hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > TEMİZLİK VE İBADET > İbadet > Oruç

Seçenekler Stil
Alt 3. August 2011, 11:44 AM   #1
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Hac 78
Allah uğrunda, hakkını vererek cihad edin. O, sizi seçti; din hususunda üzerinize hiçbir zorluk yüklemedi; babanız İbrahim'in dininde (de böyleydi). Peygamberin size şahit olması, sizin de insanlara şahit olmanız için, O, gerek daha önce (gelmiş kitaplarda), gerekse bunda (Kur'an'da) size "müslümanlar" adını verdi. Öyle ise namazı kılın; zekatı verin ve Allah'a sımsıkı sarılın. O, sizin mevlanızdır. Ne güzel mevladır, ne güzel yardımcıdır!

Çünkü hayatın kendisi zorluk içeriyor.

Beled 4
Biz, insanı ( yüzyüze geleceği nice ) zorluklar içinde yarattık.

Din zoruluk yüklemedi ve aslında insanın karşılaşacağı zorlukları dindirmek, insana çıkış yolu göstermek için geldi.

Allah gereksiz zorluğu yasaklar; gerçekçi olalım, bu günkü oruç zorluktur, Allahın emrine terstir. Ancak llahın bahsettiği Oruç zor zamanlarda yapılırsa toplum ve birey için kolaylık olur.

Tıpki savaş gibi. Savaş zordur, ilk bakışta kötüdür. Ancak eğer savaşılmazsa daha kötüsüyle karşı karşıya kalınır (yakın trarih bakz; fransa-cezayir, ingiltere-filistin veya daha yakın tarih ırak-abd)

Allah zor zamanlarda savaşın bir zorluk değil kolaylık olduğunu söylüyor. Nefsleriniz istemesede o sizin için hayırlıdır diyor.

Aynısını oruç içinde söylüyor;

Bakara 184
Sayılı günlerde olmak üzere (oruç size farz kılındı). Sizden her kim hasta yahut yolcu olursa (tutamadığı günler kadar) diğer günlerde kaza eder. (İhtiyarlık veya şifa umudu kalmamış hastalık gibi devamlı mazereti olup da) oruç tutmaya güçleri yetmeyenlere bir fakir doyumu kadar fidye gerekir. Bununla beraber kim gönüllü olarak hayır yaparsa, bu kendisi için daha iyidir. Eğer bilirseniz (güçlüğüne rağmen) oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır.

savaş nasıl zor günlerin işi ise, oruçta zor günlerin işidir. Bolluğun bereketin olduğu günlerde oruç tutmak ancak kişisel bir işkence, vücuda ve zihne zararın ötesi değildir.

Oysa kıt zamanlarda gıdanın yada gıda harcamasının bir kısmının kısılarak ihtiyaç sahiplerine verilmesi bir kolaylıktır. Bu zorluk o dönemlerde dinin kolaylaştıcı etkisini gösterir.

Allah zoru din olarak seçmemiştir, zaten mevcut hayat zordur ve onu kolaylaştırmanın yöntemlerini bedensel ve düşünsel yapıyı bizlere öğütlemiştir.
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
gerçek hanif (3. August 2011), Miralay (8. August 2011), nerdogan (4. August 2011)
Alt 3. August 2011, 12:34 PM   #2
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Ayrıca az önce bir arkadaşım Atatürkün oruç ttutmadığından içki içtiğinden, dinen laik (laiklik bir yönetim biçimidir, kişi değildir, kelimelerin yerlerini değiştirerek Yahudilerin peygamberle geçtiği dalga gibi dalga geçmeleri devam ediyor) dinen laik olduğunu, hatta burda söylemeyeceğim bir çok hakaretide ekleyerek kendi inancının en üstün olduğunu idda etti.

Çünkü piyasada Atatürkün namaz kılıp oruç tuttarkenki bir fotoğrafı yokmuş..

