hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > TEMİZLİK VE İBADET > İbadet > Namaz

Seçenekler Stil
Alt 27. February 2009, 05:11 AM   #11
nuh
Katılımcı Üye

Tesekkür: 0
13 Mesajina 16 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 17
nuh will become famous soon enoughnuh will become famous soon enough

bakara269. Allah hikmeti dilediğine verir. Kime hikmet verilirse, ona pek çok hayır verilmiş demektir. Ancak akıl sahipleri düşünüp ibret alırlar. 257. Allah, inananların dostudur, onları karanlıklardan aydınlığa çıkarır. İnkâr edenlere gelince, onların dostları da tâğuttur, onları aydınlıktan alıp karanlığa götürürler. İşte bunlar cehennemliklerdir. Onlar orada devamlı kalırl252. İşte bunlar Allah'ın âyetleridir. Biz onları sana doğru olarak anlatıyoruz. Şüphesiz sen, Allah tarafından gönderilmiş peygamberlerdensin238. Namazlara ve orta namaza devam edin. Allah'a saygı ve bağlılık içinde namaz kılın.maide 41. Ey Resûl! Kalpleri iman etmediği halde ağızlarıyle «inandık» diyen kimselerden ve yahudilerden küfür içinde koşuşanlar(ın hali) seni üzmesin. Onlar durmadan yalana kulak verirler, ve sana gelmeyen (bazı) kimselere kulak verirler; kelimeleri yerlerinden kaydırıp değiştirirler. «Eğer size şu verilirse hemen alın, o verilmezse sakının!» derler. Allah bir kimseyi şaşkınlığa (fitneye) düşürmek isterse, sen Allah'a karşı, onun lehine hiçbir şey yapamazsın. Onlar, Allah'ın kalplerini temizlemek istemediği kimselerdir. Onlar için dünyada rezillik vardır ve ahirette onlara mahsus büyük bir azap vardır. kaf 29. Benim huzurumda söz değiştirilmez ve ben kullara asla zulmedici değilim. 37. Şüphesiz ki bunda aklı olan veya hazır bulunup kulak veren kimseler için bir öğüt vardır sad 45. (Ey Muhammed!), Kuvvetli ve basiretli kullarımız İbrahim, İshak ve Ya'kub'u da an.
fussilet 53. İnsanlara ufuklarda ve kendi nefislerinde âyetlerimizi göstereceğiz ki onun (Kuran'ın) gerçek olduğu, onlara iyice belli olsun. Rabbinin her şeye şahit olması, yetmez mi? maide 49. (Sana şu talîmatı verdik): Aralarında Allah'ın indirdiği ile hükmet ve onların arzularına uyma. Allah'ın sana indirdiği hükümlerin bir kısmından seni saptırmamalarına dikkat et. Eğer (hükümden) yüz çevirirlerse bil ki (bununla) Allah ancak, günahlarının bir kısmını onların başına belâ etmek ister. İnsanların birçoğu da zaten yoldan çıkmışlardır. 70. Andolsun ki İsrailoğullarının sağlam sözünü aldık ve onlara peygamberler gönderdik. Ne zaman bir peygamber onlara nefislerinin arzu etmediğini (ilâhî hükümleri) getirdi ise bir kısmını yalanladılar, bir kısmını da öldürdüler81. Eğer onlar Allah'a, Peygamber'e ve ona indirilene iman etmiş olsalardı onları (müşrikleri) dost edinmezlerdi; fakat onların çoğu yoldan çıkmışlardır. 67. Ey Resûl! Rabbinden sana indirileni tebliğ et. Eğer bunu yapmazsan O'nun elçiliğini yapmamış olursun. Allah seni insanlardan koruyacaktır. Doğrusu Allah, kâfirler topluluğuna rehberlik etmez68. «Ey Kitap ehli! Siz, Tevrat'ı, İncil'i ve Rabbinizden size indirileni hakkıyle uygulamadıkça, (doğru) bir şey (yol) üzerinde değilsinizdir» de. Rabbinden sana indirilen, onlardan çoğunun küfür ve azgınlığını elbette artıracaktır. Kâfirler topluluğuna üzülme. 60. De ki: Allah katında yeri bundan daha kötü olanı size haber vereyim mi? Allah'ın lânetlediği ve gazap ettiği, aralarından maymunlar, domuzlar ve tâğuta tapanlar çıkardığı kimseler. İşte bunlar, yeri (durumu) daha kötü olan ve doğru yoldan daha ziyade sapmış bulunanlardır.58. Namaza çağırdığınız zaman onu alay ve eğlence konusu yaparlar. Bu davranış, onların düşünemeyen bir toplum olmalarındandır55. Sizin dostunuz (veliniz) ancak Allah'tır, Resûlüdür, iman edenlerdir; onlar ki Allah'ın emirlerine boyun eğerek namazı kılar, zekâtı verirl14. «Biz hıristiyanlarız» diyenlerden de kesin sözlerini almıştık ama onlar da kendilerine zikredilen (verilen öğütlerin veya Kitab'ın) önemli bir bölümünü unuttular. Bu sebeple kıyamete kadar aralarına düşmanlık ve kin saldık. Yakında Allah onlara yaptıklarını haber verecektir
nuh isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 28. March 2009, 12:43 PM   #12
melek
Yeni Üye

