Tekil Mesaj gösterimi
Alt 15. November 2012, 08:42 PM   #93
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
merdem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayin Kaya Kardesim,

misallere en önemlilerinden biri Mescid-i Aksa'yi da katalim. Allah Celle ve Celaluhu Mescid-i Aksa'yi Google Map'le de kaydetmemistir, bu yüzden Ehl-i Sünnet peygamberimizi (s.a.v) Allah'in huzuruna kadar cikarttilar, namaz rekatlerinin pazarlamasini yaptirdilar ve sefaat programini ortaya koydular.

Bir iki kiymetli muhterem alimlerimiz Kur'an'da bahsedilen Mescid-i Aksa'nin tarih aciklamalarindan alinan bilgilere göre Kusüd'te degil Mekke'de bulunan bir mescid oldugunu aydinlatmamis olsalardi, halen diyecektik ki Peygamberimiz Allah'la bulustu.

Ben hadislerden bahsetmiyorum, TARIH diyorum!

Selamlarimla.
Merdem kardeşim,
Konudan konuya geçmeden önce, bir üstte cevabını verdiğim yazındaki, hatanı kabul etmen gerekmezmi?

Haksız yere suçladığını görüp, "kusura bakma ben yanlış görmüşüm demek" bu kadar zormu senin için?

Şimdi, bu kısımdaki yazına cevap vereyim:

Ehşi sünnet dediğin kimselerin kabul ettiği rivayetlerin yanlışlığı beni neden bağlasında bana bunu yönelityorsun?

Hiç bir yazımda, kuran dışında bir kaynaktan delil gösterdiğimi, açıklamada bulunduğumu gördünmü?

Beni, kuranda anlatıldığı kadarı ilgilendirir. Onda verilmeyen bilgileri merak edip, peşine düşmemeyi de kabul edip bunu becerebilenlerdenim.

Tarihte olsa, kuran bilgisi değildir. Her durumda hata ihtimali barındırır.

Belki, mescidi yine yürüyerek gidilebilecek bir mesafede belki başka yerde olabilir. Ama, ben zaten kuranda mescidi aksanın nerede olduğunun bilinmesi isytenseydi, rabbim bize bunuda bildirirdi diye kabul ediyorum.

Sen, kuranda verilmeyen, fakat söylenti, rivayet, tarih, adına ne dersen de, neden bilme ihtiyacı duyuyorsun?

Mescidi aksanın yerini bilmediğin zaman, ayeti anlayamıyormusun, yoksa sana imkansız geldiğinden açıklama olmazsa kabulmu edemiyorsun?

Rabbim, kitabı herkes için yeteri kadar açıklayarak indirdiğini söyler, ne eksik ne fazla yeteri kadar... Ben bunu kabul eder, yeter bulurum.

Önce, bu sözü kabul edersen, anlamalarda, kuranda verilmeyenin önemi olmadığını da görürsün.

selamlar,
aorskaya
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla