hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > HANİF MÜSLÜMANLIK > Kuran Merkezli ve Allah odaklı iman!

Seçenekler Stil
Alt 24. January 2011, 05:29 PM   #61
TEBYİN
Uzman Üye

TEBYİN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 141
173 Mesajina 603 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
TEBYİN is on a distinguished road

Bundan 100 yol önce yaşasaydım belki siyerine rağbet ederdim ama artık teknoloji uzayı bile yakınlaştırıyor
Bırak siyeri de, YEMENLİ VEYSELİ YEMENLİLERE SOR FEDAKAR
Soramazsın çünki yokluğuna kanaat getirirsen dininin bir parçası gider değil mi?
Nasıl bir din ki, insanların ismine muhtaç

www.teblig.net
TEBYİN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 24. January 2011, 06:03 PM   #62
FEDAKARADAM
Uzman Üye

FEDAKARADAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 51
95 Mesajina 146 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
FEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud of

Alıntı:
TEBYİN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bundan 100 yol önce yaşasaydım belki siyerine rağbet ederdim ama artık teknoloji uzayı bile yakınlaştırıyor
Bırak siyeri de, YEMENLİ VEYSELİ YEMENLİLERE SOR FEDAKAR
Soramazsın çünki yokluğuna kanaat getirirsen dininin bir parçası gider değil mi?
Nasıl bir din ki, insanların ismine muhtaç
Kusuruma bakma münafıklık alametleri üzerinden gitmiş değil...Allah dostlarının varlığı veya yokluğu İslam'a zarar vermez merak etmeyin siz...Sizinle de yola çıkılmaz.Tebliği ne ile delil getirerek yapıyorsunuz anlamıyorum.Gittiğiniz yerde kaç kişiyi kandırdınız kim bilir...
Alt 25. January 2011, 08:03 AM   #63
TEBYİN
Uzman Üye

Benden asırlarca önce yaşayıp yaşamadığı bile belli olmayan birini inkar münafıklık oluyor öyle mi?
Peki,
Duvarlara, kütüphanelere ve ölülere hapsedilen Kur'anı inkar, küçümsemek, önemsememek, ilgi duymamak, mahcur bırakmak ne oluyor?
Ben Kur'anın mümini, onun dışındaki herşeyin münkiriyim, bu açıkça biline

www.teblig.net
Alt 25. January 2011, 08:33 AM   #64
FEDAKARADAM
Uzman Üye

FEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud of

Alıntı:
TEBYİN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Benden asırlarca önce yaşayıp yaşamadığı bile belli olmayan birini inkar münafıklık oluyor öyle mi?
Peki,
Duvarlara, kütüphanelere ve ölülere hapsedilen Kur'anı inkar, küçümsemek, önemsememek, ilgi duymamak, mahcur bırakmak ne oluyor?
Ben Kur'anın mümini, onun dışındaki herşeyin münkiriyim, bu açıkça biline
İslam büyüklerinden örnek alacağınız hiçbir şahsiyet yok mudur?İslam büyüklerini inkar etmeyle münafık olmaz, siz beni yanlış anlamışsınız.Peygamberimizin sünnetlerini inkar eden münafıklığı hakkında şüphe vardır.Bir müslüman nasıl olur da hadisleri inkar edebilir?.Kendi sufli düşüncenize göre Kur'anı tebyin etmeniz çok hatalı olur.Kur'an bazen herkesin görüşüne ters gelebilir.Bu durumda tefsire ihtiyaç olmaya gerek duyulur.

"Kur'an müslümanı, Kur'an peygamberi, Kur'an İslamı" diye kavramlar yoktur..Bu, Yaşar Nuri Öztürk'ün ağzında dolaştırdığı kavramlardır.Ancak Kur'an ahlakı kavramı vardır.

Kur'an'ı küçük gören zaten kafir olur...Hele de; "bazı ayetler günümüze uymuyor, ben bunu kabul etmiyorum" demek,insanı dinden çıkarır.Kur'an ve sünnette olmayan hükümlerde müctehid imamların ictihadları vardır.Bu nedenle bunlarla amel edilebilir.Şayet bu fıkıhla yola çıkılmazsa amelde ya hata olur ya da eksiklik...Bunu gözardı etmek gafilliktir.Nice fıkhi konular vardır ki hepsi de ictihada dayanır.Bunları nasıl çözeceğiz o zaman?