Ona verdiğim cevabı buradada paylaşmak istiyorum;

1. Siz namaz kılarken poz verip resim mi çektiriyorsunuz? Sözde Allahın huzuruna çıktıklarını idda ettikleri ritüelin fotoğrafını çekip paylaşanlar bu fotoğrafı Allaha göstermek için mi çekmişlerdir yoksa insanlara gösteriş için mi? Elbetteki onların namazı gösteriştir.

2. olarak işte Atatürkün Oruç tuttuğunun fotoğrafı.

hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 7 Kisi:
aşık74 (10. August 2011), bartsimpson (2. June 2014), dost1 (3. August 2011), gerçek hanif (3. August 2011), Miralay (8. August 2011), nerdogan (4. August 2011)
Alt 3. August 2011, 02:44 PM   #3
gerçek hanif
Uzman Üye

Tesekkür: 145
77 Mesajina 151 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
gerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud of

Atatürk kendisi belki ritüel ibadet yapmıyordu ancak,temiz bir duruşu olan Din aleyhine faliyet gösteren oluşumların içindede olmadı.Şu bizim Yalova'nın Güney köyü denen Abhaza -Çerkez köyü var.Orada 1937 lerde Şeyh Şerafettin Dağıstani denen bir zat yaşıyormuş.(Köylülerle konuştum,Türbeside köyün dışında mezarlıkta).Atatürk Yalovadaki Çiftliğine geldiğinde bizzat Makam aracını yollar Şeyh Şerafettin Dağıstaniyi aldırır,çiftliğinde misafir eder saatlerce sohbet edrmiş.Köyde bunu hep anlatırlar.Atatürkün Din adamlarına hürmet ettiğini(Yobazlar hariç ) okuduk.Ama Atatürke saldıran grupların yaşantısını irdeleyin ,gözlemleyin ne kadar islami bir duruşları var.Din adına ne ortaya koyuyorlar.Boş boş konuşmaktan başka.
gerçek hanif isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
gerçek hanif Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
dost1 (6. August 2011), Miralay (8. August 2011)
Alt 3. August 2011, 04:02 PM   #4
pramid
Uzman Üye

Tesekkür: 191
507 Mesajina 1.128 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
pramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud of

millet işin gırgırında... kuran ne anlatır millet ne yapar ne konuşur...sırf reklam
pramid isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
pramid Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (3. August 2011)
Alt 3. August 2011, 04:04 PM   #5
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.567
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road

Selamun Aleykum! Değerli Kardeşlerim!

SAVM" ; yemeden, içmeden,konuşmadan,refesten/cinsellikten el çekerek Kur'an'a odaklanmak, Kur'an'ı kendsine yaşam kılavuzu edinmek , doğru ve yanlışı ayırdetme bilincine erişmek, kulu olmaktan onur duyduğu Allah'ı yüceltme etkinliklerinde bulunmak, bunun AKİFİ/öğretmeni olmak ve Allah'ın kendisine verdiği hertürden nimetin ŞÜKRÜNÜ/KARŞILIĞINI vererek kul olma onuruna erişmektir. Rabbımız, kendisine kul olma sevdasında olanlara gereği gibi savmda bulunmayı nasip eylesin.

Savm bizleri TAKVAya ulaştıracak bir araçtır. Günümüzde amaç unutulmuş araca amaç diye sarılınmıştır. Kur'an yöresel değil evrenseldir ve zaman üstüdür. Yeter ki bizler onu yöreye ve zamana hapsedenlerden olmayalım. Günümüzde, günümüzün çalışma koşullarında her insan savm halinde olarak Bakara 185 de belirtilenleri gerçekleştiremez. Bu nedenle de Rabbımız ayette " ...Allah size kolaylık diler,size zorluk dilemez..." diye buyurmuştur. Bugün bakıyoruz yerin metrelerce altında çalışan madenci kardeşlerimiz yer altında sahur ve iftar yapmaktalar. Oysa ki, Allah'ın bizlerden istediği TAKVA dır.

