hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > GELENEK DİNİ > Mezhepler ve Tarikatlar

Seçenekler Stil
Alt 31. December 2010, 08:26 AM   #11
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

anlamadım? bu ne demek, benim yazımla ne alakası var?

Alıntı:
Rivayetlere uydurma diyen matığınızla işinize geleni nasıl alıpda gerçekmiş gibi insanlara rivayet edip yutturmaya çalışıyorsunuz.
Hani uydurmadır hepsi.Neden duyduğunuz şeyleri insanlara uydurma olup olşmadan naklediyorsunuz.
Bakıyorum ravilik yapmaya başlamışsınız.
))
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 31. December 2010, 08:51 AM   #12
Miralay
Uzman Üye

Tesekkür: 4.080
276 Mesajina 635 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 25
Miralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud of

Bir de her zaman dikkatimi çeker, sorarım, bir türlü cevabımı alamam.

Hani "sahih" olarak bildiğimiz hadis kitaplarında binlerce hadis vardır. ..ki, bunlar da elemeden geçirilip te, tabiri caizse kalbur üstü kalan hadislerdir.

Birincisi, acaba elenip te kabul görmeyenlerin içerisinde de sahihleri var mıydı?

İkincisi, ki en çok merak ettiğim husustur bu; Resulullah (Selam üzerine olsun) ile hayatı boyunca beraber olan; Hz.Ali,Hz.Ebubekir,Hz.Ömer,Hz.Osman,Hz.Hasan,Hz.Hü seyin (Allah onlardan razı olsun)'den rivayet edilen hadislerin sayısı neden çok azdır. Değil mi? Halbu ki, en çok rivayeti onların yapması gerekmez miydi?

Tamam Hz.Aişe validemiz (Allah ondan razı olsun)'den en fazla hadis rivayet edilenlerdendir. Amenna. Mübarek validemiz, Allah'ın elçisi ile aynı çatıda yaşamıştır. Zamanının çoğunu hem resulle,hem de mübareğin sadık vede sıddık dostu olan babasıyla geçirdiğinden, çok olaya vakıf olmuştur. Buna şüphem yoktur.

Bir de bu konu üzerinde tefekkür edelim siterseniz.
Miralay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Miralay Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
yeşil (7. November 2011)
Alt 31. December 2010, 09:07 AM   #13
hiiic
Uzman Üye

hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Doğrudan doğruya Kuran’dan alarak ilhamı.
Asrın idrakine söyletmeliyiz İslam’ı.

Mehmet Akif Ersoy (üzerine hadisci tanımam, hadis; söz demektir biliyorsunuz)
Allah rahmet eylesin.
hiiic Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
yeşil (7. November 2011)
Alt 31. December 2010, 09:20 AM   #14
ebu Maruf
Uzman Üye

Tesekkür: 18
39 Mesajina 55 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
ebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud of

Alıntı:
Miralay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bir de her zaman dikkatimi çeker, sorarım, bir türlü cevabımı alamam.

Hani "sahih" olarak bildiğimiz hadis kitaplarında binlerce hadis vardır. ..ki, bunlar da elemeden geçirilip te, tabiri caizse kalbur üstü kalan hadislerdir.

Birincisi, acaba elenip te kabul görmeyenlerin içerisinde de sahihleri var mıydı?
Tabiki buda mümkün olabilir.Fakat ulaşmadığı için sorumlu olmayız sanırım.
İkincisi, ki en çok merak ettiğim husustur bu; Resulullah (Selam üzerine olsun) ile hayatı boyunca beraber olan; Hz.Ali,Hz.Ebubekir,Hz.Ömer,Hz.Osman,Hz.Hasan,Hz.Hü seyin (Allah onlardan razı olsun)'den rivayet edilen hadislerin sayısı neden çok azdır. Değil mi? Halbu ki, en çok rivayeti onların yapması gerekmez miydi?
ALLAHU ALİM sebebi onların devlet yönetimi içerisinde olması ve zaman sorunundan dolayı irşad ve sohbetleri azaltmasından olabilir.
Tamam Hz.Aişe validemiz (Allah ondan razı olsun)'den en fazla hadis rivayet edilenlerdendir. Amenna. Mübarek validemiz, Allah'ın elçisi ile aynı çatıda yaşamıştır. Zamanının çoğunu hem resulle,hem de mübareğin sadık vede sıddık dostu olan babasıyla geçirdiğinden, çok olaya vakıf olmuştur. Buna şüphem yoktur.

