hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > EKONOMİ > İnfak > Hayır yolunda harcamak /İnfak

Seçenekler Stil
Alt 18. June 2010, 12:55 AM   #1
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of
Standart İnfak

İhtiyaç sahiplerinin ihtiyaçları diyince akla gelen bir kişdeki noksanlığın giderilmesi için ona destek olmaktır. Noksanlık değişkendir ve her kişide noksanlık ve ihtiyaç vardır. Maslowun hyerarşisine katılmıyorum ama ihtiyaç çeşitlerine katılıyorum. Yani temel ihtiyaçlar;gıda, giyim ve barınma ihtiyacından başka kişilerin sevilme ve toplumda yer alma hatta ötesinde kendisini gerçekleştirme ihtiyaçları vardır.

Bu bağlamda yardım sadece maddi infakla gerçekleşmez. maddi ihtiyacını karşılamış kimselerin toplumda yer edinme hatta sevilme ve onaylanma gibi ihtiyaçları vardır. daha sonrasında güzel bir roman yazmak yada kendisini bilime, sanata adayıp başyapıtlar yapmak gibi kendini gerçekleştirme ihtiyaçlarıda olabilir.

Allah bu konuda, güler yüzün, başa kakılarak yapılan maddi yardımdan daha değerli olduğunu söylüyor. yani kişilerin toplumsal, sosyal ihtiyaçlarını karşılamakta bir infaktır.

Bize verilen her nimetten sorulacağımız gün somurtuk surat ve acı dilden de sorulacağımızı unutmayalım. İhtiyaç sahibi sadece maddi arayışlar ve gereksinimde olanlar değildir.

Her an Allah için birşeyler infak ederek hayat geçirebilriz.
Hayatımızdaki herkesin birşeylere ihtiyaçları var. (bu konuda aç gözlülüğün ayrımını yapmaya girmeye gerek duymuyorum), kişilerin ihtiyaçlarını belirlemek gerekir. Gıda? Giyim? Barınma? Belki Uykusuz? Eğitim? Sağlık? Ağrısı mı var? Yada sadece onaylanmak yada dinlenmek mi istiyor? Fikirlerini paylaşacak birilerini mi arıyor? Kendisine destek olacak bir motivatör? Belki sadece sıcak bir çay içip konuşmak istiyordur, anlatacakları vardır? Yada sadece evladı tarafından hatırlanmak ve aranmak istiyordur, yada sağlıklı olduğunu öğrenmek.
İnfak etmek; ihtiyaç gidermektir. Bir müslümanı yaşatmak bütün müslümanları yaşatmak gibidir. Organ bağışı infaktır çünkü öldükten sonra artık ihtiyaç fazlasıdır. Kan bağışı infaktır.

infak fazla kanın verilmesi gibidir, 3 ayda bir kan vermek gibi. Yerine daha yenisi daha tazesi gelecektir anca infak demek değildir ki, kanının hepsini tek seferde ver yada seni rahatsız edecek kadar kan çektir. Bunun ayarını yapabilecek bilişsel kuvveti Allah vermedikçe bizde alamayız işin aslı. O yüzden burayada fazla değinmiyorum. Seni yaşatacak kandan fazlası zararlıdır. Ama sağolsun kapitalist sistem aç gözlülüğüyle ve dinsizliğiyle kuralları kendi aklınca yazarak kendisini ve toplumu uçuruma sürüklemeye devam ediyor. Hadi bakalım doldurun kasaları faizperest bankalar, piyasaları tekelinize alarak saldırın saldırabildiğiniz kadar küçük firmalara ve kepenkleri kapattırın... O kasalarda yatan mevduatın zekatı verilse bu ülkede yoksul kalmaz.
ama ne yaparsın vebali kiminse yandı gitti. o mal biriktirenler ayetinin muhatabının kendileri olduğunu anlayan şirketler bunu anladıklarında ne halde olurlar bilemiyeceğim, şimdilik Allahın emri üzerine bıraktık sizi, yiyin için eğlenin. pek yakında göreceksiniz.
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
Barış (17. October 2010), dost1 (19. June 2010), Miralay (18. June 2010)
Alt 19. June 2010, 12:28 AM   #2
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.567
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road

Selamun Aleykum! Değerli Hiiç Kardeşim.

