hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > KIYAMET VE HESAP GÜNÜ > Kıyamet > Şefaat

Seçenekler Stil
Alt 29. October 2012, 01:06 PM   #51
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
Fers Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
yeniden yazıyorum, ifadelerin bütünü mal/mal bırakma/vasiyet, kısası cımbızla almışın diğerlerine yapıştırmışsın...
Bakara 178 den önceki ayetleri ve sonraki ayetleri de yazdım. Bakara 178 de kısas vardır, bu ayet de arada yer almaktadır.

Buna rağmen sen nasıl oluyorda kısası araya yapıştırdığımı söyleyebiliyorsun kardeşim?

Kısasta kabul edemediğin, katilin hayatına son verilmesimidir? Peki katile hangi evrensel boyutlu ceza verilmelidir, niçin? Bunu da yazabilirmisin?

Not: yazı kısasla ilgili olduğundan o başlığa taşınacak olup, okuyucuların daha iyi değrlendirebilmeleri için cevabınızı orada vermenizi rica ediyorum.

Selamlar...
aorskaya
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 29. October 2012, 01:18 PM   #52
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
182 yi yazdım zaten brader, yazılardan sürekli kopuksun, aynen devam...
Yazdığını biliyorum. Bakara 182 den devamla 183 e geçseydin diye yazmıştım. Bu kopukluk değildir değilmi?

Alıntı:
yaa eyyuhelleziine aamenuu kutibe aleykumus sıyaamu.../

bak kardeş gene bilip etmeden laf olsun diye konuşuyorsun, konu 182 de bitmiş yeni konuya tekrar "yaa eyyuhelleziine aamenuu" bu ifadeyle girilmiş...

gene anlamadın di mi...
Madem ""yaa eyyuhelleziine aamenuu" denilerek yeni konuya girildiğini biliyorsun, o halde neden bakara 178 deki; ""yaa eyyuhelleziine aamenuu" deyimiyle yeni konuya girildiğini anlamak istemiyorsun?

O halde en son bakara 177 de önceki konu bitirilip, 178 de kısas konusuna geçildiğini anlamıyormusun, anlamakmı istemiyorsun?

Alıntı:
hem oruçta ne ola, o nereden çıktı, devamındaki ayette oruç mu var...

Bakara 183 e bakmamışsın hala! Hiç değilse, bu kardeşin neden ayetlere 183 ile devam edip, oruçla ilgilendirseydin diye neden dediğini anlamak için baksaydın bari!

Şimdi, ayetlerden kopuk olma iddiasının sana döneceğini görebiliyormusun?

Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı. (Bakara-183)

Baksaydın, devamında oruç anlatımını görecektin ve devamındaki ayette oruçmu var diye sormayacaktın.

Bakara 183 le bu defa da anlatım oruca getirilmiştir.

selamlar...
aorskaya

Not: kısasla ilgili olduğundan orada cevaplanması ricasıyla kısas başlığına ayrıca taşınmıştır.
Alt 29. October 2012, 01:21 PM   #53
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
yoksa bu savm, sıyam ve oruç muhabbetini de başka başlığa alacak mısın...
Bakara 183 e bakmamışsın hala!

Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı. (Bakara-183)

Baksaydın, devamında oruç anlatımını görecektin ve devamındaki ayette oruçmu var diye sormayacaktın.

oruç muhabbetini de başka başlığa alacak mısın... demişsin...

Şahsen düşünmüyorum ama, sana sorayım; "almama gerek varmı? "

selamlar,
aorskaya
Alt 29. October 2012, 02:44 PM   #54
Fers
Uzman Üye

Tesekkür: 0
59 Mesajina 91 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
Fers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud of

seninle anlaşmayı bi kenara bıraktım , fikir alışverişi dahi yapılmaz...

