hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > TEMİZLİK VE İBADET > İbadet > Namaz

Seçenekler Stil
Alt 5. August 2010, 11:47 AM   #11
Miralay
Uzman Üye

Tesekkür: 4.080
276 Mesajina 635 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
Miralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud of

Senden de Allah razı olsun Furkan03 kardeşim.

Yukarıda astığım ve namazı tarif eden yazıyı; Murat Erdoğanlı (Allah kendisinden razı olsun) isminde dünyanın çeşitli yerlerini görmüş ve değişik ülkelerden gelen haniflerle tanışmış (onların namazlarını gözlemlemiş) bir kardeşimizin, kendisine namazla ilgili sorduğum sorulara binaen cevapladığı bir mailden alıntıladım.

Tabii ki hepsine katılmak ya da katılmamak size kalmış. Siz rabbimin huzurunda nasıl olmanız gerekiyorsa, ne şekilde huşu içerisinde kendinizi hissediyorsanız öyle yapınız.

Arkadaşımız Kur'an ayetlerinden namazla ilgili pasajları akıl büyüteciyle araştırmış ve bu sonuçları çıkarmıştır. Çoğu benim aklıma yattı. (Tamamı demiyorum)

Siz de Kur'an'ı okuyarak akıl süzgecinizle daha güzel bir araştırma yapabilirsiniz.

Allah'a emanet olunuz.
Miralay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 5. August 2010, 11:56 AM   #12
Miralay
Uzman Üye

Miralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud of

Yine hiiiç kardeşim (ki Allah ondan da gani gani razı olsun) "Salat" olayını sadece lügat anlamına indirgersek hata yapmış olabileceğimize kanaat ediyorum.

Hem maddi hem de manevi anlamlarını irdelersek görün bakın neler neler çıkacak karşımıza.
Ben de günde 5 vakit camiye gidip, cemaatle namaz kılıp ta, toplumsal,sosyal olaylara değinmeyen insanlara çok sinir oluyorum. Bir müslüman suya sabuna dokunmalı ve sosyal düzensizlikleri Islah etmelidir. Salihat işlemenin yolu burdan geçer.
Dost1 kardeşimizin de (Allah ondan da razı olsun) belirttiği gibi işi sadece hasenata bırakırsak, sadece 1'e 10 alırız. Ama Salihat işlersek karşılığı cennettir.

Her zaman dediğim gibi, her ne kadar "salat" ve "salihat" farklı gibi görünseler de; birbirlerine çok yakın akraba olduklarından hiç şüphem yoktur.
Alt 5. August 2010, 02:02 PM   #13
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Yani kısaca, "Salat" ile "Tazarrulu Niyaz"ı birbirinden ayırmak gerekir.
Namaz diye adlandırılan "Tazarrulu Niyazdır" Dost1 hocam bunu açıklamışdı sitede mevcut. Diğer mealler ise tamamen problemlerin çözümüne yönelik eğitim öğretim ve mali imardır.

Tazarrulu niyazda ise Allah gerekeni söylemiş;,
-sesini çok kısama çokda alçaltma
-Gönülden boyun eğerek dua v.s.

Abdest bu duanın bir parçası değil. abdest salatın, yani toplumsal sosyal imarlaşmanın bir parçası. Gerçekten günümüzde bile aynı temizliğe ihtiyaç duyarken birde o devri düşünün ve bu ayetin gerekliliğini düşünün. Dİyorki Salata (namaza yada taruzlu niyaza değil, aslında bu fıtratımız gereği çocukken ilk aklımıza gelen şeydir) problemlerin çözümü için zihni ve mali imara ki bu cemaatle kalabalık ve bütün halde daha güzel yapılır, ona yaklaşırken ellerini dirseklerine kadar, yüzünü, ayaklarını yıka, saçıcına suyla düzelt, güzel görn ve o imar yerlerine yani mescitlere giderken güzel giyin ne kadar açık değil mi? Eğer tuvalete gitmişsen tekrar yıka diyor, eğer aklına kadın düşmüşse şehvetin ağır basıyorsa diyorgi git guslet buda yıkanmak değil dikkat ediniz, gidip hacetinizi görün, bu duyguyu ihtiyacınızı giderene kadar Salata yani imara yanaşmayın, yada sarhoşsanız insanlara yük olursunuz, saçma konuşursunuz yine yaklaşmayın diyor. Bunlar dua yada namaz ayetleri değil. İnsanlığın ihtiyaç duyduğu medeniyet. Ve cemaate en bilgillini lider lider seçeceksin, mesela salatta bir hastalığa çözüm aranıyor, tıpçıların en bilgilisi imam yani önder seçilir, yada bir hırsız yakalanacak, polislerin en bilgilisi komiser seçilir v.s. Bunlar Salat ayetleridir namaz yada dua değil....