Allah razı olsun.

Âyette, neyi infak edeceklerini soranlara cevaben, "afvı", yani ihtiyaçtan fazlasını infak etmeleri emredilmiştir.

العفو [‘afv], “kolay gelen, fazlalık, çokluk, çıkartılıp verilmesi insana ağır gelmeyen, malın nafakadan fazlası/artanı” demektir.

Böylece mü’minler, ihtiyaçlarından fazla olan mal ve paralarını Allah yolunda harcamaya yöneltilmişlerdir.

İhtiyaç fazlasını infak etmeyenler ise ateş ile tehdit edilmişlerdir:

Tevbe/34-35:Ey iman etmiş kişiler! Kesinlikle, hahamlardan, rahiblerde bir çoğu insanların mallarını hakksız yere yerler ve Allah yolundan saptırırlar. Ve kesinlikle altın ve gümüşü yığıp da onları Allah yolunda harcamayanlar; hemen onlara acıklı bir azabı müjdele! O gün, onların [altın ve gümüşlerin] üstü cehennem ateşinde kızdırılacak da bunlarla alınları, yanları ve sırtları dağlanacak: “İşte bu kendi canınız için saklayıp biriktirdiğiniz şeydir. Haydi şimdi tadın şu biriktirdiğiniz şeyleri!”

Kusursuzluk sadece Allah'a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır.
Sevgi,saygı ve muhabbetle.
Allah'a emanet olunuz.
Barış (23. June 2010), hiiic (19. June 2010), Miralay (17. October 2010)
Alt 16. October 2010, 09:00 PM   #3
mavera
Uzman Üye

mavera - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 43
65 Mesajina 146 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
mavera is on a distinguished road

Şu konuda ne düşünüyorsunuz?

Malum, normal bir hayat sürmek için kişinin bir evi (hadi bir de arabası) olması ihtiyaçtır diyebiliriz.

Bu durumda evi de arabası da olmayan bir kişinin, toplumdaki yardımlaşmanın eksikliğini ve gerçek hayat koşullarını da göz önüne alarak, bunları almak için, her ay ihtiyacından artan gelirinden bir kısmını bir kenara koyması para yığmak mıdır, kötü birşey midir?
mavera isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
mavera Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
Araştıran (15. April 2013), Barış (17. October 2010), Miralay (17. October 2010)
Alt 17. October 2010, 09:09 AM   #4
hiiic
Uzman Üye

hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Bu konunun aslını Allah bilir, bizim fikirlerimiz ancak hakkında ayrılığa düştüğümüz bir takım kuruntudan öteye gelmez ancak bir ilime dayalı konuşanlar müstesna.
Ayrılığa düştüğümüz konularda bize gerçeği Allah bildirecektir ancak acizane bana görüşümü soracaksanız;

Kişilerin ihtiyaçları pek çok faktöre göre (işleri, yaşadıkları çevrenin kültürü v.s.) değişir. Kiminin çöpü kimine göre servettir.
Sorulması gereken soru şu; Bu şey benim ihtiyacım olan şey mi?
-Evimden işime gitmem için kişisel bir araç yada hafta sonu gürültüden, çevre kirliliğinden ailemi ve kendimi uzaklaştırmam için bir araca ihtiyacım var mı?
Ne demek istediğimi anlıyor olmalısınız, kolları bilerzik dolu, aracın sesini sonuna kadar açan ve araca hava atmaktan başka hiç bir ihtiyacı olmayan kroyu gördüyseniz aranızdaki farkı ve ihtiyacın nasıl bir mesele olduğunu anlıyor olmalısınız. Günümüzde laptop- hatta pek çok iş çeşidine göre internete bağlanabilen cep telefonu sadece gerekli değil dahada ötesi farz hale gelmiştir...

