hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > TEMİZLİK VE İBADET > İbadet > Namaz

Seçenekler Stil
Alt 13. November 2012, 07:47 AM   #11
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
pramid Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
İster bağla ister bağlama sevgili merdem, eli - kolu bağlı olmada ...
Güzel bir yargı, doğru bir sonuç.

Alıntı:
Ben bağlamadan ziyade kuranı elime alıp o kitabı okumayı tercih ediyorum. Elim kuranı tutuyor yani. Bağlayanda tevazudan bağlıyordur heralde.
Bunu islama yeni giren biri olsaydı herkes anlayabilirdi. Ama, konu sen olunca bu yazıdakilerle ilgili sorular kaçınılmaz oluyor.

1- Kurandan nereleri okuyorsunda, kuranı elinde tutma ihtiyacı duyuyorsun?
2- Rükuu ve secdede kuran elindemi oluyor, bir yere bırakıyormusun?

selamlar,
aorskaya
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 13. November 2012, 09:48 AM   #12
pramid
Uzman Üye

Tesekkür: 191
507 Mesajina 1.128 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
pramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud of

Alıntı:
1- Kurandan nereleri okuyorsunda, kuranı elinde tutma ihtiyacı duyuyorsun?
2- Rükuu ve secdede kuran elindemi oluyor, bir yere bırakıyormusun?
Çok mu önemli ... Namazı mı bozuyor yere kuranın konulması veya secde de iken elimde durması veya cebimde olması.
pramid isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
pramid Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
hiiic (14. November 2012)
Alt 13. November 2012, 10:49 AM   #13
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
Çok mu önemli ... Namazı mı bozuyor yere kuranın konulması veya secde de iken elimde durması veya cebimde olması.
Piramid, polemik olsun diye yada komplo amaçlı sormadığımı artık anla kardeşim yahu... Böyle şeyler yaparak, hem kendimi, hemde bir kardeşimi zora sokmakla kazanmak yerine kaybedeceğimi bildiğimden bunları yapmayacağımı kabul et...

1- Sana; kuran olmadan da okuyabileceğini düşünen birisi olarak, neden kuran elinde namaz kılıyor acaba diye düşünerek sorduğumu kabul edip, aklına kötü şeyler getirmeden cevaplasan olmazmıydı kardeşim...

2- Rüku ve secde yada otururken de kuran okuyup okumadığını bilmek, ve söylersen sebebini anlamak için bir yere bırakıp bırakmadığını sördum.

Kardeşim, geçmişte müslümana yakışmayan davranışların tarafları olduk, artık bu hatayı görüp düzelterek, samimi olarak anlama amacıyla sormamız gerektiğini ve sonuçlarından sorumlu olduğumuzu kabul edelim.

selamlar,
aorskaya
aorskaya Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (13. November 2012)
Alt 13. November 2012, 11:10 AM   #14
pramid
Uzman Üye

pramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud of

Alıntı:
Piramid, polemik olsun diye yada komplo amaçlı sormadığımı artık anla kardeşim yahu... Böyle şeyler yaparak, hem kendimi, hemde bir kardeşimi zora sokmakla kazanmak yerine kaybedeceğimi bildiğimden bunları yapmayacağımı kabul et...

1- Sana; kuran olmadan da okuyabileceğini düşünen birisi olarak, neden kuran elinde namaz kılıyor acaba diye düşünerek sorduğumu kabul edip, aklına kötü şeyler getirmeden cevaplasan olmazmıydı kardeşim...

2- Rüku ve secde yada otururken de kuran okuyup okumadığını bilmek, ve söylersen sebebini anlamak için bir yere bırakıp bırakmadığını sördum.

Kardeşim, geçmişte müslümana yakışmayan davranışların tarafları olduk, artık bu hatayı görüp düzelterek, samimi olarak anlama amacıyla sormamız gerektiğini ve sonuçlarından sorumlu olduğumuzu kabul edelim.
Bu benim kendimce yaptığım bir şey. Kimseye yapın demem. Ama rabbim beni bu şekilde eğitmekte. İnanın müthiş şeyler katıyor bana. Kuranı ezberlettiriyor aynı zamanda.

Ben türkçesi ile kelime kelime okuyorum.

Secde de iken onu yere koyuyorum.

Kuran el ile yazılmış bir husus. Kuran da putlaştırılıp ona saygı duyulabilinir değil mi?

Asılı olan kuran üç kere öpülen kuran.

