hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > GELENEK DİNİ > Mezhepler ve Tarikatlar

Seçenekler Stil
Alt 29. May 2010, 06:36 PM   #11
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

myro kardeşim, aşağıdakilerin tanımını yaparmısınız?

-şeyhe Rabıta
-şeyhin Himmeti
-şeyhin tasarrufu
-2 kaşın arasında akan feyz
-fenafi şeyh
-fenafi resul
Mürşid ileTevbe
Mürşide İntisab
Mürşide Bağlanmak
Mürşide Teslimiyet
--------------------------
Yukarıdakilerin hiçbiri ne kuranda nede sünnette yok, hepsi, dini yalnızca Allaha has kılmanın önünü kesen şeytan işi yaldızlı süslü laflardan ibaret. hepsi doğruya 1 yalan sokma hesabı dine kaynatılmış din bozucu fitne ve bidatlerdir.
-------------------------
“Ey iman edenler! Allah yolunda sabredin, düşmanlarınız karşısında sebat gösterin, rabıta yapın / Allah’ın korumanızı istediği sınırları bekleyin, Allah’tan korkun ki kurtuluşa eresiniz.” (Âl-i İmran, 200)

Ayetti gösterirler ayetten anlaşılacağı gibi heleki ayetn gelişine göre burdaki rabıta bağlı atlar demektir. Hadi o olmasa bile ayetin mantıken şeyhi hayel etmeyle bi alakası bile yok.

"Şeyhe rabıta yapın Allahın sınırlarınızı korumasını bekleyin
sınırları bekleyin diyor nöbet tutun diyor, tankıınız tüfenginiz olsun diyor...

Bu sadece belli başlı tarikatlar için değil, dünya üzerindeki tüm tarikatlar ve dinler,, kuranın gösterdiği yolun dışındaki her türlü yol sapkınlıktır ve cehalettir.
Orda yazmayan hiçbirşeyi peygamber kafasından uydurmamıştır... Kuranı peygamber getirdi o halde kurana uyalım.. dine sonradan sokulanları şirin görmek, sahabe din alimi yolu demek çok sakıncalıdır bu gün tüm dünya henüz müslüman olmadıysa ve dünyada hala acılar, cehaletler, sıkıntılar varsa bunun sebebi bu günkü yaşadığımız yanlış isşam anlayışıdır..

Ben çok konuştum ama bu sitede benden daha çoğunu bilenler var, hepsini onlardan öğrendim, kimse cevap vermediği için yazdım yoksa bildiğimden değil. aklıma hep ayetler geliyor ama numaralarını bilmediğim için yazamıyorum... hatalı olabiliyot, ama yinede dediğim gibi bir durum var ortada.

Lütfen kafanıza takılanları sorun...
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (30. May 2010)
Alt 30. May 2010, 12:07 AM   #12
myro
Katılımcı Üye

Tesekkür: 1
14 Mesajina 15 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
myro has much to be proud ofmyro has much to be proud ofmyro has much to be proud ofmyro has much to be proud ofmyro has much to be proud ofmyro has much to be proud ofmyro has much to be proud ofmyro has much to be proud of
Standart Tarikat terimleri..

Alıntı:
hiiic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
myro kardeşim, aşağıdakilerin tanımını yaparmısınız?

-şeyhe Rabıta
-şeyhin Himmeti
-şeyhin tasarrufu
-2 kaşın arasında akan feyz
-fenafi şeyh
-fenafi resul
Mürşid ileTevbe
Mürşide İntisab
Mürşide Bağlanmak
Mürşide Teslimiyet
--------------------------
Yukarıdakilerin hiçbiri ne kuranda nede sünnette yok, hepsi, dini yalnızca Allaha has kılmanın önünü kesen şeytan işi yaldızlı süslü laflardan ibaret. hepsi doğruya 1 yalan sokma hesabı dine kaynatılmış din bozucu fitne ve bidatlerdir.
-------------------------
“Ey iman edenler! Allah yolunda sabredin, düşmanlarınız karşısında sebat gösterin, rabıta yapın / Allah’ın korumanızı istediği sınırları bekleyin, Allah’tan korkun ki kurtuluşa eresiniz.” (Âl-i İmran, 200)

Ayetti gösterirler ayetten anlaşılacağı gibi heleki ayetn gelişine göre burdaki rabıta bağlı atlar demektir. Hadi o olmasa bile ayetin mantıken şeyhi hayel etmeyle bi alakası bile yok.

