hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > HANİF MÜSLÜMANLIK > Kuran Merkezli ve Allah odaklı iman!

Seçenekler Stil
Alt 22. December 2012, 11:16 PM   #151
bartsimpson
Super Moderator

bartsimpson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 481
200 Mesajina 303 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
bartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud of

Alıntı:
Fers Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Otoritenin kralı olsanız dahi işin içinde insan faktörü oldukça bir yerde testi çatlak verir ve su sızdırır...(bartsimpson)

"Allah emridir amenna deriz" ama islam akıl dini ise ve kolaylık emrediyorsa bu toplumsal konular uygulamada çok zor görünüyor...(bartsimpson)
????
bartsimpson isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 22. December 2012, 11:29 PM   #152
Fers
Uzman Üye

Tesekkür: 0
59 Mesajina 91 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
Fers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud of

????

ifadelerinize katıldım ve alıntıladım, sayın bartsimpson...
Fers isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Fers Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
bartsimpson (22. December 2012)
Alt 22. December 2012, 11:45 PM   #153
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Sayın Bartsimpson.

Bakara 125. ayette ''tavaf edenler'' diye bir ifade geçmiyor ki.

Sayın Fers

vel akifine ne anlama geliyor ki?

Saygılarımla.
Galip Yetkin.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 22. December 2012, 11:56 PM   #154
bartsimpson
Super Moderator

bartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud of

Alıntı:
galipyetkin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın Bartsimpson.

Bakara 125. ayette ''tavaf edenler'' diye bir ifade geçmiyor ki.

Sayın Fers

vel akifine ne anlama geliyor ki?

Saygılarımla.
Galip Yetkin.
Ayetin tercümesini tavsiye ettiğiniz hakkı yılmaz'ın sitesinden aldım

http://www.istekuran.org/salatvenamaz.html

bak şimdi cidden kafam karıştı galip ?????????????
Eklenen Resim Ön İzlemesi
Dosya tipi: jpg Ekran Alıntısı.jpg (21,4 KB (Kilobyte), 2x kez indirilmiştir)
Dosya tipi: jpg Ekran Alıntısı1.jpg (20,5 KB (Kilobyte), 2x kez indirilmiştir)
Dosya tipi: jpg Ekran Alıntısı2.jpg (15,1 KB (Kilobyte), 2x kez indirilmiştir)

Konu bartsimpson tarafından (23. December 2012 Saat 12:06 AM ) değiştirilmiştir.
Alt 23. December 2012, 12:04 AM   #155
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
bartsimpson Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
İBRÂHİM suresi 40. ayet

رَبِّ اجْعَلْنٖى مُقٖيمَ الصَّلٰوةِ وَمِنْ ذُرِّيَّتٖى رَبَّنَا وَتَقَبَّلْ دُعَاءِ

Rabbic'alni mukîmes salati ve min zurriyyeti rabbena ve tekabbel dua

"Rabbim! Beni, salatı özenle yerine getiren bir insan yap. Soyumdan bir kısmını da. Rabbimiz, duamı kabul et!"

Ben arapça bilmiyorum ama bu ayetin tercümesi yukarıdaki gibiyse, bir peygamber neden soyundan gelenlerin tamamını değil de bir kısmını, salatı özenle yerine getiren insanlar yapması için rabbine yalvarır?

Buradaki salat namaz değilmi ki bir kısmı için yerine getirmesi niyaz ediliyor???
Rabbic’alnî mukîmas salâti ve min zurriyyetî rabbenâ ve tekabbel duâ(duâi).

Sevgili bart,

Ayette soyumdan bir kısmı denilmiyor, beni ve soyumdan olanları, soyumu deniyor.

Siz, kimin mealini almışsanız, yanlış anlamalara neden olan meal yüzünden bunları düşünmeniz normal oluyor.

Putperest babası için bile dua eden, İbrahim gibi bir peygamberin, soyunun bir kısmı için dua edip, diğer kısmı için dua etmemesi beklenemez.

Bu nedenle salatı, namaz yerine eğitim-destek anlamında ele almak yanlış olmaktadır.

selamlarımla,
aorskaya
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 23. December 2012, 12:07 AM   #156
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
Bende onu diyorum işte Halil ağabey,

Salat eğer sadece namaz olsaydı "bir bölümünü" demezdi diyorum....

Salat ; [mâlî yönden ve zihinsel açıdan destek olma; toplumu aydınlatma kurumları oluşturmaları-ayakta tutmaları] ise, bunu yapacak olan kişiler ehil kişiler olmalı yani "bir bölümü"...