Dua için herhangi bir zaman kısıtlaması, yada bir önşart yoktur. Rekar, sayı yada ritüel yada diğer. Sadece gönülden boyun eğerek, orta sesle rabbe dua etmek varki bunu zaten önemli bir projeyi teslim ederken ediyoruz, yada o karanlık gecede gemide dalgaların arasında kaldığımızdan biliyoruz v.s.

Zaten şu ayeti silip atamazsınız;

Zuhruf 36
Kim Rahman'ı zikretmekten gafil olursa, yanından ayrılmayan bir şeytanı ona musallat ederiz.

namazda değil, her an Allahı zikretmemiz gerekiyorki bu zaten kuran okuyana çok kolay, her yer onun ayeleriyle dolu, işte fitnetci ergenekoncular;

Bakara 205
O, dönüp gitti mi (yahut bir iş başına geçti mi) yeryüzünde ortalığı fesada vermek, ekinleri tahrip edip nesilleri bozmak için çalışır. Allah bozgunculuğu sevmez.

En’âm 123
Böylece biz, her kasabada, oralarda bozgunculuk yapmaları için, günahkarlarını liderler yaptık. Onlar yalnız kendilerini aldatırlar, ama farkında olmazlar.

v.s. yada işte putperest hindistan yada müşrik tarikatlılar ...

Namazda Allahı anmak nedirki eğer namaz dışında unutacaksan? Namaz denilen şeyin bir katkısı yok, zaten bir süre sonrada kendiliğinden bırakılan sadece o anlık bir çıkar beklentisinden başka bir his değil.

Namaz diye anlıan şeylerin önemli bir bölümü ne namazdır nede taruzlu niyaz, Salattır, bir bölümüde zaten dua anlamındadır ki onu da sağolsun delil diye sunup diğer salat ayetlerininde üstü kapatılıyor.

Var mı yanlışım?
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 4 Kisi:
40tr40 (5. February 2013), merdem (7. February 2013), mesud (19. May 2015), Miralay (5. August 2010)
Alt 5. August 2010, 03:35 PM   #14
Ali Rıza Borazan
Uzman Üye

Ali Rıza Borazan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 59
244 Mesajina 485 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 17
Ali Rıza Borazan will become famous soon enoughAli Rıza Borazan will become famous soon enough

Evet, Tapma kimin ilkelerini kimin buyruklarını yerine getiriyorsan, ona secde etmendir. onun ritiel olarak belirli vakitlerde yaşadığın ilkelri taptıklarının adına yaptığın putlar adına varıp tescillemendir. Allaha Tapanlarda hem kendisinin koyduğu yaşam şekilleri içerisinde allaha nasıl tapılacğının onun ilkesi ve inkilabı var.hem de günün ayların yılların belirli vakitlerinde ritüel bir tapınma şekli olan namaz oruç hac gibi türleri var ne var bunda? Allah bunları kendisine tapanlarla kendisi dışında tapınanları biribirinden ayırdetmek içindir. selam ve sevgiler sunarım.
Ali Rıza Borazan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Ali Rıza Borazan Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (6. August 2010)
Alt 5. August 2010, 10:09 PM   #15
Barış
Uzman Üye

Barış - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.340
366 Mesajina 989 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
Barış is on a distinguished road

Selam Dostlar,

Furkan kardeşim,öncelikle sana hoşgeldin demek istiyorum. İnşallah güzel paylaşımlarda bulunuruz.

