimizi (s.a.v) Allah'in huzuruna kadar cikarttilar, namaz rekatlerinin pazarlamasini yaptirdilar ve sefaat programini ortaya koydular.

Bir iki kiymetli muhterem alimlerimiz Kur'an'da bahsedilen Mescid-i Aksa'nin tarih aciklamalarindan alinan bilgilere göre Kusüd'te degil Mekke'de bulunan bir mescid oldugunu aydinlatmamis olsalardi, halen diyecektik ki Peygamberimiz Allah'la bulustu.

Ben hadislerden bahsetmiyorum, TARIH diyorum!

Selamlarimla.
Merdem kardeşim,
Konudan konuya geçmeden önce, bir üstte cevabını verdiğim yazındaki, hatanı kabul etmen gerekmezmi?

Haksız yere suçladığını görüp, "kusura bakma ben yanlış görmüşüm demek" bu kadar zormu senin için?

Şimdi, bu kısımdaki yazına cevap vereyim:

Ehşi sünnet dediğin kimselerin kabul ettiği rivayetlerin yanlışlığı beni neden bağlasında bana bunu yönelityorsun?

Hiç bir yazımda, kuran dışında bir kaynaktan delil gösterdiğimi, açıklamada bulunduğumu gördünmü?

Beni, kuranda anlatıldığı kadarı ilgilendirir. Onda verilmeyen bilgileri merak edip, peşine düşmemeyi de kabul edip bunu becerebilenlerdenim.

Tarihte olsa, kuran bilgisi değildir. Her durumda hata ihtimali barındırır.

Belki, mescidi yine yürüyerek gidilebilecek bir mesafede belki başka yerde olabilir. Ama, ben zaten kuranda mescidi aksanın nerede olduğunun bilinmesi isytenseydi, rabbim bize bunuda bildirirdi diye kabul ediyorum.

Sen, kuranda verilmeyen, fakat söylenti, rivayet, tarih, adına ne dersen de, neden bilme ihtiyacı duyuyorsun?

Mescidi aksanın yerini bilmediğin zaman, ayeti anlayamıyormusun, yoksa sana imkansız geldiğinden açıklama olmazsa kabulmu edemiyorsun?

Rabbim, kitabı herkes için yeteri kadar açıklayarak indirdiğini söyler, ne eksik ne fazla yeteri kadar... Ben bunu kabul eder, yeter bulurum.

Önce, bu sözü kabul edersen, anlamalarda, kuranda verilmeyenin önemi olmadığını da görürsün.

selamlar,
aorskaya
Alt 15. November 2012, 10:43 PM   #94
merdem
Uzman Üye

merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Saygideger Kaya Kardesim,

tabiata bir göz atacak olsaniz, hic insan eli degmemis cesitli bitki ve hayvan cesitlerine rastlarsiniz, yani ademoglunun yardimi olmadan kendi kendine büyüyen gelisen, suyunu havasini rizkini Allah'in verdigi nimetlerle boy atarlar yesillenirler ve canlanirlar.........

Buradaki sulama ve riziktan maksadim bir nevi terbiye, dinimiz icabi yetistirilme. Camii cemaat Kur'an dersleri falan filan.... Zannediyormusunuz her Allah'in kulu buna nasip oluyor, tabiiki degil. Iclerinde öyle kullar oluyor tabiatin el degmemis yaratiklari gibi yetisip büyüyorlar.

Ben Kur'an'i kendim meallendiremiyorum diye hakkinda kendime göre düsüncelerim olamazmi? Arapca sözlükler dolayisiyle de herkes kendine göre meal cikarir. Sizde herhalde kendi pisirmediginiz yemegin, insaatina katilmadiginiz binanin, kendinizin olmayan bir eserin hakkinda bir yönlendirme sekliniz yokmu? Ve herkesin anlayisi, degerlendirmezi, zevki ayri ayri olur.

