hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > MAKALELER(DİNİ ve SİYASİ) > Başlıklara Uymayan Konular

Seçenekler Stil
Alt 3. January 2011, 07:57 PM   #11
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

bu mihr ..... ismail ağadan farkları nelerdir onlarıda sayar mısınız? bende bunları merak ediyorum. sizin bilginiz vardır..
Anlatında mihr sapığı ile ismail ağa arasındaki farkı görelim.

Moderatör Notu: Forum kurallarına aykırı olan sözlerin kullanılmaması rica olunur.
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 3. January 2011, 08:02 PM   #12
FEDAKARADAM
Uzman Üye

FEDAKARADAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 51
95 Mesajina 146 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
FEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud of

Yönetici Notu: Form kuralları 7 ye aykırı olduğu için silinmiştir.
Alt 3. January 2011, 09:47 PM   #13
Anonymous
Uzman Üye

Tesekkür: 627
164 Mesajina 386 Tesekkür Aldi
Anonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud of

Alıntı:
FEDAKARADAM Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Vahiy almak peygamberlere mahsustur.Peygamberimizden sonra vahiy işi tamamlanmış ve bitmiştir.Her kim ise, "bana vahiy geliyor" diyorsa o sapıktır ve yalancıdır..

Size İskender Ali Mihr'in savunması ile yanıt vereyim.

Vahyin bittiğini nereden biliyorsunuz? Son nebi ayeti ile mi? Benim bildiğim kadarıyla adam peygamberlik iddia etmiyor ki yalnızca vahiy aldım diyor. Arı bile vahiy alıyor ben niye alamayacakmışım diyor

Nasrettin hoca fıkrası gibi oldu ama şahit olmadığınız halde "peygamberi rüyamda gördüm" diyen birisine inanıyorsunuz da vahiy aldım diyene neden inanmıyorsunuz? Peygamberi görsen ne görmesen ne. Peygamberin kılığına giremeyeceğini iddia ettiğiniz şeytan Allah'ın kılığına girmiş, onun adı ile vahyetmiş mi diyorsunuz?

Rabıta ile çıkılan yolun sonu buralara varıyor bence.

Ayrıca Allah'tan kitap yazdığını iddia eden onlarca kişi var. said nursi, arabi, geylani, celaleddin rumi vb. onlarca insan var. Bu insanlar daha kurnaz oldukları için "vahiy alıyoruz" dememişler de ilham alıyoruz demişler. "Kitapları biz yazmadık, ilham ile bize yazdırıldı" demişler. "Bu kitaplar da kuranın indiği kattan bize indirildi" demişler.

Fakat Kurana baktığımızda ilhamın anlamını tamamen farklı görüyoruz. Kurana baktığımızda Allahın iletişim yolu olarak vahiy görüyoruz ilham değil.

Bir adam çıkıp yan çizmeden delikanlı gibi "vahiy alıyorum" dedi diye neden ona düşman oluyorsunuz da ilham aldım diyenlere toz kondurtmuyorsunuz?

Benim kafam çok karışıyor böyle çifte standardı görünce
Anonymous isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Anonymous Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
dost1 (3. January 2011), Miralay (5. January 2011)
Alt 4. January 2011, 06:18 AM   #14
FEDAKARADAM
Uzman Üye

FEDAKARADAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 51
95 Mesajina 146 Tesekkür Aldi
FEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud of

Alıntı:
Anonymous Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Size İskender Ali Mihr'in savunması ile yanıt vereyim.

Vahyin bittiğini nereden biliyorsunuz? Son nebi ayeti ile mi? Benim bildiğim kadarıyla adam peygamberlik iddia etmiyor ki yalnızca vahiy aldım diyor. Arı bile vahiy alıyor ben niye alamayacakmışım diyor

Nasrettin hoca fıkrası gibi oldu ama şahit olmadığınız halde "peygamberi rüyamda gördüm" diyen birisine inanıyorsunuz da vahiy aldım diyene neden inanmıyorsunuz? Peygamberi görsen ne görmesen ne. Peygamberin kılığına giremeyeceğini iddia ettiğiniz şeytan Allah'ın kılığına girmiş, onun adı ile vahyetmiş mi diyorsunuz?

Rabıta ile çıkılan yolun sonu buralara varıyor bence.

Ayrıca Allah'tan kitap yazdığını iddia eden onlarca kişi var. said nursi, arabi, geylani, celaleddin rumi vb. onlarca insan var. Bu insanlar daha kurnaz oldukları için "vahiy alıyoruz" dememişler de ilham alıyoruz demişler. "Kitapları biz yazmadık, ilham ile bize yazdırıldı" demişler. "Bu kitaplar da kuranın indiği kattan bize indirildi" demişler.

Fakat Kurana baktığımızda ilhamın anlamını tamamen farklı görüyoruz. Kurana baktığımızda Allahın iletişim yolu olarak vahiy görüyoruz ilham değil.

Bir adam çıkıp yan çizmeden delikanlı gibi "vahiy alıyorum" dedi diye neden ona düşman oluyorsunuz da ilham aldım diyenlere toz kondurtmuyorsunuz?

Benim kafam çok karışıyor böyle çifte standardı görünce
İlham ile vahyin arasında ki farkı göremiyor musunuz?.Azıcık düşünseniz bunun farkına varırsınız.