Alıntı:
bakara/178
yaa eyyuhelleziine aamenuu kutibe aleykumul kısaasu fiil katlaa../ rabbin sistemini kabullenmişlere öldürülenler hakkında kısas yazıldı/hükm rabden geldi...
el hurru bil hurri vel abdu bil abdi vel unsaa bil unsaa.../ hür ile hür, abd ile abd, ünsa ile ünsa...
fe men ufiye lehu min ahiihi../ kişi için, kardeşinden gelen haktan vazgeçme...
bakara/179
ve lekum fiil kısaası hayaatun.../ hükmedilen kısas muhatablara hayat...
bakara/180
kutibe aleykum, izaa hadara ehadekumul mevtu in tereke hayraa.../ onlara getirilen, onlardan birine ölüm geldiğini sezdiği anda mal bırakma durumu..
bakara/181
fe men beddelehu ba de maa semiahu.../ onu işittikten sonra değiştiren..../gelen hükmü işittiler, değiştirilemez...
bakara/182
min muusın.../ vasiyet...

ifadelerdeki konu, mal/mal bırakma/vasiyet
...
"ifadelerdeki konu, mal/mal bırakma/vasiyet" burada demek istenilen şu ki, bakara 178 den 182 ye kadar bahsi geçen konu, "mal/mal bırakma/vasiyet" ama tarafından anlaşılmadığına emin olduğum için birde şöyle izah edeyim,

bu ifadeyi 178 den 182 ye kadarki ifadeler için kullandığım "gecenin zifirinde parlayan dolunay" gibi orada duruyorken hala

Alıntı:
O halde en son bakara 177 de önceki konu bitirilip, 178 de kısas konusuna geçildiğini anlamıyormusun, anlamakmı istemiyorsun?
bunu diyebildiğin için seni tebrik!!! ediyorum...

sen yorumunu koyuyorsun(gerçi sen kendi fikrini şaşmaz hükm olarak gördüğünü zannetsende) ben de kendi yorumumu ortaya koyuyorum ve işin doğrusunu bilen öğüdün sahibidir diyorum...

diğer başlıklardaki yorumlarına sana cevap verme adına uğraşmak nafile/beyhude/boşa kürek çekme/boş muhabbet olacağını düşünmekteyim, kendine iyi bak brader...
Fers isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 29. October 2012, 02:57 PM   #55
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
seninle anlaşmayı bi kenara bıraktım , fikir alışverişi dahi yapılmaz...

"ifadelerdeki konu, mal/mal bırakma/vasiyet" burada demek istenilen şu ki, bakara 178 den 182 ye kadar bahsi geçen konu, "mal/mal bırakma/vasiyet" ama tarafından anlaşılmadığına emin olduğum için birde şöyle izah edeyim,

bu ifadeyi 178 den 182 ye kadarki ifadeler için kullandığım "gecenin zifirinde parlayan dolunay" gibi orada duruyorken hala

bunu diyebildiğin için seni tebrik!!! ediyorum...

sen yorumunu koyuyorsun(gerçi sen kendi fikrini şaşmaz hükm olarak gördüğünü zannetsende) ben de kendi yorumumu ortaya koyuyorum ve işin doğrusunu bilen öğüdün sahibidir diyorum...

diğer başlıklardaki yorumlarına sana cevap verme adına uğraşmak nafile/beyhude/boşa kürek çekme/boş muhabbet olacağını düşünmekteyim, kendine iyi bak brader...
"yaa eyyuhelleziine aamenuu" denilerek başka konulara geçildiğini söyleyen sana, bakara 178 de ve bakara 183 de de aynı hitap vardır. O halde buralarda da konu değişmekte iken, neden bakara 178 i eski ayetlerin devamı olarak vasiyetle ilgilendiriyor, kısas gibi önemli bir müessesenin anlamını kaydırıyorsun diye uyarmak istemiştim.

Ama, kafasındaki sabitlerden kurtulmayıp, sahip çıkmak adına bunları cevaplandırmayan sana "brader" şeklindeki hangi dilde olduğu belli olmayan nitelemene kardeş demek istediğini düşünerek son sorularımı sormak istiyorum.

Sana göre;

1- İslamda bir katile ceza bellimidir? Belliyse bu ceza nedir?

2- İslamdaki ceza yerine, zamanımızda özellikle medeniyet beşiği olarak görülen batının ve örnek alan bizim gibi ülkelerin cezalandırmaları dahamı adildir? Niçin?

selamlar,
aorskaya
Alt 29. October 2012, 03:00 PM   #56
Fers
Uzman Üye

Fers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud of

Alıntı:
Bakara 183 e bakmamışsın hala!

Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç

bakara/183
yaa eyyuhelleziine aamenuu kutibe aleykumus sıyaamu kemaa kutibe alelleziine min kablikum leallekum tettekuune.../

Allah a karşı gelmekten sakınmak ve oruç...

kendi yorumunuzu yapamadığınızı ve ezberci olduğunuzu düşünüyorum...
Alt 29. October 2012, 03:09 PM   #57
Fers
Uzman Üye

Alıntı:
hangi dilde olduğu belli olmayan nitelemene kardeş demek istediğini düşünerek...
sinirlenme brader...