Salat, Allah'ın emrettiği ancak müslümanların yitirdiği bir kavram ne yazık ki.
Salatı ikame etmekten uzaklaşıldığı için bu hallerdeyiz.
Salatla ilgili forumumuzdaki bilgileri okumanın faydalı olacağını düşünüyorum. Soruların olursa, ilgili konu başlığının altında konuşalım. Böylece, ayetleri de teker teker okuma imkanın olur.
İster sitemizden oku, ister herhangibir meali eline alıp oku, namaz diye çevrilen ayetleri bulundukları ayet grubu içerisinde değerlendirirsen, salat ve namaz hususundaki sorularının yavaş yavaş yok olacağını göreceksin. Alim olan Allah, okuyup araştıran samimi kullarının yardımcısıdır. Önemli olan acele etmeden okumaktır diye düşünüyorum.

Şunu belirtmek istiyorum son olarak.
Elbette ki Rabbimize yakaracağız, dua edeceğiz. Ama bunu yapacağız diye, Kurandaki salatın üzerinin örtülmesine sebep olmamalıyız. Bunlar farklı kavramlardır ve birbirleriyle karıştırıldıkları zaman, salatımız zayi oluyor ne yazık ki.

Salat dinin direğidir.
Ne zaman ki salat uçup gitti, bu sözün yerine namaz geldi, direksiz kaldık, gökkubbe başımıza yıkılmıyorsa, Allah'ın rahmetindendir, bizim hiç dahlimiz yok.

Rabbine yakarma edebini bilen ve salatını zayi etmeyip ikame edenlerden olmayı dilerim hepimiz için. Selam ve sevgi ile.
Kimse kimsenin yargıcı değil, olmamalı da zaten..Herkes kendi üzerinde gözetmen ve yargıç olsun..Kendimizi rahatsız edelim, dünyamız değişsin...Belki o zaman huzuru bulmuş benliğimiz başkalarına kendiliğinden ışık saçar../Elif.
Barış isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Barış Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 6 Kisi:
aşık74 (9. August 2010), dost1 (9. August 2010), hiiic (5. August 2010), kamer (6. August 2010), merdem (7. February 2013), Miralay (6. August 2010)
Alt 6. August 2010, 05:32 AM   #16
Miralay
Uzman Üye

Selam kardeşlerim

Aslında hepimiz aynı dilden konuşuyoruz ama,farklı şekillerde dillendiriyoruz.

Hiiiç kardeşim sanırım şekilsel ibadetin olmadığını savunuyor. (Eğer yanlış anladıysam lütfen beni uyarsın,düzelteyim) Ali Rıza Abimizin de az yukarda belirttiği gibi, madem şekilsel ibadet yok; neden cenab-ı Allah oruç,hacc gibi fiziksel yapılan ibadetleri farz kıldı.

Ben tazarrulu niyaz olayını bir türlü anlayamadım. (hatta dilim bile dönmüyor desem yalan olmaz)

Salat sosyal imarsız hiçbirşeydir. İçinde sosyal dayanışma,bozuklukları giderme gibi ISLAHAT çalışmaları yapılmadan ferdi olarak istersen sabahtan akşama kadar alnını secdeden kaldırma; o zaman Barış kardeşimizin de dediği gibi gökkubbe başımıza yıkılmazsa iyidir.

Zaten emri bil ma'ruf nehyi anil münker salatın şubesidir hatta özüdür ve farzdır.

Fakat rabbimizle başbaşa kaldığımız,yine bize farz olan şekilsel salatı da "tazarrulu niyaz" diyerek basite indirgemek ve önemsiz birşeymiş gibi göstermek te bir o kadar ters köşeye yatmaktır. Zaten hangi müslümana tazarru...falan gibi birşey desen yüzünüze benim baktığım gibi aval aval bakar ve "demekk ki önemsiz birşey ki, böyle garip bir kelimeyle söyleniyor" derler.