İnsanlar olanakları uygunsa: yemeden, içmeden,konuşmadan,refesten/cinsellikten el çekerek Kur'an'a odaklanacak, Kur'an'ı kendsine yaşam kılavuzu edinecek , doğru ve yanlışı ayırdetme bilincine erişerek, kulu olmaktan onur duyduğu Allah'ı yüceltme etkinliklerinde bulunacak, Allah'ın kendisine verdiği hertürden nimetin ŞÜKRÜNÜ/KARŞILIĞINI vererek kul olma onuruna erişecektir.

Kusursuzluk sadece Alalh'a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır.
Sevgi,saygı ve muhabbetle.
Allah'a emanet olunuz.
Alt 10. August 2011, 07:55 PM   #6
mavera
Uzman Üye

mavera - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 43
65 Mesajina 146 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
mavera is on a distinguished road

Alıntı:
dost1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

İnsanlar olanakları uygunsa:

Hakkı Bey'in açıklamalarında fidye eski toplumlar için geçerli bugünü ilgilendirmez diyor. Bu durumda benim anladığım kadarıyla herkesin mutlaka tutması gerektiğini savunuyor.

Sizden de aynı paralelde açıklamalar görüyorsum, ilk kez bu farklı ifadeyi okudum.

Açabilir misiniz?
mavera isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
mavera Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (11. August 2011)
Alt 11. August 2011, 12:13 AM   #7
dost1
Site Yöneticisi

Selamun Aleykum! Değerli Mavera Kardeşim!

Alıntı:
mavera Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Hakkı Bey'in açıklamalarında fidye eski toplumlar için geçerli bugünü ilgilendirmez diyor. Bu durumda benim anladığım kadarıyla herkesin mutlaka tutması gerektiğini savunuyor.

Sizden de aynı paralelde açıklamalar görüyorsum, ilk kez bu farklı ifadeyi okudum.

Açabilir misiniz?
Alıntı yapmış olduğunuz yazıda "SAVM"ın ne olduğunu belirtmiştik. Savm bizleri TAKVAya ulaştıracak bir araçtır. İnsanın takvaya ulaşabilmesi için Kendisine kılavuz olarak gönderilen ve bunun açıklamalarının bulunduğu Kur'an'ın okunması ile doğru ile yanlışı ayırdetme bilincine ulaşarak Allah'ın koruması altına girecek Allah'ın rızasını kazanmaya yönelik eylemlere girişecek ve Allah'ın kendisine sunduğu nimetlerin karşılığını verecektir. Savm halinde amaç olarak sunulan "takvaya" ulaştıracak yukarıdaki belirtilen etkinlikleri yapmaya durumu uygun olmayan kişiler savm halinde olmazlar. Durumları buna uygun olduklarında Allah'ın istediği TAKVAYA ulaşmak için SAVM halinde gerekenleri yaparlar. Allah bizlerden kolaylık ister zorluk istemez.

Kusursuzluk sadece Allah'a mahsusdur.
Allah'a emanet olunuz.
mavera (11. August 2011)
Alt 11. August 2011, 08:41 PM   #8
mavera
Uzman Üye

mavera - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 43
65 Mesajina 146 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
mavera is on a distinguished road

Alıntı:
Selamun Aleykum! Değerli Mavera Kardeşim!

Alıntı yapmış olduğunuz yazıda "SAVM"ın ne olduğunu belirtmiştik. Savm bizleri TAKVAya ulaştıracak bir araçtır. İnsanın takvaya ulaşabilmesi için Kendisine kılavuz olarak gönderilen ve bunun açıklamalarının bulunduğu Kur'an'ın okunması ile doğru ile yanlışı ayırdetme bilincine ulaşarak Allah'ın koruması altına girecek Allah'ın rızasını kazanmaya yönelik eylemlere girişecek ve Allah'ın kendisine sunduğu nimetlerin karşılığını verecektir. Savm halinde amaç olarak sunulan "takvaya" ulaştıracak yukarıdaki belirtilen etkinlikleri yapmaya durumu uygun olmayan kişiler savm halinde olmazlar. Durumları buna uygun olduklarında Allah'ın istediği TAKVAYA ulaşmak için SAVM halinde gerekenleri yaparlar. Allah bizlerden kolaylık ister zorluk istemez.

