hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > DUA > Dua > Dua

Seçenekler Stil
Alt 8. June 2011, 05:15 PM   #31
nerdogan
Katılımcı Üye

Tesekkür: 112
27 Mesajina 69 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
nerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud of

Bu ayrıntılı ve okumaktan çok zevk aldığım yorumunuz için Allah Razı olsun sizden.Aslında ben biraz da çocuğunu meta meselesi olarak gören insanların penceresinden baktım.Ayrıca kendi aklıma takılan tüm dünya imkanları ile aynı anda anılması mevzuunu da danışmış oldum.Okuduğum ayetler de bana doğruyu gösteriyor zaten bunun üzerine edilecek bir söz bulamıyorum.Tekrar teşekkürler.

Alıntı:
İslam dini bahsettiğiniz aç ve imkansız çocuklara yetimlere bireysel yardımı teşvik eder. Ancaaaaaak Allahın ASIL emri, dinin direği olan SALAT işte o çaresiz tüm ihtiyaç sahiplerine bunun içine o saydıklarınız da dahil, o kimselere toplu halde yardım edilmesi emridir. Onların haklrını ve bakımları toplu halde yapılır. Bu salat mescitlerde devlete ait kurumlar ikame edilir. zekat ile o kurumları ayakta tutacak vergiler verilmiş olur.
İşte Allahın SALAT için imar etmemizi emrettiği devlet kurumları (mescitlere) örnekler;
-Yetimhaneler.
-Çocuk esirgeme Kurumları
-Okullar
-Kimsesizler yurtları
-Devlete ait, sokak çocuklarının topluma kazandırılması kurumları...
-Fakir fukara fonlar
-Çaresizlere yönelik sağlık kurumları
v.s.

Diğer yardım adı altında ortalığa çıkıp şov yapan ne olduğu belirsiz vakıf ve kurumları desteklemiyorum. Allah devletimize güç versin de kurumlarını güçlendirsin de, inşallah salatı tekrar hayata geçirip dimdik ayakta tutalım...

Bireysel yardımlar günübirliktir, mutlaka ecri ve sevabı olmakla beraber çok da önemli bir amel değildir.
Bu yazdıklarınıza göre bireysel yardımlar salat kapsamında sayılmıyorsa, öyleyse ben bir birey olarak vergimi vermek dışında salat kapsamında en doğru ne yapabilirim öyleyse?Bahsettiğiniz kuruluşları kurmam imkansız, devlete ödediğim vergileri ise takip edip bu kurumlara gidip gitmediğini net olarak bilmem çok zor, bu durumda bireysel yardım, destek, insanları öğrendiklerimle aydınlatma vs salat kapsamında değilse ne yapmalıyım??

Ayrıca almaktan çok vermeyi bilmek üzerine Kuran da yüzlerce ayet söz konusu iken bunlar sadece devlet, işveren grubu için değil bireyler için de geçerli oluyorsa, cimri olmamamız, vermeyi dağıtmayı bilmemiz, biriktirmememiz, ihtiyacımızdan fazlasını istemememiz konusunda sürekli uyarılıyorsak bu bireysel yardımlarımız hangi kapsamda değerlendirilecek.Yani sevabının çok az olduğunu belirttiğiniz için sorma gereği duydum.
Açıkçası ayetler ile açıklama tarzınız oldukça bilgilendirici olduğundan biraz uzatıyorum konuyu kusurabakmayın lütfen.

-konu gittikçe değişiyor, başka başlık açmam mı gerekiyor?-

Konu nerdogan tarafından (8. June 2011 Saat 05:21 PM ) değiştirilmiştir.
nerdogan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
nerdogan Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (9. June 2011)
Alt 8. June 2011, 07:29 PM   #32
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Alıntı:
Yani sevabının çok az olduğunu belirttiğiniz için sorma gereği duydum.
Bireysel yardımların pek önemli olmadığını söylemekteki amacım, onların süreklilik arzetmediği, bugün karnını doyurduğunuz kimsenin yarın yine aynı yoksulluğa düşeceği gerçeğiydi... Asıl yardım ve asıl imarın devlet çatısı altında mescitleşmek olduğunu belirtmek istedim.