Sana sorarlar, Allah yolunda ne harcıyazağız;;; Deki ihtiyaç fazlasını...
-------------------------------------------------------------------------------------------

Ayrıca Allahın bahsettiği mal biriktirenlerin, senin benim kasamda biriktirdiğimiz kötü gün birikimleri olduğunu sanmıyorum. O mal biriktirenler daha üst tabakadan kaymak yiyen ve ancak gösteriş için üşene üşene hayırda buluna kimse olduğunu düşünüyorum. O biriktirdiği mal kensidine yürek acısı olacak diyor ayette...
Yani çok lüks ve ihtiyaç ötesi fantaziye kaçmadığı sürece ne araba nede ev gibi ihtiyaçların temini için mal biriktirmek ve bu uğurda çalışmakta bir sorun görmüyorum.

Dünyadan zevk ve nasip almak da Allahın emridir. Yeterki sınırları gözetmeyi, helal ve haramın ayırdını yapabilmeyi bilelim. Şeytanların adımlarını izlemeyelim. Kendimiz için istediğimiz iyi ve güzel şeyleri diğer kardeşlerimiz içinde istemeyi öprenelim ve paylaşmasını bilelim. Özellikle sarp yokuşlar. ihtiyaç zamanı el tutmak. Bu sadece mal ile yapılmaz, bir köleyi azat etmek, bir işsize hoşuna gidecek güvenceli bir iş bulmak, bir insana eğitim sağlamak, haklı bir insanın hakkı için bildiğimiz doğrulara şahitlik etmek.. v.s.

Sevmeyi öğrenmek zaman alıyor... Ama hakiki imanın sırrı sevmekten geçiyor, Allah için (kendi istek ve arzularımız için değil demek, başka bir anlama gelmiyor- kendi çıkarlarımıza göre hareket etmemeden, adaletlice) sevmek ve buğz etmek gerek.

Konu hiiic tarafından (17. October 2010 Saat 09:11 AM ) değiştirilmiştir.
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 4 Kisi:
Barış (17. October 2010), dost1 (18. October 2010), Miralay (18. October 2010), nerdogan (7. June 2011)
Alt 17. October 2010, 09:10 AM   #5
Miralay
Uzman Üye

Tesekkür: 4.080
276 Mesajina 635 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
Miralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud of

Güzel bir soruydu mavera kardeşim. Benim de kafamda aynen bu soru takılır kalırdı. Allah razı olsun sen dile getirdin.
Ben de bu sorunun cevabını merak edenlerdenim.
Saygılarımla
Miralay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Miralay Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
Barış (17. October 2010), mavera (17. October 2010), nerdogan (7. June 2011)
Alt 17. October 2010, 11:11 AM   #6
hiiic
Uzman Üye

Yani şöyle diyebiliriz;
Etrafta aç bebekler varken süt banyosu yapmak için mal (taze süt yada eş değeri menkul kıymet) biriktirene bu yaptığı hareket gönül acısı olacak. ahirette ateşte kızıdırılıp kızdırılıp kendisini dağlayacak v.s.

Ama araç fiyatları çok pahalı... mesela emeklilik pirimini almış birisi gidiyor tüm pirimi arabaya yatırıyor bu para piyasda çeşitli küçük alanlara değil komple arabaya yatıyor, ekonomik açıdan tam bir ızdırap, araçların yerli üretimi olmayıp ekonomiye katkı yapmaması v.s. hesaba katılırsa büyük bir zarar. Bence çok fazla ihtiyaç yoksa alınmamalı, ama büyük şehirlerde toplu taşımanın bilinçli olarak düzenlenmemesi konusundaki sorumluların mahşerde ne hesap vereceklerini çok merak ediyorum... bizzat bu tür kişilerin ne diyeceklerini açıklamalarını merak ediyorum..