Allah'a emanet olunuz.
Aleykum selam.

İbadetlerin Allah için değil, insanlar için olduğunu konuşuyoruz, orucun "takva" sağlamak için olduğunu konuşuyoruz.

Ramazan'da makro ortamın da orucun "takva" sağlayabilmesine imkan sağlayacak şekilde düzenlemesi gerektiğini düşünüyorum. Koşmak normalde vücuda yararlı bir spor olabilir ama yüzlerce arabanın sürekli korna çalıp egzos bulutu oluşturduğu bir yerde koşmak bu yararı sağlamaz. Bugünkü oruç -bazı kişiler için- bence biraz buna benziyor.

Kendimden bildiğim, etrafımdan da gözlemlediğim şu durumun büyük bir çoğunluğa uyduğunu düşünüyorum: gece sahura kalkıp, dolu mide ile yatıp, yarım saat uyuyamamak, sonra uykuya dalıp, iki saat sonra yeniden kalkıp işe gittiğinizde, öğlene kadar bir fark ortaya çıkmıyor, öğleden sonra çapa sallıyorsanız vücut, bilgisayar başındaysanız beyin kontrolünü kaybetmeye başlıyor. akşama kadar çalışıp, eve geldiğinizde yıpranmışlık iyice artıyor, açlık ile bir miktar fazla kaçırılan yemekten sonra bu yıpranmışlık sonucu birkaç saat uyuklama durumu oluyor. sonrasında zaten yatmanız gerekiyor ki, gece yeniden sahura kalkıp aynı döngüyü başlattığınızda ayakta kalabilesiniz. bu döngü içinde "takva" ne kadar yakalanabiliyor.
mavera isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
mavera Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 5 Kisi:
Astrocosmo (12. August 2011), dost1 (11. August 2011), gerçek hanif (12. August 2011), nerdogan (12. August 2011)
Alt 18. July 2013, 12:49 PM   #9
bartsimpson
Super Moderator

bartsimpson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 481
200 Mesajina 303 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
bartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud of

Alıntı:
Selamun Aleykum! Değerli Kardeşlerim!

SAVM" ; yemeden, içmeden,konuşmadan,refesten/cinsellikten el çekerek Kur'an'a odaklanmak, Kur'an'ı kendsine yaşam kılavuzu edinmek , doğru ve yanlışı ayırdetme bilincine erişmek, kulu olmaktan onur duyduğu Allah'ı yüceltme etkinliklerinde bulunmak, bunun AKİFİ/öğretmeni olmak ve Allah'ın kendisine verdiği hertürden nimetin ŞÜKRÜNÜ/KARŞILIĞINI vererek kul olma onuruna erişmektir. Rabbımız, kendisine kul olma sevdasında olanlara gereği gibi savmda bulunmayı nasip eylesin.

Savm bizleri TAKVAya ulaştıracak bir araçtır. Günümüzde amaç unutulmuş araca amaç diye sarılınmıştır. Kur'an yöresel değil evrenseldir ve zaman üstüdür. Yeter ki bizler onu yöreye ve zamana hapsedenlerden olmayalım. Günümüzde, günümüzün çalışma koşullarında her insan savm halinde olarak Bakara 185 de belirtilenleri gerçekleştiremez. Bu nedenle de Rabbımız ayette " ...Allah size kolaylık diler,size zorluk dilemez..." diye buyurmuştur. Bugün bakıyoruz yerin metrelerce altında çalışan madenci kardeşlerimiz yer altında sahur ve iftar yapmaktalar. Oysa ki, Allah'ın bizlerden istediği TAKVA dır.