Böyle bir manaya yol açacak cümle kurduysam özür dilerim. Diğer arkadaşlarda böyle bir mana çıkardıysa yine özür dilerim. Sevabı çok az veya fazla, kişi ancak kendisine verilen nimetlerden sorumludur. Az azdan, çok çoktan sorumludur.

Bireysel yardımlar, toplu yardmların yanında hem çok az hem de değer bakımından eksiktir.

Ayrıca ameller derecelerine göredir. Amellerin değeri farklıdır. Karşılık göreceği muamelelerde farklıdır.

Âl-i İmrân 163
Onlar Allah katında derece derecedirler. Allah onların yaptıklarını görmektedir.

Nisâ 95
Müminlerden -özür sahibi olanlar dışında- oturanlarla malları ve canlarıyle Allah yolunda cihad edenler bir olmaz. Allah, malları ve canları ile cihad edenleri, derece bakımından oturanlardan üstün kıldı. Gerçi Allah hepsine de güzellik (cennet) vadetmiştir; ama mücahidleri, oturanlardan çok büyük bir ecirle üstün kılmıştır.

Hadîd 10
Ne oluyor size ki, Allah yolunda harcamıyorsunuz? Halbuki göklerin ve yerin mirası Allah'ındır. Elbette içinizden, fetihten önce harcayan ve savaşanlar, daha sonra harcayıp savaşanlara eşit değildir. Onların derecesi, sonradan infak eden ve savaşanlardan daha yüksektir. Bununla beraber Allah hepsine de en güzel olanı vadetmiştir. Allah'ın yaptıklarınızdan haberi vardır.

En’âm 132
Herkesin yaptıkları işlere göre dereceleri vardır. Rabbin onların yaptıklarından habersiz değildir.

Yoksa , iyi bir amel için "çok az sevabı" var demek istemedim istemem de... Allah'a sığınırım. Allah herşeyi apaçık açıklamışken ona ekleyen cahillerden olup vebal ehli olmak istemem.

... Allahın ayetleri ortada. ben yanlış birsey demiş olsam bile Allahın kitabını okuyorsunuz, sağlamasını rahatlıkla yapabilirsiniz.

Allah razı olsun

Konu hiiic tarafından (8. June 2011 Saat 07:35 PM ) değiştirilmiştir.
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 4 Kisi:
Anonymous (8. June 2011), Barış (3. April 2013), gerçek hanif (9. June 2011), Miralay (9. June 2011)
Alt 8. June 2011, 11:17 PM   #33
Anonymous
Uzman Üye

Tesekkür: 627
164 Mesajina 386 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
Anonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud of

Alıntı:
gerçek hanif Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Peki Hiiç ve dost1 kardeşlerim,

Neden İnsan korktuğunda ,aciz kaldığında dua etmek ihtiyacı duyar.İnsanın genlerinde dua etme ihtiyacı var mıdır ? Hiç dua etmeyenle eden arasında başarı bakımından ne fark vardır ?

Örnek :diyelim ateist bir öğrenci ile dindar bir öğrenci aynı sınıfta aynı sınava hazırlanmış olsunlar.Sınavda başarılı olmak için çalışan dindar öğrenci ek olarak dua etmiş olsun.Yani ben çalışacağım kadar çalıştım gerisi Allahım sana kaldı.Beni başarılı eyle dedi.Hatta abdestte aldı sınava girdi.Ateist öğrenci ise Allah'ı hiç aklına getirmeden dindar öğrenci ile yan yana sınava başladılar.
sınav esnasında dindar öğrencide heyecan,yada cevap anahtarında sıra atlama yani soru kaydırma oldu.
Netice : Hiç dua etmemiş ateist sınavı geçiyor,Dindar öğrenci soru kaydırdığından yada heyacan gibi sebebten başarısız oluyor.

Şimdi burada ne diyeceğiz ? Allah nasip etmedi bunda da bir hayır vardır desek olur mu ? Yani kazanmaması hayırlıymış diyebilirmiyiz ? Yada başka cevabınız var mı ?Hiiç kardeşim siz ne dersiniz ?

Selam;

hiic kardeşimiz sorunuzun yanıtını çok güzel ve detaylı şekilde vermiş. Kendisine de bu vesileyle teşekkür etmek istiyorum.

Gözden kaçabilecek ufak bir detaya değinmek istedim.