"Şeyhe rabıta yapın Allahın sınırlarınızı korumasını bekleyin
sınırları bekleyin diyor nöbet tutun diyor, tankıınız tüfenginiz olsun diyor...

Bu sadece belli başlı tarikatlar için değil, dünya üzerindeki tüm tarikatlar ve dinler,, kuranın gösterdiği yolun dışındaki her türlü yol sapkınlıktır ve cehalettir.
Orda yazmayan hiçbirşeyi peygamber kafasından uydurmamıştır... Kuranı peygamber getirdi o halde kurana uyalım.. dine sonradan sokulanları şirin görmek, sahabe din alimi yolu demek çok sakıncalıdır bu gün tüm dünya henüz müslüman olmadıysa ve dünyada hala acılar, cehaletler, sıkıntılar varsa bunun sebebi bu günkü yaşadığımız yanlış isşam anlayışıdır..

Ben çok konuştum ama bu sitede benden daha çoğunu bilenler var, hepsini onlardan öğrendim, kimse cevap vermediği için yazdım yoksa bildiğimden değil. aklıma hep ayetler geliyor ama numaralarını bilmediğim için yazamıyorum... hatalı olabiliyot, ama yinede dediğim gibi bir durum var ortada.

Lütfen kafanıza takılanları sorun...
Şeyhe Rabıta : Basit olara sürekli şeyhini düşünme demektir. Müslüman görüldüğü zaman Allah'ı hatırlatan kimsedir. Şeyh de öyle bir insandır. Dolayısı ile bir insanın aklında şeyhi olursa günah işleyemez demektir. Bu şekilde nefsin terbiyesinde bir merhale olarak düşünülür.

Şeyhin Himmeti : Himmet TDK da "Yardım, kayırma" olarak geçer. Şeyhin mürde himmeti dua yoluyla olur. Ona tavsiyeleri ile onu terbiye etmesi ile olur. Her müridin yapısı farklıdır. Hepisne yapsına göre eğitim vererek olur.

Şeyhin Tasarrufu : Bu çok derin ve msitik bir konu. Burada konuşmak makul olmaz. Kaçamak cevap verdiğimi düşünmeyin ama gerçekten olmaz.

2 kaşın arasında akan feyz : Her müslümanda olabilir. Günahlardan sakınan tüm kullar belli şekillerde lütfa mazhar olurlar. Ben oldum demez kimse diyemez. Bazı insanlar karşılarındakine huzur verir. Bilmem hiç gerçek bir hocaefendinin sohbetinde bulundunuz mu? Gerçekten huzur vericidir. Bunu feyz akar manasına söylemiyorum. Ama bundan öte bir manası da yoktur.

Fenafi Şeyh : Şeyh de yok olma manasına gelen bir söz. Rabıtayı şeyh ile meşgul olan mürid her yerde şeyhini görmeye başlar. Buna fenafih şeyh denir.
Amaçlanan bu şekilde günah işlemez duruma gelmektir.

fenafi resul : Fenafi şeyhden sonraki mertebe. Allah resulünde yok olma manasına gelir. Rabıtayı resül ile meşgul olan mürid her yerde resulüllahı görmeye başlar. Buna fenafi resül denir. Her an resulüllahın yanında olduğunu düşünen insan edep timsali olur. Amaçlanan da budur.

Mürşid ile tevbe : Bunu terim haliyle ilk defa duydum. Genelde bir mürşide intisab eden mürid mürşidin direktifi ile sağlam tevbe eder. Bir adamda şeriat sağlam olmadı mı ona tarikat fayda etmez. O yüzden tarikata giren kimse tüm vecibelerini sağlam yapıyor olmalıdır. Namazı olmayanın tarikatı olur mu? Ne demiş Yunus (Şeriat, tarikat yoldur varana; hakikat marifet ondan içeri). Şeriatı anlamayn dan tarikatı anlaması zaten beklenmez.