Ben kuranı okuyarak yıpratmayı yeğliyorum.
Alt 13. November 2012, 12:03 PM   #15
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
Ben türkçesi ile kelime kelime okuyorum.

Secde de iken onu yere koyuyorum.
Peki, örneğin, oruç, haç, infak, şahitlik, ceza, miras vb. uygulamalara ilişkin ayetleri de okuyormusun, yoksa namazın ruhuna uygun düşmeyeceğinden uygulamalara ilişkin hükümler yerine, kalben katılmak üzere söyleneceklerle yetiniyormusun?

selamlar,
aorskaya
Alt 13. November 2012, 01:44 PM   #16
pramid
Uzman Üye

O ayetler Kurandan mı ?

isra 78 Güneşin kaymasından (d-l-k) gecenin kararmasına kadar namazı gözet. Sabah Kuran'ını da gözet. Sabahleyin Kuran (okuması) tanık olunur.
Alt 13. November 2012, 01:59 PM   #17
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
O ayetler Kurandan mı ?

isra 78 Güneşin kaymasından (d-l-k) gecenin kararmasına kadar namazı gözet. Sabah Kuran'ını da gözet. Sabahleyin Kuran (okuması) tanık olunur.
Konu namaz olunca, konu kurandan olmakta ve kurandan okuyan sana kurandaki, haç, oruç, infak vb. uygulamaları ile ilgili ayetleri okuyup okumadığın sorulmaktadır.

Bu konularda, kurandan başka ayetler olan kaynak varmıdır?
Bu ayetler kuranda yokmudur?

Ben yine soruna polemik olmasın diye cevap vereyim:

Evet, bunlarla ilgili ayetler kurandandır.

Sorulara cevabını, herkesin anlayacağı netlikte ve kolaylıkta yazmanı rica ediyorum.

selamlar,
aorskaya
Alt 13. November 2012, 02:25 PM   #18
pramid
Uzman Üye

Emir basit,

Kuran okumak.

Dualar, kurandaki nebi duaları ile yapılabilir.
Alt 13. November 2012, 02:41 PM   #19
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
Emir basit,

Kuran okumak.

Dualar, kurandaki nebi duaları ile yapılabilir.
Dualarla ilgili söylediklerin tamam.

Ama sadece "kuran okumak" dediğinden, oruç, haç, infak, ceza vb. gözetmeden, uygulamalara ilişkin hükümleri içeren ayetleri de namazında okuduğunu anlıyorum.

Yine de, yazında bunu belirtmediğin için bu benim çıkarımım.

Ben, kurandan okuyunuz emrini, namaz ve diğer uygulamaları anlatan, nasıl yapılması gerektiğini açıklayan ayetler dışında, okuma yani söyleme dışında başka bir eylem gerektirmeyen hamd ve dua ayetleri olarak anlıyor ve kuranda şablon olarak verilen bunları okuyorum.

Burada, onların namazda neden okunmaması gerektiğine ilişkin yeni bir tartışma açmayacağım.

Teşekkür ederim.

selamlarımla,
aorskaya
Alt 14. November 2012, 01:29 AM   #20
bartsimpson
Super Moderator

bartsimpson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 481
200 Mesajina 303 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
bartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud of

Alıntı:
aorskaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Dualarla ilgili söylediklerin tamam.

Ama sadece "kuran okumak" dediğinden, oruç, haç, infak, ceza vb. gözetmeden, uygulamalara ilişkin hükümleri içeren ayetleri de namazında okuduğunu anlıyorum.

Yine de, yazında bunu belirtmediğin için bu benim çıkarımım.

Ben, kurandan okuyunuz emrini, namaz ve diğer uygulamaları anlatan, nasıl yapılması gerektiğini açıklayan ayetler dışında, okuma yani söyleme dışında başka bir eylem gerektirmeyen hamd ve dua ayetleri olarak anlıyor ve kuranda şablon olarak verilen bunları okuyorum.

Burada, onların namazda neden okunmaması gerektiğine ilişkin yeni bir tartışma açmayacağım.

Teşekkür ederim.

selamlarımla,
aorskaya
Salat emri, eğitim ve öğretimi kapsıyorsa namazda kuranın tümü okunabilir. Dua'da nebilerin duaları ile yapılabilir.
Neticede Kuran, Allah katından insanlığa indirilmiş bir ders ve bizim de olabildiğince çok ders almamız gerekiyor.
bartsimpson isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
bartsimpson Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
hiiic (14. November 2012), khaos (14. November 2012), pramid (14. November 2012)

Bookmarks

Etiketler
baglamanin, kökeni, namazda