Bir de bu konu üzerinde tefekkür edelim siterseniz.
selametle
ebu Maruf isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
ebu Maruf Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (31. December 2010)
Alt 31. December 2010, 09:21 AM   #15
ebu Maruf
Uzman Üye

ebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud of

Alıntı:
hiiic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
anlamadım? bu ne demek, benim yazımla ne alakası var?
Bir şeyhin sözünü naklediyorsunuz.Ravi oluyorsunuz yoksa ravinin ne manaya geldiğini bilmiyormuydunuz.
Alt 31. December 2010, 09:35 AM   #16
hiiic
Uzman Üye

ALLAHU ALİM sebebi onların devlet yönetimi içerisinde olması ve zaman sorunundan dolayı irşad ve sohbetleri azaltmasından olabilir.

tabi toplantılar uzun sürüyordur, özellikle avrupa birliği gelişim süreci için yoğun çalışıyorlardı...

diğer ravi mavi demişsin o lafına cevap dahi yazacak değilim sen otur neden yazmıyacağımı kendin düşün... laf olsun diye laf yazmışsın,,, çamur at izi kalsın..
Alt 31. December 2010, 09:57 AM   #17
ebu Maruf
Uzman Üye

Alıntı:

tabi toplantılar uzun sürüyordur, özellikle avrupa birliği gelişim süreci için yoğun çalışıyorlardı...

diğer ravi mavi demişsin o lafına cevap dahi yazacak değilim sen otur neden yazmıyacağımı kendin düşün... laf olsun diye laf yazmışsın,,, çamur at izi kalsın..
Dostum alim insanların rivayetlerine inanmanın yanlış olduğunu belirttiğin halde senin rivayetlerine inanılmasını bekliyorsun.Yoksa senin kutsal bir kişi olduğunumu sanıyorsun.
Yoksa ravilik ALLAH katından sadece sana verilmiş bir haktırda.ALLAH Rasulundens.a.v rivayet eden raviler ALLAH onlara izni vermediği halde rivayetmi ediyorlar.
Benimkisini çamur atmak olarak nitelendiriyorsan sen onca alime ve sahabeye çamur atıyorsundur.
Alt 31. December 2010, 10:25 AM   #18
hiiic
Uzman Üye

Alıntı:
tamam da, bende gaybı biliyorum...
Çünkü bende hamdolsun Allahın gaybı bildirdiği kişilerdenim..

ebu Maruf alıntı;
Yada Martyin Lutherın söylediği gibi ALLAH la kulun arasına girilmez diye kilise rahiplerinin ruhbanlığına kızdığı meseledeki gibi onlar ALLAH adına insanların günahlarını bağışlarken hangi islam alimi tamam ben senin günahlarını bağışladım dediki buna şahit olan bir kişi varmı acaba?

ben şahidim, var böyle diyen islam büyükleri (!),,, mesela çokda derine inmeye gerekyok,, saidi nursi nur küllüyatını okuyan kurtulmuştur diye idda ediyor..

ama saidten daha sapıklarıda var,,, milletin peşinden koştuğu sapık adıyaman büyüğünün lafınıda duyalımda, sonra "kim demiş, duyan varmı, ne zaman gördün, hiç sana böyle dedim mi" tarzı seyrelme çalışmalarına muhatap olmayalım...

Duyduk duymadık demeyin;

BUNLAR BİR SÜRÜDÜR.BU SÜRÜNÜN SAHİBİ PEYGAMBERİMİZDİR.BİZDE ACİZANE BU SÜRÜNÜN ÇOBANIYIZ.BİZDE HİÇBİRİNİN ZAYİ OLMAMASI İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPIYORUZ.YORULURSAK SIRTIMIZDA TAŞIRIZ,O HASTA OLURSA İLAÇ VERİRİZ İYİLEŞTİRİRZ.İLLA ÖLECEKSE MUNDAR GİTMESİN DİYE KESERİZ.ÇOK ŞÜKÜR BU POSTA OTURDUĞUMUZDAN BERİ KURDA KAPTIRMADIK.ALLAH TEALA'NIN LUTFUYLA İMANSIZ GÖNDERMEDİK.''(GAVS_I SANİ K.S.A)

Bundan böyle sözün eğrisini eğik yazacağım...
ama bu konu bitmez,, şimdi soracaksınız tamam bunlar böyle daha başka duydunuz mu felan sonsuza gider paradox.

bide hep aklıma sonradan geliyorda editliyorum...
aslında ne varki bunlarda değil mi? onlar bizi sadece Allaha yaklaştırıyorlar, oyüzden onlara tabi oluyoruz öyle değil mi? Katılıyor musunuz?
Yani şurda sana sunduğum cevabı aklın sıra dayanaksızca çürütmek için elinden gelen inatçılığı körce bve dayanaksızca yaptın ya ben sana bişey daha ne diyim? ne desem boş üzerine varsamda soluyorsun varmasamda soluyorsun. Al işte senin alimin gavsın senin çobanındır... kabul ettiysen bana ne...