Mürşide İntisab : Mürşide bağlanmak demektir. Yani o yola girmek demektir. Nasıl falanca okulun öğrencisi diyorsak o şekilde de şu tarikatın müntesibi deriz.

Mürşide bağlanmak : İntisabla aynı şey. Amaç mrüşide senin metotlarını uygulayacağım demektir. Bu metotlar islam dışı olamaz. Unutmayın "Allah'a isyanda kula itaat yoktur".

Mürşide teslimiyet : İntisab ettiysen teslim olacaksın. Ne ders vermişse yapacaksın. Niye bu kdara az niye bu kadar çok demeyeceksin. Günahlardan uzak duracaksın. Teslimiyet budur.

Bunların hiçbiri Kuran'da yok demek de ne demek. Kuran'a aykırı mı değil mi o konuşulabilir. Unutmayın Allah'a giden yollar nefeser adedincedir. Kimin nasıl bir yol seçeceğine Allah'a ulaşmak için ne metodlar izleyeceğine siz mi karar veriyorsunuz? ( Bakara 148 Herkesin yöneldiği bir kıblesi vardır. (Ey müminler!) Siz hayır işlerinde yarışın. Nerede olursanız olun sonunda Allah hepinizi bir araya getirir. Şüphesiz Allah her şeye kadirdir.). Müminler hayır işlerinde yarışırlar. Farklı metodlar denerler. Tek metod yoktur. Kuranın ve Allah resulünün yasaklamadığı her şey mübahdır. Mesele yukarıdaki konularda dine aykırı bir şey var mı yok mu? Teorik olarak soruyorum. Pratikten kötü örnek vermeyin.

Dininizi sitedeki abilerinizden öğrendiğinizde o abileriniz sizin mürşidiniz olmuş olmuyor mu? Niye onlardan öğreniyorsunuz? Kendiniz Kuranı anlayamıyor musunuz? Bu bir tezat değil mi? Hem sadece Kuran herşeyi anlatıyor diyorsunuz hem de birilerine soruyorsunuz, çok ilginç.

Bu konular geçiştirilecek konular değil. Sloganla falan anlatılacak konular hiç değil. Ağır meseleler bunlar. Kimseyi hami veya veli edinmeyin. Öğrendiklerinize ve öğrendiğiniz kişilere dikkat edin. Ve tutarlı olun lütfen. Milletin mürşidine laf edip kendiniz mürşid edinmeyin. Ve aman ha müslümanları tekfir etmeyin. Yarın huzurda kul hakkıyla uğraşmamış olursunuz.

Müzakerenin amacı birşeyler öğrenmektir. Şahsen sizin sorularınızla pek çok şeyi tekrar sorgulayıp gözden geçirdim. Bu konuda size müteşekkirim. Kalın sağlıcakla.