İnsanlar olanakları uygunsa: yemeden, içmeden,konuşmadan,refesten/cinsellikten el çekerek Kur'an'a odaklanacak, Kur'an'ı kendsine yaşam kılavuzu edinecek , doğru ve yanlışı ayırdetme bilincine erişerek, kulu olmaktan onur duyduğu Allah'ı yüceltme etkinliklerinde bulunacak, Allah'ın kendisine verdiği hertürden nimetin ŞÜKRÜNÜ/KARŞILIĞINI vererek kul olma onuruna erişecektir.

Kusursuzluk sadece Alalh'a mahsusdur.
Allah'a emanet olunuz.
Halil Ağabey,

Son döneme kadar orucu, yeme, içme ve sex ile sınırlı bilirdim.
ama konuşmamayı kapsadığını da sayenizde öğrendim.

Sorum şu : Ramazan döneminde 30 gün boyunca insanların birbirleri ile konuşmadığı bir ortamda sosyal hayat ve gerekleri nasıl devam eder ya da edebilir?

Dolmuşa bindim şöföre parayı uzattım

- Nereye?
- Karşıyaka. (ha...Gitti oruç)

Kapıya komşu geldi.

-Oğlum annen evde mi?
......... kafa ile (ı ıh işareti)
-nerede?
-........
-çocuğum söylesene dilini mi yuttun?

Toplantıda patron sorar...

-Mehmet bey önümüzdeki 3 ay satış hedeflerimiz nelerdir?
-...... (soğuk terler boşalır)
- Mehmet bey duymadınız mı bir soru sordum?
-......
-Adam konuşsana yahu.
-Efendim orucum, yani oruçtum, sayenizde... (Allahım affet)
-Haa Allah kabul etsin.
-

Cevaplarsanız sevinirim?

Konu bartsimpson tarafından (18. July 2013 Saat 01:21 PM ) değiştirilmiştir.
bartsimpson isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 25. July 2013, 11:13 PM   #10
dost1
Site Yöneticisi

Selamun Aleyküm! Değerli Bartsimpson Kardeşim!

Alıntı:
bartsimpson Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Halil Ağabey,

Son döneme kadar orucu, yeme, içme ve sex ile sınırlı bilirdim.
ama konuşmamayı kapsadığını da sayenizde öğrendim.

Sorum şu : Ramazan döneminde 30 gün boyunca insanların birbirleri ile konuşmadığı bir ortamda sosyal hayat ve gerekleri nasıl devam eder ya da edebilir?

Dolmuşa bindim şöföre parayı uzattım

- Nereye?
- Karşıyaka. (ha...Gitti oruç)

Kapıya komşu geldi.

-Oğlum annen evde mi?
......... kafa ile (ı ıh işareti)
-nerede?
-........
-çocuğum söylesene dilini mi yuttun?

Toplantıda patron sorar...

-Mehmet bey önümüzdeki 3 ay satış hedeflerimiz nelerdir?
-...... (soğuk terler boşalır)
- Mehmet bey duymadınız mı bir soru sordum?
-......
-Adam konuşsana yahu.
-Efendim orucum, yani oruçtum, sayenizde... (Allahım affet)
-Haa Allah kabul etsin.
-

Cevaplarsanız sevinirim?
Umarım sorunuza ışık olur.