Iki kisinin karsi karsiya durup baktiklari aynadaki görünümler bile ayridir. Renk körlügü olur, agir isitme olur, anlayis kitligi olur, olur da olur....Duymada görmede isitmede tadmada temasta hep ayni hislerde bir olamaz. Olmamasi lazim, yoksa bir özelligimiz kalmaz, fabrika malina döneriz sonuc olarak.

Benim anlamadigim, kesfedemedigim konu, sizi acaba ne dürtüklüyor, her bir konu her bir sahis hakkinda %100 sizden bir itiraz geliyor. Tabiiki haklisiniz, insan karsisindakinin fikrini kabul etmeye mecbur degil, ama siz hic kimseden hic bir sey kabul etmiyorsunuz. Kritik üzerine kritik. Alindigimdan falan degil, cünkü alinacak bir durum yok. Bende alisirim huyunuza, siz yeterki memnun olun

Ben kendimi yetistirme ögrenme cabasindayim, buna ragmen, benden üstündür diye herkesin fikrini bende otomatikman kabul etmek zorunda degilim

Siz kendinize göre okuyup anlayin. Bende kiymetli hocalarimizin meallerinden birseyler anlamaya calisiyorum. Dünyanin her bir kösesinde benim gibi olan kullar cok. Ki hepimizin arzusu Kur'an'i gerektigi sekilde hakkiyla okumaya ve anlamaya calismaktir. InsaAllah isteyene arzu edene nasip olur.

Sayet Kur'an calismalariyle ilgili yazilariniz, fikirleriniz var ise lütfen bizlerle paylasmaya gayret gösterin. Ama lütfen kendi emeginizle ortaya cikardiginiz bilgilerinizi altinda kendi imzanizla, belki önünüzde saygiyla ilk egilen ben olurum.

Saygi ve selamlarimla.
merdem Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (15. November 2012)
Alt 15. November 2012, 11:12 PM   #95
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:

tabiata bir göz atacak olsaniz, hic insan eli degmemis cesitli bitki ve hayvan cesitlerine rastlarsiniz, yani ademoglunun yardimi olmadan kendi kendine büyüyen gelisen, suyunu havasini rizkini Allah'in verdigi nimetlerle boy atarlar yesillenirler ve canlanirlar.........

Buradaki sulama ve riziktan maksadim bir nevi terbiye, dinimiz icabi yetistirilme. Camii cemaat Kur'an dersleri falan filan.... Zannediyormusunuz her Allah'in kulu buna nasip oluyor, tabiiki degil. Iclerinde öyle kullar oluyor tabiatin el degmemis yaratiklari gibi yetisip büyüyorlar.

Ben Kur'an'i kendim meallendiremiyorum diye hakkinda kendime göre düsüncelerim olamazmi? Arapca sözlükler dolayisiyle de herkes kendine göre meal cikarir. Sizde herhalde kendi pisirmediginiz yemegin, insaatina katilmadiginiz binanin, kendinizin olmayan bir eserin hakkinda bir yönlendirme sekliniz yokmu? Ve herkesin anlayisi, degerlendirmezi, zevki ayri ayri olur.

Iki kisinin karsi karsiya durup baktiklari aynadaki görünümler bile ayridir. Renk körlügü olur, agir isitme olur, anlayis kitligi olur, olur da olur....Duymada görmede isitmede tadmada temasta hep ayni hislerde bir olamaz. Olmamasi lazim, yoksa bir özelligimiz kalmaz, fabrika malina döneriz sonuc olarak.