Ve tabii son söz. Herşeyin en iyisini Allah bilir. (Bir arkadaşım Kuran da öğretilen şu duayı her dini konuşmadan sonra okurdu, çok hoşuma giderdi. "subhâneke lâ ‘ilme lenâ illâ mâ ‘allemtenâ(s) inneke ente-l’alîmu-lhakîm" Bakara suresi 32. ayet. - Sen yücesin, bize öğrettiğinden başka bizim hiçbir bilgimiz yok. Gerçekten sen, her şeyi bilen, hüküm ve hikmet sahibi olansın)
myro isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 30. May 2010, 02:11 AM   #13
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Alıntı:
Bunların hiçbiri Kuran'da yok demek de ne demek. Kuran'a aykırı mı değil mi o konuşulabilir. Unutmayın Allah'a giden yollar nefeser adedincedir. Kimin nasıl bir yol seçeceğine Allah'a ulaşmak için ne metodlar izleyeceğine siz mi karar veriyorsunuz? ( Bakara 148 Herkesin yöneldiği bir kıblesi vardır. (Ey müminler!) Siz hayır işlerinde yarışın. Nerede olursanız olun sonunda Allah hepinizi bir araya getirir. Şüphesiz Allah her şeye kadirdir.). Müminler hayır işlerinde yarışırlar. Farklı metodlar denerler. Tek metod yoktur. Kuranın ve Allah resulünün yasaklamadığı her şey mübahdır. Mesele yukarıdaki konularda dine aykırı bir şey var mı yok mu? Teorik olarak soruyorum. Pratikten kötü örnek vermeyin.
Evet kurana aykırıdır.
-Kabede puta tapanların, puta tapma amaçlarının kendilerini Allaha yaklaştırdığını sanmaları olduğunu biliyormuydunuz? Tasavvuftaki mürşit inancı ile aynı.
-Nuh peygamber zamanında adem aleyisselamın oğlullarının putları yapıldığını, rabıta amaçlı fotoğraflardan farkı nedir? hem putlardaki peygamber oğullarıydı...
-Hristiyanlıktaki İsa'dan feyz almanın, alimleri bilginleri ve peygamberleri tanrı kabul etmenin yasak olduğunu. Bu konunun mürşit ile arasındaki ilişkiyi değelendirmeyi size bırakıyorum.

Hangi yolun yanlış olduğunu ben kendim söylemiyorum, Allahın söykedikleri bunlar, hangi ayetler olduğunu gerçekten bilmiyorum ama kitabın içinde hergün görüp okudğum ayetler bunlar. Elinize alıp biraz karıştırsanız belki hemen rastlarsınız.

Alıntı:
Dininizi sitedeki abilerinizden öğrendiğinizde o abileriniz sizin mürşidiniz olmuş olmuyor mu? Niye onlardan öğreniyorsunuz? Kendiniz Kuranı anlayamıyor musunuz? Bu bir tezat değil mi? Hem sadece Kuran herşeyi anlatıyor diyorsunuz hem de birilerine soruyorsunuz, çok ilginç.
Kuran'da bilmediklerimizi alimlere (ulul erbab gibi bişey) sormamızı emreder. O alimler işte bu sitedeki abilerimizdir. Onlardan bilgi babında çok şey öğreniyoruz. AmA dikkat edin, burası çok önemli, kuranda zikir ehline ve bilenlere sormamızı emreder, AMA KURANDA HİÇBİR ZAMAN ABİLERİNİZDEN YADA ALİMLERİNİZDEN YADA ZİKİR EHLİNDEN FEYZ ALIN, onları iki kaşınızın arasında hayal edin, onlara teslim olun yada onlar ne derse onu yapın eleştirmeyin demez. Tam tersini söyler. Atalarınızı ya şeytan kandırmışsa diye ataların yolunu sorgulamayı emreder. Kurana göre din yalnızca Allaha has kılınmalıdır ve araya aracı konamaz. Eğer öyle olsaydı peygambere rabıta yapılmasını ayetle emrederdi, peygamberin bir tasarrufu olmadığını ayettlerde Allah söylüyor, sen ancak bir uyarıcısın imana ben getiririm, hidayet benim işimdir diyor. Peygamberin bile tasarrufu yada himmeti yokkken, peygambere bile rabıta yapılması yasakken, nasıl oluyorda mürşitler adam tasarruf ediyor, bu konu kuranda yazmayan bir konu nasıl ağır konu olabilir? Ağır değil o konu zandan başka birşey değildir. Hiçbir delile dayanmaksızın zan üzere konuşuyorlar. Peygamberimiz eğer benim bir gücüm olsa sizin için daha fazlasını yaparım diyor, ama evliyalar yüzüne bile bakmayla çatır çatır sırattan adam kurtarıyorlar. Bu dinle alay etmekdir dalga geçmektir. Lütfen bu münafıkların kurduğu tezgaha dikkat edelim, sadece kuranı bilmeyenlerin düştüğü bu tezgaha çok dikkat edelim. Eğer vicdanınızı önünüze alarak, kuranın ayetlerinin ışığında giderseniz inanın bana basiret gözleriniz açılacak, imanın asıl nurunu ve dinin aslını yaşayacaksınız. Sizde o kabiliyet var, sadece daha fazla cesurca sorgulayın. Hindistandaki kast sistemi mağdurları gibi olmayın.

