hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > Hanifler Forum'a Hoşgeldiniz > Öneri - istek

Seçenekler Stil
Alt 2. April 2013, 05:48 PM   #1
Araştıran
Uzman Üye

Araştıran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 83
41 Mesajina 74 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
Araştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud of
Standart Nazar Nedir?Ne değildir?

Allahın selamı üzerinize olsun değerli kardeşlerim,abilerim,ablalarım
Arama butonundan bu konu hakkında açılmış birşey göremedim o yüzden buraya yazıyorum.Gündelik hayatta sık sık karşımıza gelir aman nazar değmesin,Nazara gelmişsin,Nazardır nazar derlerde Tam olarak nedir bu nazar?Bu şu ayete dayandırılıyor:
وَإِن يَكَادُ الَّذِينَ كَفَرُوا لَيُزْلِقُونَكَ بِأَبْصَارِهِمْ لَمَّا سَمِعُوا الذِّكْرَ وَيَقُولُونَ إِنَّهُ لَمَجْنُونٌ

"Ve in yekâdullezîne keferû le yuzlikûneke bi ebsârihim lemmâ semîûz zikra ve yekûlûne innehu le mecnûn(mecnûnun)."

"Ve inkâr edenler, zikri (Kur'ân'ı) işittikleri zaman gerçekten seni, neredeyse gözleri ile devirirler. Ve: “Muhakkak ki o, gerçekten mecnundur (delidir).” derler. (Kalem Suresi 51-52)
Ama bu ayetten benim anladığım sanki resulullah ın karşısında süper güçleri,delici bakışlarıki(ileri boyutta mecaz anlamınıda almıyolar) insanlarmı var?Gerçekten insanların gözlerinde böyle acayip güçlermi var?
Benim gözleri ile devirirler den anladığım o şekilde hınçla,hırsla,nefret ve kinle bakanların içinde bulunduğu durum.
Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim kıymetli kardeşlerim...
Barış (4. April 2013)
Alt 2. April 2013, 09:40 PM   #2
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.567
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road

Selamun Aleyküm! Değerli Araştıran Kardeşim!

Alıntı:
Araştıran Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Allahın selamı üzerinize olsun değerli kardeşlerim,abilerim,ablalarım
Arama butonundan bu konu hakkında açılmış birşey göremedim o yüzden buraya yazıyorum.Gündelik hayatta sık sık karşımıza gelir aman nazar değmesin,Nazara gelmişsin,Nazardır nazar derlerde Tam olarak nedir bu nazar?Bu şu ayete dayandırılıyor:
وَإِن يَكَادُ الَّذِينَ كَفَرُوا لَيُزْلِقُونَكَ بِأَبْصَارِهِمْ لَمَّا سَمِعُوا الذِّكْرَ وَيَقُولُونَ إِنَّهُ لَمَجْنُونٌ

"Ve in yekâdullezîne keferû le yuzlikûneke bi ebsârihim lemmâ semîûz zikra ve yekûlûne innehu le mecnûn(mecnûnun)."

"Ve inkâr edenler, zikri (Kur'ân'ı) işittikleri zaman gerçekten seni, neredeyse gözleri ile devirirler. Ve: “Muhakkak ki o, gerçekten mecnundur (delidir).” derler. (Kalem Suresi 51-52)
Ama bu ayetten benim anladığım sanki resulullah ın karşısında süper güçleri,delici bakışlarıki(ileri boyutta mecaz anlamınıda almıyolar) insanlarmı var?Gerçekten insanların gözlerinde böyle acayip güçlermi var?
Benim gözleri ile devirirler den anladığım o şekilde hınçla,hırsla,nefret ve kinle bakanların içinde bulunduğu durum.
Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim kıymetli kardeşlerim...
Lisan ül Arab’a göre “nazar” sözcüğü; “karşı karşıya gelmek” demektir. Nazar etmek için gözle bakıp görmeye gerek yoktur, gözleri görmeyenler de nazar ederler. Buradan hareketle, bir işin yapılması için, bu işi yapacak kimsenin veya makamın karşısına çıkmaya, göz bebeğini ona yöneltmeye de “nazar” denilir olmuştur.
Bu durumda, bir kimsenin karşısında beklemek, kapısının önünde durmak, “nazar etmek” anlamına geldiği gibi, Allah’ın huzurunda ümitvar olarak, nimetler umarak beklemek de Allah’a nazar etmek anlamındadır.

Kusursuzluk sadece Allah'a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır.
Sevgi,saygı ve muhabbetle.
Allah'a emanet olunuz.
Barış (4. April 2013), berru (4. April 2013)
Alt 4. April 2013, 01:22 AM   #3
Barış
Uzman Üye

Barış - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.340
366 Mesajina 989 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
Barış is on a distinguished road

Selam Araştıran,

Öncelikle hoşgeldiniz. Umarım forumumuzda beraberce okur, paylaşır, öğreniriz.

Sorunuz vesilesiyle aklıma gelen bir anımı paylaşmak istedim. Kuran ile ilgili hiçbir bilgimin olmadığı ve körcesine yaşadığım zamanlardan kalma bir anı.

Kuran okumaya başlamadan önce, nazara dair geleneksel olan batıl inanca sahiptim ve evimizin ve işyerimizin her tarafı çeşitli boy ve şekilerde nazar boncuklarıyla doluydu.
Kuran ile tanışmamdan sonraki süreçte, boyalı boncuklarımdan kurtulmaya karar verdim elbette. Bürodaki boncukları toplayıp attıktan hemen sonra içeri giren bir arkadaşım şu soruyu sordu.