0 Mesajina 0 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
melek will become famous soon enoughmelek will become famous soon enough

selamün aleyküm ben namaz kılmaya başladım birsüre önce fakat dewam edemedim kılmak istiyorum fakat bitürlü sürekli hale getiremedim napabilirim neden kılamıyorum yardımcı olun bana şimdiden allah razı olsun
melek isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 29. March 2009, 05:10 AM   #13
elmuh
Katılımcı Üye

Tesekkür: 45
47 Mesajina 108 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
elmuh is on a distinguished road

Aleyküm Selam Melek Kardeşim,

Yardım istemişsiniz, boynumuzun borcudur. Ancak sorun nedir bilmeden çözüm üretmek zordur. Kendi sorununuzun cevabını da en iyi sizin bilebileceğinizi düşünerek ben Rabbimizin çağrısından bir örnek vermek istiyorum.

Hacc 77-78:

Ey iman edenler! Rükû edin, secde edin; Rabbinize ibadet edin, hayır işleyin ki kurtulabilesiniz.

Allah uğrunda O'na yaraşır bir gayretle didinin. O sizi seçmiş ve dinde size hiçbir güçlük çıkarmamıştır. Babanız İbrahim'in milletini esas alın. Allah sizi, önceden de şu Kitap'ta da "Müslümanlar/Allah'a teslim olanlar" diye adlandırdı ki, resul sizin üzerinize bir tanık olsun, siz de insanlar üzerine tanıklar olasınız. O halde namazı kılın, zekâtı verin ve Allah'a sarılın. O'dur sizin Mevlâ'nız. Ne güzel Mevlâ'dır O, ne güzel yardımcıdır O!

Ayrıca namaz ile ilgili daha geniş iki çalışmaya aşağıdaki linklerden erişebilirsiniz.

Kuran'da Namaz

Namaz

Muhabbetle.
elmuh isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 20. May 2009, 12:28 PM   #14
Burak
Katılımcı Üye

Tesekkür: 5
10 Mesajina 16 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
Burak will become famous soon enoughBurak will become famous soon enough

Konu Namaz olunca dos doğru kılmak gerek Buna en net cevabı akıl verir. Her insan kendi aklı ile doğru ile yanlışı birbirinden ayırt edebilir. Bilmediği bir konu çıktığında da destek almak için kitaplar vardır bunlara danışmak gerekir. Ama şimdi her akla çok net bir soru somak isterim bu soruya aklınızın verdiği cevaptan sonrası kendinizden dir. şimdi sorumu soruyorum. Allah'ın izni ile

Doğru olan Anlayarak Namaz kılmakmıdır. Yoksa anlamadan Namaz kılmakmı?

Peki ya siz Ne ce Anlarsınız.?

Şimdi sen kendi aklınla seç bakalım sence en doğru olan hangisidr.
Burak isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 20. May 2009, 12:53 PM   #15
aşık74
Uzman Üye

Tesekkür: 328
166 Mesajina 472 Tesekkür Aldi
aşık74 will become famous soon enoughaşık74 will become famous soon enough

Alıntı:
Burak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Konu Namaz olunca dos doğru kılmak gerek Buna en net cevabı akıl verir. Her insan kendi aklı ile doğru ile yanlışı birbirinden ayırt edebilir. Bilmediği bir konu çıktığında da destek almak için kitaplar vardır bunlara danışmak gerekir. Ama şimdi her akla çok net bir soru somak isterim bu soruya aklınızın verdiği cevaptan sonrası kendinizden dir. şimdi sorumu soruyorum. Allah'ın izni ile

Doğru olan Anlayarak Namaz kılmakmıdır. Yoksa anlamadan Namaz kılmakmı?

