hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > PINARIN KAYNAĞINDAN (Hakkı YILMAZ'ın KUR'AN KAVRAMLARI VİDEOLARI > Hakkı Yılmaz - Sedat Şenermen

Seçenekler Stil
Alt 26. March 2013, 06:47 PM   #11
kuman
Uzman Üye

Tesekkür: 77
125 Mesajina 170 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
kuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud of

Canını çok sıkan bir konu olduğu belli merdem,
Ancak şunu sakın unutma insanlar ne kadar çok soru sorarlarsa gerçeğe o kadar çok yaklaşırlar. İbrahim Allahı soru sorarak bulmuştur unutmamak lazım. Asıl önemli konu doğru soruları sorabilmektir.
Benim sıkıntım İnsanların yazdıklarına kanıt olarak hemen bir ayetler zinciri oluşturarak konulara cevap vermesidir. Kuranın ışığında fikir telakki ederek insanlığın bugüne kadar olan bilgileri harmanlanarak doğruya ulaşmak en güzeli diye düşünüyorum.
Ayet ayet konuşmak söylediklerinin doğruluğunu Kurana doğrulatmak gibi geliyor bana.

Sen ne kadar sıkıntılıysan emin ol bende sıkıntılıyım.
Ben kime inanıyorum yada ben inanmaya çalışıyorum??? benim derdim bu. İnanamaya çalıştığım şey çok değişmeye başladı farklılaşmaya başladı ya yanlış biliyorduk yada biz yanlışa sürükleniyoruz.
Sorun burda
Diğer sorun iletişim kaynaklarının çoğalması ile pek çok bilginin ortaya çıkması ve bunların doğruluğunun araştırılamaması.
Sen anladığım kadarıyla Almanyada yaşadığın için şu anTürkiye hakkında bazı şeylerde eksiksindir . Burda o kadar çok bilgi var ki ve bu bilgiler ya siya ya beyaz gri yok.
nato üstünde bir arkadaşıma söylendiği gibi ki yıl 2004 tü yanılmıyorsam Sizin ülkenizde o kadar büyük bir psikolojik harp varki bu sizin için çok kötü. bunu söyleyensadece türk haberlerini seyreden biri. gerisini siz düşünün.
kuman isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
kuman Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
dost1 (27. March 2013), gul (16. April 2013)
Alt 27. March 2013, 05:16 AM   #12
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Alıntı:
kuman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Canını çok sıkan bir konu olduğu belli merdem,
Ancak şunu sakın unutma insanlar ne kadar çok soru sorarlarsa gerçeğe o kadar çok yaklaşırlar. İbrahim Allahı soru sorarak bulmuştur unutmamak lazım. Asıl önemli konu doğru soruları sorabilmektir.
Benim sıkıntım İnsanların yazdıklarına kanıt olarak hemen bir ayetler zinciri oluşturarak konulara cevap vermesidir. Kuranın ışığında fikir telakki ederek insanlığın bugüne kadar olan bilgileri harmanlanarak doğruya ulaşmak en güzeli diye düşünüyorum.
Ayet ayet konuşmak söylediklerinin doğruluğunu Kurana doğrulatmak gibi geliyor bana.

Sen ne kadar sıkıntılıysan emin ol bende sıkıntılıyım.
Ben kime inanıyorum yada ben inanmaya çalışıyorum??? benim derdim bu. İnanamaya çalıştığım şey çok değişmeye başladı farklılaşmaya başladı ya yanlış biliyorduk yada biz yanlışa sürükleniyoruz.
Sorun burda
Diğer sorun iletişim kaynaklarının çoğalması ile pek çok bilginin ortaya çıkması ve bunların doğruluğunun araştırılamaması.
Sen anladığım kadarıyla Almanyada yaşadığın için şu anTürkiye hakkında bazı şeylerde eksiksindir . Burda o kadar çok bilgi var ki ve bu bilgiler ya siya ya beyaz gri yok.
nato üstünde bir arkadaşıma söylendiği gibi ki yıl 2004 tü yanılmıyorsam Sizin ülkenizde o kadar büyük bir psikolojik harp varki bu sizin için çok kötü. bunu söyleyensadece türk haberlerini seyreden biri. gerisini siz düşünün.

Sütten agzi yanan yogurdu üfleyerek yermis, bir de bazi kisiler var tümünden vaz geciyor ne süt ne yogurt

Haklisin Kuman Kardesim, arastirmaktan icime bazen fenaliklar geliyor. Ama umudumu yitirmis degilim, devamli dogru olani bulana kadar ugrasacagim.

Tek korkum, her tarafta sunulan son zamanlarin genis bilgilerinin altinda herhangi bir art niyet olmasidir. Uyanik olmaya kararli oldugumdan iyice incelemeden "he" demiyorum.

Benim uyanisim biraz gec oldu. Gercek Islami yasayan bir zoplum icinde büyümedim. Ne gariptir, az cok din ile iliskim Almanya'ya geldikten sonra basladi. Bir kac sene sonra eski tas eski hamam.

Kendi kendime hayret ediyorum, senelerden beri internetteyim böylesine güzel konulari neden daha önce kavrayamamisim diye hayiflanip duruyorum. Tam olgunlasamamisim herhalde o zamanlar, ancak yeni kavrayabildim neye nasil nicin inanmam ve inancima göre yasamam lazim gerektigini.

Basimiza gelen felaketlerden güzel bir ögüt alabilmeyi ögrenmekte olgunluktur. Isyan yerine teslimiyet yolunu secmis bulunuyorum.

Ben de bir zamanlar yalniz siyah yada beyaz diyordum. Ama anlayisli bir insan olabilmek icin bütün renkleri kavramanin gerekli oldugunu da kavramis bulunuyorum.

Esasinda ender soru sormak zorunlugunu duyarim. Galip Kardesime arasira takiliyorum, onun bilgilerinden de faydalaniyorum yani sira.

Selam ve dua ile.

Not: Serverin cilvesinden dolayi yazini ancak su an görmüs bulundum.
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
merdem Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (27. March 2013)
Alt 13. April 2013, 05:43 AM   #13
merdem
Uzman Üye

merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of
Standart Bu da Mustafa Islamoglundan Cevap

Buraya tıklar mısınız?

youtube'u alip bir taraflara carpasim geliyor, ama degerli bir Dost1 Kardesim olduktan sonra kendimi frenliyebiliyorum :-)
Alt 13. April 2013, 07:24 PM   #14
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.567
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road

Selamun aleyküm! Değerli Merdem Kardeşim!

Alıntı:
merdem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Buraya tıklar mısınız?

youtube'u alip bir taraflara carpasim geliyor, ama degerli bir Dost1 Kardesim olduktan sonra kendimi frenliyebiliyorum :-)
Sağolsun Mustafa İslamoğlu da bizler gibi bir tutum takınmış ki,yanlışından dönebilsin. Ancak, sağolsun Abdülaziz Bayındır Hoca dönüp ayete bakacağı yerde hatasında israr etmeyi sürdürüyor.

Kusursuzluk sadece Allah'a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır.
Sevgi,saygı ve muhabbetle.
Allah'a emanet olunuz.
Alt 13. April 2013, 09:45 PM   #15
kuman
Uzman Üye

kuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud of

Şimdi bir sorum olacak.
Ben mucizelere inanmıyorum yani açıklandığı şekilde inanmıyorum. başka bir şekli ve açıklaması olması gerektiğine inanıyorum. Mirac olayına sizin anlatığınız şekilde inanmıyorum bu olayda başka bir şeyler olmalı (başka şeyler anlatanlar var)
Ben İsanın bir babası olduğunuda inanıyorum ve bu kişide allahın bir elçisi olduğunu düşünüyorum (Şuan ki bilgilerimle ve anlamalarımla)
ben tüm bunları Allahın kanununda bir değişiklik bulamazsın sözünden yola çıkarak söylüyorum.

Sorum şu;
Benim tüm bildiklerim ve kabul ettiğim şeyler yanlışsa eğer Ben Kafir mi oluyorum

Bu sorunun cevabından sonra
ben kafir oldum! Neden kafir oldum Mirac olayı yüzünden necm suresini hoca gibi anlamadığım için.
Neden kafir oldum Allahın koyduğu kanunları değiştirmeyeceğine inandığım için. Doğa üstü, metafiziğe inanmadımdan diye.

Kafir olmak kolaydır ancak bu kadar kolay değil.
Alt 13. April 2013, 11:35 PM   #16
merdem
Uzman Üye

Acıbadem Tüp Bebek Merkezine Hoş Geldiniz!

Merkezimiz tıp teknolojisinin en son olanaklarını kullanarak yurt içinde ve yurt dışında edinilmiş engin tecrübeleri ve bilgi birikimleri ile sizlere hizmet vermekten mutluluk duymaktadır. Hizmet anlayışımız, etkinliği bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış tedavileri, en yüksek kalitede, sizlerin tıbbi ve ruhsal anlamda ihtiyaçlarınızı göz önüne alarak modern bir atmosferde sunmaktır. Acıbadem Tüp Bebek sizlere daha yakın olabilme amacı ile birden fazla Merkezde çalışmalarını sürdürmektedir. Bu anlamda sadece verilen hizmetin kalitesi ve başarı oranları ile değil aynı zamanda tedavi ettiği çiftlerin sayısı bakımından da Türkiye nin önde gelen Tüp Bebek Merkezleri arasındadır.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Klonlama

Insanoglu dahi bir seyler elde etmege yelteniyor!

Yaratmak Allah'a mahsustur! "OL" demesi yeterlidir.
Alt 13. April 2013, 11:50 PM   #17
merdem
Uzman Üye

Cennette Hz. Muhammed'in (SaV) hz. Meryem'le evleneceği doğru mu? Mumsema Sebep ve hikmetler dünyasında yaşıyoruz. Burada her şeyin bir sebebi ve hikmeti vardır. Ama ücret ve kudret yeri olan ebedî âlemin kendine has yönleri vardır. Buradaki ölçüler oraya uymadığı gibi, buradaki şartlar ve esaslar da o âleme benzemez.

Bunun için o âlemi kendi ölçüleri içinde mütalaa etmek lazım. Ancak ebedî âlem hakkında tam bir bilgiye sahip olmamız mümkün değildir. Ancak bazı âyet ve hadislerde bu meseleye esas teşkil edecek işaretler vardır. Biz de bu işaretlerin gösterdiği nisbette biliyoruz.

Sizin sözünü ettiğiniz meseleyi İbni Mâce’nin Zühd babında rivayet edilen bir hadis-i şeriften öğreniyoruz.

Peygamber Efendimiz (a.s.m) şöyle buyuruyor:
“Allah Azze ve Celle sizden Cennete dahil ettiği her mü’mine yetmiş iki hanım verir. Bunların ikisi hurilerden ve yetmişi Cehennemlik olanların Cennetlik hanımlarındandır.”1

Hadis âlimi Hişam bin Hâlid, bu hadisin izahında şöyle der:
“Bazı erkekler ebedî olarak Cehenneme girerler. Cennet ehli olan erkekler Cehenneme girenlerin hanımlarını alacaklardır.”

Meselâ, Firavun’un hanımı Hz. Âsiye gibi.
Hz. Âsiye’nin durumunu da yine bir başka hadisten öğreniyoruz:
“Allah, İmran kızı Meryem’i, Firavun’un hanımı Âsiye’yi ve Musa’nın kızkardeşi Gülsüm’ü Cennette bana zevce olarak vermeyi hükmeyledi.”2

Bu hadis-i şeriflerden anlaşıldığı üzere, Cehennemlik erkeklerin Cennetlik hanımlarını Cenab-ı Hak mü’min erkeklere verecek. Cennetin şartları kendine göre olacağı için orada kıskançlık, haset ve benzeri duygular olmayacaktır.

Hiç evlenmeden vefat eden hanımlar için de aynı hususlar geçerli olsa gerekir.

1 İbni Mâce, Zühd: 39.
2 İbni Mâce Tercümesi, 10: 649.

Mehmed Paksu Aileye Özel Fetvalar

Selam ve dua ile.

Ha bunlara da inananlar var. Hadisleri inkar edene ne deniliyordu?
Alt 14. April 2013, 07:09 PM   #18
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.567
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road

Selamun aleyküm! Değerli Kuman Kardeşim!

Alıntı:
kuman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Şimdi bir sorum olacak.
Ben mucizelere inanmıyorum yani açıklandığı şekilde inanmıyorum. başka bir şekli ve açıklaması olması gerektiğine inanıyorum. Mirac olayına sizin anlatığınız şekilde inanmıyorum bu olayda başka bir şeyler olmalı (başka şeyler anlatanlar var)
Ben İsanın bir babası olduğunuda inanıyorum ve bu kişide allahın bir elçisi olduğunu düşünüyorum (Şuan ki bilgilerimle ve anlamalarımla)
ben tüm bunları Allahın kanununda bir değişiklik bulamazsın sözünden yola çıkarak söylüyorum.

Sorum şu;
Benim tüm bildiklerim ve kabul ettiğim şeyler yanlışsa eğer Ben Kafir mi oluyorum

Bu sorunun cevabından sonra
ben kafir oldum! Neden kafir oldum Mirac olayı yüzünden necm suresini hoca gibi anlamadığım için.
Neden kafir oldum Allahın koyduğu kanunları değiştirmeyeceğine inandığım için. Doğa üstü, metafiziğe inanmadımdan diye.

Kafir olmak kolaydır ancak bu kadar kolay değil.
Sorunuzun cevabını bulmak için şeytani racimden Allah'a sığınmanız gerekir.

Şeytandan Allah’a sığınmak; “Euzu billahi mineşşeytanirracim (Kovulmuş şeytandan Allah’a sığınırım / Allah’ım şeytandan sana sığınırım, beni ondan koru)” demek değildir.

Şeytandan Allah’a sığınmak:

- Şeytan tipler ve güçler tarafından dayatılan düşünce ve amelleri, hemen, Allah’ın bizlere gönderdiği Kur’an terazisinde tartmaktır.

- Şeytanın aklımıza, fikrimize zerk ettiği zehirleri, Allah’ın Kur’an’da bize ikram ettiği panzehirle tedavi etmektir.

- Doğruyu Allah’tan öğrenip, şeytanın bizi saptırmasına engel olmaktır.

- Fırtınaya tutulan geminin hemen limana sığındığı gibi, hemen Kur’an’a sarılıp problemleri Kur’an ile çözmektir. (Anlamadan Kur’an okumak bu problemleri çözmez!)

Günümüzde, bu konuya örnek olabilecek şeytanî vesveseler insanların hayatlarına o kadar çok yönden sokulmak istenmektedir ki, bunlardan bir tanesini somutlaştırarak burada sunmak boynumuzun borcudur:

Yüzyıllardır Müslümanlara birileri tarafından telkinde bulunulmakta ve şunlar söylenmektedir:

“Şu kandil gecesinde şu kadar rekât namaz kılar, şu kadar sayıda tespih çekersen, bütün günahların affolur ve cennete gidersin!”

Bu teklif, ilk bakışta insanların hoşuna gitmekte, daha doğrusu işine gelmektedir. Çünkü insanın dünyaya gelişinden itibaren onun “karin”i olarak faaliyet gösteren şeytan (İblis), bu teklif ile hemen harekete geçip bir ham düşünce üretmekte ve bu söylenen kolay davranışları yaparak cenneti ucuza kapatma fikrini insana “süslü” göstermektedir. Yani, yapılan teklif (telkin) ile insan, hem Allah’ın bildirdiği dışında bir yolla cennet vadeden şeytanların, hem de bu yolu kendinse süslü gösteren beynindeki İblis’in vesveseleri ile karşı karşıya kalmaktadır. İşte, Rabbimizin kendisine sığınılmasını istediği şeytan vesvesesi, buna benzer kuruntulardan oluşmaktadır. Ancak, bu sığınma, ayetteki ifadelerden anlaşıldığına göre lâfla olmamaktadır. Zira ayette “Allah’a sığınırım de!” veya “Allah’a sığınmak istiyorum de!” değil, “Allah’a sığın!” denmektedir.

