hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > TEMİZLİK VE İBADET > İbadet > Namaz

Seçenekler Stil
Alt 24. February 2009, 02:51 PM   #1
aşık74
Uzman Üye

Tesekkür: 328
166 Mesajina 472 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 17
aşık74 will become famous soon enoughaşık74 will become famous soon enough
Standart namaz

Selamlar arkadaşlar,bu foruma net de dolaşırken rastladım.bir kaç gündür okuyorum.
Merak ettiğim şey, sizler nasıl kılıyorsunuz namazı ?
svg...
aşık74 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 24. February 2009, 05:19 PM   #2
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.567
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road

Aleykum Selam! Değerli Aşık74 Kardeşim!

Alıntı:
aşık74 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Selamlar arkadaşlar,bu foruma net de dolaşırken rastladım.bir kaç gündür okuyorum.
svg...
Allah razı olsun. Sitemize hoşgeldiniz. Okumanıza vesile kıldığı için Allah'a sonsuz şükürler olsun.

Değerli Kardeşim, Bu güne kadar namazın nasıl kılındığını görebilme şansını yakalayamadıysanız, ya yurt dışında yaşıyorsunuz ya da yaşadığınız çevrede namaz kılan kimse yok.

Namazın nasıl kılındığı ile ilgili internette arama yaptığınızda bu bilgilere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Kusursuzluk sadece Allah'a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır.
Sevgi,saygı ve muhabbetle.
Allah'a emanet olunuz.
dost1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 25. February 2009, 12:11 PM   #3
aşık74
Uzman Üye

Abi;sanırım beni yanlış anladınız!Ben namazı nasıl kılıyorsunuz derken,şekil olarak,yapılan hareketler olarak demek istemedim.
Yani sünnetleri kılıyormusunuz? Hangi dua ve sure leri okuyorsunuz?
Kılamadığınız namazları kaza ediyormusunuz?
Gerçekden beni yanlış anlamayın,bu soruları sorarken kesinlikle bir art niyet gütmüyorum,sadece merakımdan ve öğrenmek istediğimden soruyorum.

Din konusunda çok bilgili sayılmam,35 yaşımdayım,1 oğlum var ,balıkesirde yaşıyorum,namazlarımı yaklaşık 4 aydır kılmaya başladım,bir takım kötü alışkanlıklarımı terkettim,terketmeye çalışdıklarımda var
Uzun lafın kısası,35 yaşından sonra ahiretine hazırlık yapmak için,bilgi toplamaya ,öğrenmeye çalışan bir günahkarım.
Diyceksinizki nasıl bilgi topluyorsun,nerden öğreniyorsun ? Açıyorum google'ı yazıyorum ' Allah,peygamber,kuran,din vs. Çıkan site ve forumlardanda dinimi öğrenmeye çalışıyorum.
Alt 25. February 2009, 02:52 PM   #4
Toslunba
Uzman Üye

Toslunba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 90
69 Mesajina 159 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
Toslunba is on a distinguished road

Aşık dostum kendi adıma cevap vereyim.Nedenlerini sorarsanda bir ara izah etmeye çalışayım inşallah. Günde 3 vakit(sabah-akşam-gece) namaz kılarım. 2 Rekat ,Türkçe (arapça bilmem).Namazın kazasının olmadığını düşünüyorum.

Googledan bu siteyi buldu iseniz inşallah tam yerine geldiğinizin farkına varırsınızız.Şuan iş yoğunluğundan ötürü tam ne yazamadım ama inşallah siz sorun,biz bildiğimizi açıklayalım.
Toslunba isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 25. February 2009, 05:23 PM   #5
nuh
Katılımcı Üye

Tesekkür: 0
13 Mesajina 16 Tesekkür Aldi
nuh will become famous soon enoughnuh will become famous soon enough

meryem 41. Kitap'ta İbrahim'i an. Zira o, sıdkı bütün bir peygamberdi. 55. Halkına namazı ve zekâtı emrederdi; Rabbi nezdinde de hoşnutluk kazanmış bir kimse idi tevbe 71. Mümin erkeklerle mümin kadınlar da birbirlerinin velileridir. Onlar iyiliği emreder, kötülükten alıkorlar, namazı dosdoğru kılarlar, zekâtı verirler, Allah ve Resûlüne itaat ederler. İşte onlara Allah rahmet edecektir. Şüphesiz Allah azîzdir, hikmet sahibidir. 115. Allah bir topluluğu doğru yola ilettikten sonra, sakınacakları şeyleri kendilerine açıklayıncaya kadar onları saptıracak değildir. Allah her şeyi çok iyi bilendir.128. Andolsun size kendinizden öyle bir Peygamber gelmiştir ki, sizin sıkıntıya uğramanız ona çok ağır gelir. O, size çok düşkün, müminlere karşı çok şefkatlidir, merhametlidir.araf 170. Kitab'a sımsıkı sarılıp namazı dosdoğru kılanlar var ya, işte biz böyle iyiliğe çalışanların ecrini zayi etmeyiz. 157. Yanlarındaki Tevrat ve İncil'de yazılı buldukları o elçiye, o ümmî Peygamber'e uyanlar (var ya), işte o Peygamber onlara iyiliği emreder, onları kötülükten meneder, onlara temiz şeyleri helâl, pis şeyleri haram kılar. Ağırlıklarını ve üzerlerindeki zincirleri indirir. O Peygamber'e inanıp ona saygı gösteren, ona yardım eden ve onunla birlikte gönderilen nûr'a (Kur'an'a) uyanlar var ya, işte kurtuluşa erenler onlardır rum 17, 18. Haydi siz, akşama ulaştığınızda (akşam ve yatsı vaktinde) sabaha kavuştuğunuzda, gündüzün sonunda ve öğle vaktine eriştiğinizde Allah'ı tesbih edin (namaz kılın), ki göklerde ve yerde hamd O'na mahsustur.ahzab 42. Ve O'nu sabah-akşam tesbih edin isra 79. Gecenin bir kısmında uyanarak, sana mahsus bir nafile olmak üzere namaz kıl. (Böylece) Rabbinin, seni, övgüye değer bir makama göndereceği umulur. 81. Yine de ki: Hak geldi; bâtıl yıkılıp gitti. Zaten bâtıl yıkılmaya mahkumdur
nuh isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 26. February 2009, 09:22 AM   #6
aşık74
Uzman Üye

Alıntı:
Toslunba Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Aşık dostum kendi adıma cevap vereyim.Nedenlerini sorarsanda bir ara izah etmeye çalışayım inşallah. Günde 3 vakit(sabah-akşam-gece) namaz kılarım. 2 Rekat ,Türkçe (arapça bilmem).Namazın kazasının olmadığını düşünüyorum.

Googledan bu siteyi buldu iseniz inşallah tam yerine geldiğinizin farkına varırsınızız.Şuan iş yoğunluğundan ötürü tam ne yazamadım ama inşallah siz sorun,biz bildiğimizi açıklayalım.
Teşekkür ederim cevabınız için

Benim pc'imde bir kaç kuranı kerim meali olan web siteleri var.
Bu sitelerin meal lerde rum 18 suresinde; genelde ikindi namazı ile ilgili yazılar var. öğle namazı ile ilgili meallerde var. Kafam karışdı
svg...
Alt 26. February 2009, 12:28 PM   #7
Toslunba
Uzman Üye

Toslunba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 90
69 Mesajina 159 Tesekkür Aldi
Toslunba is on a distinguished road

Alıntı:
Teşekkür ederim cevabınız için

Benim pc'imde bir kaç kuranı kerim meali olan web siteleri var.
Bu sitelerin meal lerde rum 18 suresinde; genelde ikindi namazı ile ilgili yazılar var. öğle namazı ile ilgili meallerde var. Kafam karışdı
svg...
İşin aslı dediğiniz gibi sabah-öğlen-akşam namazı denir genelde kanı budur.Bizim içimizdede bu görüşte arkadaşlar var. Benim ağrendiğim-bildiğim kadarını size izah edeyim ancak siz kendi araştırmanızıda yapın-kararı siz verin.Öğlen namazı denilen orta namazdan kastın cuma namazı olduğunu düşünüyorum.Arapçada orta en değerli manasınada gelmektedir.....Gecenin her iki ucunda ve gecenin bir kısmında (bu ifadeyi bazı arkadaşlarımız gecenin -saçakları yani hava kararırken diye yorumluyor).Rum 17-18de bahsi geçen ise tesbih, namaz değildir.

Benim şahsi görüşüm-araştırmalarımın sonucu şu kanıya vardım...Ama siz şahsi yorumum olduğunu unutmayın.

Bakara
(238) Namazları/duaları ve orta namazı/orta duayı koruyun. Tam bir saygıyla Allah'ın huzurunda kıyam edin.
Orta Namazın cuma namazı olduğuna dair çok sağlam deliller mevcut.Bazılerımız ise bunun orta kelimesinden dolayı öğlen namazı olduğunu düşünüyor.Orta en iyi-en güzel-en bereketli manalarınada gelmektedir.Araştırma yaparsanız bu görüşte pekçok din bilgini vardır,aksi görüştede.