Peki ya siz Ne ce Anlarsınız.?

Şimdi sen kendi aklınla seç bakalım sence en doğru olan hangisidr.
Selamun aleyküm

Doğru olan tabiiki namazı anlayarak kılmakdır.
Ben namazımda arapça okuyorum,fakat okuduğum arapça kelimelerin hepsinin türkçe manalarını öğrendim,dolayısıyla anlayarak okuyorum

sevgiler
aşık74 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 7. July 2009, 12:48 PM   #16
nuh
Katılımcı Üye

(Yasin)13. Onlara, şu şehir halkını misal getir: Hani onlara elçiler gelmişti. 7. Bizim vazifemiz, açık bir şekilde Allah'ın buyruklarını size tebliğ etmekten başka bir şey değildir dediler.70. Diri olanları uyarsın ve kâfirler cezayı hak etsinler diye.(Zümer)23. Allah sözün en güzelini, birbiriyle uyumlu ve bıkılmadan tekrar tekrar okunan bir kitap olarak indirdi. Rablerinden korkanların, bu Kitab'ın etkisinden tüyleri ürperir, derken hem bedenleri ve hem de gönülleri Allah'ın zikrine ısınıp yumuşar. İşte bu Kitap, Allah'ın, dilediğini kendisiyle doğru yola ilettiği hidayet rehberidir. Allah kimi de saptırırsa artık ona yol gösteren olmaz. (Duhan)33. Onlara, içinde açık bir imtihan bulunan işaretler verdik.(Vakıa)77, 78. Şüphesiz bu, korunmuş bir kitapta bulunan değerli bir Kur'an'dır.
Alt 9. July 2009, 04:40 PM   #17
muvahhit
Katılımcı Üye

muvahhit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 4
16 Mesajina 29 Tesekkür Aldi
muvahhit is on a distinguished road

selamlar,

namaz salat değildir,salatta namaz değildir...

ritüel olarak anladığımızın adı Tespih'tir..tespih salatın şubesidir.
Salat erdemli yaşamın/destek olmanın/korumanın/beraber olmanın/şura yapmanın adıdır,
tespih ise yine bu salatın içinde Rabbi, şekiller bütünüyle veya bunlardan biriyle anmanın adıdır.
sağlıcakla
muvahhit isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 10. July 2009, 11:07 AM   #18
nuh
Katılımcı Üye

(Yunus)51. Olacaklar olduktan sonra mı O’na iman edeceksiniz? Şimdi mi? Halbuki onu azabın gelmesini istemekte acele ediyordunuz? 60. Allah’a karşı yalan uyduranların kıyamet günü âkıbetleri hakkındaki kanaatleri nedir? Şüphesiz Allah insanlara karşı lütuf sahibidir. Fakat onların çoğu şükretmezler( Hakka)49. İçinizde onu yalan sayanlar bulunduğunu şüphesiz bilmekteyiz51. Ve o, gerçekten kat'î bilginin ta kendisidir.(Kalem) 40. Sor onlara: Bu iddiayı onların hangisi savunacak? (Mearic)42. Ama sen onları şimdilik bırak da, tehdit edildikleri günlerine kavuşuncaya dek dalsınlar, oynayadursunlar.
Alt 10. July 2009, 02:52 PM   #19
elmuh
Katılımcı Üye

Tesekkür: 45
47 Mesajina 108 Tesekkür Aldi
elmuh is on a distinguished road

Selam,

Salat Kur'anda Allahı anmak ve ondan yardım dilemek, dua etmek anlamlarında kullanılmıştır.

Taha 14
Muhakkak ki ben, yalnızca ben Allah'ım. Benden başka ilâh yoktur. Bana ibadet/kulluk et; beni anmak için namaz kıl ( salatı ikame et).

Bakara 45:
Sabır ve namazla yardım dileyin. Bu, şüphesiz, huşû duyanların dışındakiler için ağırdır.

Bakara 153
Ey iman edenler, sabırla ve namazla yardım dileyin. Gerçekten Allah, sabredenlerle beraberdir.

Kulun salat ederek/namaz kılarak Allahı nasıl anması ve ondan nasıl yardım dilemesi gerektiği Kuran'da yeteri kadar anlatılmıştır.

