hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > TEMİZLİK VE İBADET > Amel ve İhsan > Amel

Seçenekler Stil
Alt 8. October 2008, 11:54 AM   #1
TEBYİN
Uzman Üye

TEBYİN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 141
173 Mesajina 603 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
TEBYİN is on a distinguished road
Standart Diyanet ve Cinayet!

Uzun bir Bayram tatili vesilesiyle, bir haftamızı Yozgat ilinde geçirdik,
Bayramlaşmak amacıyla gelip gidenlerin arasında Diyanet mensubu insanlar da olunca, tartışmalarda kaçınılmaz oldu doğal olarak,
Maşallahları var, bizim imam, müezzin ve müftülerimiz zamanı sabit tutmanın çaresini bulmuşlar gibi..
Bundan 12 yıl önce neyi tartışıyorlardıysa aynı şeyleri gündemde tutmanın başarısını göstererek resmen bir rekora imza atıyorlar..

Tartışılan şeyler..

-Diş dolgusu caiz midir?

-Sol el ile yemek yenir mi?

-Abdestsiz Kur'an okunur mu?

-Namazın kazası var mı?

-Bilerek oruc bozanlar yerine 61 mi tutmalıdır?

-Şeyhler ve alimler şefaat edebilir mi?.. vs..vs..

Uzun uzun gereksiz açıklamalar karşısında sabrımı zabtedemeyip, bunların boş işlerle uğraş olduğunu söyleyince..
Hoca efendi tarafından hemen VAHHABİ damgası yemiş olduk..
Mesele vahhabilikten açılınca Hoca efendiye, hac dönemi vahhabi imamlar arkasında kılınan namazların kaza edilip edilmeyeceği konusunu sordum, iki gak bir guk, taklacı güvercinlere has atraksiyonlarla sorumu geçiştiriverdi.

Dedim, madem mesele din, o zaman ben de size birkaç soru sorayım,

Her ne kadar tavırlarımdan rahatsız olsa da, karizmayı çizdirmemek için, yarım ağız, SOR deyiverdi.

Ve şu minval üzerinde bir sohbetimiz oluştu.

Sayın hocam, diş dolgusu gibi, sol elle yemek gibi basit meseleleri tartışarak hangi gerçekleri gizlemeye çalışıyorsunuz bilemem amma..
Söyler misiniz?
Diyanet denen bu kurumun İSLAMi bir yapılanma da tam yeri nedir?
Sırf maaş almak için kürsüler de ve hutbeler de bağırmak, nutuk atmak, gereksiz şeylerle ümmeti oyalamak ne kadar İslami'dir..
Daha mevkisi ve makamı bile şaibeden kurtulamamış bir kurumun, Din konusunda öncülük etmesi caiz midir peki?
Mesela, iktidarların ve holdinglerin garip, mazlum, yetim ve miskinler üzerinde estirdikleri haksızlıkları gündeme taşıyabilir misiniz?
Önümüz de bir Yimpaş (Yimpaş Yozgat mekezli bir holdingtir) Kombassan, Deniz Feneri sıkıntısı mevcut..
Bu adamlar garip vatandaşın parasını çar-çur eylemişler..
Şimdi, siz bunların yemeğini sağ ile yeseniz ne olur, sol ile yeseniz ne olur?
Yemeğin kendisi haram zaten, haram birşey sağ elle yenince helalleşiyor mu?
Diyanet mensubu hatip ve müezzinler günlük kıldırdıkları 30 dakikalık namazlara karşın, 1000 ytl'nin üzerinde maaş alırken..
Mesela, cenaze işlerleri, mevlit ve hatim, yaz tatillerinde çocuklara verdikleri Kur'an dersleri için ayrıca ücret talep etmekteler, peki bu dinen caiz midir?
Kürsüsünde vaaz verdiğiniz cami'nin dört tarafı mezarlıklarla donatılmış, Cin 18 ayeti mucibince, Mescitler de sadece Allah'ın anılmasını sağlamak için bu mezarları kaldırma yetkisine haiz misiniz?
Değilseniz, hiç bir vaazınız da, bu tip yerlerde yapılan ibadetlerin sakıncalı olacağını söyleme cür'etini gösterebildiniz mi?
Hadi diyelim bu sizi aşıyor, elinizden bir şey gelmiyor, peki, mensubu bulunduğunuz başkanlığa bu konuda bir yazı yazıp, uyarı da bulundunuz mu?