churcillin bir lafı gibi ; yuvarlanan bir çığda hiçbir kar tanesi suçu üstlenmez. bakalım suçu birbirlerinin üzerlerine atarken, ahirette susun burarı tartışma yeri değil dendiğinde, hakkı yenilene hakkı bu sorumlulardan alınıp verildiğinde onların o bakışlarını çok merak ediyorum, eğer izin verilirse oturup sonuna kadar izliyeceğim... yöneticiliği akıllarınca yapacaklarını sandılar, kendi adamlarını ve kendi çıkarlarını korudular. işler kötü gidince ortada hiçbir sorumlu bulunmuyor.. bakalım kimmiş bunların sorumlusu.. elbetteki hepsi ne kadar ben değilim ben değlim deselerde hepsi birer tırbap yiyecek... hiç birşeyden değilse sadece görevde boş boş oturmaktan, sorunları görmezden gelmekten ve çalıp çırpanı gördüğü ve bildiği halde aman bana dokunmasınlar diye hakkı şahitliği unuttuğu için elbette turpanın yağlı kısımlarının tadına bakacaklar... kötüler için yan cehennem yannnnn sırf daha fazla yabancı araba satılsın diye şirketler bu tür bürokrat ve siyasetçleri parayla satın alıyor,, onlarda hallerinden memnun memnun toplu taşımayı tam bir ızdırap haline getiriyor... HESABI VERİLECEK,,,, bu dünyada verilmedi ahirettte verilecek....

Konu hiiic tarafından (17. October 2010 Saat 11:14 AM ) değiştirilmiştir.
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 4 Kisi:
Barış (17. October 2010), dost1 (18. October 2010), Miralay (18. October 2010), nerdogan (7. June 2011)
Alt 17. October 2010, 08:40 PM   #7
Barış
Uzman Üye

Barış - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.340
366 Mesajina 989 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
Barış is on a distinguished road

Selam,

Böyle durumlarda fetvayı kalbimize sormamız gerek bence Mavera. İhtiyacın nedir, bunu en iyi bilecek kişi sensin. Bu soruyu sorma ihtiyacını duymuş olman, gerekli farkındalığa sahip olduğuna delildir bence. Hepimizin de bu veya buna benzer soruları oluyor.

Şahsi düşüncem; insanların bir eve sahip olmaları ihtiyaç dahilindedir. Ömür boyu kira ödemek zor ve ekonomik de değil. Arabayı da ihtiyaç olarak görüyorum ama şehir içi ulaşım hiiç kardeşimin dediği gibi düzgün olabilse, şahsen ihtiyaç listesinden çıkarırdım.

Sen en iyisi kalbine danış Mavera. Bizimkisi şahsi değerlendirmeler sonuçta.

Selam ve sevgi ile.
Kimse kimsenin yargıcı değil, olmamalı da zaten..Herkes kendi üzerinde gözetmen ve yargıç olsun..Kendimizi rahatsız edelim, dünyamız değişsin...Belki o zaman huzuru bulmuş benliğimiz başkalarına kendiliğinden ışık saçar../Elif.
Barış isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Barış Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 5 Kisi:
dost1 (18. October 2010), hiiic (17. October 2010), mavera (19. October 2010), Miralay (18. October 2010), nerdogan (7. June 2011)
Alt 18. October 2010, 05:31 AM   #8
Miralay
Uzman Üye

Tesekkür: 4.080
276 Mesajina 635 Tesekkür Aldi
Miralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud of

Araba konusunda ben de sizinle hemfikirim. Şehirlerarası ve şehiriçi metro ağları kurulsa da hiç kimse araba almasa ne güzel olurdu. Ben şahsen hayatım boyunca hiç araba almadım. Nedense o kadar ihtiyacım olduğu halde (hastalık,vs.nedeniyle) araba almak istemedim.