Oruç pasajında dikkat edilmesi gereken nokta, Rabbimizin “ الصّيامes Sıyâm” ifadesini kullanmış olmasıdır. Genellikle meal ve tefsir hazırlayanlar bu sözcükteki inceliği ihmal etmişlerdir.
Ayetlerdeki “ الصّيامes Sıyâm” sözcüğü, teknik olarak مفاعلة Müfâale babından “ فعالFiâl” kalıbında mastardır. Bu kalıp, sözcüğün anlamını “işteş” anlama dönüştürür. “ الصّومes Savm” sözcüğü mastar olarak “oruç tutmak” anlamında iken “ فعالFıâl” kalıbındaki “ الصّيامes Sıyam” ifadesi, “ortaklaşa, karşılıklı oruç tutmak” anlamına dönüşür. Aynı uygulamayı Bakara/ 187’de “Kısâs (karşılıklı âdil davranış)” ve Bakara/ 216’da “Kıtâl (karşılıklı öldürme; savaş)” görevi verilmesinde de görmekteyiz.
Bu ayrıntı ve oruç pasajının girişinde Rabbimizin “Ey iman etmiş kimseler! ….” buyurarak tüm mü’minleri muhatap alması, orucun bireysel olarak değil topluca uygulanması gerektiğini göstermektedir.
Demek oluyor ki mü’minler, ramazan ayında işlerini, mesailerini oruç şartlarına göre ayarlayacaklardır. Yani mü’min toplumlarda mesai ve sosyal ilişkiler Ramazan aylarında akşama taşınacaktır. Mü’minlerin yılın on iki ayından bir ayını dünya ve ahıretlerini kazanmak için ayırmaları, kendilerine çok şey kazandıracaktır. Bu, bir eğitim ve öğretim; revizyon sürecidir.
Mü’minler, ramazan ayında birbirlerini zora koşmadan, Allah’ın istediği orucu; yemeyi, içmeyi, konuşmayı (yazışma ve işaretle anlaşma hariç) ve cinsel ilişkiyi bırakarak kendileri ile Allah arasındaki ilişkiyi düşünecekler, Kur’an’ı; Allah’ın kendilerine gönderdiği mesajları; kısaca dinlerini iyice öğrenecekler ve bu sayede gerçek İslâm dinini yaşamaları sayesinde takvaya ulaşacaklardır.
Bireysel tutulan ve karmaşa ortamında; birinin tam tutup diğerinin tutmadığı veya aslına uygun tutmadığı; gerçek anlamında tutulmayan oruçlar, insanları takvaya ulaştırmaz. Sadece açlık ve susuzlukla yapılan bir işkence olur.
Kişiyi takvâ sahibi yapacak olan orucun, kimseyi takvâ sahibi yapmayıp aksine savurgan ve riyakâr yapmasının arkasındaki sebep, orucun İslâm'daki gerçek anlamından farklı uygulanması olsa gerek.

Değerli Kardeşim önemli ve dikkatlerden kaçan bir ifade de "sefer" sözcüğüdür.
“S-f-r”, sözcüğü ile ilgili kadim lügatlardan Tacü’l Arus ve Lisanü’l Arab’da şu açıklamayı görüyoruz:

“Evi süpüren kişiye “sefere beytehü (evini süpürdü)” denir. Rüzgarın bulutları parçalamasına, dağıtmasına; yerdeki tozları, yaprakları dağıtmasına, sürüklemesine “sefr” denir.
“sefer”, “hazar’ın (yerleşik düzenin, meydanda, ortada bulunmanın)” karşıtıdır. Bu duruma, bu ismin verilmesi, bu işin gelişli- gidişli oluşundandır.” (Lisanü’l Arab, Tacü’l Arus; s-f-r mad)
Bu açıklamalardaki iki noktayı; “süpürme” eylemindeki, “ileri-geri hareket”i ve “sefer”in tanımındaki “geliş-gidiş” gerekçesini dikkate aldığımızda kesin olarak sözcüğün anlamının, “hareketli iş” demek olduğu anlaşılacaktır.
Sözcüğün orijinal anlamını tespit ettikten sonra bu anlamı Kur’an kapsamında da kullanmak zorundayız.