Bu yukarıda verdiğiniz örnekteki mevzunun gerçek hayatta hiç bir değeri yoktur (yani olmaması gerekir).

Çünkü;

Biraz önce sizin için internetten aratıp bulduğum aşağıdaki fotoğrafı incelemenizi rica ediyorum.

Birlikte inceleyelim...

Durakta bekleyen bir sürü insanın çeşitli konumlarda olduklarına dikkat ediniz. Kimisi duraktaki kısıtlı oturma yerlerine oturmuş, kimisi oturmaya yer bulamamış ayakta dik duruyor, kimisi ayakta ama durağa yaslanıyor. Aynı şekilde kimisi yola bakıyor kimisi yola sırtını dönmüş kimisi yan duruyor. Sizce oturanlar ayaktakilere göre daha iyi durumda değil mi?

Peki bu kadar fazla detay incelemeye gerek var mı?

Fazla değil, sadece 5 dakika sonra 2 tane otobüs geleceğini ve bütün durağın boşalacağını varsayarsak oturanın ayakta olana bir üstünlüğü var mıdır? 5 dakika otursan ne olur ayakta dursan ne olur.

İşte sonsuz ahiret hayatının yanında ortalama 50-60 yıllık dünya hayatı da koskoca bir ömürdeki 5 dakikaya nispetle bile zerre kadardan çok daha ufaktır. Bu ufak zaman diliminde ister oturuyor olsun ister ayakta dursun kimsenin kimseye bir üstünlüğü yoktur. Önemli olan 5 dakika sonra gelecek olan otobüslerden cennet otobüsüne binebilmektir.

Bizler de 5 dakikalık dünya durağında Rabbimizin bizleri sınamak için verdiği oturuyor/ayakta, başarılı/başarısız, fakir/zengin, hasta/sağlıklı, çocuklu/kısır gibi sınav öğelerine odaklanmak yerine fotoğrafın bütününe bakmalı ve gidilecek asıl yere odaklanmalı doğru otobüse binebilmeyi ummalı ve ona göre hareket etmeliyiz diye düşünüyorum.

Selamlar.

Konu Anonymous tarafından (8. June 2011 Saat 11:19 PM ) değiştirilmiştir.
Anonymous isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Anonymous Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 7 Kisi:
bartsimpson (23. August 2012), Barış (3. April 2013), dost1 (8. June 2011), gerçek hanif (9. June 2011), hiiic (8. June 2011), merdem (29. March 2013), nerdogan (9. June 2011)
Alt 9. June 2011, 04:11 AM   #34
nerdogan
Katılımcı Üye

nerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud of

Alıntı:
Ayrıca ameller derecelerine göredir. Amellerin değeri farklıdır. Karşılık göreceği muamelelerde farklıdır.

Âl-i İmrân 163
Onlar Allah katında derece derecedirler. Allah onların yaptıklarını görmektedir.