Uzun uzun sorularım karşısında pek te hoşnut olmayan bir tavırla beni dinleyen hocamız, bir cahilin sığınabileceği bahaneyle cevap vermeyi yeğleyince, şaşkınlığım daha da arttı..

-Bu düzeni siz mi düzelteceksiniz?...

İşte bahane, işte cevabı şahane..

Eğer düzeni düzeltemiyorsanız, ilahlar edinin, camilerde tanrıları barındırın, putlara secde edin, ölmüş bedenlere ayinler düzenleyin..
Bu arada, en enteresan iddia Kur'an-ın yeterliliği konusunda geldi tabi olarak..
Kur'an yeterli değildir, eğer hadisler yedek kulübesindeyse, sakatladığımız ayeti çıkarıp hemen bir hadis oyuncusuyla oyunu tamlarız mantığı..
Hele Kur'anı gerçek mana da sadece Peygamber anlamıştır, başkalarının anlaması mümkün değil tezine karşı,

-İyi o zaman, Tüm Kur'anları Peygamberin vefatıyla birlikte mezara gömseydik te, ümmete bir iyilik etmiş olsaydık.. sözüme, öyle bir bakış fırlattı ki?
O an hakkım da içinden geçenleri okuyabilmeyi çok isterdim..

Haaa unutmadan, eğer diyanet kurumu olmasaymış dini bir karmaşa yaşanırmış, şu an ki karmaşadan öte karmaşa mı olurmuş.. diye bir şey geçirmeyin sakın aklınızdan..
Siz bilmezsiniz, hocalarımız bilir..
TEBYİN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
TEBYİN Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 5 Kisi:
dost1 (22. May 2009), hiiic (12. May 2010), merdem (9. November 2012), Miralay (12. May 2010), yeşil (7. November 2011)
Alt 8. October 2008, 12:15 PM   #2
Toslunba
Uzman Üye

Toslunba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 90
69 Mesajina 159 Tesekkür Aldi
Toslunba is on a distinguished road

En büyük gafletimiz camileri cahil cühelaya teslim etmek oldu...Camileri çok sahipsiz bıraktık.
Toslunba isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Toslunba Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
hiiic (12. May 2010), Miralay (30. December 2010), yeşil (7. November 2011)
Alt 8. October 2008, 01:36 PM   #3
Barış
Uzman Üye

Barış - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.340
366 Mesajina 989 Tesekkür Aldi
Barış is on a distinguished road

Allah razı olsun Tebyin kardeş.

Ben bu adamlara acıdım aslında. Bir daha sen il sınırlarına girince, bunlar öte yandan kaçacak gibime geliyor.
Barış isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Barış Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 4 Kisi:
hiiic (12. May 2010), Miralay (30. December 2010), TEBYİN (30. December 2010), yeşil (7. November 2011)
Alt 8. October 2008, 05:17 PM   #4
PİLOT
Uzman Üye

PİLOT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 17
40 Mesajina 62 Tesekkür Aldi
PİLOT is on a distinguished road

selamlar,

Bu ruhban takımı için zaman 12 yıldır sabit değil,

Yüzlerce yıldır sabit ve ehli kitap neyi tartışıyorsa bu ruhbanlarda aynısını tartışıyor.

Saf insanları , kandırıyorlar.KURAN müslümanı bu ruhbanların avanaklıklarına sadece güler.
hiiic (12. May 2010), Miralay (30. December 2010), yeşil (7. November 2011)
Alt 9. October 2008, 06:57 AM   #5
TEBYİN
Uzman Üye

Alıntı:
Barış Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Allah razı olsun Tebyin kardeş.

Ben bu adamlara acıdım aslında. Bir daha sen il sınırlarına girince, bunlar öte yandan kaçacak gibime geliyor.

Dün bir imamla daha münazara ettik,
Şunu gördüm, bunlar okulu bitirdiklerinde kapattıkları kitaplarını bir daha açmıyorlar,
Adamlar dünyadan ve gerçeklerden bihaber,
Kendilerine bir koza örmüşler, dışına çıktıkları an öleceklerine inanmışlar,
Öyle saçma şeyleri din diye anlatıyorlar ki, dinlerken gülmemek için zor tuttum kendimi..
Ve bunlar bu işin parasını yiyorlar
Hem de hak etmedikleri halde..
TEBYİN Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 4 Kisi:
dost1 (22. May 2009), hiiic (12. May 2010), Miralay (12. May 2010), yeşil (7. November 2011)
Alt 18. January 2009, 06:44 AM   #6
hasyetullah
Katılımcı Üye

Tesekkür: 13
24 Mesajina 33 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 17
hasyetullah will become famous soon enoughhasyetullah will become famous soon enough

bi yandan diyomki Allaha karşı böle saygısızları uyarma bırak yansın cehennemde sadece alim kısmı değil cahil halk kısmıda ama diyorumki Allahın dinine yardım ediyosun derim

yazık ya ben cumaya gitmem böle adamların arkasında asla namaz kılmam
hasyetullah isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hasyetullah Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
yeşil (7. November 2011)
Alt 22. May 2009, 07:20 AM   #7
Burak
Katılımcı Üye

Tesekkür: 5
10 Mesajina 16 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
Burak will become famous soon enoughBurak will become famous soon enough

Herkese merhaba

Ben Bu aşağıdaki duruma düşmek istemiyorum.

Bakara 171. Ayet:
o kafirlerin durumu sadece başlarındaki çobanın bağırıp çağırmasını işiten hayvanların durumuna benzer. Sağırdırlar dilsizdirler kördürler, bu yüzden düşünemezler.

Ben artık bu tür tartışmalar bile girmiyorum bu konular ile ilgili kısaca herkese Allah'ın azabını anlatıyorum
Burak isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Burak Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
hiiic (12. May 2010), yeşil (7. November 2011)
Alt 12. October 2009, 07:50 AM   #8
Ali Rıza Borazan
Uzman Üye

Ali Rıza Borazan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 59
244 Mesajina 485 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 17
Ali Rıza Borazan will become famous soon enoughAli Rıza Borazan will become famous soon enough

tebrik ediyorum tebyin kardeş. evet 3/77Allah'ın ahdini ve yeminlerini az bir değere karşılık satanlar... İşte onlar; onlar için ahirette hiç bir pay yoktur, kıyamet gününde Allah onlarla konuşmaz, onları gözetmez ve onları arındırmaz. Ve onlar için acı bir azab vardır. öyle deyince bir kıssa aklıma geldi. Adamın birisinin babası ölmüş, imamın birisine sormuş babama nasıl bir iyilikte bulunayım ki. onu hoşnut edeyim demiş. imam da demiş ki kuran okutacaksın. adam da demiş ki bu bana kaça mal olur. imam da demiş ki sen okunmuş kuran mı istersin taze kuran mı? deyince ne farkı var demiş imam da demiş ki. okunmuş kuran gönderirsen elli tl. taze kuran gönderirsen 100 tl. demiş. inanın ben böyle bi şey duymamıştım sordum imamın birisine nedir bu okunmuş kuran taze kuran. o da dediki okunmuş kuran sıtokta duran hadmedilmiş önceden olan kuran taze kuran ise yeniden hatim yapılacak kuran deyince söylenen fiyatı pahalı buldu ve dedi ki bana gelseydiniz otuza hallederdim. işte insanların anladığı din bu. Bütün peygamberler geldikleri zaman ben ücret alacı değilim derken bunlar dinlerini satarken yarışş ediyorlar ne acı gerçek değil mi? Ayinesi iştir lafa bakılmaz selam ve sevgiler.
Ali Rıza Borazan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Ali Rıza Borazan Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 4 Kisi:
merdem (9. November 2012), Miralay (12. May 2010), TEBYİN (30. December 2010), yeşil (7. November 2011)
Alt 12. May 2010, 02:33 PM   #9
Miralay
Uzman Üye

Tesekkür: 4.080
276 Mesajina 635 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
Miralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud of

Ahhh! aaaah!
bir de diyanet ve imam hatipler kaldırılsın denildiğinde feryad-ü figan eylemiyorlar mı
bu müesseselere aslında bid'at üretim tesisi dense azdır.
Miralay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Miralay Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 5 Kisi:
Barış (12. May 2010), dost1 (12. May 2010), hiiic (12. May 2010), TEBYİN (30. December 2010), yeşil (7. November 2011)
Alt 30. December 2010, 08:19 AM   #10
TEBYİN
Uzman Üye

Alıntı:
Miralay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ahhh! aaaah!
bir de diyanet ve imam hatipler kaldırılsın denildiğinde feryad-ü figan eylemiyorlar mı
bu müesseselere aslında bid'at üretim tesisi dense azdır.
Feryat ederler çünki din satarak nemalananlar çırılçıplak ortada kalırlar

www.teblig.net
TEBYİN Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Miralay (30. December 2010), yeşil (7. November 2011)

Bookmarks

Etiketler
cinayet, diyanet