Tekil Mesaj gösterimi
Alt 22. August 2012, 12:40 PM   #8
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
galipyetkin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Kur'an her ayetiyle, yaşayan her insanın hayatına uygulanabilme özelliğine sahiptir. Yani Kur'an'da anlatılanlar geçmişte olmuş bitmiş olayların anlatıldığı bir tarih kitabı değildir. Geçmişten kıssalar vermiş olsa bile o kıssalarda anlatılan içerik güncel ve uygulanabilendir. Aksi o dini atalar dini haline koyar.

Bu yönden bakınca ''Kadir gecesi''ni Peygamber'e has ve yalnızca onun zamanındaki bir ramazan ayının belirli bir gecesi vaktinde, yalnızca ona vahiy inişi olarak anlamıyorum.

''Kadir'' ifadesini de ''ölçü'' olarak anlamıyorum. Benim anlayışıma göre ''kadir'' ölçüyü değil, ''çözümü- umarı- çareyi'' ifade ediyor.

''Gece'' de düşüncede bir çözümsüzlük, veya çözüm bekleyen bir olayın çözümünde çaresizlik, 'eli-kolu' bağlı, tefekkür edemeyip, tıkanıp kalmakdır.

''Kadir gecesi'' de takdir etme, çözüme ulaşma, çözüm anıdır.

Bu anın doğru takdiri-çözümü için de ''o'' yani vahiy, ayetler indirilmiştir. Böylece mümin kişilere çözüm-şifa olarak ayetler gösterilmiştir ki onlar insanı ''gece''den ''tan'' yerine, aydınlığa, huzura eriştirir, problemden kurtarıp esenliğe ulaştırır.
Meselâ Isra 1. ayeti hakkında yazdığım şu yazı ''http://www.hanifler.com/showthread.p...11297Peygamber'', peygamberin kadir gecesidir.

Konuya bağlı bilimsel çabalar saygı ile karşılanmalıdır. Ama nedense bu çabalarını Kur'an'a tasdik ettirmeye özen göstermekteler. Halbuki esas Kur!an'ın gösterdiği yolla, yani tefekkürle bir sonuca varma olmalıdır ki bu aklı doğru kullanma olup fikir yürütme değildir.

Ayrıca Kur'an'da kullanılan 8, 10, 50, l00, 1000, 1000-50,..... gibi rakamsal ifadelerin rakam dışı bazı mânâlar da taşıdığını düşünmeye başladım. Bu yönde akla uygun çalışma yapan birkaç grup da var. Daha kişisel bir sonuca ulaştıramadım.

Saygılarımla.
Galip Yetkin
Selamlar.

1- Bu yönden bakınca ''Kadir gecesi''ni Peygamber'e has ve yalnızca onun zamanındaki bir ramazan ayının belirli bir gecesi vaktinde, yalnızca ona vahiy inişi olarak anlamıyorum. demişsiniz.

Oysa Kurandaki anlatım tamda peygamberi tarif eden, onun zamanındaki ramazan ayının bir gecesinde sadece peygambere inen vahiyi vurgulamaktadır.

Ayet, peygamberimize inmiş, ona açıklanmış, o görevlendirilmiş ve ona ezberletilmiştir.

Ancak, bu sadece peygamberi ilgilendirecek, onu muhatap alacak şekilde sınırlandırılmamış, aksine bütün insanlar peygamber tanımıtım ve sunumuyla ayetle ilişkilendirilmiştir. Bütün insanların anlayabileceği kolaylıktaki bu anlatımı bundan farklı anlamalar, zorlama ile olabilir diye düşünüyorum.

2- Böylece mümin kişilere çözüm-şifa olarak ayetler gösterilmiştir ki onlar insanı ''gece''den ''tan'' yerine, aydınlığa, huzura eriştirir, problemden kurtarıp esenliğe ulaştırır. demişsiniz.

Her gece, her karanlık mutlak kötü değildir. Gecenin insanlar için dinlenme aracı olması da bunun delilidir. Ayrıca; kadir gecesi, gece olmakla birlikte bin aydan daha hayırlı bir gece olma özeliğine sahipken, siz somut bir olguyu soyut hale, mecaz hale getirerek, övülen bir elemanı, kurtulunması gereken eleman konumuna düşürmüşsünüz.

Hangi sebeple bu yargılara varıyorsunuz tam kesinlikte bilemem ama, kuranı sadece kendi yalınlığında ve basit bir şekilde anlamaya çalışmamanızdan kaynaklı olduğunu söyleyebilirim.

Kuran her seviyeden insana hitap ettiğine göre, sizin kadar akıllı olmayanlarda, çok sayıda olacağından, onlartında anlayacağı kolaylıkta bir anlatım biçimini seçerek, gerçek bir geceyi ve o gecede inen hükümleri anlatmıştır. Basitçe anlaşılan bu iken, aksi zorlamak olur ve doğru değildir.

3- Ayrıca Kur'an'da kullanılan 8, 10, 50, l00, 1000, 1000-50,..... gibi rakamsal ifadelerin rakam dışı bazı mânâlar da taşıdığını düşünmeye başladım. Bu yönde akla uygun çalışma yapan birkaç grup da var. Daha kişisel bir sonuca ulaştıramadım.

Burada, sayıların taşıdığı anlamaları yazmaya neden gerek duyulduğunu bilemediğimden bir şey yazmıyorum...

selamlar
aorskaya
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla