hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > TEMİZLİK VE İBADET > İbadet > Oruç

Seçenekler Stil
Alt 11. August 2010, 09:31 AM   #1
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of
Standart Yazın Ortasında Oruç?

Bakara 185
Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur'an'ın indirildiği aydır. Öyle ise sizden ramazan ayını idrak edenler onda oruç tutsun. Kim o anda hasta veya yolcu olursa (tutamadığı günler sayısınca) başka günlerde kaza etsin. Allah sizin için kolaylık ister, zorluk istemez. Bütün bunlar, sayıyı tamamlamanız ve size doğru yolu göstermesine karşılık, Allah'ı tazim etmeniz, şükretmeniz içindir.

Ayeti biraz açalım.

Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur'an'ın indirildiği aydır.
Şimdi sorarım size, özellikle kadir gecesini ramazanın son 10 gününde arayın denmektedir. Eğer bu doğruysa şu anki tuttuğumuz oruç takvimine göre ne kadir gecesi sabit bir gün ne de ramazan ayı sabit. Bir hesaplama takvim hatası nedeniyle sürekli 10 gün geriye gidiyor. Oysaki kadir gecesi senenin bütün günleri olamaz. Bu ayarlamaya göre kadir gecesi senenin her gününe rastlayabiliyor çünkü yerinde durmuyor... Kuranın indirildiği ay ve gün sürekli değişiyor mu? bunun sabit bir günü yok mu? Bize göre ramazan ayı ve kadir gecesi sabit olmalı. Sırf kadir gecesinin sabit olması gerekliliğinden dolayı ramazan ayının sabit olduğunu anlayabiliriz ama takip edelim.

Öyle ise sizden ramazan ayını idrak edenler onda oruç tutsun.
Oruç denen ibadet ramazan ayında yapılıyor.

Allah sizin için kolaylık ister, zorluk istemez.
En önemli olan burası, çünkü yazın ortasında ağustosun bağrında oruç tutmak aczmedilerin kendisine şiş sokma ibadetinden farksızdır. Her ikiside sağlık açısından zararlı ve kendimizi riske attığımız bir uygulama olup böyle bir ibadet kolay değil zordur. Oysa Allah zorluğu değil kolaylığı istiyor.

1-Kadir gecesi sabit değil mi?
2-Ramazan sabit değil mi?
3-Allah bir ibadetle sağlığı riske atmayı, zorluğu uygun buluyor mu?
4-Ramazanın bir mantığı olmalı...

Bu soruların cevabı bize göre ramazan ayının sabit olan bir ayda saklı olduğunda. Bildiğimiz üzere 3 mübarek ay anılır bunlar recep, şaban ve ramazandır... Bu 3 ay aslında bir mevsimin içerisinde bulunan 3 aydır. Biliyoruz ki bir sene 12 aydan 12 ay 4 mevsimden ibaret olup her mevsim kendi içerisinde 3 ay içerir, işte ramazan ayı denen ayda bu sabit mevsimlerden brisinde gizli.

Bu sorunun cevabıda 4 ve 5. sorularda gizli.
Geleneksel din prensiplerinin temelini oluşturan hicri takvimdeki bazı hatalardan (aslında hata sayılmaz ama senenin belirlenmesinde ay hareketinin dikkate alınmasından) dolayı sabit olması gereken Ramazan ayı insan hayatını riske atacak mevsimlerde yazın ortasında ve sıcakta oruç tutmaya yönlendiriyor. Oysaki bu ay aslında insan için tutması en kolay olan yani en kısa gündüzlerin olduğu kış ayındn başkası değildir. Kışın sadece insanlar değil hayvanlar bile kış uyksuna yatarak kendi oruçlarını tutarlar, uzun süre birşey yemezler, ayılarm ihramlarına çekilerek yaşar, bunun sebebi ise kış ayında yeterli yiyeceğin bulunamıyor olmasından kaynaklanır. Orucun mantıksal açıklaması da budur. Kışın yiyecek yetersizliği ve mescitlere (sosyal kurumlara) duyulan ihtiyacın artmasından dolayı Allah bu aylarda yiyecek stoğunun hem düzgün harcanması gibi sebepleri bilerek bu ayda orucu bize farz kılmıştır.
Recep -- Şaban -- Ramaza adlarıyla anılan aylar ise bu günkü ismiyle
Ocak -- Şubat -- Mart aylarıdır
Hicri takvimdeki 10 günlük boşluk bu hataya neden olmaktadır. Evet benim görüşüm budur.

Bakara 187
Oruç gecesinde kadınlarınıza yaklaşmak size helal kılındı. Onlar sizin için birer elbise, siz de onlar için birer elbisesiniz. Allah sizin kendinize kötülük ettiğinizi bildi ve tevbenizi kabul edip sizi bağışladı. Artık (ramazan gecelerinde) onlara yaklaşın ve Allah'ın sizin için takdir ettiklerini isteyin. Sabahın beyaz ipliği (aydınlığı), siyah ipliğinden (karanlığından) ayırt edilinceye kadar yeyin, için, sonra akşama kadar orucu tamamlayın. Mescitlerde ibadete çekilmiş olduğunuz zamanlarda kadınlarla birleşmeyin. Bunlar Allah'ın koyduğu sınırlardır. Sakın bu sınırlara yaklaşmayın. İşte böylece Allah ayetlerini insanlara açıklar. Umulur ki korunurlar.

Düşüncelerinizi alayım

Konu hiiic tarafından (11. August 2010 Saat 09:48 AM ) değiştirilmiştir.
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 11. August 2010, 09:43 AM   #2
hiiic
Uzman Üye

hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Sayın dost1 hocam bu konudaki düşüncelerinizi bekliyorum.
Özellikle kutuplarda 6 ay gündüz yaşayan halkın ne zaman oruç açacağı şahibesinden dolayı orucun sosyal yapıda daha farklı manalar içerdiğini düşünüyorum.
Bu konuda kelime eki ve kökünden çıkarılabilecek manalar arasından bilime, akıla ve insafa en yakın olanı sizin seçtiğinizden eminim...
Ayın hilal hali ile medeni takvimin uyuşmaması, ayların ve günlerin sabitliğini nasıl etkiliyor... Kuranda ayın ramazanda kullanılmasının hükmü nedir? Allah miladi takvime geçilmesini yasaklıyor mu?

Konu hiiic tarafından (11. August 2010 Saat 09:51 AM ) değiştirilmiştir.
hiiic Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (11. August 2010)
Alt 11. August 2010, 10:42 AM   #3
Miralay
Uzman Üye

Tesekkür: 4.080
276 Mesajina 635 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
Miralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud of

Selam hiiiç kardeşim

yukarıda yazdıklarından hicri takvimle ilgili olanlarına ben de katılıyorum. Bilindiği gibi "hicri takvimi" benimseyenler, ayın hareketlerine göre belirlenen ay takvimini baz alırlar. Halbu ki, dünya kurulduğundan beri tüm insanlar için kullaılan en muteber takvim, "güneş takvimi" 'dir.
Sanırım Kur'an'da da güneş takviminden bahseden ayetler vardı ama şu anda hatırlamıyorum.

Lügat konusunda Dost1 kardeşimden yardım istediğim konu ise şu:

"Ramazan" 'ın kelime anlamı "kavurucu sıcak" olduğuna dair bir makale okumuştum. Sanırım Hasan Akçay kardeşimizin bir yazısıydı.
Değerli Dost1 kardeşim; bu konuda ve hiiiç kardeşimin sorularına cevap vererek yardımcı olursanız çok mutlu olurum.
Miralay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 2. August 2011, 10:01 AM   #4
nerdogan
Katılımcı Üye

Tesekkür: 112
27 Mesajina 69 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
nerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud of

Alıntı:
Miralay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Selam hiiiç kardeşim

yukarıda yazdıklarından hicri takvimle ilgili olanlarına ben de katılıyorum. Bilindiği gibi "hicri takvimi" benimseyenler, ayın hareketlerine göre belirlenen ay takvimini baz alırlar. Halbu ki, dünya kurulduğundan beri tüm insanlar için kullaılan en muteber takvim, "güneş takvimi" 'dir.
Sanırım Kur'an'da da güneş takviminden bahseden ayetler vardı ama şu anda hatırlamıyorum.

Lügat konusunda Dost1 kardeşimden yardım istediğim konu ise şu:

"Ramazan" 'ın kelime anlamı "kavurucu sıcak" olduğuna dair bir makale okumuştum. Sanırım Hasan Akçay kardeşimizin bir yazısıydı.
Değerli Dost1 kardeşim; bu konuda ve hiiiç kardeşimin sorularına cevap vererek yardımcı olursanız çok mutlu olurum.
Ramazan ın kelime anlamı ile ilgili gerek bu forumdan gerekse dış kaynaklardan edindiğim bilgiye göre, Ramazan- Sıcak Dolunay anlamına geliyor ve tarih olarak da 21 Marta tekabül ediyor. Sayın Dost1 ve Hiiic'in verdiği bilgileri de okudum.Mantığıma uymayan tek şey doğumgünlerimiz bile sabitken nasıl olurda bu kadar büyük öneme sahip olan Ramazan ayı her yıl kaymakta.Nasıl olurda hatalı hesaplanmış bir takvim baz alınarak-Arap takvimi- bu önemli aylar geceler hesaplanmakta.Yani doğru matematiksel hesaplar yapıyoruz ama kaynak kim?Arap takvimi..peki bu takvim sabit ve gerçekçi bir takvim olabilir mi?Kanıma göre hayır.Öyleyse neden sabit ay ve günleri bulamıyoruz.Böyle işi aklım almıyor.10 yıl sonra ramazan yı ocak ayına vs e denk gelicek..Yani bu 19 mayısın 23 nisanın yada sizin doğumgününüzün 5-10 yılda bir mevsim değiştirmesi habire kayması kadar anlamsız değil mi?
Ülkemizde alim adı ile bu konuları araştıranlar ya da müftülüklere hiç mi garip gelmiyor bu konu?Ya da sadece birkaç kişiyemi tuhaf geliyor?Allahın yarattığı yeryüzü mükemmeldir ve şaşmaya yer yoktur.Her yıl aynı gün aynı saatte güneş aynı açıya mutlaka ki gelecektir.Yıldızların bundan yüzlerce yıl sonra alacakları haller şu andan hesaplanabilir.Yine ay halleride..Bu halde nasıl olurda her yıl önemli zamanlar günler geceler kayarak ilerler?
nerdogan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
nerdogan Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
gerçek hanif (3. August 2011), Miralay (4. August 2011)
Alt 11. August 2010, 02:24 PM   #5
Altimuray
Guest

Oruç kışın olsun diyorsun, Güney Yarımküre'dekileri düşünmüyor musun? Bence Allah'ın bir rahmeti bu. Ayın kavuşumu 29,5 günde bir oluyor. 12 ile çarp 354 oluyor yaklaşık. Hata bunun neresinde?
Alt 11. August 2010, 10:39 PM   #6
hiiic
Uzman Üye

Kışın olsun demiyorum, bana göre kışın olmalı diyorum, kendi zannımdan başka bişey değil, kafama göre delillerimi sundum. Zaten konunun alimleri cevap verince ayetleri eki köküne inince işin ne olduğu ortaya çıkar. Bilene danışıyoruz işte, en doğrusunu Allah bilir.
Belki çok farklı bir manası da olabilir bilmiyorum.
Alt 12. August 2010, 05:19 AM   #7
Altimuray
Guest

Alıntı:
hiiic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Kışın olsun demiyorum, bana göre kışın olmalı diyorum, kendi zannımdan başka bişey değil, kafama göre delillerimi sundum. Zaten konunun alimleri cevap verince ayetleri eki köküne inince işin ne olduğu ortaya çıkar. Bilene danışıyoruz işte, en doğrusunu Allah bilir.
Belki çok farklı bir manası da olabilir bilmiyorum.
Oruç ayetlerinin zanna ihtiyaç duyulmayacak kadar açık olduğunu düşünüyorum.
Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (12. August 2010)
Alt 2. August 2011, 10:06 AM   #8
nerdogan
Katılımcı Üye

nerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud of

Alıntı:
Altimuray Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Oruç ayetlerinin zanna ihtiyaç duyulmayacak kadar açık olduğunu düşünüyorum.
Kuran ayetleri açıktır apaçıktır.Ancak sadece aklı olan ve düşünen toplumlar için gönderildiği de sıksık belirtilmiştir.Buradan da sadece düz mantıkla yaşayan Arap toplumuna değil aklını çalıştıran her topluluğa geldiği anlaşılır..Demekki ayetleri eğip büken veya kendince basitçe anlayan toplumlar olduğu gibi ayetleri her okuduğunda bikaçkere düşünen bilimle tarihle ilimle yoğuran toplumlar da var..