İlhâm, Allah’ın doğrudan veya melek aracılığıyla iyilik telkin eden bilgileri insanın kalbine ulaştırması, feyz yoluyla kalbe gelen özel bir anlam ve bilgi, kalbe konulan iyilik hissi, hayır duygusu demektir Bir âyette, Allah’ın insan benliğine hem takvâyı hem de fücuru (kötülük duygusunu) ilham ettiği belirtilmektedir

Sonra ona fücurunu (sınır tanımaz günah ve kötülüğünü) ve ondan sakınmayı ilham edene (andolsun). (Şems Suresi-8)

İnsan kalbine bazı bilgilerin ilham edilmesi mümkün olmakla birlikte bunlar genel geçerliliği bulunan kesin bilgi kaynağı teşkil etmez ve dîni konularda delil olarak kullanılamaz Zira ilhama dayalı bilgiler kontrolü mümkün olmayan sübjektif bir nitelik taşır.

Vahiy ise;Sözlükte gizli konuşmak, emretmek, ilham etmek, îma ve işâret etmek, seslenmek, fısıldamak, mektup yazmak ve göndermek anlamlarına gelir.
Dini bir terim olarak, Allah’ın Peygamberlerine iletmek istediği mesajlarını, doğrudan doğruya veya Cebrail vasıtasıyla bildirmesine denir
Vahiy nedir, çeşitleri nelerdir? Kur’ân ve diğer kutsal kitaplar, vahiy ürünüdür Vahiy, ilâhi ve gayr-i ilâhi olmak üzere iki kısma ayrılır İlâhi vahiy, Allah’ın vahyi demek olup 5 çeşittir:
1- Cebrail’e (Necm, 53/10) ve diğer meleklere vahyi (Enfâl, 8/12)
2- Cansız varlıklardan yeryüzüne (Zilzâl, 99/4-5) ve gökyüzüne (Fussilet, 41/12) vahyi Bu vahiy, “emretmek” anlamındadır
3- Canlılardan bal arısına vahyi (Nahl, 16/68-69) Bu vahiy, ilham, içgüdü anlamındadır
4- İnsanlardan Hz Musa (as)’ın annesine (Kasas, 28/7) ve Hz İsâ (as)’ın havarilerine (Mâide, 5/111) vahyi Bu vahiy, fıtrî ilham, îma, emir anlamındadır
5- Peygamberlere vahiy (Nisâ, 4/162 A’râf, 7/117, 160) Bu vahiy, ıstılâhî anlamdaki gerçek vahiydir Vahiy denince ilk akla gelen bu vahiydir Bu vahiy, sözlü, sözsüz ve Cebrail vasıtasıyla olur Sözlü vahiy, Allah’ın perde arkasından Peygamberine hitap etmesidir Sözsüz vahiy; rüyada veya uyanık iken vahyin Peygamberin kalbine ilkası şeklinde olur Cebrail vasıtasıyla vahiy;
a) Peygamber uyanık veya uykuda iken vahyi Peygamberin kalbine ilkası ile,
b) Cebrail’in melek veya insan suretinde vahiy getirmesi ile,
c) Cebrail görünmeden vahyin çıngırak sesi şeklinde gelmesi ile olur
Vahyin geliş şekillerinden bir kısmı, Şûrâ suresinin 51 âyetinde bildirilmiştir Vahiy, Allah ile Peygamber arasında bir sırdır Mahiyetini insanların tam anlaması imkansızdır Vahiy geldiği anda Peygamber titrer, rengi değişir, alnı terler ve nefesi sıkışırdı Hz Muhammed (as) gelen vahyi aynen hafızasına alır (Kıyamet, 75/16-19), sonra vahiy katiplerine yazdırırdı Her sene Ramazan ayında inen âyetleri ve sûreleri Cebrail’e okuyup arz ederdi Gayr-i ilâhi vahy yani ilâhi olmayan vahy ise, cin ve insanlar arasında cereyan eden vahye denir Zekeriya (as)’ın kavmine vahyi gibi (Meryem, 19/11), bu vahiy, imâ ve işâret etmek anlamındadır Şeytanın şeytana vahyi gibi (En’âm, 6/121); bu vahiy, fısıldamak ve gizli konuşmak anlamındadır

İşte vahiy ile ilhamın arasında ki fark budur...
Alt 4. January 2011, 08:47 PM   #15
Anonymous
Uzman Üye

Tesekkür: 627
164 Mesajina 386 Tesekkür Aldi
Anonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud of

Sevgili kardeşim. ilham ve vahiy arasındaki farkı bence siz göremiyorsunuz. İlham diye vahye benzer bir iletişim yöntemi yoktur. Bahsettiğiniz şems suresinde bahsedilen ilham insanın hem iyiye hem kötüye meyilli olduğunu Allahın ikisine meyletmeyi de insana verdiğini yani özgür iradeyi gösteren bir kelimedir. Yani iletişim ile ilgisi yoktur. Zaten başka da ilham kelimesi geçmez. Vahiy aldık demeye cesaret edemedikleri için orada alakasız bir anlamda olan ilham kelimesini alıp anlamını ÇARPTIRARAK kendi aldıkları vahiyler için açıklama olarak kullanmışlardır. Zaten tasavvuf büyük(!)lerinin çarptırdığı ve asıl anlamından saptırdığı tek kurani kavram bu değildir. Tasavvufun etkisinde kalan bazı çevirmenler de Kuran'ı çevirirken açıkça vahiy yazan yerleri (örneğin musanın annesine vahiy, arıya vahiy) ilham diye çevirmişlerdir.

Şeytanlar kendi evliyasına/dost ve destekçilerine sizinle mücadele etmeleri için elbetteki vahiy gönderirler. O şeytan evliyasına boyun eğerseniz kesinlikle müşrikler oldunuz demektir.(Enam 121)

Ayrıca:
http://www.hanifler.com/showpost.php?p=7893&postcount=5
http://www.hanifler.com/showpost.php?p=7898&postcount=6

Konu Anonymous tarafından (4. January 2011 Saat 09:25 PM ) değiştirilmiştir.
Anonymous isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiketler
allah, dede, ile, konuştuğunu, nur, zanneden