Alıntı:
Bu konular geçiştirilecek konular değil. Sloganla falan anlatılacak konular hiç değil. Ağır meseleler bunlar. Kimseyi hami veya veli edinmeyin. Öğrendiklerinize ve öğrendiğiniz kişilere dikkat edin. Ve tutarlı olun lütfen. Milletin mürşidine laf edip kendiniz mürşid edinmeyin. Ve aman ha müslümanları tekfir etmeyin. Yarın huzurda kul hakkıyla uğraşmamış olursunuz.
Ben büyüklerime saygı duyarım, onlardan fikkir alır istişare ederim. Ama eğer Allahın yanında başka dostlar edineceksem ancak kendime yazık etmiş olurum. dinimi yalnızca Allaha has kılarak amel etmeyi ilke edindim. Burdaki yada başka yerdeki alimler bana yol gösterirler, ama hiçbirisi bana feyz veremez yada kalbimi temizleyemez, kalpler Allahın emrindedir. Ruh Allahın emrindedir ama nasıl oluyorsa mürşit ruha talim yaptırıyormuş? aklınca Allahtan daha bilgili, hatta derin dediğiniz konulardan biriside, kendilerini Allahla bir tutmalarıdır, bunu inkar etmeyin biz neyin ne olduğunu çok iyi biliyoruz.
komik insanlar. dinle islamla ve kuranla gözümüzün içine baka baka dalga geçiyorlar, Ben bu insanların nesini tekfir etmiyeyim? herşey ortada değil mi?
Bundan dolayı ben asla ceza almam, çünkü doğruyu kuranı emrediyorum ve kurandışı sonradan sokmalardan ve kurandan kelime avı yapıp 2-3 ayettle kendilerini destekleyen yalancılardan ve uduruklarından men ediyorum. Allahın izniyle her platformda bu münafıkların yüzlerine hak ayetleri çarpıp beyinlerini parçalayabilirim.

Onları tekfir ediyorum, bunun için karşımda kimin durduğunun bir önemi yok, ben arkama Kuranı ve Allahı aldım, o bana vekil olarak yeter.

Size yada başkasına doğruyu göstermek gibi bir düşüncem asla yok beni yanlış anlamayın. Çünkü doğru yola ancak Allah iletir ve o sadece samimi kullarını doğru yola iletir. Ben sizin tabirinizle propaganda niyetinde de değilim, ben sadece cihadımı yapıyorum. Batıla karşı hakkı delil almış bir cihattır bu, her adımı ayetlerden destek alan. Delili açık ve net, saklı gizli yada sırlı olmayan herkesin anlayabileceği şekilde net. 2-3 ayetten değil, kuranın bütününden delil ve destek alan. Samimiyetinizi koruduğunuz sürece hiç bir sorun yok, Allah samimi kullarını doğru yola iletir, bu onun verdiği sözdür.
Siz ekrana bakarken, Allahın da size baktığını kaç kere fark ettiniz? Misal gerekirse tam karşınızdan gözünüzün içine baktığını.
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Barış (30. May 2010), Miralay (30. May 2010)
Alt 30. May 2010, 06:16 AM   #14
Ali Rıza Borazan
Uzman Üye

Ali Rıza Borazan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 59
244 Mesajina 485 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 17
Ali Rıza Borazan will become famous soon enoughAli Rıza Borazan will become famous soon enough

bir yunan Atasözü olsa gerek, Düşünmeden sorgulamadan kimsenin peşine takılmayın
Ali Rıza Borazan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Ali Rıza Borazan Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
Barış (30. May 2010), hiiic (30. May 2010), Miralay (30. May 2010)
Alt 30. May 2010, 06:41 AM   #15
Miralay
Uzman Üye

Tesekkür: 4.080
276 Mesajina 635 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
Miralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud of

Selam sevgilki Myro kardeşim
yazdıklarınızdan duyarlı bir müslüman kardeşimiz olduğunuzu anlıyorum.

