hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > EKONOMİ > İnfak > Hayır yolunda harcamak /İnfak

Seçenekler Stil
Alt 21. May 2013, 07:55 AM   #21
bartsimpson
Super Moderator

bartsimpson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 481
200 Mesajina 303 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
bartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud of

Aslan ceylanı avlarken ne hissediyordur acaba???
Yada ceylanın arkasında bıraktığı yetimleri (yavruları) için göz yaşı döküyor mudur?
Yoksa bir sonraki öğününü mü düşünüyordur?

Biz hangisiyiz?

Somali hangisi?
Alt 21. May 2013, 08:36 AM   #22
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Sevgili merdem.

Ben söylemek istediklerimden bir kısmını, merâmımı anlatacak kadarını yazdım. Üzerinde düşünür veya düşünmezsin; şu yazıyı bir daha okur, üzerinde düşünür veya okumazsın:
http://www.hanifler.com/showthread.p...1493#post11493
Sen bilirsin.

Türk filmine, arabesk şarkıya isim olmuş gibisin "Ben duyuların insanıyım".
"Halbuki mushafta şöyle bir ifade var galiba: "Aklını çalıştırmayanların üzerine 'pislik' yağar".

Konu galipyetkin tarafından (21. May 2013 Saat 08:48 AM ) değiştirilmiştir.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 21. May 2013, 08:49 AM   #23
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Alıntı:
galipyetkin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili merdem.

Ben söylemek istediklerimden bir kısmını, merâmımı anlatacak kadarını yazdım. Üzerinde düşünür veya düşünmezsin; şu yazıyı bir daha okur, üzerinde düşünür veya okumazsın:
http://www.hanifler.com/showthread.p...1493#post11493
Sen bilirsin.

Türk filmine, arabesk şarkıya isim olmuş gibisin "Ben duyuların insanıyım.
"Halbuki mushafta şöyle bir ifade var galiba: "Aklını çalıştırmayanların üzerine 'pislik' yağar".

Yüzden fazla da "KALP" ile ayetler var ona kalacak olursa.

Kalple inanmayanin aklini calistirmasinin ne önemi olabilir?

Ateistler de kafalarini calistiriyor, ama onlarin kalpleri mühürlü oldugundan okuduklari sözcükleri sadece kelimeler olarak görüyorlar, manasina erisemiyorlar.
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 21. May 2013, 09:52 AM   #24
galipyetkin
Uzman Üye

galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Merdem.
Burada senin kişisel ruhi durumunu mu tartışıyoruz?
Yoksa Afrikanın o kısmına neden pislik yağdığının İslâm ekonomik ve sosyal yaşantısı yönünden Kur'an ayetlerinin tahlili ve bundan çıkartılması gerekli, Kur'an ayetlerinin kur'ansal dersleri mi?
Veya kalp ile ilgili ayetleri mi?

Yazıya katılmamın gerekçesini hatırla. Bir eksiğini, bir hatanı gösterebilmek idi. Çünkü çare olarak tarafından kenz öneriliyordu...... Halbuki olayın Kur'an'da neden ve nasıl oluştuğu ve oluşacağı ve önlemleri gösteriliyordu. Buna dikkat çekmek istedim. Ama....
Boşverdim, nasıl olsa kendi notandan çalmaya devam edeceksin.

Konu galipyetkin tarafından (1. December 2014 Saat 11:19 AM ) değiştirilmiştir.
Alt 21. May 2013, 10:02 AM   #25
merdem
Uzman Üye

merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Alıntı:
Merdem.
Burada senin kişisel ruhi durumunu mu tartışıyortuz?
Yoksa Afrikanın o kısmına neden pislik yağdığının İslâm ekonomik ve sosyal yaşantısı yönünden Kur'an ayetlerinin tahlili ve bundan çıkartılması gerekli, Kur'an ayetlerinin kur'ansal dersleri mi?

Yazıya katılmamın gerekçesiğni hatırla. Bir eksiğini, bir hatanı gösterebilmek idi. Çünkü çare olarak kenz öneriliyordu...... Halbuki......

Alıntı:
"Dememisler ki, cocuklarin gelecegini düsünelim bir kac kurus bir tarafa birakalim."

Verilen misalden çıkartılan bu sonuç "islam ekonomik ve sosyal siyaseti"ne taban tabana zıttır.

Konudan saptiran sen olmadin mi alinti yaptigin bir cümle ile.

Koskoca yazidan bula bula buldugun bir tek satir ile.

Demek böyle okunup, inceleniliyor ve hayata uygulaniliyor.
Alt 21. May 2013, 11:35 AM   #26
merdem
Uzman Üye

Alıntı:
Merdem.
Burada senin kişisel ruhi durumunu mu tartışıyortuz?

Yazıya katılmamın gerekçesiğni hatırla. Bir eksiğini, bir hatanı gösterebilmek idi. Çünkü çare olarak kenz öneriliyordu...... Halbuki......
Galip Agabeyim, burada tartisilan benim kisisel ruhum tüm öksüzlerin yetimlerin kisisel ruhudur.

