Tekil Mesaj gösterimi
Alt 30. December 2010, 01:01 PM   #64
Miralay
Uzman Üye

Tesekkür: 4.080
276 Mesajina 635 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
Miralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud of

Kur'anı Kerim'de Allah'tan başka kendilerine veliler edinmeyle ilgili ayetleri buldum. Allah zülcelal hazretleri sanki bu veli tapınmacılığını gözümüze dürtüyor adeta. Özellikle dikkat edin; "veliler" kelimesi Kur'anda arapça "evliya" olarak geçer. Sofilerin, velilere (yani evliyaya) toz kondurmamalarını, bunları kabul etmeyenleri kafirlikle suçlamalarını dikkatlerinize sunuyorum.

A’râf 3
(Mekkî 39) Rabbinizden size indirilene uyun; O'nun berisinden birtakım velilerin ardına düşmeyin. Siz ne kadar da az öğüt alıyorsunuz!
------------------------------------------------------------
Kehf 102
(Mekkî 69) Küfre sapanlar, beni bırakıp da kullarımı veliler edineceklerini mi sandılar. Biz cehennemi bir konuk evi olrak inkârcılar için hazırladık.
-----------------------------------------------------------------------
Ankebût 41
(Mekkî 85) Allah'ın berisinden veliler edinenlerin durumu, bir ev edinen dişi örümceğin durumuna benzer. Ve evlerin en güvensizi/en zayıfı elbette ki, dişi örümceğin evidir. Keşke bilselerdi!
-------------------------------------------------------------------------
Zümer 3
(Mekkî 59) Gözünüzü açıp kendinize gelin! Arı-duru din yalnız ve yalnız Allah'ındır! O'nun yanında birilerini daha veliler edinerek, "Biz onlara, bizi Allah'a yaklaştırmaları dışında bir şey için kulluk etmiyoruz." diyenlere gelince, hiç kuşkusuz, Allah onlar arasında, tartışıp durdukları konuyla ilgili hükmü verecektir. Şu bir gerçek ki, Allah, yalancı ve nankör kişiyi iyiye ve güzele kılavuzlamaz.
------------------------------------------------------------------
Şûrâ 6
(Mekkî 62) O'nun berisinden veliler edinenlere gelince, onlar üzerine gözcü de Allah'tır. Sen değilsin onlara vekil.
-----------------------------------------------------------------------------
Şûrâ 9
(Mekkî 62) Yoksa O'ndan başka veliler mi edindiler? Allah! O'dur gerçek dost. Ölüleri O diriltir. O her şeye güç yetirir.
---------------------------------------------------------------------------
Şûrâ 46
(Mekkî 62) Onların Allah'tan başka kendilerine yardım edecek velileri yoktur. Allah'ın saptırdığı kimse için artık hiçbir yol yoktur.
--------------------------------------------------------------------------
Câsiye 10
(Mekkî 65) Arkalarından cehennem! Kazanmış oldukları da Allah dışında edindikleri veliler de onlara hiçbir yarar sağlamayacaktır. Çok büyük bir azap vardır onlar için.
Miralay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Miralay Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
Anonymous (2. January 2011), Birbeyin@glu (30. December 2010), hiiic (30. December 2010)