Ne oldu buraya? Hırsız falan mı girdi? Çok boş geldi burası bana..

Artık kaç tane nazar boncuğum vardı hatırlamıyorum ama arkadaşın tepkisi bu olmuştu yokluklarına)
Kimse kimsenin yargıcı değil, olmamalı da zaten..Herkes kendi üzerinde gözetmen ve yargıç olsun..Kendimizi rahatsız edelim, dünyamız değişsin...Belki o zaman huzuru bulmuş benliğimiz başkalarına kendiliğinden ışık saçar../Elif.
Barış isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Barış Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
berru (4. April 2013)
Alt 4. April 2013, 11:48 AM   #4
berru
Uzman Üye

Tesekkür: 151
44 Mesajina 111 Tesekkür Aldi
berru has much to be proud ofberru has much to be proud ofberru has much to be proud ofberru has much to be proud ofberru has much to be proud ofberru has much to be proud ofberru has much to be proud ofberru has much to be proud of

Alıntı:
dost1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Selamun Aleyküm! Değerli Araştıran Kardeşim!

Lisan ül Arab’a göre “nazar” sözcüğü; “karşı karşıya gelmek” demektir. Nazar etmek için gözle bakıp görmeye gerek yoktur, gözleri görmeyenler de nazar ederler. Buradan hareketle, bir işin yapılması için, bu işi yapacak kimsenin veya makamın karşısına çıkmaya, göz bebeğini ona yöneltmeye de “nazar” denilir olmuştur.
Bu durumda, bir kimsenin karşısında beklemek, kapısının önünde durmak, “nazar etmek” anlamına geldiği gibi, Allah’ın huzurunda ümitvar olarak, nimetler umarak beklemek de Allah’a nazar etmek anlamındadır.

Kusursuzluk sadece Allah'a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır.
Sevgi,saygı ve muhabbetle.
Allah'a emanet olunuz.
Selamun aleykum dost abi

Nazar konusunda kültürümüze yerleşmiş olan bir tanım var.Araştıran kardeşimin belirtiği gibi çeşitli taş,renkler,muskalar,çevşen gibi unsurların batıl olduğunu öğrendik hamd olsun.Yukarıda saydığımız batıl korunmalar dışında.İnsanların sizin verdiğiniz nazar etme bir bakış olarak ağıladım.
Benim bu öğrendiklerimden sonra düşünceme göre insanların bakışında haset etsin etmesin iyi olana zarar verebilirmi ..?Sorusu hayır veremez sonunç beşer birinin bakışlarıyla kişiyi hasta yada herhangibir zarar veremez.böyle bir manyetik etkisi olmaz diyorum.Kısaca yukarda sayılan korunmalar fayda vermez,ve bakışlar zarar vermez.Öte yandan bazı bilim adamlarının şöyle pozitif bir tespiti vardır; İnsanın gözünde şualar (ışınlar) vardır. Bu kızıl ötesi yada morötesi diye adlandırılan şuâlar insanin bakışlarını bir kişi veya bir eşya üzerinde yoğunlaştırmaları halinde o kişi yada eşyayı telefe uğratırlar diye açıklama yapmışlardır.Ben insanoğlunun varlığının sebebinin bu gibi şeyler için yaratılmadığını düşündüğüm için pek kabul görmedim
Fiili bir hareket olmadıkça zarar veremez.Bu konuda peygamberimize isnad edilen kurana uymayan pek çok hadis okudum en aklımda kalanı şu kabirlerde yatanların bazıları nazardan Deveyi kazana, İnsanı mezara koyar sözünü isnad etmişler.
Doğru anlamışmıyım dost abi..

konuyu gündeme getiren ve iştişarede bulunan kardeşlerimden Allah razı olsun

Konu berru tarafından (4. April 2013 Saat 02:18 PM ) değiştirilmiştir.
berru isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 4. April 2013, 05:28 PM   #5
Araştıran
Uzman Üye

Araştıran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 83
41 Mesajina 74 Tesekkür Aldi
Araştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud of

Alıntı:
berru Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Selamun aleykum dost abi

Öte yandan bazı bilim adamlarının şöyle pozitif bir tespiti vardır; İnsanın gözünde şualar (ışınlar) vardır. Bu kızıl ötesi yada morötesi diye adlandırılan şuâlar insanin bakışlarını bir kişi veya bir eşya üzerinde yoğunlaştırmaları halinde o kişi yada eşyayı telefe uğratırlar diye açıklama yapmışlardır
Değerli kardeşim,
Özellikle yazının şu kısmını okuduktan sonra aklıma hemen süpermen geldi.Hani şu çizgifilmleriyle,filmleri,dizileriyle büyüdüğümüz süpermen.Gözünden lazer ışıkları çıkartarak kayaları patlatan,dağları delen,ayrıca gözündeki xray özelliğiyle nesnelerin içini görebilen.Konu dışına çıktığımın farkındayım ama eminimki böyle büyüyen nesiller çok ve insanlara kazandırılan bu gibi çelişkiler sağlıksız,dengesiz toplumların yetişmesine sebep oluyor.Süpermen in yanısıra benzer karakterlerde özellikle çocukların manevi hayatını altüst ediyor.(Kendini süpermen,peter pan sanan çocuğun camdan atlaması vs..).Demem o ki gerçekte kimsenin bu tarz doğaüstü olaylara şahid olmaması(olamazda zaten) fakat tersine böyle düşüncelerin insanlara empoze edilmesi insanların inanç sisteminide,algısınıda,düşünmesinide bozuyor.

Bookmarks

Etiketler
değildir, nazar, nedirne