Benim anlamadigim, kesfedemedigim konu, sizi acaba ne dürtüklüyor, her bir konu her bir sahis hakkinda %100 sizden bir itiraz geliyor. Tabiiki haklisiniz, insan karsisindakinin fikrini kabul etmeye mecbur degil, ama siz hic kimseden hic bir sey kabul etmiyorsunuz. Kritik üzerine kritik. Alindigimdan falan degil, cünkü alinacak bir durum yok. Bende alisirim huyunuza, siz yeterki memnun olun

Ben kendimi yetistirme ögrenme cabasindayim, buna ragmen, benden üstündür diye herkesin fikrini bende otomatikman kabul etmek zorunda degilim

Siz kendinize göre okuyup anlayin. Bende kiymetli hocalarimizin meallerinden birseyler anlamaya calisiyorum. Dünyanin her bir kösesinde benim gibi olan kullar cok. Ki hepimizin arzusu Kur'an'i gerektigi sekilde hakkiyla okumaya ve anlamaya calismaktir. InsaAllah isteyene arzu edene nasip olur.

Sayet Kur'an calismalariyle ilgili yazilariniz, fikirleriniz var ise lütfen bizlerle paylasmaya gayret gösterin. Ama lütfen kendi emeginizle ortaya cikardiginiz bilgilerinizi altinda kendi imzanizla, belki önünüzde saygiyla ilk egilen ben olurum.

Saygi ve selamlarimla.
selamlar,

Merdem kardeşim,
Burada beni, bir kaç kişi olarak, imansızlardan daha fazla yordunuz!

Size kuranın bizler için herşeyi yeterince açıklayan hükümlerle indirildiğini bizzat rabbim kendisi söylüyor, o halde kuranda olmayan şeylerin peşine düşmek dinin değil, insanın kendi merakını giderme ihtiyacının gereğidir diyorum.

Bana, örnek olarak "tebbet/Lehep" suresini örnek yazarak, Lehep, in kim olduğunu bilmek gerektiğine ilişkin yazı yazıyorsun, ben de şahısların önemi yoktur, kuran zaten şahıs, zaman ve mekana bağlı olmadan, onlar üzerinden herkese, her zamana ve her mekana hitap eder diyorum.

Delil olarakta, rabbim, ebu lehepin kimliğini bilmemiz bize faydalı olacak olsaydı kuranda o bilgiyi verirdi, vermediğine göre peşine düşmemek gerek deyince;

Vay efendim, sen nasıl ebu lehebi bilmek önemli değil dersin dedikten sonra; benim demediğim bir şey olan; "onun ne yaptıklarını bilmek" tabiki önemli, bunu anlamak tedbir almak gerek diye kendi kendine senaryo yazıyorsun.

SOnra, benim yazmadığımı belirttiğim yazım üzerine, zahmet edip, demişmiyim, yoksa sen sanrımı görmüşsün diye bakmıyorsun bile...

Yada bakıp, hatanı gördüğün halde bunu bile ifade edemiyorsun.

Sonra da kalkmışsın hala, vay efendim, kendine ait bir yazı yazda, faydalanalım anlamında serzenişte bulunuyorsun.

Yahu kardeşim, yazdığım bütün yazılar kendime ait, açtığım konuların hepsi kendi düşüncelerimin ürünü zaten... Açtığım konuları ve yazılarımı iyi takip edebilseydin, kurandan başka hiç bir kaynağa dayanmadığımı da görecektin...

Ama, burada kendini ispatlam çalışmaları yüzünden, dini fikirlerin sunulmasına sekte vurulmasına da alıştım... Alıştım, ama yoruldumda...

Merdem, artık lütfen beni yorma, yazılarımı okuyacaksan dikkatlice oku, hata bulduğun yerleri alıntıla göster, ben yine üşenmeden cevap veririm.

Ama, artık alıntılar yapki, okurken göremesen dahi, yazarken hatanın kendinde olabileceğini görebilir ve yazmaktan vazgeçersin, bu yazışmalarda olmaz.

Böylece biz de gecenin bu vaktinde böyle basit bir konu için zaman da kaybetmemiş oluruz, enerjimizide kaybetmemiş oluruz.

Son olarak; "benim açtığım başlıklara girip bakabilirsin. Dini konularda açılış yazısı banamı ait, alıntımıdır diye inceledikten sonra, onlardan birinde dahi bana ait olmadığını düşündüğün yazı bulursan bana bildir. Aksi halde aşağıdaki sözünü yerine getirmeni beklemesem de hep hatırlamanı ve ona göre yaklaşmanı beklediğimi söylemeliyim.