En’âm 132
Herkesin yaptıkları işlere göre dereceleri vardır. Rabbin onların yaptıklarından habersiz değildir.
Sevgili Hiiic, ben biraz daha dar bir çerçeveden değerlendirdim lütfen kusurabakmayın yanlış algılamam nedeniyle..Sanırım sadece bir cümleniz ile değerlendirdim.Elbette bireysel yardımlarında Allah katında yeri vardır.Örneğin birine iş imkanı sağlama veya yardımlarda aktif görev alma, insanların eğitimine bireysel de olsa katkıda bulunma gibi faaliyetler zannımca sokakta aç olan insanları geçici olarak doyurmaktan görece daha üstün sayılabilir.Ancak yukarıda verdiğiniz ayet ve açıklamadan hareketle aklıma şu geliyor.-devamında Anonymous arkadaşımın da belirttiği cennet otobüsü ile- gideceğimiz ahirette amellerimize göre derecelerimiz mi olacak öyleyse?
Örneğin ben gücüme göre elimden geldiğince birtakım faaliyetlerde bulunuyorum.Biriktirmiyorum, elime geçeni veriyorum paylaşıyorum..İnsanlarla internette veya yüzyüze sürekli konuşup onların bakış açılarını doğruya yöneltmek için çabalıyorum.Çocukların eğitim masrafları için her ay bütçemden ayırmaya çalışıyorum-yardım amaçlı- Bazen eşya bazen kıyafet yardımı yapıyorum vs vs ..diyelim..Yani bireysel ne yapabiliyorsam yapıyorum.Öğretmen değilim ya da doktor da değilim maalesef.Olmayı isterdim ancak değilim.Aynı zamanda vali, kaymakam veya belediye başkanı hiç değilim ki eğitim kurumu, mescit vs kurabileyim ya da yardım kuruluşu açabileyim.Bu şartlarda bir öğretmen veya mescit kuran bir hükümet yetkilisi ile benim derecem arasında büyük bir fark mı olacak?Bu fark gittiğimiz ahiret yurdunda derecelendirmeler biçiminde mi olacak?Öyle ise-ya da benzeri bir durum olacaksa- öyleyse ben bir devlet adamı veya belediye başkanı olamadığım için imkanlarım kısıtlı olduğu için salat adına ne yapabilirim bireysel olarak?
Cevap olarak belirttiğiniz,
Alıntı:
İşte Allahın SALAT için imar etmemizi emrettiği devlet kurumları (mescitlere) örnekler;
-Yetimhaneler.
-Çocuk esirgeme Kurumları
-Okullar
-Kimsesizler yurtları
-Devlete ait, sokak çocuklarının topluma kazandırılması kurumları...
-Fakir fukara fonlar
-Çaresizlere yönelik sağlık kurumları
v.s.
kuruluşları benim kurmam ya da şu anki gücümle ortak olmam imkansız.Allah güç versin hepimize inşallah da bunları gerçekleştirebilelim şu kısa imtahanımızda ama çalışma gücümüz ve biçimimiz doğrultusunda şu an çok zor görünüyor. Bu durumda ne yapılabilir? Yani bu taktirde ben salat edemiyorum.Salatı ikame edebilmem için ne yapmalıyım acaba?
Eğer yanlış anlamlar çıkarıyorsam bunu lütfen yeni bir hanif olmama verin.Kendimi yıllarca iman eden sanıp da ne kadar yanıldığımı henüz 1-2 ay kadar önce öğrendim yüksek çabalarım ile..Halen çabaladığımdan bu sorularım tuhaf geliyor ise lütfen kusurabakmayın..Doğruyu kuşkusuz en iyi bilen yüce Allahtır.Ancak ben bizlere ilettiği tüm doğruları öğrenmek ve öğretmek istiyorum elimden geldikçe zamanım-ömrüm yettikçe..
nerdogan Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
Anonymous (9. June 2011), gerçek hanif (9. June 2011), Miralay (9. June 2011)
Alt 9. June 2011, 01:23 PM   #35
hiiic
Uzman Üye

hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Uzun anlatmaya gerek yok,,, uzun anlatınca demekki yanlış anlaşılıyor.

Salat; Problemlerin çözümüne yönelik zihni ve mali imar / destek vermek
Zaten sitede sorunuza cevap verecek başlıklar mevcut

Âl-i İmrân 115
Onların yaptıkları hiçbir hayır karşılıksız bırakılmayacaktır. Allah, takva sahiplerini çok iyi bilir.

Konu hiiic tarafından (9. June 2011 Saat 01:49 PM ) değiştirilmiştir.
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
Anonymous (9. June 2011), Miralay (9. June 2011), nerdogan (9. June 2011)
Alt 9. June 2011, 04:01 PM   #36
hiiic
Uzman Üye

Ayrıca merakımdan sormak istiyorum.

Kuran'da hırsızın ellerini kesin, öldürenin yakını isterse katili öldürün, zina yapana sopayla acımadan vurun diyor.
Bunları nasıl yapacağınız sorusu aklınızı karıştırıyor mu?
Alt 9. June 2011, 04:45 PM   #37
nerdogan
Katılımcı Üye

Yanlış anlamaktan ziyade anlamaya çalışıyorum henüz.Salat ile ilgili birkaç başlık okudum ancak hepsini henüz okuyamadım.Kesin bir sonuca varmış değilim. Bu konularda henüz sonuca varmaya çalıştığımdan bilgilerinizden istifade etmek beni çok memnun ediyor.Allah razı olsun.
Ancak son sorunuzu anlayamadım.Yani bu tür durumlarda Kuranın emrettiklerini günümüz şartlarında mı nasıl uygulayacağız?
nerdogan Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (10. June 2011)
Alt 9. June 2011, 05:29 PM   #38
gerçek hanif
Uzman Üye

Tesekkür: 145
77 Mesajina 151 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
gerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud of

Alıntı:
hiiic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ayrıca merakımdan sormak istiyorum.

