hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > İMAN > Allah'a İman > Allah’a iman nedir?

Seçenekler Stil
Alt 29. June 2013, 12:13 AM   #1
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of
Standart Imtihana Hazirmiyiz?

Yüce Allah Son Elcisi Muhammed'i Kur'an'da över ve bizlere örnekler sunar. Ki tüm Peygamberler icin güzel örnekler sunulmustur Kur'an'da. Hepsi birbirinden güzel ve üstün.

Okuyoruz okuyoruz okuyoruz..... Kur'an acaba bir okuma kitabimidir sadece?

Hani insan kücükken okula baslar, siniflar degistikce ders kitaplari da degisir, ögrenilmesi gereken bilgiler cogalir ve derinlesir.

Bir zaman sonra artik kitaplari okumaya lüzum kalmaz, insanlar artik okullardan mezun olmuslardir ve is hayatina atilmislardir. Meslekleri icabi kendilerini devamli yenilemeleri gerekir, ama okul kitaplarindan degildir artik ögrenecekleri, kendilerini gelistirmek icin seminarlara katilirlar, cesitli toplantilar düzenlenir, yenilikler gözden gecirilir.

Iyi güzel, kitabimiz Kur'an'dan sorulacagiz. Bu sorgu acaba hangi sayfasinda hangi surede hangi ayette hangi konular geciyor gibilerinden olmayacaktir herhalde. Hayat boyu okuya okuya zaten eninde sonunda ezberlenir.

Eh ben Kur'an'a sarildim, ezberledim, cok da güzel okuyorum gibilerinden kendime güvenerek Rabbin imtihanina kendimi hazirladim, gelsin Kiyamet!
Allah'in Son Elcisinin Mekke'den Medine'ye Hicretinde Medine'de nasil candan karsilandigi (tabii ki tüm Medine Halki tarafindan degil) ve hemen Mekkeli ve Medineli Müslümanlar arasinda kardeslik kuruldugu her seyin kardesce paylasildigi vs...

Ya Allah'in Son Elcisi günümüzde gönderilmis olsaydi ne olurdu? Elimizde Kur'an bulunmamis olsaydi henüz.

Evet, kim razi olurdu evini barkini, colugunu cocugunu, isini, malini mülkünü terkederek Son Elci ile baska bir sehre gidip orada hayata yeniden baslamak?

Ciddi olarak düsünelim lütfen.

Organisazyon meraklilari hemen atilirdi ortaya; Ya Muhammed, sen bunca kisiyi pesine takiyorsun da, acaba hic düsündün mü nerede yatacak kalkacaklar, yiyecekler? Nereden gelirleri olacak? Okul, hastahane, otel, tasima araclari vs.....?
Kardeslik demistik degilmi Mekkeliler ile Medineliler arasinda.
Suriyelileri de müslüman kardesler olarak görüyoruz. Acaba gercekten de öyle mi görüslerimiz? Suriye'den göc edenler nerede kaliyor Türkiye'de? Cadirlarda. Hani nerede Müslümanlik/Kardeslik? Kim gidip de ziyaret ediyor, aclarmi susuzlarmi hastalarmi kim soruyor ve yardim ediyor? Dedik ya organizatörler sag olsun, onlar halleder.

Kim hangi Suriyeliye kapisini acti, buyur Kardesim isler yoluna girene kadar bende kal dedi?
Yani Medineliler ahmakmiydi, akil yoksunumuydular, yoksa hepsi ailesiz tek baslarina sap gibi insanlardi da arkadas özlemi ile yaniyorlardi da o yüzden mi Mekkeli Müslüman Kardeslerine kucak acmislardi?

En azindan bir kac Islam sitesinde Suriyeli sehidler(!) adina gece namazlari(!) uygulaniliyor. Erdik mi acaba, burada namaz kil kilometrelerce ötedekine faydasi olsun. Herkesin yaptigi kendisinedir. Gün be gün milyonlarca müslümanlarin kildiklari namazlar nereye gidiyor? Herhalde ozon bozuklugu nedeniyle belli bir hava tabakasindan ileri gecemiyor aminler(!).

Atom caginda yasiyoruz, gecim derdimiz var, herkesin kendisine göre bir yasam durumu var, kim bozmak isterki rahatini? Alismisiz aksam yemesinden sonra tv karsisinda uyuklamaya, sicacik yatagimizdan sabahlari gerinerek kalkmaya, ille de espresso ile olsun kahvaltimiz. Kim kalkip ta Muhammed'le bir yerlere gidecek, insanlarin huyunu suyunu bilmiyoruz, acaba alistigimiz lüksü oralarda bulabilecekmiyiz falan filan... Aaa acaba internetleri varmi, hani onsuz hele hic olmaz.

Iste Rabbimiz bu yüzden evlerinden, yurtlarindan, mallarindan, akrabalarindan vaz gecipte Elcisine eslik edenleri sonradan gelenlerden üstün tutuyor. Tabii ki üstünler.

Onlarda ne camasir makinesi, ne handy, ne tv, ne boss takimlari, ne düdüklü tencereleri, ne mercedesleri, ne villalari, ne jetleri, ne trenleri, ne kürkleri, ne gemileri, ne de sicak ve soguk suyu olan banyolari vs.... vardi. Ihtiyaclari da yoktu.

Bizim herseyimiz var, ama paylasmaya hazir degiliz. Birakin paylasmayi, daha da olsun istiyoruz. Güvenimiz yok, ya kapimizi acik tuttugumuz hirsiz cikarsa, ya katilin biriyse, ya sapigin biriyse, ya da bulasici bir hastaligi varsa... hic olmadi can sikan uyuzun birisi ise diye diye bahanelerimiz/mazeretlerimiz bitmez.

Kendimi gecindiremiyorum bir de elin yabancisina mi bakacagim. /Allah istemis olsaydi...)Degil mi ya, en büyük kaygimiz YARIN. Yarin ne olacak, isimi kaybedersem ailemi nasil gecindirecegim. Esimden ayrilisam nafakasini nasil ödeyecegim. Yaz geliyor tetilimi nerede gecirecegim. Dislerimiz kaplanmasi lazim masraflari nereden karsilayacagim. YARIN ölürsem cenaze masraflarimi kim karsilar acaba? Oglan büyüdü yakinda ehliyet lazim, ehliyeti alinca araba lazim. Kizin kuaför, kilik kiyafet masraflarini düsünmem lazim. Ayin 15. de party var acaba hangi servisi görevlendirsem.... bitmez, bizim derdimiz bitmez.

Kimi elinde olani ver der, acaba kendisi veriyormu ihtiyaci olanlara, kimi yarini düsün arttir der, yarina cikacagina bir garantisi mi var? Ki ihtiyaci olanin ihtiyaci bu gündür, öldükten sonra ihtiyac kalkar ortadan zaten. Biraz daha sabret yarin yardim edecegim dedik mi olacagi o olur.

Ama Allah'tan isterken gelecek 50 senenin gelirini istiyoruz. Rabbimiz bizden gelecek senelerin ibadetini/duasini istemiyor. Neden acaba?

Ya Muhammed iste böyle, dünyanin binbir türlü hali var, kusura bakma kalbim seninle beraber ama ben seninle gelemeyecegim. Bana müsaade et, oturdugum yerden imtihan kitabimi sabah aksam okuyayim. Sen ve Allah'in gidin savasin bizim icin, biz burada oturup bekleyecegiz.

Biz dünyayi kendimize mekan edimismiyiz edinmemismiyiz durum ortada.

Degerli Kardeslerim, okuyup durdugumuz Kur'an'i ne zaman uygulayacagiz hayatimiza? Imtihan sorulari ezberimiz daha bitmedi mi?

Hahamlar, papazlar, nurcular, budistler de sallana sallana hem de hep bir agizdan okuyorlar sayfalarini kitaplarini. Eh onlarin derdi ölümlü kullardan daha az olsa gerek, ekmek elden su gölden paralar nasil olsa akip duruyor mescidlere manastirlara kiliselere.

Okumayi biraz olsun onlara birakalim da meslek hayatimiz müslümanliga atilalim artik. Nasil olsa okudugumuzdan bir sey anlamiyoruz/anlamak istemiyoruz, anlayan zaten anlamistir da, azinlik olmalarindan dolayi cesaretleri olmasa gerek, elle tutulur bir degisiklik yok ortalikta henüz.

Cahiller bizden edepliymisler zamaninda, örnekleri cok. Öyle bir hirs kaplamiski yüreklerimizi, beles buldugumuz Kur'an'in kiymetini anlamaz olmusuz.

Rabbimiz neylerse güzel eyler. Planlarin en mükemmeli O'nun dur, sözlerin en güzeli O'nun dur.

Bunlar da var:

Rabbimizin tün kadinlara üstün kildigi Meryem'in hamileligi ve Isa Peygamberi dünyaya getirmesi dahi büyük bir tiyatro olurdu, günümüzde ortaya ciksaydi. Kim inanirdi ki, hani Meryem'in; "Keske basima bunlar gelmeden evvel ölseydim ve unutulsaydim" demesinde ne kadar hakli oldugunu daha iyi anlardik.Kur'an'da olmus bitmis olay iletiliyor, günümüzün moderni; aa öyle sey olurmuymus, babasiz bir erkek cocuk dogurulmuymus diye itiraz edenlerin basinda ilk önce müslümanlar, sonra hiristiyanlar ve yahudiler gelirdi.
Hele de bir Nuh Peygamber gemisine davet etseydi, inanin 5000 kisilik gemide 50 tane mümin zor bulunurdu, onlarda herhalde issiz gücsüz takimindan olanlar olurdu, nasil olsa kaybedecek birseyleri yok. Sayet Nuh Peygamberin oglu kendine taraftarlar toplayipta babasina karsi suikast yapip cihadina engel olmaya kalkismayacak olsaydi.

Lut Peygamber günümüzde adim atacak temiz bir yer bulamazdi.
Ibrahim Peygamber ev bacalarindan fazla olan putlari gördükce kahrindan ölürdü.

Helak olan kavimler dahi Mekkelilerle yarisa cikar, kayalara ev oymak yerine gökdelenlerle yarisirlardi.

Firavun Bill Gates'in zenginligi karsisinda fesadindan catlardi.

Tas cikartiyoruz tas gecmisimize, insanlik tarimize tas cikartiyoruz. Biz modern insanlariz, eskilerin yaptiklarinin alasini yapariz. Atalarimizi dehset icinde birakiriz biz. Teknikteki ilerlemelere önem veririz biz rahat bir hayat yasamak icin.

Ama en azindan mezhep imamlarina/hadis kalburcularina kapi actirmazdik, hani o da inandigimizdan degil yani, inadimizdan yaptirmazdik.

Edebin babasi olacak müslüman (müstesnalari dahil etmiyorum) edepsizligin babasi olmus cikmis.

Cehennemi insanlarla dolduracagim diyen Rabbimizin sözleri cinlasin kulaklarimizda.

Imtihana hazirmiyiz?

Selam ve dua ile.
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
merdem Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
dost1 (29. June 2013), Miralay (1. July 2013)

Bookmarks

Etiketler
hazirmiyiz, imtihana