hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > İMAN > Kitaplar'a İman > Kur'an

Seçenekler Stil
Alt 17. November 2012, 05:59 PM   #21
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
aRaYaN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Böyle konularda parça parça tartışmak yerine geniş çaplı makaleler ile olası heryönlü görüşleri ve cevaplarınızıda belirterek MAKALE şeklinde yazılar yazmanız daha bilgilendirici olur.

Bir konu hakkında birşeyler söylüyorsunuz fakat söylediklerinizin bir kısmı bir konuda diğeri başka bir konuda hatta bazısının birazı bu forumda birazı başka bir forumda.Bu da olayı bütünüyle algılamamızı zorlaştırıyor.

Mesela Kölelik ve Cariye konusunda geniş çaplı kendi makalenizi yazın( ya da yazmışsanız paylaşın) o makalede kanıtlarınızı ve aksi görüşlere cevaplarınızı sunun.

Bir konu hakkında 400-500 mesajlı bir cevaplar yumağı içinden ne dediğinizi,neyi savunduğunuzu kavramaya çalışmak çok zor.Gereksizce zor.Basite indirgemek lazım.
Farklı başlıklarda ortaya çıkan konuları, şahsen ben, konuyu ilgilendiren başlığada taşıyorum.

Böylece, o konuyu okuyan kardeşlerimizin, o konudaki yazıların bütününü görme ve fikir edinmelerini de sağlamaya çalışıyorum.

Eğer konuyu bir başlıkta ben açmışsam, kısa tutmak yerine olabildiğince detaylı olarak anlatmaya çalışarak yazıyorum....

İlk bakışta, yazarın bütün yazıları topluca olmadığından, eksik anlatım gibi görünse de araya giren aksi görüş yazılarla konunun daha da farklı açılardan düşünülmesinin sağlanması gibi bir fayda da ortaya çıkardığını düşünüyorum.

Diğer kardeşlerimde, bir başlıkta yazışmalar esnasında, başka bir konu açılmışsa, o konuyu kendisiyle ilgili bir başlık bulurlarsa oraya taşımalarını öneriyor ve bunun daha doğru ve faydalı paylaşım olacağını düşünüyorum.

selamlarımla...
aorskaya
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 18. November 2012, 01:08 AM   #22
Hasan Akçay
Uzman Üye

Tesekkür: 0
155 Mesajina 223 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
Hasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud of

Alıntı:
aorskaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu ayetin (47'4'ün) neresinde kuran ifadesi ile köleligin kaldirildigini görebiliyorsunuz?
Kafirlerle karsilastiginizda vurun o boyunlari
ta ki onlari dize getirinceye kadar.
O zaman baglari saglam atin
.

Ayetteki anlam örgüsünden anlasilan, "baglari saglam atin" (şuddûl vesâk) size saldiran kafirleri esir alin ve SIKI tutun demek. Yoksa esirleriniz kacip size yine saldirabilirler.

Sonra
savas agirliklarini birakana kadar

ya

iyilikle (mennen) ya da
fidyeyle (fidaen)...

Buradan anlasilan ise: sonra (ba'du) esirleri ya karsiliksiz ya da fidye ile birakacaksiniz. Yani esirler konusunda Allah size yalnizca iki secenek taniyor:

1.karsiliksiz birakin
2.fidye ile birakin.

Inananlarin baska bir secenegi yok. Örnegin esirleri alikoyup köle yapamazlar.

Aslinda secenek tek: birakin. Esir ben olsam fidye vermem. Cünkü beni esir alan icten bir inanirsa fidye vermesem de birakacak; yok münafiksa fidye versem de birakmaz. Parami ona verecegime muhtaclara tasadduk ederim.

Köleligin kaynagi bu sekilde kurutuluyor. Artik inananlar köle edinemez. Daha önce edindiklerini ise tasfiye ayetlerinin geregini yaparak özgür birakacaklar.

Bir de ayette benim dikkatimi ceken ifadeler var.