Neden mi diyeceksin?

Bursa gibi bir sehrin göbeginde, yolun kenarindaki ayva kocaninda sükrü bulan yetim ve öksüze sen ne dersi vermeye kalkiyorsun Agabeyim?

En kücük yaslarinda halalarinin evlerine katilmayip yuvaya verilen ve 12 yasindan sonra aileye katilan yetime ve öksüze sen hangi akli tavsiye ediyorsun Agabeyim?

Hic bir din terbiyesi ögrenimi görmeden yasayip gec de olasa er de olsa Rabbin yüce varligini kavramanin degerini bilgisini bana tekrardan aciklayip izah etmene lüzum yok Agabeyim.

Ben anlamam da o Somalinin halini kim anlasin. Okumak seyretmek baskadir o hayatin icinde yasamak daha bir baskadir.

Ben Somaliyim Somali benim. Tüm dünya öksüzleri yetimleri bendedir, ben tüm dünya öksüzlerinde ve yetimlerindeyim.

Ben onlarin seslerle duyulmayan izdiraplarinin duyarim. Resimlendirilmemis hallerini bilirim. Gaypten gelen sesler fisiltilar degildir bunlar, benim kalbimde yasayanlardir bunlar.

Benim gözyaslarim onlar icindir, onlarin gözyaslari benimdir.

Onlarin acliklari benim utancimdir yedigim bir dilim ekmekte.

Rabbim! Sen o kullarina yardim et diyemiyorum, yahudilerin peygamberlerine "Sen ve Allah'in gidin savasin bizim icin" demek kadar sacma cünkü. Bu savas tüm insanlarin savasidir.

Iste burda kullanmak lazim gelir akli. Nasil, ne zaman ve hangi yollarla yardimda bulunabiliriz diye düsünüp uygulamak lazimdir.

Kur'an ayetleri elime gecmeden hayat beni ben etmistir bugünkü halimle.

Ve ayetlerde ben bunu kabullenmisimdir:

İnsanlar, denenmeden, “İman ettik” demeleriyle bırakılıvereceklerini mi sandılar? Ve andolsun ki Biz, onlardan öncekileri de saflaştırılmaları için ateşlere/ sıkıntılara sokmuştuk. Artık elbette Allah, doğru kimseleri bildirecektir ve elbette yalancıları da kesinlikle bildirecektir.(Ankebut/ 2, 3)

Satirlarimda isyan ettigim zannina kapilma, ne durumlar yasamisimdir, isyan yazmaz benim kitabimda. Ya baskalarinin yasamlarinin bana olan etkileri ya da benim ahmakligimdan olusan bir takim olaylar isyana vesile olamaz. Olaylardan ders alabilirim ancak.

Beni gözeten, koruyan Rabbime hamd olsun!

Yine ibiklerimizi kabarttik kavgaci horozlar gibi. Insanlar konusa konusa anlasir tabiriyle hareket edelim.

Selam ve dua ile.
Alt 21. May 2013, 12:41 PM   #27
galipyetkin
Uzman Üye

Ne yani?
Bu kişisel hallerin dolayısı ile islam dininin kurallarında SEN değişiklik mi yaptın. Anlattığın bütün o mağduriyet edebiyatı sana imtiyaz mı sağlıyor?

"Galip Agabeyim, burada tartisilan benim kisisel ruhum tüm öksüzlerin yetimlerin kisisel ruhudur.

Neden mi diyeceksin?

Bursa gibi bir sehrin göbeginde, yolun kenarindaki ayva kocaninda sükrü bulan yetim ve öksüze sen ne dersi vermeye kalkiyorsun Agabeyim?

En kücük yaslarinda halalarinin evlerine katilmayip yuvaya verilen ve 12 yasindan sonra aileye katilan yetime ve öksüze sen hangi akli tavsiye ediyorsun Agabeyim?

Hic bir din terbiyesi ögrenimi görmeden yasayip gec de olasa er de olsa Rabbin yüce varligini kavramanin degerini bilgisini bana tekrardan aciklayip izah etmene lüzum yok Agabeyim.

Ben anlamam da o Somalinin halini kim anlasin. Okumak seyretmek baskadir o hayatin icinde yasamak daha bir baskadir.

Ben Somaliyim Somali benim. Tüm dünya öksüzleri yetimleri bendedir, ben tüm dünya öksüzlerinde ve yetimlerindeyim.

Ben onlarin seslerle duyulmayan izdiraplarinin duyarim. Resimlendirilmemis hallerini bilirim. Gaypten gelen sesler fisiltilar degildir bunlar, benim kalbimde yasayanlardir bunlar.

Benim gözyaslarim onlar icindir, onlarin gözyaslari benimdir.

Onlarin acliklari benim utancimdir yedigim bir dilim ekmekte."

Eh! Madem öyle sen kenz yapabilirsin, yani başkalarına ait olan hakları iç edebilirsin. mi demeliyim?
Hı?
Alt 21. May 2013, 01:20 PM   #28
merdem
Uzman Üye

Galip Agabeyim, sen bana yabancisin, yabancisin demekle seni sahsen taniyip tanimadigimi, kan bagliligindan falan bahsetmiyorum.

