Tekil Mesaj gösterimi
Alt 7. March 2013, 12:00 PM   #9
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of
Standart HARAM olan etlerin haricinde düsünülmesi lazim gelen konular

Degerli Kardeslerim,

Haram olan etler hepimizin bildigi va anladigi gibi Ayetlerle kesin olarak sunulmustur Rabbimiz tarafindan.

Benim belirtmek istedigim Helal oldugu halde etin nereden geldigi hangi sartlar altinda hizmetlerimize sunuldugun hic bir önemi yok mudur?

Kasap ustasi olmaya lüzum yok, ufak bir arastirma bizleri aydinlatmaya yetecektir.

Yemek yememek konusunun yaninda desteklemek ve desteklememek de önemli olsa gerek diye düsünüyorum.

Armut pis agzima düs, bu mudur arzu edilen, bu mudur insanin en güzel sifatlarindan olan insafa sigdirilan.

Bio adi altinda satilan tavuklar ve yumurtalar, uzun arastirmalar sonucu ortaya cikarilmis bir gercektir.

Tavukcuklar ömürlerinde, Rabbimizin tüm yaratiklarinin hizmetine sundugu tabiatin , bir gününü dahi bi aatlik dahi olsa gün isigi görmeden tabagimiza düsüyorlar. Yasadiklari ortam ise tam bir rezilliktir; bakim yok, pislik icinde, kanadi ayagi sakat tüyleri dökülmüs... insan eli dahi degmiyor hayvanlara, yumurtadan cikmalarindan kesimlerine kadar her bir bölüm makineler yoluyla hallediliyor. Islerine gelmeyen hayvanlari sanki pirincten tas ayiklaniyormus gibi kaldirilip cöpe atiyorlar.

Bizler yalniz diri diri gömülen kiz cocuklarinin en ön planda tutulmasi lazim geldigini zannediyorsak, Rabbimize hic arasiz devamli secde eden bu hayvanlara saygi duymamiz ve merhamet göstermemiz gerekmezmi? Insan cani önemlidir, hayvanlara gelince elinizden geldigince eziyet edebilirsiniz diye bir Ayet mi var? Emrimize sunulmus olmalari dolayisiyla hayvanlari uygunsuz bir sekilde katletmege hakkimiz var mi?

Hadi diyelim tavuk kücük hayvandir, ne önemi var canim diyebilirmiyiz?

Büyük bas hayvanlarin durumu da kücüklerinden pek farkli degil.

Dünyaya göz acmalarindan tabaklarimiza sunulmalarina kadar, milyarlarca ineklerin hayatlari boyunca yalniz insanlarin elleriyle kurmus olduklari dolambacli yollardan makinelere takilarak sütlerinin sagilmalari ve ömürleri boyunca topraga ayak basmamalari, cimen cayir görmemeleri, günes isindan mahsun birakilmalari hic mi önemli degil?

Cabuk etlenmeleri icin kimbilir hangi ilaclarla beslenildigi?

Kazlarin bogazlarindan asagiya zorla tepilen besleyici maddeler, hayvanlarin bogazlari yada mideleri parcalaniyormu hic mi mühim degil?

Hayvanlarin beslenme maddeleri yine insanlar tarafindan karar veriliyor, baliga bilmem hangi hayvanin etlerinden elde edilen maddeler, tavuklara balik karistirlmis besi maddeleri, ineklere yine ayni tiyatro uygulaniyor.

Yalniz et hususunda degil, bitkiler aleminde de yine bir sürü sacmaliklar.

Tüm bunlari duydugumuzda gördügümüzde zaten sasiriyoruz ne yesek ne icsek diye, ama en azindan hayvanlara yarasir bir sekilde, hayvan haklarina gösterilmesi gereken saygiyi uygulayan kisilerden, kurumlardan satin alinacak olan yiyecekler hususunda hic olmazsa kuskumuz kalmayacak.

Hayvanlar kendilerine göregince Rabbimize secdelerini tam anlamiyla yerine getiriyorlar, bizlerin bunu saygiyla karsilamasi lazim. Hayvanlara yapilan eziyeti görmemezlikten gelemeyiz. Mc Donald, fried Chiken vb... döner dükkanlari, etlerini nereden aliyorlar, ciftlik sahipleri kimlerdir?

Düsünebiliyormusunuz, yeryüzünde milyarlarca insanlar yasiyor, günlük et ihtiyaclarini karsilamak icin herhalde her kafa basina bir BISMILLAH cekilerek kesilmiyordur. Allah'in ADI anilarak kesilen hayvan nedir sizce? Makinelere asilan hayvanlarin en basindaki alete basarken Allah'in ADI'ni anmakla mi oluyor?

Ehl-i Kitab'tan olanlarin kestikleri yenilir! Nasil kesiliyorlar? Kafalarina ya bir kursun yada elektro sok veriliyor ve makineler yoluyla kesiliyorlar. Kesiliyorlarsa iyi de, zaten hayvanlarin kanini topluyorlar önceden, kanli sucuk yapiminda falan.

Hep derim, Din iman meselesidir ayakkabi köselesi degil.

Ben tabagima gelene bakarim gerisi beni ilgilendirmez dersek, ayni mezhepcilerin hesabina döneriz; Ben imam'imin dedigine bakarim, Kur'an ne diyor beni ilgilendirmez diyenler misali.

Rabbimiz elbette biliyordu günümüzde ve gelecekte insan denen mahlukun ne gibi hareketlerde bulunacagini. Pis ve cirkin, iyi ve güzel ayirimi yapmamiz gereken durumlarin olacagini, bu yüzden iyi ve güzeli her zaman icin helal kilmistir.

Konu buraya ait degil, ama yine de belirtmek isterim, kilik kiyafet ve tüm yan ihtiyaclarimiz hususunda da malin hangi sartlar altinda imal edildigi cok önemlidir. Yalniz bogaz tokluguna, günde 10 saatten fazla calistirilanlarin emeklerinin karsiligini göremeyeceklerinin bilincinde olmaliyiz.

Eger icimde bir süphe uyaniyor ACABA mi diyebiliyorsam, o zaman aklimin, insafimin yönlendirdigi yola dönmem lazimdir diye düsünüyorum.

Insafsizlik ve merhametsizlik kadar kötü sey varmidir? Zulm'e kapilar acarlar.

Verdigi nimetlerden dolayi Rabbimize sonsuz sükürler olsun ve nimetlerine saygi gösterenlerden kilsin bizleri.

Selam ve dua ile.
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
merdem Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
aorskaya (7. March 2013), dost1 (7. March 2013)