Cenab-ı Allah sapkın yerlere hiçbirimizi düşürmesin.

Bir kişinin Allah dostu olduğunu nereden bilebiliriz. O kişinin alnında öyle birşey yazmadığına göre ...? Değil mi; madem Allah dostunu arıyoruz bu kişiyi nasıl bulacağız? Karşısında el pençe divan duracağımız, gerekirse karşısında rüku ve hatta secde edeceğimiz... Allah dostu ya! daha fazlasına layık ama biz bu zat-ı muhtereme layıkıyle kulluk edemiyoruz ya neyse

Bize denilen, "Eğer onu gördüğünde Allah'ı hatırlıyorsan, yaşantısı İslami ise o kişi Allah dostudur."

Çok güzel!

Ben karımı gördüğümde de Allah'ı hatırlıyorum. Onun da yaşantısı gayet İslami. Oh! ne güzel buldum Allah dostunu. Hemen dibimdeymiş. Uzaklara gitmeme gerek kalmadı.

Veya Ali Rıza Borazan abimiz ve hatta siz değerli Myro kardeşim. Siz de bana Allah'ı hatırlatıyorsunuz ve hiç kuşkum yok ki yaşantınız İslamdan kıl kadar ayrı değildir.
Hepiniz bana Cenab-ı Allah'ı hatırlatıyorsunuz. Bana karıncadan atoma herşey Allah'ı hatırlatıyor o ayrı mesele...
Peki kardeşlerim; madem bana herkes Allah'ı hatırlatıyor. Karım da dahil hepsi Allah dostuysa eğer... Neden.....?

Ben bu cahil aklımla ve değersiz tecrübelerimle şunlara kanaat ettim.

Birincisi, din sadece ve sadece Cenab-ı Allah'ın tekelindedir; Ne şeyh,ne peygamber,ne alim ne de hoca efendilerin...

Sadece ve sadece Allah'ın...

İkincisi ise; Seni kim kendisine çekiyorsa ondan kaçacaksın. Ne bir tarikata, ne bir cemaate, ne bir siyasi oluşuma, ne de biri ideolojiye...

Din sen ve Allah arasındadır. Aranıza hiçkimse giremez ve seni de hiçkimse kendi tarafına çekemez, teklif bile edemez.
(Kusura bakmayın hep "SEN" dediğime. Kendi nefsimi kastediyorum.)

Bu arada tabii ki, bize ilim öğreten bilgili bir insana hürmet edeceğiz. "Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum."
Lakin bu kölelik, hürmet meselesindedir. Yoksa karşısında el pençe divan durmak, gözlerinin içine bakmamak, ve hatta hiç soru sormamak, itiraz etmemek.

Şimdi sizlere sorarım cemaati müslimin:

Hangi şeyhe bağlanırsanız bağlanın; hangisi sizi karşısına almış rahle-i tedrisatta bulunmuş. Haa bir süper kahraman misali gözündeki nazar ve de alnındaki nurla herşeyi halletmiş. Ben bunca yıldır bir mürşid-i kamil'e (olduğu iddia edilene) giderim. Daha karşıma geçip te, "ey sofim,ey salikim,ey öğrencim! şu yol hayır, şu yol şer" dememiştir. Bırakın ilim öğretmeyi...
Ancak bize öğretilen günde şu kadar vird çekeceksin, aman ha mürşidini rabıta yapacaksın. Alnından akan nuru durmadan kalbine akıtacaksın, onu dev gibi, dağlar gibi, sultanlar gibi hayal edeceksin.