Benim vekilim yanlız Allah,,, sizin dininiz size benimkiside bana,,,
bana Allahı bırak alimlere tap mı demek istiyorsun? ben anlamadım sn ne yapmaya çalışıyorsun 2 de bir..

Sana ayet gösterdik dedin ki ama hadiste böyle diyor dedin
sana hadis gösterdik ama başka hadista bak başka diyor dedin..
Ben senin çelişkili sözlerinden bişi anlamadım..

sonra alimler dedin sapıkmı dedin? işte sana yukarda sözlerini açıkladım..
bu seferde tutmuş bana sen mubarekmisin diyip duruyorsun? sen ne saçmalıyorsun ben bişi anlamadım ki? ne demek istiyorsun şunu söylesene? peygambere mi tapalım arkadaşım?

Benim rabbim Allah seninkini bilmem yolun açık olsun, sonuna kadar yolun var,,, ben senin inandığın saçmalıktan mesul değilim sende benim uyduğum vahiyden benim adıma mesul değilsin.. hala neyi ispat etmeye (ispat da lafın gelişi henüz aydınlatıcı bir delillinde yok,,, olsa zaten 2 dk beklemem hemen kabul ederim) çalışıyorsunuz?

Size ayet sunuyoruz beğenmiyorsunuz, hadis beğenmiyorsunuz,,, yok işte Kuranda sadece kurana uyun diyor, peygamberde Kurana uyun diyor, ne inatçı şeytanlığın luzumu ne,,, hiç olmayacak hiç aakası olmayan yerden adamları kafanıza göre alim idda ederek lafını dini hüküm getirmenin ne işi var...

arkadaşım müslümanım demeyin o zaman,,, benim deyin peygamberim sahih buhari diyin, adımda tarikatçı diyin yolunuz açık olsun... burda boş gevezelikle müslümanları zan altında bırakmayın.

Alim insanlara bak yaaa, ne alimlermiş Kuranın üstüne , Allahın kelamnının üstüne laf getirmişler,,, ben öyle alimlerin burnuna gaz salayım... dürrükten alimler... azıcık bilimle uğraşında alim neymiş görün öğrenin... bırakın bu boş kuru davaları... arkası çok tehlikeli, sonra alimlerinle cehenneme gidersinde çatalınıza malzeme koyarlar,, demedi deme. amaaaa size sayılı günlerden başka ateş dokunmaz şimdi öyle değil mi anca uydurun bakalım alimlerinizle... Gerçek alimlere karşı diş bilersiniz, cahilleri alim ilan edersinniz.. sizin hakkınızdan Allah gelecektir...

Konu hiiic tarafından (31. December 2010 Saat 10:34 AM ) değiştirilmiştir.
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Miralay (31. December 2010), yeşil (7. November 2011)
Alt 31. December 2010, 03:03 PM   #19
Anonymous
Uzman Üye

Tesekkür: 627
164 Mesajina 386 Tesekkür Aldi
Anonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud of

Alıntı:
ebu Maruf Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ahzab 36. Allah ve Resulü bir işe hüküm verdiği zaman, inanmış bir erkek ve kadına o işi kendi isteklerine göre seçme hakkı yoktur. Her kim Allah ve Resulüne karşı gelirse, apaçık bir sapıklığa düşmüş olur.
Kuranın bütününe hakim olmayan ve ayet cımbızlayarak tek ayetler üzerine kafa yoran bir insan itaat edecek Resulun yaşamadığı bir ortam ve zamanda leş kargalarını takip eder ve burnu da pislikten kurtulmaz.

O halde en güzeli Kuran'dan bakalım peygamberimizin "hüküm" hakkı nereye kadarmış. Yani bu verilen ahzab suresinde anlatılmak isteneni o zaman daha iyi anlarız.

Yanlarında, içinde Allah’ın hükmü bulunan Tevrat varken nasıl oluyor da seni hakem yapıyorlar?

(Ey Muhammed!) Sana da o Kitab’ı (Kur’an’ı) hak, önündeki kitapları doğrulayıcı, onları gözetici olarak indirdik. Artık, Allah’ın indirdiği ile aralarında hükmet ve sana gelen haktan ayrılıp da onların arzularına uyma.

Aralarında, Allah’ın indirdiği ile hükmet. Onların arzularına uyma ve Allah’ın sana indirdiğinin bir kısmından (Kur’an’ın bazı hükümlerinden) seni şaşırtmalarından sakın. Eğer yüz çevirirlerse, bil ki şüphesiz Allah, bazı günahları sebebiyle onları bir musibete çarptırmak istiyor. İnsanlardan birçoğu muhakkak ki yoldan çıkmışlardır.

De ki: “Ey göklerin ve yerin yaratıcısı olan, gaybı da, görünen âlemi de bilen Allah’ım! Ayrılığa düştükleri şeyler konusunda kulların arasında sen hükmedersin.”