Kuran'da hırsızın ellerini kesin, öldürenin yakını isterse katili öldürün, zina yapana sopayla acımadan vurun diyor.
Bunları nasıl yapacağınız sorusu aklınızı karıştırıyor mu?
Hiiç kardeşim, hırsızın elini yaptığı (çaldığı ) fiilden uzak tutmak değilmir ?Kesmek bu değil mi ? kesmek: Günlük hayatta mesela" sesini kes-suyu kes- Banttan gelmekte olan ürünü , malı "kes "diye bağırırız.Onunla olan diyaloğunu kes deriz mesela. kesmekten kasıt bu değilmidir ?Alıkoyma değilmi ?
Kısas öldürme ise Bana göre cezanın aynısı ile hüküm vermedir.Kasten işlenen suçlarda kısas uygulanmalı bence.Ancak suç işleyeni toplumdan tamamen tecrit etmede bir nevi ölümdür.Bir daha topluma girmemeside ölümden dir bana göre.
Zina yapana kur'an ne diyorsa o değil mi ?yada hapismi ? bu konudaki değerli görüşlerinizi katkılarınızı bekliyorum hiiç kardeşim.selam ile.
gerçek hanif isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
gerçek hanif Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
Barış (3. April 2013), dost1 (20. June 2011), hiiic (10. June 2011)
Alt 9. June 2011, 05:52 PM   #39
hiiic
Uzman Üye

evet...

Kuranda bazı emirlerler kişiye yönelik değil, topluma ve düzene yöneliktir.
Hani dedinizye ben nasıl kurum açacağım diye.

Siz açamayabilirsiniz. Ama Salat destek vermek demektir. Hazır açılmışlara destek verebilirsiniz... Pek çok sivil toplum örgütü desteklerinizi bekliyor..

---------------------------
Sadece şu kimseler var..
sözde Allah için çalışan bir cemaatin kermesi vardı, öğrenciler yararına...

Gittim, tesettürlü bayanlar, yemekler var pastalar var,
"bu yardım yaptığınızı sandığınız işten kimsesiz çokcuklar kurumuna pay var mı?" diye sordum...

dedi ki; bu sadece kuran kurslarımızdaki öğrenciler için...

Yardım karşılığında kendi ideolojilerinin benimsenmesini ve kesinlikle irdelenmemsini emreden bu cemaat bilmiyor muydu ki, Allahın yardım karşılığı şunu emreder;

İnsan 9
"Biz sizi Allah rızası için doyuruyoruz; sizden ne bir karşılık ne de bir teşekkür bekliyoruz."

Bunlar mı Kuran öğretecekler???
Bu mu hayır kurumu??
----------------
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 5 Kisi:
Barış (3. April 2013), dost1 (20. June 2011), gerçek hanif (11. June 2011), Miralay (10. June 2011), nerdogan (10. June 2011)
Alt 20. June 2011, 05:28 PM   #40
Allah'ın Delisi
Yeni Üye

Tesekkür: 2
4 Mesajina 6 Tesekkür Aldi
Allah'ın Delisi is on a distinguished road

Allah: Söyle
Allah'ın Delisi: Övgüye değer olan bir tek sensin. Niye mi? Ölçüyü veren sensin, öyleyse ölçüyü en iyi bilen sensin, ölçüden şaşmayı da bilen sensin, şaşanı da bilen sensin. Şaşana hesabını da soran sensin. O zaman sen bu alemde ölçü olarak tecelli edensin. Öyleyse beni o ölçülü yola sok, imdaaaat, yardım et bana! Beni ölçüsüz tarafa iletme, kızmandan korkuyorum.
Allah: Aman isteğinden, duandan emin misin?
Allah'ın Delisi: Eminim(AMİN), son kararım.

iniş 50:11 - İnsan, hayra davet eder gibi şerri çağırıyor/insan, hayra duasıyla şerri davet ediyor. İnsan çok acelecidir.
Allah'ın Delisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Allah'ın Delisi Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Barış (20. June 2011)

Bookmarks

Etiketler
amin, kelimesinin, kökeni