hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > İMAN > Kur’an

Seçenekler Stil
Alt 27. January 2024, 10:33 AM   #1
halukgta
Uzman Üye

Tesekkür: 67
264 Mesajina 549 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 25
halukgta has much to be proud ofhalukgta has much to be proud ofhalukgta has much to be proud ofhalukgta has much to be proud ofhalukgta has much to be proud ofhalukgta has much to be proud ofhalukgta has much to be proud ofhalukgta has much to be proud of
Standart Nisa suresi 87, maide 50, ankebut 51. Ayetleri lütfen hayatımıza geçirelim, yoksa hes

Değerli dostlarım, bizler Allah’ın indirdiği İslam dinini yaşadığımızı zannediyoruz ama inanın yaşamıyoruz. Peki, İslam dini diye neyi yaşıyoruz? Yahudi ve Hristiyan toplumunun yaşadığı atalarının dinini bizlerde yaşıyoruz. Onlar Allah’ın indirdiği kitaplarla yetinmeyip, geleneksel atalarının mezhep inancını yaşadıkları için Allah, en son Resul gönderdiğini ve onunla da uyarıcı olarak Kur’an’ı indirdiğini, çok açık bizlere bildiriyor ve diyor ki, SAKIN SİZLERDE ONLAR GİBİ, İNDİRDİĞİM VAHYİMDEN SAPMAYIN, ATALARINIZIN RİVAYET, SANI İNANÇLARINA YÖNELMEYİN, BUNUN HESABINI VEREMEZSİNİZ DİYOR. Bu makalemde bu konuyla ilgili üç ayet örnek vermek istiyorum ki, hatamızı anlayalım, yaşadığımız inancımızı Kur’an ile sorgulayalım. Eğer bir tanesi bile Kur’an ile uyuşmuyor Kur’an’a ters düşüyorsa, maher günü pişman olmak istemiyorsak , ondan hemen vaz geçip uzaklaşalım. İlk önce Nisa suresi 87. Ayetinde Allah, bakın kullarının yaptığı yanlışlara dikkatimizi çekmek için nasıl bir soru soruyor.

Nisa 87: ALLAH, KENDİSİNDEN BAŞKA HİÇBİR İLÂH OLMAYANDIR. ANDOLSUN, SİZİ KIYAMET GÜNÜNDE MUTLAKA BİR ARAYA TOPLAYACAKTIR. BUNDA ASLA ŞÜPHE YOKTUR. KİMDİR SÖZÜ ALLAH’INKİNDEN DAHA DOĞRU OLAN? (Diyanet meali)

Ayet çok önemli bir konuda başlıyor ve diyor ki Allah, kendisinden başka ilah olmayandır. İlah deyince siz ne anlıyorsunuz da, Allah’tan başka ilah yoktur diyor. Genelde bizler İlah dendiğinde, Allah anlarız. Ama Kur’an’da geçen İLAH kelimesi ile Rabbimiz, çok önemli bizlerin yaptığı bir yanlış konusunda uyarıyor. Çünkü bu uyarılar iman edenlere. İman edenlerde biliyor ki tek bir Allah var. İLAH YÜCELİĞİ KARŞISINDA HAYRETE DÜŞÜLEN, KULLUK EDİLEN, YARDIM İSTENEN, GÖNÜLDEN BAĞLANILIP SIĞINILAN ANLAMLARINA GELİR. Onun için Allah Kur’an’da birçok ayetinde bu konuyu açıklıyor ve benden başka hiç kimseden yardım ve şefaat isteyemezsiniz diyor. Bakara suresi 165. Ayetinde kendilerine veli, şeyh, ulema, gavs edinip onları Allah’ı sever gibi bir Müslüman sevemez çünkü Allah sevgisi ile hiçbir sevgi eş değerde değildir uyarısını yapıyor. Ama bizler öyle veliler, gavslar ediniyoruz ki, onlara kulluk ediyor, adeta onların kendilerini mahşer günü, kurtarıcı olduklarına inanıyoruz. ALLAH BUNU YAPARSANIZ BANA ŞİRK KOŞMUŞ OLURSUNUZ, BENİM YANIMDA ONLARIDA İLAH EDİNMİŞ OLURSUNUZ DİYOR. Bunlar yetmiyor onların sözlerini, kitaplarını, Kur’an ile eş tutuyor, hatta sen Kur’an’ı anlayamazsın aldatmacasına inananlar, Kur’an’ı bilmem şu kişinin kitapları ile ancak anlarsın diyerek bu kişilerin sözlerini, kitaplarını Kur’an’ın önüne koyuyorlar.

KUR’AN’I OKUMAK YERİNE, O KİTAPLARI OKUYARAK KUR’AN’I EN DOĞRU ANLAYACAKLARINI, BÖYLECE EN DOĞRU YOLDA GİDİP, İMANLARININ GÜÇLENECEĞİNE İNANIYORLAR. Bu hatayı yapanlara Allah kızıyor ve ne diyor ayetin sonunda. “KİMDİR SÖZÜ ALLAH’INKİNDEN DAHA DOĞRU OLAN?” BU SÖZÜYLE RABBİMİZ, HİÇ KİMSENİN SÖZÜ/HADİSİ BENİM AYETİMDEN DAHA DOĞRU ASLA OLAMAZ DİYOR. Ama bizler Allah’a inat edercesine ne diyoruz, ALLAH RESULÜNÜ POSTACI DİYEMİ GÖNDERDİ? İnatlaşmaya bakar mısınız lütfen. Allah benim indirdiğim İslam dinimde, benden başka daha doğru söz yoktur diyor bizler, inatla mezheplerin batıl inançlarını doğrulamak adına, tamam Allah’ım senin sözlerinde doğru ama bizce senin Resulünün rivayet hadisleri de doğru diyoruz. BUNUN FARKINDA MISINIZ? HİÇ SANMIYORUM. Şimdide Maide suresi 50. Ayete bakalım.

Maide 50: ONLAR HÂLÂ CAHİLİYE DEVRİNİN HÜKMÜNÜ MÜ İSTİYORLAR? KESİN OLARAK İNANACAK BİR TOPLUM İÇİN, KİMİN HÜKMÜ ALLAH’INKİNDEN DAHA GÜZELDİR? (Diyanet meali)

Bakın Rabbimiz kullarının yaptığı yanlış konusunda uyarıp, onlar hala ders almayıp, cahiliye devrinin hükümleri ile yaşamaya çalışıyorlar, benim indirdiğim vahyi, görmezden geliyorlar diyor. Bu konuda Allah biz iman eden Müslümanları uyarıyor ve sakın Kitap Ehlinin yaptığı yanlışları, sizlerde tekrarlamayın. Gerçek iman eden bir toplum iseniz şunu düşünün; KİMİN HÜKMÜ ALLAH’IN KİNDEN DAHA GÜZELDİR? Bunu cevabı hiç kimsenin olmalıdır, ama bu sözde değil bunu yaşayarak göstermeliyiz. Peki, bu sözüyle Allah ne demek istiyor? Bu konuyu başka bir ayetinde açıklayıp ne demişti? ALLAH HİÇ KİMSEYİ HÜKMÜNE ORTAK ETMEZ. Çünkü insan bir beşerdir her zaman şaşa bilir, onun için Allah ben indirdiğim dinimde hiç bir kuluma hüküm verme yetkisi vermedim diyor. Onun için Allah Resulünün yetki ve sorumluluklarını bizlere Kur’an’da anlatırken ne diyordu? “RESULE DÜŞEN APAÇIK TEBLİĞDEN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLDİR.” (Ankebut 18) “SENİN GÖREVİN SADECE TEBLİĞ ETMEKTİR.” (Rad 40) Bu durumda şunu asla unutmamalıyız. Dinin sahibi Allah’tır, hüküm verecekte, dinde sınırlamalar koyacak yalnız kendisidir. Lütfen Allah’ın Resulünü, dinde Allah’ın hüküm ortağı yapamaya çalışmayalım, ALLAH’IN YANINDA ALLAH’IN RESULÜNÜ DE, İLAH EDİNMİŞ OLURUZ. Şimdide sizler Ankebut suresi 51. Ayeti hatırlatmak istiyorum.

Ankebut 51: KENDİLERİNE OKUNAN KİTABI SANA İNDİRMİŞ OLMAMIZ ONLARA YETMEDİ Mİ? ŞÜPHESİZ BUNDA İNANAN BİR KAVİM İÇİN BİR RAHMET VE BİR ÖĞÜT VARDIR. (Diyanet meali)

Lütfen Allah’ın bu uyarısını görmezden gelmeyelim. Gelirsek Kitap Ehlinin yaptığı yanlışları bizlerde yaşarız, ama bunun farkında bile olamayız bu dünyada. Kur’an yeni iniyor ve Resulü yavaş yavaş tebliğ etmeye çalışıyor Kur’an’ı. Kitap Ehli özellikle bazı konuların, atalarının inançları ile ters düştüğünü gördüklerinde itiraz ediyor ve biz bu ayetlerin yanında, atalarımızın şu inançlarını da yaşamak istiyoruz dediklerinde, Allah bu ayeti indirmiş olmalı. Çünkü Rabbimiz kızıyor ve çok net bir şekilde şunu söylüyor. “KENDİLERİNE OKUNAN KİTABI SANA İNDİRMİŞ OLMAMIZ, ONLARA YETMEDİ Mİ?” Sizce bu ayet yalnız Kitap ehlini mi ilgilendiriyor, bu uyarı bizlere yapılmıyor mu? Zerre kadar düşünen, aklını kullanan Kur’an ehli bir Müslüman, bu ayete iman ettikten sonra, YALNIZ KUR’AN İLE İSLAM YAŞANMAZ DİYEREK, ALLAH’IN RESULÜNÜN SÜNNETİ, HADİSLERİ OLMASAYDI İSLAM’I YAŞAYAMAZDIK KUR’AN ANLAŞILAMAZDI, NAMAZIMIZI BİLE KILAMADIK, ZEKÂTIMIZI VEREMEZDİK DİYEMEZ. Diyenler varsa, Allah’ın uyarılarını bir kez daha düşünmeye davet ediyorum.

Değerli dostlarım, kardeşlerim zaman bir su gibi akıp geçiyor. Unutmayın her an emanetimizi teslim edip, o çetin hesap gününde uyanabiliriz. Hesabımızı iyi yapalım ona, buna, şuna değil, YALNIZ BİZLERİ ALLAH’IN SORUMLU TUTACAĞINA HÜKMETTİĞİ KUR’AN’A SARILALIM, ONA GÜVENELİM ONU ANLAYARAK DÜŞÜNEREK OKUYALIM Kİ, ALLAH’IN EN DOĞRU YOLUNUN YOLCUSU OLALIM. Allah cümlemizin yardımcısı olsun.

“YEMİN OLSUN, SİZE ÖYLE BİR KİTAP GÖNDERDİK Kİ, ÖĞÜT VE UYARINIZ/ZİKRİNİZ/ŞEREFİNİZ YALNIZ ONDADIR. HÂLÂ AKLINIZI ÇALIŞTIRMAYACAK MISINIZ?” (Enbiya 10)

Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/
halukgta isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiketler
ankebut, ayetleri, geçirelim, hayatımıza, lütfen, maide, nisa, suresi, yoksa