Sonra (ba'du): ateskes te denen gecici baris anlasmasi yapildiktan sonra
Savas agirliklarini atana kadar (hattâ tedaal harbu evzârehâ): sürekli baris anlasmasi yapilana kadar

Esirlerin birakilmasi bu iki anlasma (ateskes ve sürekli baris anlasmasi) arasinda tamamlanacak.

Kafirleri esir alip SIMSIKI baglayanlar
birey olarak sizsiniz ama
derhal devlete teslim edeceksiniz.

Burada fidye diye gecen savas tazminati ve esirlerin birakilmasi devletin tasarrufunda olan islerdir. Yoksa devlet, devlet olmaktan cikar.

Sevgi ile,
Hasan Akcay

Prof Abdülaziz Bayindir (video, http://www.youtube.com/watch?v=K46Tt2LC9P0):

Simdi diyorlar ki bir müddetten beri: ''Aslinda Islam köleligi kaldirmayi hedeflemisti ama o devirde ne yapsin; iste sunlar bunlar vardi. Onun icin kaldiramadi ama hedefi buydu.''

Hani özrü kabahatinden büyük derler ya, iste bu da öyle bir sey. Allahu Teale kaldiracaksa kaldirir. Yani insanlardan mi cekinecek hâsâ? Önceki derste Ibrahim aleyhisselamin nasil kesin tavir koydugunu gördük. Cenabi Hak emretti, bitti.

Peki, isin gercegi nedir?

Islam
köleligi kaldirmayi hedeflemis falan degildir;

köleligi kaldirmistir.

Hedeflemek demek… mesela buradan simdi hepiniz evinize gitmeyi hedefliyorsunuz degil mi bu saatten sonra. Evinize gittiniz mi?

O, varacaniz son nokta.

Islam öyle hedeflemez. Hedeflememistir öyle bir seyi. Ya? Bunu kesin olarak kaldirmistir. Peki, nerde? 47 nci sûrenin 4 üncü ayetini acin bakalim…

Konu Hasan Akçay tarafından (19. November 2012 Saat 12:15 AM ) değiştirilmiştir.
Hasan Akçay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Hasan Akçay Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
dost1 (18. November 2012), Tenzin (18. November 2012)
Alt 18. November 2012, 09:49 AM   #23
Tenzin
Yeni Üye

Tenzin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 13
2 Mesajina 2 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
Tenzin has much to be proud ofTenzin has much to be proud ofTenzin has much to be proud ofTenzin has much to be proud ofTenzin has much to be proud ofTenzin has much to be proud ofTenzin has much to be proud ofTenzin has much to be proud of

Dostlar hepinizin yazdıklarını tek tek okudum ve böyle bir durumun var olmadığına ikna oldum.İlgi alaka ve samimiyetiniz için teşekkür ederim.Ama bazı sorularım daha var yani aslında bir çok sorum varda böyle aklıma gelince unutmadan size danışayım diyorum.

1-) İslamda kölelik ve cariyelik kavramı (Bilinen manasıyla) olmadığına göre ve Allahın dinini yaymak adına dahi olsa durup dururken fetih düzenlenemeyeciğne gör. Asırlar boyunca müslüman devletler diğer ülkelere fetih düzenlemiş işgal etmiş kimisi yakıp yıkmış kimisi adaletle davranmış kimisi islamı o tapraklara hakim din kılmış. Şimdi sormak istediğim soru şu geçmişte hiç bir toplum islamı düzgün yaşamadımı.Yani doğru islamı bır avuç insan mı biliyor dünya da. 1400 yıllık bir zincirden bahsediyoruz şimdi bu zincirin bütün halkalarını bunlar paslanmış en temiz halka bizim ki diye kestirip atamıyorum. Bu devletlerin hükümdarları veya o devletler de yaşayan insanların hükmü nedir. Bunlar cehennemlik mi yani. Mesela osmanlı döneminde padişahların cariyeleri vardı devletlerden vergi isteniyor vermezseler savaş açılıyordu vs. anlatmak istediğmi anladınız yani o zamanda yaşamış bir müslümanın hükmü nedir. Bu adamlar müslüman değilmi yani bunu sormak istiyorum.

2-) 4 halife döneminde bilinen manda cariye ve kölelik uygulanmışmıdır ve diğer ülkelere sebepsiz yere saldırılmışmıdr. Yani islamda ki bu hükümler ne zaman bozulmuştur. Eğer 4 halife döneminde böyle bir şey olduysa kuranın anlamını değiştirmekren dolayı kafir olmuş olmazlarmı?
Tenzin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 19. November 2012, 03:50 AM   #24
Hasan Akçay
Uzman Üye

Hasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud of

Yarim agizla konustuklari icin
kafa karistiriyorlar, demistim.

Örnegin

Profesör Abdülaziz Bayindir’a
göre

Allah

bir inanirin
kendi ''ferc''ini yani ''dizkapaklari ile göbegi arasi''ni

yönetimi altindaki esirlere
(mâ meleket eymân)

23:6’da
acabilecegini belirtiyor; caizdir;

24:58’de
acamiyacagini belirtiyor; caiz degildir.

Hanifler.com'daki dostlar!

Bu,
''mâ meleket eymân"in konumuyla ilgili olarak
neyi gösterir?

O ayetlerde anilan
ma meleket eymân
kim olabilir?

Sev gi ile,
Hasan Akcay

Konu Hasan Akçay tarafından (19. November 2012 Saat 04:54 AM ) değiştirilmiştir.
Alt 19. November 2012, 09:34 AM   #25
Hasan Akçay
Uzman Üye

Profesör Bayindir:

Kölelik ve cariyelikle ilgili ayetlerden
anlami carpitilmamis olan
hic bir tane yoktur.

Su anda elinizdeki mealler dahil
anlami carpitilmamis bir tek ayet
birakilmamistir.

Kölelik ve cariyelik
ayetlerin anlami carpitilarak
olusturulmustur.

Sayin profesör bu gercegi dile getirdigi icin ne kadar takdir edilse azdir degil mi. Ah bi de kendisi carpitmasa. Iddia ediyor ki

23:6’daki mâ meleket eymân ile
24:58’deki mâ meleket eymân

ayni
konumdadir.

Oysa

23:6’daki
mâ meleket eymânuhum inananlarin nikahli esleridir. O yüzden
inananlarin ferclerini yani cinsel organlarini görebilirler, caizdir.

24:58’deki
meleket eymânukum ise sizin öz cocuklariniz konumundalar. O yüzden
tipki kendi öz cocuklariniz gibi yatak odaniza izinsiz giremezler; haramdir.

Üzücü olan,
sayin profesör
tesettür bid’atina kilif uydurmak icin
yapiyor bu carpitmayi.

Insanin avret yeri
göbegi ile diz kapaklarinin arasiymis ta

cariyeleriniz

vücudunuzun
ancak

göbeginizden yukarisini ve
diz kapaklarinizdan asagisini

görebilirlermis te...
Mismis de mismis.

Lütfen 23:5-6'ya bakin. Zerre kadar kusku yok. Sayin profesörün sürekli cariyeler dedigi o mâ meleket eymânuhum inananlarin "fercler"ini görebilirler ferclerini. Cünkü onlar inanan erkeklerin zevceleri ve inanan kadinlarin zevcleridir.

Allah fercler diyormus ama feclerin DISINI kastediyormus. Ah "Allah onu diyor ama kulak asmayin; bunu kastediyor!" demeyi bi birakabilsek; ah Allah ne diyorsa ona bi razi olabilsek.

Konu Hasan Akçay tarafından (20. November 2012 Saat 06:45 AM ) değiştirilmiştir.
Alt 19. November 2012, 09:36 PM   #26
aorskaya
Uzman Üye

Sayın akçay,

Başlığı açan kardeşimizin sorularına cevabını aldığını söylemesi ve daha da önemlisi konular, islamiyette kölelik varmıdır, yokmudur, varsa kimlerdir, nasıl davranmalıdır gibi boyutlarıyla ele alınmaya başlandığından; 22,24 ve 25 nolu kısımlarda yazdıklarınıza cevabımı, rabbim izin verirse; http://www.hanifler.com/showthread.php?t=2971 linkinde ve " Islamda alım-satım konusu kölelik ve cariyelik varmıdır" başlığı altında vereceğim.

selamlarımla
Orskaya
aorskaya Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (19. November 2012)
Alt 20. November 2012, 01:13 AM   #27
Hasan Akçay
Uzman Üye

Sayin Örskaya,

Daha önce de
dile getirmeye calistim.

Önemli olan,
iletisim.

Hatlari kesik telefonun biri bu ucunda ötekisi o ucunda yalnizda kendine konusanlarin durumuna düsmeden bir birimize meramimizi anlatabilmemiz.

Bunu bir ricami vurgulamak icin yaziyorum:

Benim aklimdan bile gecmeyen iddialarin cevabini verip te beni onlari okumaya zorlamayin. Örnegin savaslarda düsmani esir almamizin caiz oldugunu ayetler getirerek bana anlatmayin...

Buradan baska bir linkte de olsa Allah isterse cevap vereceginizi belirtiyorsunuz. Bunu ögrendigime sevindim. Allah razi olsun.

Sevgi ile,
Hasan Akcay

Konu Hasan Akçay tarafından (20. November 2012 Saat 02:04 AM ) değiştirilmiştir.
Alt 20. November 2012, 07:30 AM   #28
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
Hasan Akçay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayin Örskaya,

Daha önce de
dile getirmeye calistim.

Önemli olan,
iletisim.

Hatlari kesik telefonun biri bu ucunda ötekisi o ucunda yalnizda kendine konusanlarin durumuna düsmeden bir birimize meramimizi anlatabilmemiz.

Bunu bir ricami vurgulamak icin yaziyorum:

Benim aklimdan bile gecmeyen iddialarin cevabini verip te beni onlari okumaya zorlamayin. Örnegin savaslarda düsmani esir almamizin caiz oldugunu ayetler getirerek bana anlatmayin...

Buradan baska bir linkte de olsa Allah isterse cevap vereceginizi belirtiyorsunuz. Bunu ögrendigime sevindim. Allah razi olsun.

Sevgi ile,
Hasan Akcay
Sayın akçay,

Bu yazıda değindiğiniz hususları sizi tanıdığım kadarıyla, sizin benimsememeniz gerektiğini düşündüğümden, yazıdaki gibi anlamamamk için zorlanıyorum ve yazıdaki anladığım gibi ise de düzelteceğinizi düşünüyorum.

1- Öncelikle, yazışmalara katıldığım dostların yazılarına mutlaka cevap vermeye çalışırım. Ancak, bazen gerçekten yazmamı engelleyen ya sonuçlarının tesiri bakımından daha öncelikli cevaplanması gereken yazılar ortaya çıkabiliyor, veya bazı sosyal gelişmeler zaman bakımından imkansız kılabiliyor.

Bu yazıyı yazamdan önce de keşke, yazınızın cevabı verilmiş olabileceğini düşünerek, verilen linke baksaydınız, "hattı kesik telefondakiler" hissine kapılmazdınız.

Bu kısmı, katıldığım konularda cevaplamam gereken durumlar olursa, mutlaka cevaplamaya çalışacağımı, ama yukarıda belirttiğim gibi sebebplerle gecikebileceğini bir kez daha belirterek, en azından bundan sonrakiler için bunun bilinmesini rica ederek kapatıyorum.

2- Benim aklimdan bile gecmeyen iddialarin cevabini verip te beni onlari okumaya zorlamayin. Örnegin savaslarda düsmani esir almamizin caiz oldugunu ayetler getirerek bana anlatmayin... demişsiniz.