Ayrıca grönlandde yaşayan bir topluluk kurandaki bu oruç ayetlerini okuduğunda mecburen ciddi anlamda kafa patlatmak ve anlamak için uğraşmak zorunda olacaklardır..
nerdogan Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 6 Kisi:
dost1 (6. August 2011), gerçek hanif (3. August 2011), hiiic (2. August 2011), mesud (16. June 2014), Miralay (4. August 2011), taylan (20. July 2014)
Alt 10. August 2011, 07:44 PM   #9
mavera
Uzman Üye

mavera - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 43
65 Mesajina 146 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
mavera is on a distinguished road

Alıntı:
nerdogan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ayrıca grönlandde yaşayan bir topluluk kurandaki bu oruç ayetlerini okuduğunda mecburen ciddi anlamda kafa patlatmak ve anlamak için uğraşmak zorunda olacaklardır..
Bu konuyu birkaç senedir sorarım, araştırım, hala da tatmin edici bir yanıt duymuş değilim. Kutup değil, Helsinki gibi yaşanılan kuzey şehirlerinde bile, geleneksel yaklaşımın açıklamalarına göre Haziran'da 24 saatin 21 saatinde oruç tutulması gerekiyor. Şanslarına küssünler diyeni okudum, kışın da onlar az tutuyorlar ama diyeni de. Hakkı Bey'in (bu konuyla ilgili değil) genel olarak fidye verilemez yaklaşımını da. Kuran evrenseldir diyen çok ama bu konuya açıklama getireni duymadım.

Aklıma gelen tek çözüm, güneş ışıklarını fiziki güneş ışığı olarak değil, "normal" bir insanın güne başlaması, "normal" bir günün bitişi olarak ele almak. Bunu da bugüne kadar hiç okumadım
mavera isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 11. August 2011, 06:51 AM   #10
nerdogan
Katılımcı Üye

Alıntı:
mavera Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu konuyu birkaç senedir sorarım, araştırım, hala da tatmin edici bir yanıt duymuş değilim. Kutup değil, Helsinki gibi yaşanılan kuzey şehirlerinde bile, geleneksel yaklaşımın açıklamalarına göre Haziran'da 24 saatin 21 saatinde oruç tutulması gerekiyor. Şanslarına küssünler diyeni okudum, kışın da onlar az tutuyorlar ama diyeni de. Hakkı Bey'in (bu konuyla ilgili değil) genel olarak fidye verilemez yaklaşımını da. Kuran evrenseldir diyen çok ama bu konuya açıklama getireni duymadım.

Aklıma gelen tek çözüm, güneş ışıklarını fiziki güneş ışığı olarak değil, "normal" bir insanın güne başlaması, "normal" bir günün bitişi olarak ele almak. Bunu da bugüne kadar hiç okumadım

Merhaba, aslında çok uzun zamandır bende merak ediyordum ama sürekli araştırmaya vaktim olmuyor.Bu konuda bazı bilgilerr edindim ve belki ışık tutar diye paylaşmak istiyorum.
http://www.yildizsesli.com/wp-conten...ildizsesli.jpg

Yukarıdaki resimdede göreceğiniz gibi, güneş tam batmak üzereyken tekrar hava aydınlanmaya başlıyor. Yani bu konuda herhangi bir belgesel vs izleyenler daha iyi bilirler ama genelde gözle görülür biçimde özellikle İsveç Norveç gibi ülkelerin birçok bölgesinde ve de kutuplarda geceler uzun olmasına rağmen sürekli zifiri karanlık olmuyor.Yani resimdeki gibi güneş doğacakmış gibi yapıyor gün süresince hafif bir alacakaranlık oluyor ve burada bildiğimiz zifiri karanlık gece boyunca sürüyor.Yani günler bu şekilde yaşanyor.Eğer güneye gidilirse-örn Norveçte- gece kısalıyor ama aynı şekilde belli bir süre zifiri karanlık ve ardından gece yaşanıyor.Ama elbette yaz dönemlerinde gündüz süresi muhtemelen bizden uzundur.Bunu tam bilemiyorum.Ama gecenin nasıl yaşandığını sorarsanız bu konuda hem izlediklerim hem de okuduklarımdan anladığım gördüğüm böyle.