Konu Miralay tarafından (30. May 2010 Saat 07:12 AM ) değiştirilmiştir.
Miralay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Miralay Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Barış (30. May 2010), hiiic (6. June 2010)
Alt 30. May 2010, 07:22 AM   #16
Miralay
Uzman Üye

Miralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud of

Diğer konu ise, Allah dostlarına verilen kerametler.
Onlar Allah dostu ya Cenab-ı Allah bol keseden vermiş bu zat-ı muhteremlere

Kardeşlerim; yüce Kuran'dan anladığımıza göre Allah, resulune bile her istediği zaman mucize vermemiş; ve hatta ısrar ettiği halde vermemiş.
Peki bu Allah dostları resul den daha mı üstün ki her istediğinde keramet hasıl olacak.
Bu arada ben onca yıldır o kadar şeyh efendi gezerim. İddfia ettikleri kerametlerden hiçbirisini göremedim malesef. 20 yılda 1 tane olsun göremedim. Hoş gerçi görme heveslisi de dğildim ama bunca anlatılanlar, müridi tarafında uçurulan mürşitler gerçekten var mı diye merak etmiştim.
Haaaa gittiğim mürşidi kamil efendi hazretleri kaddasallahu.... vs. den iddia edilen tek bir mucize (pardon keramet ) gördüm. O da biz keramet keramet diye tutturunca bize3 denilen," Bak buraya hergün binlerce insan geliyor. Biz bunlara davetiye mi yolladık?"

Vallahi doğru söylüyor mürşidi kamil efendi hz. Hergün binlerce insan buraya geliyor. (İnanç turizmi)
Ben şahsen tanık oldum. Her intisap edene,"Yılda enaz bir defa şeyhini görmezsen; Artık ne şeyh senin şeyhin; ne de mürid onun müridi olur" derler. Ama her ne hikmet se, ellerinden gelse her ay, her hafta ve hatta hergün aynı adamı oralara götürmeye çalışırlar. Gitmreyeni de ayıplarlar. Maksat bu kerameti gerçekleştirmek için gövde gösterisi yapmak.

Konu Miralay tarafından (30. May 2010 Saat 07:25 AM ) değiştirilmiştir.
Miralay Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
hiiic (6. June 2010)
Alt 30. May 2010, 09:10 AM   #17
Barış
Uzman Üye

Barış - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.340
366 Mesajina 989 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
Barış is on a distinguished road

Alıntı:
Fenafi Şeyh : Şeyh de yok olma manasına gelen bir söz. Rabıtayı şeyh ile meşgul olan mürid her yerde şeyhini görmeye başlar. Buna fenafih şeyh denir.
Amaçlanan bu şekilde günah işlemez duruma gelmektir.

fenafi resul : Fenafi şeyhden sonraki mertebe. Allah resulünde yok olma manasına gelir. Rabıtayı resül ile meşgul olan mürid her yerde resulüllahı görmeye başlar. Buna fenafi resül denir. Her an resulüllahın yanında olduğunu düşünen insan edep timsali olur. Amaçlanan da budur.
Bir yerde yok olmak şart mıdır?

Bir insan Kurana iman ediyorsa, Kuranı çokça okur, orada verilen öğütlerle kendisine bir yaşam edinmeye çalışır. Rabbini düşünür, onun ayetlerini düşünür, kendisine verilen hayatı, nimetleri, ölümü, ahireti, dünyanın yaratılışını,kendi yaratılışını,güneşi,ayı,evreni,bunlar karşısındaki küçüklüğünü, Allahın rahmetinin büyüklüğünü, kıyameti,faniliği ve sonsuzluğu......düşünür. Bunlarla uyanık kalır,bunlarla ve Allahın izniyle dosdoğru bir hayat sürmeye çalışır.

Her yan Allahın ayetleriyle dolu ise, neden bir şeyh bulup onda kayboluyoruz? nasıl bir mantık bu ben anlamıyorum.Kimse kimsede kaybolmasın arkadaşlar.