Bunun dışındaki salat kelimesinin kullanımları, bu asıl anlamı dikkate alınarak güzel bir hitabet üslubu içinde, simgesel kullanımlardır.

Ahzab 56'daki kullanım da bu şekilde bir kullanımdır. Allahın Resulünü anmasıdır. Ona destek vermesidir. Ancak bu kullanım salat'ın asıl anlamı değildir. İfadenin, sözün etkisini güçlendirmek için kullanıldığını düşünüyorum.

Namaz kelimesi üzerindeki spekülasyona gelince, ister kabul edin ister etmeyin bu kelime Türkçeye girmiş ve herkes tarafından bilinen bir kavramdır. Salatı İkame etmek namaz'dır. Namaz/Salatın İkamesinde hatalar yapılıyor gerekçesi ile farklı bir kategoriye konulmasına gerek yoktur. İnsanlara salatın nasıl ikame edileceğini anlayamıyacakları hatta karşı çıkacakları kavramlarla anlatacağımıza, kabul görmüş olan namaz kavramını karşılığını islam dinine göre ikame edilmesi gereken salat olarak doldurmak en mantıklı yaklaşımdır. Bu vahyin de takip etmiş olduğu yoldur.

Allah bize din olarak İslamı seçti, bu dine girenleri, teslim olanları müslüman olarak adlandırdı. Müslüman olan Allahın indirdiği dinin gereğini yerine getirendir. Namaz kılmak/salatı ikame etmekte bu dinin rituel bir ibadet biçimidir. Bir rituel olarak bir yanıyla Kul-Allah ilişkisine bir disiplin getirmekte iken Kul-Kul boyutunda da simgesel bir işlevi vardır. Namaz dindarlığın görünen yüzlerinden birisidir, dindarlığın somutlaşmış görüntülerinden birisidir. Bu nedenle, Kuranda salat kavramı, diğer dini açıdan doğru olan davranışlarla birlikte anılmaktadır. Çünkü samimi olarak salat eden Allahın emirlerini de kabul etmiştir.

Allahın emirlerini kabul etmedikleri halde kendilerine dindar görüntüsü vererek toplumsal kabul peşinde koşanların durumundan Maun suresinde bahsedilmektedir. Onlar namazı Allahın dinini kabul etmeden, toplumsal kabul görmek amacıyla kılanlardır. Sözleri, ki namaz da simgesel bir ifade olarak söz gibi düşünülebilir, ile eylemleri olumsuz anlamda çelişenlerdir. Namaz kılıp Allahı anan, ondan yardım isteyen eğer samimi ise eylemlerinde de müslüman olduğunu kanıtlamalıdır.

Muhabbetle.
elmuh isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
elmuh Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
bartsimpson (26. July 2012)
Alt 11. July 2009, 04:32 PM   #20
nuh
Katılımcı Üye

(Meryem)97. Biz Kur'an'ı, sadece, onunla Allah'tan sakınanları müjdeleyesin ve şiddetle karşı çıkan bir topluluğu uyarasın diye senin dilinle indirilip okutarak kolaylaştırdık (Nisa)42. Küfür yoluna sapıp peygamberi dinlemeyenler o gün yerin dibine batırılmayı temenni ederler ve Allah'tan hiçbir haberi gizleyemezler. 54. Yoksa onlar, Allah'ın lütfundan verdiği şeyler için insanlara hased mi ediyorlar? Oysa İbrahim soyuna Kitab'ı ve hikmeti verdik ve onlara büyük bir hükümranlık bahşettik. 82. Hâla Kur'an üzerinde gereği gibi düşünmeyecekler mi? Eğer o, Allah'tan başkası tarafından gelmiş olsaydı onda birçok tutarsızlık bulurlardı.109. Haydi siz dünya hayatında onlara taraf çıkıp savundunuz, ya kıyamet günü Allah'a karşı onları kim savunacak yahut onlara kim vekil olacak? (Araf)30. O, bir gurubu doğru yola iletti, bir guruba da sapıklık müstehak oldu. Çünkü onlar Allah'ı bırakıp şeytanları kendilerine dost edindiler. Böyle iken kendilerinin doğru yolda olduklarını sanıyorlar. 94. Biz hangi ülkeye bir peygamber gönderdiysek, ora halkını, peygambere baş kaldırdıklarından ötürü bize yalvarıp yakarsınlar diye mutlaka yoksulluk ve darlıkla sıkmışızdır.

Bookmarks

Etiketler
namaz