Senin dilin yabanci bana. Senin anlayisin, hayat görüsün yabanci bana. Arap dilinin yabanciligi kadar yabancisin bana.

Bu yüzden biz anlasamayiz. Ve seninle her türlü tartismadan, görüsleri elestiriden uzak durmam benim icin daha hayirli.

Senin Kur'an anlayisin beni ilgilendirmiyor esasinda, herkes kendine göre anlayabilir. Ille de senin onun bunun benim görüsüm dogrudur diye tutturmaya hic lüzum yok.

Kur'an'dan sorumlu olmam, Kur'an'in terimlerinin yazili sözlüsü diye bir sinava tutulacagimi zannetmiyorum, okul sinavi degildir bu.

Anladigimi yasar ve uygularim. Benim anlayisim bu kadar ise daha fazlasindan Rabbim beni sorumlu tutacak degildir elbet. Dilim yeterli gelmiyor, terimleri kavriyamiyorum, bu demek degildir ki ben tüm bunlari yasamiyorum.

Anlayisin bin türlüsü vardir. Dudaklari susuzluktan catlamis bir cöl bedevisini gören avrupali konusmadan da o bedevinin suya ihtiyaci oldugunu anlar.

Bir kaplanla karsilasan amerikaliya bir hintlini kac kacabildigin kadar diye bagirmasina lüzum yok.

Hareketler konusur. Dilsizler icin uygulanan el kol hareketleri gibi.

Sen Kur'an'i kelime kelime incele acikla arzu ettigin gibi, istersen üzerine doktrin yaz.

Beni rahat birak anladigimla basbasa. Imla hatalari dolayisiyla sinifta kalacagim sana dert olmasin.

Kenzden, sosyadan, havradan vs. anlamadan da iman ile ameli bir arada uygulayabilmenin sadece ilahiyatcilara mahsus oldugunu da zannetmiyorum.

Sözlerin en güzeli ulasir Allah'a. Ben onun bunun tavsiye ettigi kalip sözler ile degil kendime has sözlerle hitap etmek istiyorum Rabbime. Kalipciliktan biktim usandim. Benim anlayisim bu. Kur'an dökme basma bir kalip degildir, her ne kadar kabi ve sayfalari öyle görünüyorsa da, basma kalip bir Kur'an istemiyorum.

Yasayan, devamli hareket eden, devamli yenilikler sunan bir Kur'an anlayisim var benim. Her okuyusumda kesfettigim yep yeni fikirlerle dolu. Her seferinde baska bir sekilde beni hayrete düsüren temalarla dolu.

Birak beni terimlerin izahinda sinifta kalan talebelerden olayim. Dert etme kafana.

Yine yanlis anlama burada beni, bu Kur'an'i degistir bana baska Kur'an getir demiyorum. Kendime de uydurmuyorum. Rabbimin bana vermis oldugu akil nereye kadar variyorsa o kadarini kavriyabiliyorum. Daha fazlasini kavrayamadigim halde yüce Allah beni sinamiyacak olursa sende sinama.

Bir elmayi anlatmak icin kitaplar dolusu satirlar yaziliyor. Alt tarafi bir elma!

Kur'an ise, yazmakla okyanuslar yeterli gelmez diyen Rabbim ne güzel demis.

Selam ve dua ile.
Alt 21. May 2013, 07:49 PM   #29
galipyetkin
Uzman Üye

Merdem.
Bu sitenin bir müdavimi olarak, kenz önerini uygun bulmadığımdan seni ikaz etmek için konuya dahil oldum. Meramımı anlattım. Anlattıklarım kendi şahsi düşüncelerim değildi, Kur'an'dandı. İster üzerinde düşünürsün, istersen gene kendi notandan çalarsın.
Senin dinin sana, benim dinim bana.
Kal sağlıcakla.
Alt 21. May 2013, 08:34 PM   #30
merdem
Uzman Üye

Alıntı:
Merdem.
Bu sitenin bir müdavimi olarak, kenz önerini uygun bulmadığımdan seni ikaz etmek için konuya dahil oldum. Meramımı anlattım. Anlattıklarım kendi şahsi düşüncelerim değildi, Kur'an'dandı. İster üzerinde düşünürsün, istersen gene kendi notandan çalarsın.
Senin dinin sana, benim dinim bana.
Kal sağlıcakla.

Galip Agabeyim, o elinde tutup okudugun Kur'an'dan ne anladigini acikca izah etmis oluyorsun.

Senin karsinda bir kafir bir müsrik yok bu sözü söyleyebilmen icin.

Olgun bir mümin olarak en fazlasindan: Senin anlayisin sana, benim anlayisim bana. diyebilirdin.

Iste bu yüzden sen bana yabancisin.

Bravo! Islami ve müminligi cok güzel ögrenmissin. Bu kafayla gidersen tavuklari degil pilicleri dahi Islama davet edemezsin.

Bookmarks

Etiketler
açlık, afrika, konusu, somalide