Alıntı:
Ben sizden de birşeyler öğreniyorum Myro kardeşim. Bu başlıkta yazan kardeşlerimden, veya abilerimden , hatta kendi çocuğumdan da öğreniyorum. Ama hiçkimseye bağlanmıyorum,kimsede kaybolmuyorum,hiçkimsenin yaptığı bir yorum veya değerlendirmeyi koşulsuz-sorusuz kabul etmiyorum. Ne kandimi başkasından üstün, ne de başkasını kendimden üstün vs.görmüyorum. Kuran yolundayım diyenler benim kardeşlerimdirler. Bundan daha güzel bir tanımlama da olmaz diye düşünüyorum.
Kimse kimsenin yargıcı değil, olmamalı da zaten..Herkes kendi üzerinde gözetmen ve yargıç olsun..Kendimizi rahatsız edelim, dünyamız değişsin...Belki o zaman huzuru bulmuş benliğimiz başkalarına kendiliğinden ışık saçar../Elif.
Barış isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Barış Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
hiiic (30. May 2010), Miralay (30. May 2010)
Alt 30. May 2010, 09:17 AM   #18
Barış
Uzman Üye

Barış - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.340
366 Mesajina 989 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
Barış is on a distinguished road

Sevgili Myro Kardeşim,

Forumumuzda Kuran kavramlarıyla ilgili pek çok başlık bulunmakta. İnşallah böyle genel tarikat tartışmasının yanı sıra, tek tek konular hakkında da forumumuzu okuyup, düşüncelerinizi belirtme olanağı bulursunuz. Böylece aklımızı bir konuya sabitlemeden, bilgilerimizi düşüncelerimizi paylaşma olanağı buluruz.

İçinde bulunduğunuz tarikat veya bağlı olduğunuz şeyh/mürşit, sizin herhangi bir Kuran ayeti hakkında kişisel yorum getirmenize veya özgür düşünmenize engel teşkil ediyor mu? Bir konuda farklı düşünme veya size orada öğretilenden farklı akıl yürütme olanağınız olabiliyor mu bilmiyorum. Ben tarikatlerle ilgisi olmuş biri değilim, gerçekten bilmiyorum.
Ancak herkes kendisinden sorumludur.

Başka birinin bize söylediklerini sorgusuz kabul edip teslim olmak yanlıştır. Bizler mürşide teslim olmayacağız. Allahın kulları kimseye teslim olmaz, kimsenin kulu olmaz. Sadece Allaha kul olur,O'na teslim olur. Baktığı yerde de başka insanları görmez, Allah'ın ayetlerini görür ve teslim olur.

Selam ve sevgi ile.
Kimse kimsenin yargıcı değil, olmamalı da zaten..Herkes kendi üzerinde gözetmen ve yargıç olsun..Kendimizi rahatsız edelim, dünyamız değişsin...Belki o zaman huzuru bulmuş benliğimiz başkalarına kendiliğinden ışık saçar../Elif.
Barış isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Barış Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
hiiic (6. June 2010), Miralay (30. May 2010)
Alt 30. May 2010, 11:24 AM   #19
Miralay
Uzman Üye

Ben acizane rabıta hakkında bir yorum daha yapmak istiyorum.

"Rabıtadan maksat, şeyhini heran,her durumda gözünün önüne getirip; o her durumda yanındaymış ve seni görüyormuş gibi düşünmektir. Yani her zaman huzurda bulunmaktır. Böylelikle şeyhinin seni hep gördüğünü düşünüp günah işlemezsin."

Pekala; Cenab-ı Allah bizi görmüyor mu?

Şeyh efendi Allah'tan daha mı büyük te, ben Allah'tan korkacağıma şeyhten korkuyor ve o beni görüyor diye günah işlemeye korkuyorum?
Miralay Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
Barış (30. May 2010), dost1 (3. January 2011), hiiic (6. June 2010)
Alt 30. May 2010, 02:31 PM   #20
Ali Rıza Borazan
Uzman Üye

Ali Rıza Borazan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 59
244 Mesajina 485 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 17
Ali Rıza Borazan will become famous soon enoughAli Rıza Borazan will become famous soon enough

Allah Razı olsun miralay kardeşim ne kadar güzel izah etmişsiniz.
Ali Rıza Borazan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Ali Rıza Borazan Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
hiiic (6. June 2010), Miralay (31. May 2010)

Bookmarks

Etiketler
bir, daha, dışının, ibn arabi, tarikat, vahdet-i vücud