Benim ricam bir kelimenin sadece lügat kavramıyla yetinmeyelim. Tabii ki, ayetlerde siyak ve sivaka giderek; o kelimenin bin türlü varyasyonunu ayete tatbik ederek en doğru olanını oturtmalıyız diye düşünüyorum.

Allah razı olsun, Hakkı Yılmaz beyefendi ömrünü vakfederek uzun araştırmalarla "Tebyinul Kur'an" isimli araştırmalarını bizlerin istifadesine sunmuş. O büyük emeklerle oluşturulmuş güzel eseri defalarca ve dikkatle okuyarak araştırmamı bitirmeye çalışıyorum.

Başka taraftan diğer bir hanif kardeşimizin; sırf Kur'an'ı daha iyi anlayabilmek adına değişik şive ve ağızlar,deyimler ve atasözleri kullanan arap ülke ve topluluklarına giderek Kur'an'da geçen her kelimeyi onlar nasıl kullanıyorlar diye yaptığı araştırmaları da yakından takip ediyorum.

İnşeAllah bu değerli kişilerin araştırmaları bizlere ilerde çok önemli ışık tutacaktır.

Tek bir kişi veya kitap taaasubuna da karşı olduğumu belirtmek isterim. Sonuçta Hakkı Yılmaz beyin ve Dost1 kardeşimizin de buyurduğu gibi "Kusursuzluk Allah'a mahsustur"

Selam,saygı,dua ve muhabbetlerimle
Miralay Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
bartsimpson (25. July 2012), Barış (6. August 2010)
Alt 6. August 2010, 08:06 AM   #17
Barış
Uzman Üye

Alıntı:
Fakat rabbimizle başbaşa kaldığımız,yine bize farz olan şekilsel salatı da "tazarrulu niyaz" diyerek basite indirgemek ve önemsiz birşeymiş gibi göstermek te bir o kadar ters köşeye yatmaktır. Zaten hangi müslümana tazarru...falan gibi birşey desen yüzünüze benim baktığım gibi aval aval bakar ve "demekk ki önemsiz birşey ki, böyle garip bir kelimeyle söyleniyor" derler.
Selam Miralay kardeşim,

Tazarru, Araf 55'de geçtiği için, o ayete atıf yapma manası taşıyor herhalde. Duada olması gereken maddi/manevi alçalışı ifade ettiği için kullanılmış olabilir. Ben şahsen yakarış veya dua demeyi tercih ediyorum. Namaz bir yakarış değil mi, bedenen ve elbette ki manen Rabbimize yakarış değil mi? Tazarru Arapça, namaz farsça, ben daha Türkçe ve illa ki ilmihaldeki şekillere hapsedilmemiş olan yakarışı tercih ediyorum. Neticede herkes, yakarışın kibirlenerek ve yükselerek değil, alçakgönüllülükle ve alçalarak yapılacağını bilir,kelimenin kendisinden anlar diye düşünüyorum.

Salata salat, alçalarak yakarışa yakarış/dua demek, ilmihal namazını ters köşeye yatırır, sadece şekilsel ritüelleri otomatikman yerine getiren ama salattan salihattan infaktan dayanışmadan uzak duran sırt çevirenleri de ters köşeye yatırır. Yakarış ise hiçbirşey kaybetmez. Kuranda duayla ilgili pekçok ayet var. Rabbimiz ''Dua edin bana, cevap vereyim size'' derken, nasıl küçümsenebilir ki dua/yakarış?

Şahsi düşüncem, Hakkı Beyin tazarrulu niyaz ifadesini kullanması, bedenen alçalışın da ayetin manasında varolduğunu hatırlatmak ve buraya vurgu yapmak. Yani salat var ama Kuranda namaz yok diyenlere yanıt vermek. Bu anlamda doğru buluyorum çünkü mesela bana namaz kılıyor musun deseniz, evet ama bir namaz ki kimseye beğendiremem yanıtını veririm. Elbette beğendirme kaygım yok ama benim yaptığıma ilmihal namazı da denmez, namaz da desek, namaz öyle olmaz diyerek başlarlar düzeltmeye beni. Oysa dünyada düzeltilecek,ıslah edilecek, destekleşilecek neler var neler... Bırakalım da kişiler Rablerine istedikleri dilde,istedikleri gibi yakarsınlar ki Karib semi ve basir olan Allah da onlara yanıt versin.