Saygılarımla,

Allah'a emanet olun.
Sayın dost1 de kendi yazısında ayetin meali için "soyumdan bir kısmı" dememiştir. Dolayısıyla namaz yada eğitim-destek anlamaları, bu zemin üzerine oturtulmamalıdır.

selamlar,
aorskaya
Alt 23. December 2012, 12:15 AM   #157
bartsimpson
Super Moderator

Alıntı:
aorskaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Rabbic’alnî mukîmas salâti ve min zurriyyetî rabbenâ ve tekabbel duâ(duâi).

Sevgili bart,

Ayette soyumdan bir kısmı denilmiyor, beni ve soyumdan olanları, soyumu deniyor.

Siz, kimin mealini almışsanız, yanlış anlamalara neden olan meal yüzünden bunları düşünmeniz normal oluyor.

Putperest babası için bile dua eden, İbrahim gibi bir peygamberin, soyunun bir kısmı için dua edip, diğer kısmı için dua etmemesi beklenemez.

Bu nedenle salatı, namaz yerine eğitim-destek anlamında ele almak yanlış olmaktadır.

selamlarımla,
aorskaya
Meal Y.N.Ö. aittir. Hasenat programından aldım. Ayrıca
http://www.kuranmeali.org/14/ibrahim..._mealleri.aspx sayfasında da aynı meal var.
Daha doğrusu ayeti farklı meallendiren sadece kendisi idi diğerleri sizin dediğiniz gibi meallendirmişti.

Bende bu yüzden sordum...
Alt 23. December 2012, 12:20 AM   #158
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
Meal Y.N.Ö. aittir. Hasenat programından aldım. Ayrıca
http://www.kuranmeali.org/14/ibrahim..._mealleri.aspx sayfasında da aynı meal var.
Daha doğrusu ayeti farklı meallendiren sadece kendisi idi diğerleri sizin dediğiniz gibi meallendirmişti.

Bende bu yüzden sordum...
Sevgili bart, zaten senin soru açtığını ve başkaca bir anlayış iddiasında olmadığını yazılarından görüyoruz.

Ancak, senin bu dikkat çekmene ve hatta ayeti meallendirirken "soyun tamamı" şeklinde meallendiren kardeşlerimizin de "kısmen" deyimine dayanarak namaz yerine eğitim-destek anlaşılması gerektiğini onaylamaları üzerine konu hakkındaki yanlış gidişatın görülmesi için yazma gereği duydum.

selamlarımla,
aorskaya
Alt 23. December 2012, 12:25 AM   #159
bartsimpson
Super Moderator

Alıntı:
aorskaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili bart, zaten senin soru açtığını ve başkaca bir anlayış iddiasında olmadığını yazılarından görüyoruz.

Ancak, senin bu dikkat çekmene ve hatta ayeti meallendirirken "soyun tamamı" şeklinde meallendiren kardeşlerimizin de "kısmen" deyimine dayanarak namaz yerine eğitim-destek anlaşılması gerektiğini onaylamaları üzerine konu hakkındaki yanlış gidişatın görülmesi için yazma gereği duydum.

selamlarımla,
aorskaya
Benimde şüphelerim var ve hala kafamda oturtabilmiş değilim.

Birkaç ileti öncesine bakarsan;

Bu forumda sıklıkla referans gösterilen Hakkı Yılmaz mealinde de sanırım bir yanlışlığı tesadüfen Galip yakaladı.

İşte sorunda buradan kaynaklanıyor. Arapça bilmeyenler...Kime inanacağız? ve neyi referans alacağız?
Alt 23. December 2012, 04:02 PM   #160
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Sayın Bartsimpson.

Diğer yazında, çözümlemede tıkanmışlıktan doğan hırsın seni sardığını görüyorum. Aman guzel arkadaşım itidalini kaybetme. Bize de kızma; nedenini o yazına cevapta açıklayacağım.

Bak şimdi dediklerimi yap.
l- Herhangi bir ''Kur'an'da Ara'' sitesine git ve tavaf kelimesini gir. Karşına 4 ayet çıkacak.
2-Kur'an Meali Org sitesindenden her ayetin türkçe okunuşunun yazılı olduğu yerde bak bakalım bu dört ayette de tavaf mı yazıyor. Nasıl anlayacağım, Arapça ilmiyorum ki deme. çünkü tavaf kelimesi Arapça, belki ek almış olabilir ama hangi kelime olduğunu fark edeceksin

Konu galipyetkin tarafından (26. December 2012 Saat 10:10 PM ) değiştirilmiştir.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiketler
kuran, satan, tezgahında, şeytan