O hâlde yapılacak iş, yukarıda da söylediğimiz gibi, insanın kendisini sadece Allah’ın sözlerine teslim etmesidir.
Nitekim yukarıda verdiğimiz örnek için insan “Cennetin bedeli nedir Ya Rabbi!” diye Allah’a sığınmak isterse, Allah’ın cevabını Kur’an’da bulacak ve bu bedelin “mütteki olmak, ebrardan olmak, malını ve canını Allah’a satmak” olduğunu öğrenerek, hem o teklifi yapan yalancı şeytanların, hem de beynindeki İblis’in vesvesesinden kendini kurtarabilecektir.

Sonuç olarak insan, aklını çalıştırmalı ve bu tarz yalanlarla sürekli vesvese veren şeytanlardan korunmak için Allah’a, yani O’nun kitabına sığınmalıdır ki, Âdem ve eşi gibi hataya düşmesin.
Kaynak: İşte Kur'an

Kusursuzluk sadece Allah'a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır.
Sevgi,saygı ve muhabbetle.
Allah'a emanet olunuz.
Yiğitcan (14. July 2013)
Alt 14. April 2013, 09:15 PM   #19
kuman
Uzman Üye

Kuranı kim doğru anlıyor kim doğru anlamıyor Allahtan başka bilen yok.
Kim münafık kim kafir Allahtan başka bilen yok.
Kuran Allah ın kelamı kim daha iyi bilir ?
A böyle diyor B böyle diyor
Aklımı kullanıyorum Kuranı baz alarak aklımı kullanıyorum.
Allah her şeyi bir ölçü ile yarattıysa, ki öyle, ölçüyü bozacak herhangi bir davranışı yapmayacağına göre ölçüye aykırı ve mucize olduğu söylenen olayların anlamları daha farklı olmalıdır.
Gece gündüzü örnek veren Allah, baharı örnek veren Allah. Rüzgarı örnek veren Allah, Yağmuru örnek veren Allah, İnsanı örnek veren Allah, bitkileri örnek veren Allah, Güneşi örnek veren Allah, gökleri örnek veren Allah, yerkabuğunu örnek veren Allah, bunları çoğaltmak mümkün ve bunlar için aklını kullanın demesinin sebebi nedir ?
Tek bir sebebi vardır çünkü bunlar mucizedir.
Mucize mi arıyorsunuz çevrenize bakın.

Allahın ;

Gökten sofra indirmesi mi mucize ? Neden bunu yaptı havariler inansın diye mi? Kalpleri yatışsın diye mi ?
Allah dünyaya rızıklar ile doldurmasından sonra havariler neden gökten sofra istedi ? Allah onları uyarmış olmasın !

Ateşi suya dönüştürmesi ve odunları balığa dönüştürmesinden sonra orda ki halk nasıl oldu da Hz. İbrahim e inanmadı ve sadece ailesini alıp gitti Mekke ye

Allah Kuranda mucizeden bahsediyor mu ? Tüm bunları düşünmemiz ve öğüt almamızı istemiyor mu?

Bu evrenin sistemi mucize değil de nedir ? Buna rağmen hala mı mucize istiyorsunuz ? Gidip Yunan mitlojisi okuyun orda çok var.

Konu kuman tarafından (14. April 2013 Saat 09:22 PM ) değiştirilmiştir.
Alt 14. April 2013, 09:36 PM   #20
kuman
Uzman Üye

Dost hocaya sormak isterim;
Cenneti biz mi kazanırız yaptıklarımızla yoksa,
yaptıklarımız karşılığında Allah bize cennetimi lütfeder ?

Bookmarks

Etiketler
allah, bilmez, ğayb, gayb, geleceği, gelecek