Kur’an’a baktığımızda; Rabbimizin, kullarına çekemeyecekleri yükleri yüklemediğini, onlarca ayette görmekteyiz. Ayrıca Müzzemmil/20’de de, yanlış anlamalardan oluşan ağır yüklerin hafifletilmesi; kolaylaştırılması talimatı bulunmaktadır:

Hiç kuşkun olmasın, Rabbin senin gecenin üçte-ikisinden daha azını, yarısını, üçte-birini ayakta geçirmekte olduğunu biliyor. Seninle beraber olanlardan bir grup da öyledir. Allah, geceyi de gündüzü de ölçüye bağlar. Sizin bu işi kolaylıkla yapamayacağınızı bildi de sizin için bu görevi hafifletti. O hâlde Kur’ân'dan kolay geleni öğrenin-öğretin! Sizden hastalar olacağını bildi. Bir kısmının yeryüzünde dolaşıp Allah'ın fazlından bir şeyler isteyeceklerini, diğer bir kısmının da Allah yolunda çarpışacaklarını bildi. O hâlde ondan kolay geleni öğrenin-öğretin! Salât'ı [mâli ve zihinsel desteği; toplumu aydınlatma kurumlarını] kurun/ayakta tutun, zekat'ı verin! Güzel bir ödünçle Allah'a ödünç verin! Öz benlikleriniz için önden gönderdiğiniz iyiliğin, Allah katında hayrını daha çok, ödülünü daha büyük olarak bulacaksınız. Allah'tan af dileyin! Hiç kuşkusuz Allah çok affedici, çok merhamet edicidir. (Müzzemmil/20)

Görüldüğü üzere Müzzemmil/20’de “hastalık” ifadesi açıkça, “sefer üzerine bulunmak” ifedesi ise “…Bir kısmının yeryüzünde dolaşıp Allah'ın fazlından bir şeyler isteyeceklerini, diğer bir kısmının da Allah yolunda çarpışacaklarını bildi….” şeklinde yer almıştır.
Bu genellemeleri günümüz şartlarına uyguladığımız zaman, “sefer üzerinde bulunmak” tabiri ile; “çiftçilikle, esnaflıkla, tüccarlıkla, eğitim öğrenimle (öğretmen- öğrenci), askerlikle uğraşanlar ve beden gücüyle çalışanların” kastedildiğini anlayabiliriz.
Buradan hareketle diyebiliriz ki: Rabbimiz, oruçta da kesinlikle işlerin aksamasını, kulların zorlanmasını istememekte, buna razı olmamaktadır. Zaten orucun amacının, Bakara/183 ve 185’te açıkça gösterildiği üzere “takvaya ulaştırmak” olması sebebiyle, zorda, darda olan bir kimsenin, bu sorunları ortadan kalkmadıkça, sadece oruç tutmak suretiyle bilinçli olarak takvaya ulaşması da düşünülemez.
Açıkladığımız âyetle ilgili olarak, mealci ve tefsirciler tarafından görmezden gelinen teknik bir özelliğe dikkat çekmek istiyoruz: Ve sayıyı tamamlamanız, size yol gösterdiğinden dolayı Allah'ı büyüklemeniz ve şükretmeniz içindir şeklinde çevirdiğimiz 185. âyetin son cümlesi, و[ve] bağlacı ile başlamakta ve ikinci gerekçe zikredilmektedir.
Anlaşıldığı kadarıyla burada hazf vardır. Yani, birinci gerekçe zikredilmeyip و [vav/ve] bağlacıyla bunun varlığına işaret edilmiş ve kelam ikinci gerekçe ile devam etmiştir. Aynı uygulama, En‘âm/105; Ahkâf/19; Yûsuf/21, 52 ve Bakara/259'da da bulunmaktadır.
Pasajdan anlaşıldığına göre âyetteki hazf şöyle takdir edilebilir: “(Bu kolaylık, takvâlı davranmanız) ve sayıyı tamamlamanız, size yol gösterdiğinden dolayı Allah'ı büyüklemeniz ve şükretmeniz içindir.”
Âyetin son cümlesinde, orucun, oruç tutulamayan gün sayısınca kaza edilerek tamamlanması istenmektedir.
Kaynak: İşte Kur'an

Allah'a emanet olunuz.

Bookmarks

Etiketler
ortasında, oruç, yazın