Ben, siz dahil kimsenin aklından geçenleri veya geçmeyenleri bilemeyeceğimi bilirim. Bu nedenle, aklınızdan geçenler yerine yazdıklarınızın ortaya koyduğu sonuçlar üzerinden ve anladıklarıma göre cevaplandırmaya çalışırım.

Siz, savaşlarda esir alınmayacağını söyeleyebilirken, buna karşılık savaşlarda esir alınması gerektiğine ilişkin ayetleri size getirenlere, ayetleri anlayıp, yorumlayarak;

a- ayetlerin esir alınmasını anlatmadığını,
b- ayetlerde esir alınması anlatımını görüyorsanız da, bir hatanızı düzeltilmesine yardımcı olunduğunu,

anlatan biri olarak yazılara yaklaşmalısınız.

Sayın akçay, sonuç olarak;

Örnegin savaslarda düsmani esir almamizin caiz oldugunu ayetler getirerek bana anlatmayin...

şeklindeki sözünüzü, ayetleri pratize ederek anlatmaya çalışan sizinle bağdaştıramadım.

Peki, size nasıl anlatalım?

Ayet yazmadan anlatabilirmiyiz, yahutta sizin gibi olmazsa anlatmayalımmı?

selamlarımla...
aorskaya
Alt 20. November 2012, 08:53 AM   #29
Hasan Akçay
Uzman Üye

Siz, savaslarda esir alinmayacagini söyeleyebilirken...

Savaslarda
esir alinamiyacagini
asla söylemedim.

Tam aksine,
47:4'ün cevirisini vererek
dedim ki:

O zaman baglari saglam atin.

Ayetteki anlam örgüsünden anlasilan, "baglari saglam atin" (şuddûl vesâk) size saldiran kafirleri esir alin ve SIKI tutun demek. Yoksa esirleriniz kacip size yine saldirabilirler.

Bundan önceki
her hengi bir iletimde
öyle bir ifadem olduysa lütfen
alintilar misiniz.

Özür dilerim,
sizin yanildiginizi söylemek üzer beni.
Ama lütfen siz de biraz dikkat.

Bir de
aklima gelen
olasi baska bir
yanilgi:

Basini açan kardesimizin sorularina cevabini aldigini söylemesi...

Nolur,
konuyu

inanan
kadinlarin "basörtüsü"ne
saptirmayalim.

Bizim buradaki konumuz

yeminleriniz kime sahipse onlar - mâ meleket eymânüküm ve
onlara cinsel organlarinizi acmanizin caiz ya da haram olmasi acisindan
hangi gözle bakacaginiz.

Sevgi ile,
Hasan Akcay

Konu Hasan Akçay tarafından (20. November 2012 Saat 09:00 AM ) değiştirilmiştir.
Alt 20. November 2012, 09:03 AM   #30
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
Hasan Akçay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Siz, savaslarda esir alinmayacagini söyeleyebilirken...

Savaslarda
esir alinamiyacagini
asla söylemedim.

Tam aksine,
47:4'ün cevirisini vererek
dedim ki:

O zaman baglari saglam atin.

Özür dilerim,
sizin yanildiginizi söylemek üzer beni.
Ama lütfen siz de biraz dikkat.
Sayın akçay,

Bu kısımda yazım hatası yapmışım, sizin; "savaşlarda esir alınmayacak iddiasında olmadığınızı" burada belirtir, yazım hatası için özür dilerim.

Ama, yazının o kısmı, "savaşta" değilde, "ateşkes ve teçhizatların bırakılıp savaşın bitmesi arasında" esirlerin salıverilmesini şeklinde iddia ettiğinizi belirteyim.

Sayın akçay, böyle de olsa, bu ayetten ve genel olarak savaş ve esir alınması olup olmadığı konularında hatalı olduğunuzu açıklayan yazımı verdiğim linkten okumadığınızı sanıyorum.

Eğer, oradan konuyu okur ve düşüncelerinizi yazarsanız sevinirim.

selamlar,
aorskaya

Bookmarks

Etiketler
arıyorum, cevap, sorularıma