Alıntı:
Şimdi, selametle kardeşim...
aorskaya

Konu aorskaya tarafından (15. November 2012 Saat 11:26 PM ) değiştirilmiştir.
aorskaya Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
dost1 (15. November 2012), Miralay (16. November 2012)
Alt 15. November 2012, 11:31 PM   #96
merdem
Uzman Üye

Standart Konu kapanmistir bence

yazilarinizin kendi emeginizin olmasina gercekten cok sevindim. Bravo, ne diyeyim. Yalniz size bildirmelk istedigim bir nokta var; Bilgilerinizi biraz canli bir sekilde aktarin, sevgiyle, merakla, büyük bir alakayla okunacak bir sekilde canlandirin. Bazan kisa ve doyurucu bazen uzun ve ince anlamli bir sekilde yayinlamaya gayret edin. Katiksiz bir ekmek gibi olmasin. Ben de seve seve okuyucukariniz arasina katilacagim.

Calismalarinizda ve yazilarinizda en ictenlikle basarilar diliyorum.

Saygi ve selamlarimla.

Not: Kusuruma bakmayin, beni anlatma seklim belki size kit geliyordur, ben cok cok uzun seneler Türkiye'den ayri yasiyorum ve cevremde hic bir Türk bulunmuyor. Affiniza siginarak ilave edeyim benim tükcem en azindan 40 yil öncelerine dayaniyor.
merdem Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Alt 15. November 2012, 11:32 PM   #97
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:

Şimdi buraya, görüşüne katılıp, teşekkür ettiğim kardeşlerime ilişkin yazılarımı asarsam, bu sözün için utanırmısın acaba!

Şahıslarla işim olmaz ama, başka yerlerde başka isimlerle yazan ve oralarda yanlış çıkan çok kimsenin; her yerde aynı isimle yazan bana laf sokmaya çalışmasını önemsemiyorum...

Sen yazılarını yaz, kendine bak kardeşim, bırak başkalarını tahlil etmeyi, onların durumlarını göstermeyi...

Sonuçta herkes, yaptıklarının sorumluluğunu kendisi üstlenecektir.

selamlar,
aorskaya
aorskaya Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Alt 15. November 2012, 11:37 PM   #98
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:

yazilarinizin kendi emeginizin olmasina gercekten cok sevindim. Bravo, ne diyeyim. Yalniz size bildirmelk istedigim bir nokta var; Bilgilerinizi biraz canli bir sekilde aktarin, sevgiyle, merakla, büyük bir alakayla okunacak bir sekilde canlandirin. Bazan kisa ve doyurucu bazen uzun ve ince anlamli bir sekilde yayinlamaya gayret edin. Katiksiz bir ekmek gibi olmasin. Ben de seve seve okuyucukariniz arasina katilacagim.

Calismalarinizda ve yazilarinizda en ictenlikle basarilar diliyorum.

Saygi ve selamlarimla.

Not: Kusuruma bakmayin, beni anlatma seklim belki size kit geliyordur, ben cok cok uzun seneler Türkiye'den ayri yasiyorum ve cevremde hic bir Türk bulunmuyor. Affiniza siginarak ilave edeyim benim tükcem en azindan 40 yil öncelerine dayaniyor.
Burada kırmızı ile işaretlediğim nottaki yazınız üzerine, yukarıda yazdığım yazıyı dikkate almamanızı rica ediyorum. Bu nottan sonra, önemi kalmayan bir yazı oldu.

Bu dönüş, açıklama yeterlidir, teşekkür ederim.

selamlarımla,
aorskaya
aorskaya Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (16. November 2012)

Bookmarks

Etiketler
abdest, abdesti, ayrılır, bozar, gereklidir, için, kaça, nedir, neler