Birde bir yazıyı sizle paylaşmak istiyorum.Buna göre kutuplarda bir nimet gibi oluşan kutup ışıklarınınn da hikmetleri anlaşılıyor.Bu ışıklar rastgele değil belli bir düzene uygun ortaya çıkıyorlar.
Buradan ilgili ışıkların görüntüsü görülebilir,
http://img17.imageshack.us/img17/6094/055143425g.jpg

Ayrıcaaaa ansiklopedik bilgi için,
http://tr.wikipedia.org/wiki/Kutup_%...4%B1klar%C4%B1

İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi ve Süleymaniye Vakfı Din ve Fıtrat Araştırmaları Merkezi Başkanı Prof. Dr. Abdulaziz Bayındır, 20 yıl süren araştırmaları sonucu “Kutuplarda namaz” sorununu tarihe gömdü. Bayındır’ın çalışmasına göre; modern astronominin bizlere öğrettiklerinde derin bir belirsizlik var. “Güneş doğduğunda gündüz, battığında da gece olur” kabulünü çürüten Bayındır, kutuplarda yaptığı çalışmayla, Güneş’in ufuk çizgisi altında olmasına rağmen gündüzün yaşanabildiğini, ufuk çizgisi üzerinde olduğunda da gecenin olabileceğini ortaya koydu. 20 yıldır gökyüzü gözlemleriyle uğraşarak, namaz vakitleri üzerinde çalışmalar yapan Bayındır, kutuplarda bulunan ve “Kuzey Işıkları” olarak bilinen Güneş halelerinin de Allah’ın bu bölgedeki vakit ayarlama sisteminin bir parçası olduğunu öne sürüyor.

GECE İLE GÜNDÜZ, GÜNEŞ’TEN BAĞIMSIZ

Ayetleri mecaz yorumlayarak daha iyi anladığını kaydeden Prof. Dr. Bayındır, “Astronomi bu konuyu tahlil edemediği için gündüz ve gece deyip geçiştiriyor. Gece ve gündüze dair bildiğimiz tanımlama tarih olmuştur” diye konuştu. Kutuplarda 7 kişilik ekibiyle çalışmalar yürüten Bayındır, bu bölgede 5 vakit namaz için Kuzey Işıkları’nın yeterli olduğunu belirledi. Enbiya Suresi’nin “Geceyi, gündüzü ve ayı yaratan O’dur. Her biri bir yörüngede yüzmektedir” mealindeki 33. Ayeti’ni örnek gösteren Bayındır, gece ile gündüzün Güneş’ten bağımsız hareket etiklerini dile getirdi.

Çıplak gözle bile anlaşılır

“Vakitler çıplak gözle bile anlaşılabiliyor” diyen Bayındır, 22-26 Haziran’da Norveç’in Tromso kentinde ikinci bir çalışma yapacaklarını ve bunun kamuoyuna duyurulacağını anlattı. Bu çalışmayla takvim çalışması yapacaklarını vurgulayan Bayındır, İÜ Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Ökten’in bu çalışmalar sonucunda yeni bir takvimin yapılabileceğini söylediğini aktararak, namaz vakitlerinin bölgesel nitelikte hazırlanmasına çalışılacağını kaydetti.

Işıkların meridyene göre konumu

Kutuplarda namaz vakti, dünyanın geri kalan kısımlarında olduğu gibi Güneş esas alınarak değil, gözlem yöntemiyle belirleniyor. Tüm vakit namazları ufuktaki ışıklara bakılarak kılınıyor. Vakitleri ise Kuzey Işıkları olarak bilinen güneş halesinin, meridyene göre olan konumu ortaya koyuyor. Buna göre 5 vakit namaz şu gözlemlere göre kılınıyor:

SABAH: Kuzey ışıkları batı ucuna kadar belirir.

ÖĞLE: Güneşin halesi ve ışık dairesinin, meridyenin sağına doğru kaymaya başladığı an

İKİNDİ: Güneşin halesinin orta noktasının bulunduğu yerle, batı noktasının tam ortasına güneş kaydığı an

AKŞAM: Doğu tarafında, diğer yönlere göre göreceli olarak karanlık belirdiğinde

YATSI: Yatsı batı tarafında beliren aydınlığın yok olmasıyla birlikte.
http://www.otekimahalle.com/kutuplar...sirrini-cozdu/
nerdogan Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
dost1 (11. August 2011), gerçek hanif (11. August 2011), hiiic (11. August 2011)

Bookmarks

Etiketler
ortasında, oruç, yazın