Tekil Mesaj gösterimi
Alt 18. July 2009, 09:57 PM   #29
snobyx
Katılımcı Üye

Tesekkür: 201
49 Mesajina 158 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
snobyx is on a distinguished road

Alıntı:
aşık74 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Allah razı olsun sizden,şunu belirteyim ilk yazdıklarınızı okuyunca gözlerim doldu,itiraf edeyim hatta ağladım,rabbim bu arayışımı hayırlara çıkarır inşaallah.

Ama abi diyorumya,35 yaşımdayım,bu yaşa kadar aldığımız bir din kültürü ve islam anlayışı vardı,bu yaşımda böyle bir topluluğun olduğunu bu forumlarda gördüm.
Ve yazılanlar aklıma mantığıma yatan şeyler,çünkü hep kuran örnek alınıyor,kuranın örnek alındığı bir olaya kim ne diyebilirki
Demek istediğim kolay bişey değil bazı şeyleri birden değiştirmek

Sevgiler saygılar,çoook sağolun....
Selamlar değerli kardeşim,

Sorularınıza tek tek cevap vereceğim.

Öncelikle Arapça biliyorum.Kuran ile ilgilenmeye başladıktan sonra önce tüm mealleri elime alıp inceledim.Karşılaştırmalı okudum.Farklı birçok nokta gördüm azmettim Arapçayı öğrendim.Gramer'i artık ortanın biraz üstü seviyede bilmekle beraber kelime hazinem daha zayıf.Bu eksiğimi gidermek için ise Kuran Kavramları sözlükleri edinerek,kelimelerin kök anlamlarını incelemeye çalışıyorum.

Dini vecibelerimi kimsenin fikrine göre uygulamıyorum.Merak ettiğim meseleyi fikirlerine değer verdiğim kişilerin makale ve çalışmalarından araştırıyorum,meallerine bakıyorum,sonra kendim meal ediyorum,sonunda bana en yakın gelen yorumu uyguluyorum.Hatalarım için Rabbimden af dileyerek elimden geleni yapmaya çalışıyorum.

Değer verdiğim ilim adamlarının bir kısmının isimleri yazarsam Merhum Elmalılı Hamdi Yazır,Hakkı Yılmaz,Abdulaziz Bayındır,Bayraktar Bayraklı,Yaşar Nuri Öztürk,Receb İhsan Eliaçık,Ali Şeriati,İsmail Yakıt ve ismini yazamadığım onlarca bilim adamı.Bazıları bazılarının fikirlerine katılır bazıları red eder.Benim için önemli olan ise her fikri mümkün olduğunca dinlemek fakat en sonunda kararı kendi özgür irademle vermektir.

Yazılarımda ''BİZ'' ifadesini kullanırken belirli,adı konmuş,organize hareket eden bir gruptan bahsetmedim.Bizden kasıt bu gibi forumlarda Kuran'ı araştıran,anlamaya çalışan gönüldaşlardır.Çoğumuz birbirimizi forumdaki nickimizden tanıyoruz.Hepsini çok sevmekle beraber ne yazık ki hemen hemen hepsini şahsen tanıma şerefine erişemedim.Birkaç çok değerli Kuran Eri ile telefonla arada sırada konuşmakla,sohbet etmekle yetiniyorum ne yazık ki!
Malum herkes iş güç sahibi yurdun dört bir yanına dağılmış,derdi Kuran olan insanlarız.Birbirimizi görmesekde inanıyoruz ki birgün Rabbimiz bizleri bir araya getirecektir.

Balıkesir'de de eminim Kuran erleri vardır.Fakat inanın ben onlarla tanışma şerefine erişemedim.Zaten dediğim gibi Hanifler gönülde biz olmayı tercih etmekteler.

Ayrıca yaşım 29.Siz benim ağbimsiniz.Şunu bilin ki atalarınızdan kalanı sorgulamak,saf tertemiz kaynağı Kuran olan dine inanmak başta çok zor ve farklı gelir.Çevreniz sizi garipser,eleştirir hatta en yakınlarınız sizle dalga bile geçer.Tıpkı peygamberimiz ve diğer Resullere yapılan muameleler gibi.Yaşadıkça anlayacaksınız,Resullerin ne badireler atlattığını,ne sıkıntılara girdiklerini.

Son olarak Sevgili Toslunba'nın yazdığı ayetlere yorum yaparken bazılarının altına bunlar müşrikler için inen veya peygamberimiz için inen ayetler diye yazmışsınız.Şunu bilin ki Kuran ayetleri zaman ve mekan üstüdür.Muhatabları ise o ayeti okuyan kişinin bizzat kendisidir.Bu nokta çok önemlidir.Rabbimizin sizi muhatab kabul ettiğini bu nedenle her ayetin direk size indiğini asla ama asla unutmayın.Her ayeti bu şekilde okursanız,burda bana ne demek istenmiş diye bakarsanız çok kısa zamanda çok yol kat edersiniz.

Zaten müslümanların temel yanıldıkları nokta Kuran'da Rabbimizin bazı grupları kınadığı bazı ayetleri sadece o kınanan gruplar için indiğini zann etmeleridir.Kuran evrenseldir muhatabları tüm insanlardır.

Selametle...
aşık74 (20. July 2009), dost1 (18. July 2009), Escherich (16. May 2015), kamer (19. July 2009), Miralay (30. June 2010), Toslunba (18. July 2009), _mustafa_ (25. July 2009)