Kur'an aslında diriler için gönderilmiştir.Ölülere sadece ruhlarına Kur'an'dan bir dua mahiyetinde ayet veya sure okunur.Kur'an duvara asılıp da kaderine terkedilecek kitap da değildir.O bizim anayasamızdır.Onunla dini hayatımızı yaşayıp idame ederiz.Hayatımızın gidişatını onunla çizeriz.Burada anlaşamadığımız ne kaldı söyler misin bana?..
Alt 25. January 2011, 11:07 AM   #65
TEBYİN
Uzman Üye

Alıntı:
Kur'an bazen herkesin görüşüne ters gelebilir.Bu durumda tefsire ihtiyaç olmaya gerek duyulur.
Mesela, Kur'an hangi konuda herkesin görüşüne terstir
Bir örnek mümkün mü?

www.teblig.net
Alt 25. January 2011, 12:14 PM   #66
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Alıntı:
Mesela, Kur'an hangi konuda herkesin görüşüne terstir
Bir örnek mümkün mü?

Salat konusu,,,
Biz salatı ayakta tutmanın toplumsal yönünü ele alırken bunlar kendilerini ayakta tutmanın bireysel yönünü ele alıyorlar

eeee Kıl beşi kurtar başı, ben cennete sen cehenneme, bencilliğin gizli boyutu, farkında olmadan insanlara besledikleri ve arkalarından konuştukları da cabası.

Akıllarınca kıldıkları namazında kendilerinden başka kimseyede bir faydası yok zaten.
Zaten yapa geldikleri boştur, kimin amelinin ziyan olduğunu yakında göreceğiz

**
bir de unutmadan,,, Kuranda ayrılığa düştük diyorlar,, çok komik, halbuki kendi mezhep ve udurmalarında daha fazla ayrılık var.
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
TEBYİN (25. January 2011)
Alt 25. January 2011, 12:21 PM   #67
FEDAKARADAM
Uzman Üye

Dini nasıl yaşadığınızı anlatır mısınız?
Alt 25. January 2011, 12:35 PM   #68
TEBYİN
Uzman Üye

1350 yıldır yaşanagelen çelişkilerle yaşamıyoruz elbet
Dini bir argümanı Kur'ana sunarsın, tasdik ederse yaşarsın, etmezse çöpe atarsın
Tıpkı dinin ilk yaşayıcısı Nebiler gibi yani

www.teblig.net
Alt 25. January 2011, 01:01 PM   #69
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Alıntı:
Dini nasıl yaşadığınızı anlatır mısınız?
Allah nasıl dilerse/dilemişse öyle yaşıyorum.
Yaptığım kötülükler, fitneler, fesatlıklar ve başıma gelen musibetler sadece kendi ellerimin yaptıkları yüzünden, pek çoğunuda Affuv, Tevvab, GAffur Allah affediyor.
Din ve hayat namına ne güzellik yaptıysam, başıma da geldiyse Allahtandır.. O'nun dilemesiyle merhametiyle, ihanı ve lutduyladır.

Başka ne yaşayabilirim ki?
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
TEBYİN (25. January 2011)
Alt 25. January 2011, 01:04 PM   #70
TEBYİN
Uzman Üye

Alıntı:
hiiic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Allah nasıl dilerse/dilemişse öyle yaşıyorum.
Yaptığım kötülükler, fitneler, fesatlıklar ve başıma gelen musibetler sadece kendi ellerimin yaptıkları yüzünden, pek çoğunuda Affuv, Tevvab, GAffur Allah affediyor.
Din ve hayat namına ne güzellik yaptıysam, başıma da geldiyse Allahtandır.. O'nun dilemesiyle merhametiyle, ihanı ve lutduyladır.

Başka ne yaşayabilirim ki?

imza: TEBYİN

www.teblig.net

Bookmarks

Etiketler
mübarek, olsun, yılbaşımız