Ev fiyatları aldı başını yürüdü. Kiralar desen hiiiç kardeşimin başka bir konuda dediği gibi 100 TL'lik ev değerleniyor 500 TL veriyoruz. Ona da güç yetiremiyoruz.
Ne yapacağımızı şaşırdık vesselam.
Ev de alsan zarar; kirada da otursan zarar. Küllühüm zarar ziyan.
Miralay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 18. October 2010, 07:17 AM   #9
hiiic
Uzman Üye

Miralay kardeşim, konu özünde medeniyetten geçiyor, halkımızın büyük bir kesimi eğitimsizlik, cahillik v.s. sebeplerle gösteriş meraklısı iken diğer bir kesimide bastırttırılmışlık (askerlik yapan iyi anlar), çaresizlik gibi nedenlerden dolayı hakkını arıyamayıp, birisi çıkıp daha güzelini yapana kadar eldeki kaynakları kullanmaya çalışıyor.

Bangır bangır çevre kirliliğinde bahsediliyor ama toplu taşıma araçlarına gerekli yatırım yapılmıyor, bu devletin ne kadar çok parası varki hiç alakasız yerlere, köşke bucağa milyon dolarlar yatırıp restore ettriyorda ihtiyaç içindeki şehirlerin halkları toplu taşınmışlığın konforunu yaşayamıyor. Yani asıl infakı ve malların dağılımını adaletli şekilde yapması gerekenler bu işi düzgün ve kulluk görevine yakışır şekilde yapmazken, sizin benim ayrı parseller halinde yapacağımız infaklardan kime ne fayda gelir..

Kuranın en önemli emri Salatı ve Mescitleri gereği gibi ayakta tutamadığımız için, yolculuktan eğitime, güvenli iş den huzurlu emekliliğe, tatilden trizme kadar her kanalda yine sözde kendimizin kurduğu kurumlar, maddenin arkasındaki sırrı (hesap, imtahan) göremeyen kişiler tarafından kişisel çıkarları uğruna görevlerini savsaklayabiliyorlar. Ne Allahın mescitleri olan bu sosyal kurumları ayakta tutabiliyorlar ne de Salatlarını doğru bir şekilde yerine getirebiliyorlar. Yaptıkları herşeyden sorulacaklarını bilemediler mi?

Bu günümüzde üniversitelerden devlet dairelerine, hastanelerden mahkemelere kadar hemen her kurumda var. Toplumun huzuru için kurulan kurumların el ense yapmaları kadar kötü birşey yok. Bu kurumlara yönetici vasfıyla çıkanlar acaba nelerine güvenerek aday oldular da çıktılar. Yarın hesap günü yükün en ağırlarını kendilerinin kaldıracağını hiç akıl etmediler mi? Komutası ve denetimleri altındaki yerlerdeki her olumsuzluktan kendilerininde pay alacağını düşünemediler, akıl edemediler mi??? hayır ettiler. ama dünya onları aldattı, oyaladı, bile bile hakkı (kendilerinden) gizlediler... Bazı ayetlerin muhatabı olmamak bile insana şükretmesi için yeter.
---------------------------------------

Halkın huzuru için infak edilmesi gereken malları haksızlıkla yiyip içinler,, hiç akıl etmediler mi ki bu adar şey boşuna mı yaratıldı? Bu sorumluluktan sadece kendileri değil kendilerini bilipde bile bile şahitlik etmeyenlerde sorumludurlar.

Konu hiiic tarafından (18. October 2010 Saat 07:19 AM ) değiştirilmiştir.
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
dost1 (18. October 2010), Miralay (30. November 2010)
Alt 29. November 2010, 08:32 PM   #10
pramid
Uzman Üye

Tesekkür: 191
507 Mesajina 1.128 Tesekkür Aldi
pramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud of

türklerin beyliği

bağ yapma bağlanır kalırsın
ev yapma eylenir kalırsın
sür sürüyü dağlara beylenir kalırsın.

Konu pramid tarafından (1. December 2010 Saat 06:40 AM ) değiştirilmiştir.
pramid isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
pramid Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
Barış (20. June 2011), dost1 (21. July 2011), Miralay (30. November 2010)

Bookmarks

Etiketler
İnfak