Hud
(114) Gündüzün iki tarafında ve geceye yakın saatlerde namazı/duayı yerine getir. Güzellikler kötülükleri silip süpürür. İşte bu, Allah'ı ananlara bir öğüttür.

Buradanda gündüzün her iki tarafı (sabah-akşam) namazlarında herkez hem fikir.Geceye yakın saatlerde diye çivirilen kelimeden bir kısmımız akşam namazını anlıyor.Bir kısmımız ise kelimenin anlamının "gecenin bir kısmı" olduğunu düşünüp gece namazı kılıyor.

Isra
(78) Güneşin kaymasından/aşağı sarkmasından, gecenin kararmasına kadar namazı/duayı yerine getir(akşam namazı-buradada herkez hem fikir). Sabah Kur'an'ını da gözet. Çünkü sabah Kur'an'ı tanıklarca izlenmektedir.

Nur
(58) Ey iman edenler! Ellerinizin altında bulunanlarla, ergenlik yaşına gelmemiş olanlarınız sizden üç vakitte izin istesin: Sabah namazından/duasından önce, öğlen vaktinde elbiselerinizi çıkardığınızda(namazdan bahsedilmemesine dikkat edin-araplar öğlen uyur), gün battıktan sonra yerine getirilen namazdan/duadan sonra... Kaygılanacağınız üç vakittir bunlar. Bunlar dışında size de onlara da bir günah yoktur. Aranızda dolaşırlar, birbirinize bakabilirsiniz. Allah, ayetleri size işte böyle açıklıyor. Allah Alîm'dir, Hakîm'dir.

Seçim sizin.Karar sizin. İnşallah yardımcı olmuşuzdur.
Toslunba isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Toslunba Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
bartsimpson (26. July 2012)
Alt 26. February 2009, 12:40 PM   #8
aşık74
Uzman Üye

Teşekkür ederim kardeşim
Alt 26. February 2009, 08:31 PM   #9
nuh
Katılımcı Üye

Tesekkür: 0
13 Mesajina 16 Tesekkür Aldi
nuh will become famous soon enoughnuh will become famous soon enough

rad 15. Göklerde ve yerde bulunanlar da onların gölgeleri de sabah akşam ister istemez sadece Allah'a secde ederler talak 12. Allah, yedi kat göğü ve yerden bir o kadarını yaratandır. Ferman bunlar arasından inip durmaktadır ki, böylece Allah'ın her şeye kadir olduğunu ve her şeyi ilmiyle kuşattığını bilesiniz.sebe 6. Kendilerine bilgi verilenler, Rabbinden sana indirilenin (Kur'an'ın) gerçek olduğunu bilir; onun, mutlak galip ve övgüye lâyık olan (Allah'ın) yoluna ilettiğini görürler. 25. De ki: Bizim işlediğimiz suçtan siz sorumlu değilsiniz; biz de sizin işlediğinizden sorulacak değiliz. 44. Halbuki biz onlara okuyacakları kitaplar vermediğimiz gibi senden önce onlara bir uyarıcı (peygamber) de göndermemiştik necm 19. Gördünüz mü o Lât ve Uzzâ'yı? 20. Ve üçüncüleri olan ötekini, Menât'ı. 22. O zaman bu, insafsızca bir taksim! 35. Acaba gaybın bilgisi kendi yanındadır da o görüyor mu? 54. Onların başına getireceğini getirdi! 61. Ve siz gaflet içinde oyalanmaktasınız! 60. Gülüyorsunuz da ağlamıyorsunuz!saffat 34. İşte biz, suçlulara böyle yaparız. 80. İşte biz iyileri böyle mükâfatlandırırız.132. Çünkü o, bizim mümin kullarımızdandı.157. Doğru sözlülerden iseniz, kitabınızı getirin! 171. Andolsun ki, peygamber kullarımıza söz vermişizdir:176. Azabımızı acele mi istiyorlar? 179. Onların halini gör, onlar da göreceklerdir
nuh isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 26. February 2009, 08:56 PM   #10
kamer
Super Moderator

kamer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 457
131 Mesajina 293 Tesekkür Aldi
kamer is on a distinguished road

Alıntı:
svg...
Aleyküm selam,

Aramıza hoşgeldiniz.

Bu linkte namaz ile ilgili bilgiler var faydası olur düşüncesiyle.

Mutlu ve esen kalın.

Bookmarks

Etiketler
namaz