hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > NEBİLERİN SONUNCUSU MUHAMMED PEYGAMBER > Arkadaşları-Sahabaler

Seçenekler Stil
Alt 21. February 2013, 04:39 PM   #1
Eren Erdem
Uzman Üye

Eren Erdem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3
67 Mesajina 122 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
Eren Erdem is on a distinguished road

Selamlar merdem arkadaş.

Ben İslam'ı dinlerden bir din olarak görmüyorum. Bana göre İslam; metafiziksel bir temelde kendisini var etmiş, yaşamsal realiteden soyutlanmış bir tapınma klavuzu değildir. Lakin metafiziği de kapsayan bir yeryüzü "ideolojisidir."

bir ideolojinin "teorisi vardır." İslam'ın teorisi Kur'an'dır.
Bir de pratiği vardır. Pratik; "teoriyle çelişemez." Pratik, teoriyi yok edemez. Pratik, teoriye savaş açamaz...
Lakin, doğru pratik; mücadelelere ivme katar.

Hz.Peygamber'in "3 şey ortaktır, su, toprak, ateş. Bunlardan alınacak bedel haramdır" mealinde bir hadisini okuyunca, Kur'an'ın bana öğrettiği hakikatler ışığında bu sözün sahih olduğuna kanaat getiriyorum.

Çünkü bir söz; "Kur'an'ın vizyon ve ideolojisine uyduğu ölçüde HAK'tır. Gerek o kişi bu sözü söylememiş olsun. Mazdek, Buddha, Sun Tzu..vb. tüm bu bilgeler, tevhid ideolojisini inşa eden kimselerdir.

Tarihsel bakış, "kısır tartışmalardan ziyade" ideolojik vizyon için gerekir. İman ve itikadda "hadis delil değildir." Yalnız, pratik vizyon kazanma açısından, dönemi analiz etme ve modernizmin tahrip ettiği algılarımızı inşa etme adına yararlıdır.

Batı'lı çirkefler ve Allah'ın düşmanı kapitalist zorbalar, bizi "petro-dolarların hamisi Vahhabiler ile vuruyor." Vahhabiler ne yapıyor?

İslam'ın tüm tarihsel pratiğini hafızalardan kazıyor...

Bir müslüman Kerbela'yı unuttuğu ölçüde, bu projeye hizmet eder. Hamza'sız İslam olmaz. Ebuzer'siz zühd olmaz...

Bu, Kur'an'ı şartlara bağlamak manasına gelmez. Kur'an'ın geniş bir bütünlüğün parçası olduğu manasına gelir. Kur'an tek başına yeterli midir? EVet! Lakin hangi koşullarda? Tahir aklın ortaya çıktığı koşullarda...

Tahir aklı ortaya çıkartmadan bu slogana adapte olmak, necasetin taharet maskesi takarak yüreklerimizi işgal etmesine neden olabilir. Muaviye'nin yeşil sarayını Muaviye'ye zindan eden Ebuzer'el Gıffari'nin varlığı, şirkin korkusunu, tevhidin yakınlığını temsil eder.

Muaviye realitesini, tarihsel bir imge olarak okuduğumuzda, Kur'an'ın kıssalar üzerinden çizdiği tarihsel vizyonu kaçırırız. Firavun ile Muaviye'nin uyumu üzerinden, yaşayan Muaviye'lerin hangi konseptte iş yürüttüğünü tespit etmek zorlaşır.

Bu açıdan, iman ve itikadda hadis delil değildir. Lakin Kur'an'ın %5'lik kısmı olan iman ve itikad konuları dışında kalan ; "zühd, devrim, mücadele, cihad" gibi konularda, tarihsel vizyon gerekir. Müslüman olmak için "tarih bilmek gerekmez." Lehulhamdu ve Lehulmülkü ve La ilahe illallah, Muhammed'en Resulullah demek yeterlidir.
Yani "bundan sonra Allah'tan başkasını övmeyecek, O'nun mülkünü gasp edip başkalarından esirgemeyecek, O'ndan başka otorite tanımayacak ve O'nun elçisi Muhammed'e bu işleri yaparak tabi olacağım"
Eren Erdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 21. February 2013, 04:58 PM   #2
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Bütün peygamberler ırk, renk, dil, millet ve vatan üstü, tüm insanlık için kula kulluktan ve kölelikten kurtuluş reçetesi olan "La ilahe illallah" kelimesini, tevhid inancını ve İslam'ı tebliğ için gönderilmişlerdir.

Tabiatiyla ürkek olan tavsani daha cok ürkütmege gelmez.