Namaz diyerek, sadece salatın üstünü örtmüş olmuyoruz, aynı zamanda yakarışımızı da yok ediyoruz, Kuranda olmayan şekil şartlarına ve illa ki arapçaya hapsediyoruz diye düşünüyorum kısacası.

Selamlar.
Kimse kimsenin yargıcı değil, olmamalı da zaten..Herkes kendi üzerinde gözetmen ve yargıç olsun..Kendimizi rahatsız edelim, dünyamız değişsin...Belki o zaman huzuru bulmuş benliğimiz başkalarına kendiliğinden ışık saçar../Elif.
Barış Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
kamer (6. August 2010), Miralay (6. August 2010)
Alt 6. August 2010, 08:31 AM   #18
Miralay
Uzman Üye

Ellerine sağlık Barış kardeşim. Gerçekten benim de kıldığım namazı hiçkimse birşeye benzetemiyor. Beni farklı bir dine inanıyormuş gibi, öcü gibi görüyorlar.

"Salat" ın en başta Sn.Hakkı Yılmaz beyin tebyin ettiği gibi "sosyal imar,dayanışma,Kur'an'ı yayma ve açıklama,İslam'ı yayma ve sevdirme,küfre ve şirke karşı dik durma..." olduğunu unutmamamız ve hatta bir görev kabul edip önemsememiz gerekmektedir.

"Namaz kılmak" anlamındaki salat'ı da ihmal etmemeliyiz. Tabii ki, Allah günde 2-3 veya 5 vakitte hatırlanmaz. Hayatın tümünde rabbimizi aklımızla,zikrimizle ve kalbimizle hatırlamamız lazımdır.

Yalnız; malumunuzdir ki, rabbimiz yüce kitabı Kur'an'da çok üstün edebi sanatlarla herşeyden çift olarak bahsetmiştir. Rüku,secde olayına da ben böyle bakıyorum.

Allah'a emanet olunuz
Miralay Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Barış (6. August 2010), kamer (6. August 2010)
Alt 6. August 2010, 10:19 AM   #19
Barış
Uzman Üye

''Çift'' meselesinde, sizin bahsettiğiniz yorumlar var, bir yazı okumuştum. Salatı şöyle tarif ediyordu.

Salat iki kanatlı kuştur.Bir kanadında kibri kıran müslüman namazı (sadece ondan istemek, birlemek,Allahı herkesten herşeyden çok sevmek ), diğer kanadında ise destekleşmek,ihtiyaçtan fazlasının infakı ve zekatla beraber vahye bağlı itidal üzere yaşamak (komşunu veya başkasını da kendin gibi sevmek).

Selam ile.
Barış Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
kamer (6. August 2010), Miralay (6. August 2010)
Alt 6. August 2010, 12:34 PM   #20
FuRKaN03
Yeni Üye

Tesekkür: 1
5 Mesajina 9 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
FuRKaN03 has much to be proud ofFuRKaN03 has much to be proud ofFuRKaN03 has much to be proud ofFuRKaN03 has much to be proud ofFuRKaN03 has much to be proud ofFuRKaN03 has much to be proud ofFuRKaN03 has much to be proud ofFuRKaN03 has much to be proud of

Biraz konu dışı olacak ama, burda da meal konusu açılınca, tavsiye edebileceğeniz mealler var mı diye soracaktım? Hakkı Yılmaz'ın meali henüz çıkmadı sanırım, değil mi? En çok onu merak ediyorum çünkü. Bulunduğum yerde ne yazıkki sadece Diyanet ve Elmalılı Hamdi Yazır mealleri var, internetten bir kaç meal almayı düşünüyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Selamlar, sevgiler...
FuRKaN03 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
FuRKaN03 Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Barış (6. August 2010)

Bookmarks

Etiketler
bir, ile, ilgili, kaç, namaz, soru