Demek ki peygamberimiz Kuran ile hükmetmiş kafasına göre değil. Peki neden Kuran ile hükmetmek lazımmış?

Şüphesiz Tevrat’ı biz indirdik. İçinde bir hidayet, bir nur vardır. (Allah’a) teslim olmuş nebiler, onunla yahudilere hüküm verirlerdi. Kendilerini Rabb’e adamış kimseler ile âlimler de öylece hükmederlerdi. Çünkü bunlar Allah’ın kitabını korumakla görevlendirilmişlerdi. Onlar Tevrat’ın hak olduğuna da şahit idiler. Şu hâlde, siz de insanlardan korkmayın, benden korkun ve âyetlerimi az bir karşılığa değişmeyin. Allah’ın indirdiği ile hükmetmeyenler kâfirlerin ta kendileridir.

Onda (Tevrat’ta) üzerlerine şunu da yazdık: Cana can, göze göz, buruna burun, kulağa kulak, dişe diş kısas edilir. Yaralar da kısasa tabidir. Kim de bu hakkını bağışlar, sadakasına sayarsa o, kendisi için keffaret olur. Allah’ın indirdiği ile hükmetmeyenler, zalimlerin ta kendileridir.

İncil ehli Allah’ın onda indirdiği ile hükmetsin. Allah’ın indirdiği ile hükmetmeyenler, fasıkların ta kendileridir.

Kalbi mühürlenmeyenler için bu ayetler her şeyi yeterince açıklamaktadır. Resulun din adına hüküm yetkisi olmadığı için resulün şahsına uymak diye bir şey de yoktur.

Evet. Herkes resule uymak zorundadır. Çünkü Resul de Allahın hükümlerini uygulamıştır kendi hükümlerini değil. Dolayısıyla Resulden bize gelen hüküm içeren sözlerden hangisi doğru hangisi leş kargalarına ait uydurmalar diye Kurana bakarak kolaylıkla ayırtedebilirsiniz. Allah Kuranı hak ile batılı ayıran bir ölçü olarak indirmiştir. Batılın takipçisi ve savunucusu olmayınız.

Ayrıca sözkonusu ayette Resul yani elçi deniyor. Yani bir hükümdar (adı üstünde hüküm veren demektir) bir de elçi vardır. Elçinin kendi hükümleri yoktur, olamaz. Hüküm yalnızca Allah'ındır. İslam dini Allah+peygamber limited şirketi gibi değildir, bunu düşünmek bile itikadı bozar.

Selamlar.

Konu Anonymous tarafından (31. December 2010 Saat 03:30 PM ) değiştirilmiştir.
Anonymous isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Anonymous Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 4 Kisi:
Derin Düşünce (15. March 2011), dost1 (4. January 2011), Miralay (31. December 2010), yeşil (7. November 2011)
Alt 31. December 2010, 10:33 PM   #20
hiiic
Uzman Üye

İncilden bir pasajı sizlerle paylaşmak istiyorum,

BÖLÜM 14

İsa Tanrı'ya Giden Yol

Yu.14: 1 "Yüreğiniz sıkılmasın. Tanrı'ya iman edin, bana da iman edin.

Yu.14: 2 Babam'ın evinde kalacak çok yer var. Öyle olmasa size söylerdim. Çünkü size yer hazırlamaya gidiyorum.

Yu.14: 3 Gider ve size yer hazırlarsam, siz de benim bulunduğum yerde olasınız diye yine gelip sizi yanıma alacağım.

Yu.14: 4 Benim gideceğim yerin yolunu biliyorsunuz."

Yu.14: 5 Tomas, "Ya Rab, senin nereye gideceğini bilmiyoruz, yolu nasıl bilebiliriz?" dedi.

Yu.14: 6 İsa, "Yol, gerçek ve yaşam Ben'im" dedi. "Benim aracılığım olmadan Baba'ya kimse gelemez.

Yu.14: 7 Beni tanısaydınız, Babam'ı da tanırdınız. Artık O'nu tanıyorsunuz, O'nu gördünüz."

Yu.14: 8 Filipus, "Ya Rab, bize Baba'yı göster, bu bize yeter" dedi.

Peygamber hak iddasında bulunuyorlar,,, ama BABAYI alırlar...
Bu kısassad akıl ve ilim sahipleri için ibretler vardır...
İşte bu emirleri onlara ALlah emretmedi onlar kendisi yazdılar.. baksın tarikatlılar ve peygamberlerin ardına uydurulanları geçkek sananlara ibret olsun
hiiic Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
yeşil (7. November 2011)

Bookmarks

Etiketler
beylere, gündelik, hanım, hayat, mezhepçi, tavsiyeleri