BAKARA / 285. Elçi, kendi Rabbi'nden kendisine indirilene iman etti, mü'minler de. Hepsi Allah'a, meleklerine, Kitaplarına ve Elçilerine iman ettiler: "Biz Allah'ın Elçileri arasında ayırım yapmayız." Ve "Biz duyduk ve itaat ettik. Rabbimiz, bağışlamanı dileriz, dönüş ancak Sanadır" dediler.

Tevhid ve bu Amentü ile baslamak daha anlamli. Kütüphaneleri dolduran milyonlarca kitaplar var, bir insan ömrü yetmez bunlari okumaya. Isin tuhafi kimimiz belli noktalarda takilip kaliyoruz ve Kur'an meallerine kadar bu takintilarimiz isleniyor.

Sizce normal midir, mesela: Tüm peygamberlerin sifatlarini Allah'in son elcisinde toplayip Zülkarneyn diye tanimlamak?
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 21. February 2013, 06:58 PM   #3
raven
Uzman Üye

raven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 97
52 Mesajina 104 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
raven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud of

Alıntı:
Eren Erdem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Hz.Peygamber'in "3 şey ortaktır, su, toprak, ateş. Bunlardan alınacak bedel haramdır" mealinde bir hadisini okuyunca, Kur'an'ın bana öğrettiği hakikatler ışığında bu sözün sahih olduğuna kanaat getiriyorum.

Çünkü bir söz; "Kur'an'ın vizyon ve ideolojisine uyduğu ölçüde HAK'tır. Gerek o kişi bu sözü söylememiş olsun. .

Batı'lı çirkefler ve Allah'ın düşmanı kapitalist zorbalar, bizi "petro-dolarların hamisi Vahhabiler ile vuruyor." Vahhabiler ne yapıyor?

İslam'ın tüm tarihsel pratiğini hafızalardan kazıyor...

Bir müslüman Kerbela'yı unuttuğu ölçüde, bu projeye hizmet eder. Hamza'sız İslam olmaz. Ebuzer'siz zühd olmaz...

Bu, Kur'an'ı şartlara bağlamak manasına gelmez. Kur'an'ın geniş bir bütünlüğün parçası olduğu manasına gelir. Kur'an tek başına yeterli midir? EVet! Lakin hangi koşullarda? Tahir aklın ortaya çıktığı koşullarda...

[/b]
Sayın Eren Erdem,
Yazılarınızı gazeteden de her zaman takip ediyorum.Yukarıda alıntı yaptığım yazınızında altına imza atıyorum.Her ne kadar sitede bize gelenekçi gözüyle bakılsa da savunduğum şeyleri aslında sizin yukarıda yazdığınız yorum özetlemeye yeter.

syg.
Alt 21. February 2013, 08:49 PM   #4
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Alıntı:
Selamlar merdem arkadaş.

[/b]

Ben bugüne kadar hic bir sitede tam anlamiyla genis bir sekilde izah edilmis Kerbela konusuna rastlamadim. Beni gercekten ilgilendiren bir konudur ve ince detayina kadar ögrenmek isterdim.

Tek tarafli anlatimlardan kacindigim icin sii sitelerinden bilgi almayi uygun görmedim. Bildiginiz hakiki tarihi belgelerin bulundugu kitaplar, yada yayinlanmis siteler var ise lütfen bana bildirirmisiniz.

Muhammed'i ilahlastirmak gibi bir sakatligim yok Allah'a sükür, ama gerceklere göz yumamam, Allah'in resulünün damadi ve torunlari beni her zaman icin ilgilendirmistir. Hamza'ya Ebuzer'e duydugum hayranligi da yani sira itiraf edebilirim.

Selam ve dua ile.
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
merdem Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
seckin (26. February 2013)
Alt 21. September 2014, 04:20 PM   #5
hanifmumin
Yeni Üye

Tesekkür: 3
4 Mesajina 7 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
hanifmumin has much to be proud ofhanifmumin has much to be proud ofhanifmumin has much to be proud ofhanifmumin has much to be proud ofhanifmumin has much to be proud ofhanifmumin has much to be proud ofhanifmumin has much to be proud ofhanifmumin has much to be proud of

Alıntı:

Hamza'sız İslam olmaz. Ebuzer'siz zühd olmaz...
Sayın Eren Erdem,

Bu cümleniz İmani açıdan çok tehlikeli bir cümledir.

Velev ki "Hamza" "Ebuzer" diye bildiğimiz şahsiyetler, Allah indinde bize anlatıldığı gibi değiller.

İsa'yı "Sen mi kendini bana ortak koşturdun toplumuna" diye sorgulayan, Abese Suresinde Muhammed'i apaçık azarlayan Rabbimiz ve İslam Dini'ni, şahıslardan yola çıkarak ve üstelik "Onsuz İslam olmaz" diyerek kıstas koymak en hafif deyimle ileri derecede bir cehalettir.
hanifmumin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiketler
bilal, köle, sesi, İslamın