Alıntı:
elli kişiye tecavüz edip öldürmüş, biriyle bir kişiye tecavüz edip öldürmüş tecavüzcü katillerin arasındaki ceza durumu nedir, ki dallandırılıp budaklandırılarak şuanda akla bile gelmeyen nice misaller getirilebilir...

elli kişinin kardeşinin hükmü birbirlerine denk depğil ise...

kısas anlayışınıza göre ne yapılması gerekir...
Alt 29. October 2012, 03:15 PM   #58
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç

bakara/183
yaa eyyuhelleziine aamenuu kutibe aleykumus sıyaamu kemaa kutibe alelleziine min kablikum leallekum tettekuune.../

Allah a karşı gelmekten sakınmak ve oruç...

kendi yorumunuzu yapamadığınızı ve ezberci olduğunuzu düşünüyorum...
Kusura bakma kardeşim ama ben ne anlatmak istediğinizi anlamadım. Oruç ve bunun sebebinin belirtilmesi seni nasıl haklı çıkartıyor?

Kısasla ilgili hükümde de Allah'ın emirlerini uygulamada kesinlikle acıma tutmaması açıklaması vardır. Eee, ne olmuş yani?

Gerçekten, konuyu dağıtmadan anlatırsan, anlamak isterim.

selamlar,
aorskaya
Alt 29. October 2012, 03:22 PM   #59
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
aorskaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Sana göre;

2- İslamdaki ceza yerine, zamanımızda özellikle medeniyet beşiği olarak görülen batının ve örnek alan bizim gibi ülkelerin cezalandırmaları dahamı adildir? Niçin?

selamlar,
aorskaya
Alıntı:
elli kişiye tecavüz edip öldürmüş, biriyle bir kişiye tecavüz edip öldürmüş tecavüzcü katillerin arasındaki ceza durumu nedir, ki dallandırılıp budaklandırılarak şuanda akla bile gelmeyen nice misaller getirilebilir...

elli kişinin kardeşinin hükmü birbirlerine denk depğil ise...

Yukarıdaki soruları sormuşum ve onları cevaplamadan aynı konuda sen bana soru yöneltmişsin.

Sizde yazışma anlayışı böylemi çalışmaktadır? Soruları cevaplamak yerine, kontra sorularla fikir paylaşımı olabilirmi? Olursa da ne kadar verimli olur?

Bak kardeşim, ben sorunu cevaplayayım yine de ama lütfen sen de soruları cevapla!

CEVAP:
Bir insan bir defa öldürülebilir. O halde o insan için birden fazla işlediği öldürme suçu da olsa 1 defa ölüm karşılık olabilir.

Bu dünya yaşamındaki karşılıktır. Öbür taraftaki karşılığını ise rabbim belirleyecektir.

Bunda adil olmayan, haksızlık bulunan durum olduğunu düşünüyorsanız, daha adil olduğunu düşündüğünüz bir çözümü de getirmelisiniz.

İnsanların hiç bir hükmü, bundan daha adil olamaz. Ama siz yine de biliyorsanız çözümünüzü yazınız.

selamlar,
aorskaya
Alt 29. October 2012, 03:54 PM   #60
Fers
Uzman Üye

Alıntı:
Yukarıdaki soruları sormuşum ve onları cevaplamadan aynı konuda sen bana soru yöneltmişsin.

bu soruna, soruya vereceğin cevapla karşılık vermek istedim...

Alıntı:

elli kişinin kardeşinin hükmü birbirlerine denk değil ise...

o nu da anlamadın, dedim ya anlamıyorsun/anlayamıyorsun belkide anlamak istemiyorsun/anlamamak işine geliyor...

Alıntı:
Açıklamam:
Tam aksine, tam da insanlara hitap ediyor. Haksız yere zarar vermelerde, bu tür suçların önlenmesi için en etkili, en kesin ve en adil çözüm, aynıyla karşılık verilmesiyle olur.
bu ifade senin, öyleyse aynıyla karşılık vereceksin, belliye karşı bir aynı olmaz/olamaz...

Bookmarks

Etiketler
diyenlere, günü, hesap, olacaktır, sonrasında, sorular, şefaat, şefaatvarmıdır