Tekil Mesaj gösterimi
Alt 4. June 2010, 11:43 PM   #27
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Alıntı:
Forum ahlakı bakımından sanki bir mücadele varmış gibi birbirinizi pohpohlamanızı anlamıyorum. Bunu forumdan yapmanızı hiç anlamıyorum. Bir fikriniz varsa yazarsınız. Fikrinize uygun bir şey yazılmışsa sizin yazmanızın gereği kalmamış demektir. Maksat hasıl olmuş demektir. Bu durumda izlersiniz. Birbirinizi pohpohlamanızı ayıplıyorum.
Biz birbirimizi pohpohlarız, birbirimize dayanırız, güç veririz, eğer doğruyu söylüyorsa arkasında dururuz, birbirimizi severiz. Bu tür gereksiz tartışmaları sevmeyiz, sence bu ahlaksızlık mı? Kurana göre ahlak anlayaşını öğrenmek için ilgili forum başlığını kullanabilir, sorabilirsiniz.

Alıntı:
Kimse "biz onlara sadece bizi Allaha yaklaştırdığı için bağlıyız ve seviyoruz." demiyor. Bu sizin iftira ve uydurmanız.(kusura bakmayın bunun başka tarifi yok)
Lütfen cevaplayınız;
-Mürşit dediğiniz evliyadan sayılan beşer kişi; Allahla kul arasında bir vasıta değil midir? (yani allaha yakınlaştırmıyor mu)
-Mürşit Allaha ayna değil midir?
-Mürşitin Allahtan ayrısı gayrısı yok mu?

Eğer bahsettiğiniz gibi bu cevaplarada yine "evet değildir, yoktur" diyorsanız tebrik ederim, siz zaten tarikat tuzağına düşmemişsiniz, ancak bilmediğiniz bir kurumu nasıl savunma cesaretine sahipsiniz onu anlamış değilim? ya ben sizin yüzünüden gider mürşide teslim olup beni Allaha yakınlaştır ona kavuştur diye intisap edip şirk işlersem bunun vebalini kim verir sorarım size? Lütfen kelimelerinizin arkasının neye varacağını tartınız.

Alıntı:
Rabıta konusunu ben tarikat terimi olarak açıkladım. Bu açıklama ile size ne maksatla yapıldığını anlattım. Yine devam ediyorum.

Rabıtadan maksat müridi günahtan alıkoymaktır. Bu bir merhaledir dedim. Bunun bir ilerisi rabıtayı resülullahtır. Yine aynı maksatla. Mürid zaten Allah'ın varlığını hiç aklından çıkarmıyorsa tarikata ne gerek var. Olmuş demektir. Bu mertebedeki insan günah işleyemez. Bir Kul her an Allah'ın onu gördüğünün bilincinde ise nasıl günah işler. Siz bu mertebeye ulaşmışsanız ne mutlu.
Bu bahsettiğiniz rabıtaya karşılık kuranda delil varmıdır? Birde bana referanssız konuşuyorsun derken?

Allah hakkında kesin delil indirmediği bir şeyi ayeti kerimeyle yasaklamıştır. Bu bahsettiğiniz olay islamda ve kuranda yoktur bu nedenle bunu islama yakınlaştıramazsınız. Ama saygı duyarım, ben budistim diyerek istediğiniz surata istediğiniz an rabıta yapabilirsiniz, saygı duyarım buyrun tercih sizin. Ama bunu islam ve kuranla bağdaştırmayınız çünkü delili yoktur, be Kuranda nede Hadiste delilsiz olan bu olaya karşılık, kurandan meal benzetme yoluyla 1 ayet o anlama delil gösterilmeye çalışılmıştır, halbuki rabıtayı yasaklayan onlarca ayete karşılık bir ayetin hiç bir anlamı yoktur sevgili kardeşim. Üstelik benzetilmeye çalışılan ayettek rabitu kelimesi atlarla ilgili bir kelimedir. Sadece ayetin anlamı değiştirilmek istenmektedir. Bu kirli oyunu tekfir etmememizi söylüyorsunuz yani.... Hadistende ebubekir efendimizin peygaberi sürekli hatırladığı hadisi öne sürülmüştür ancak bu hadiste şeyhin 2 kaşının arasından nur akmasından bahsetmez. Rabıta islama göre yasaktır. Aksini söylüyorsanız lütfen kuran okuyun. hala tatmin olmadıysanız tekrar okuyun. hala olmadıysanız olana kadar Kuran okuyun.

Alıntı:
Bu noktadan bakınca tarikat mensubunu tekfir edemezsiniz.

İddia ile söylüyorum, herhangi bir meşhur ve düzgün bir tarikatta tekfire sebep tek bir şey söyleyemezsiniz. Uydurmadan, şu şöyle dedi bu böyle dedi demeden gerçeklerle konuşursak tabii. Bu konuda işin gerçeğini merak edene Süleyman Uludağ'ın kitaplarını tavsiye ederim.
Tamam başardınız, bundan sonra tarikatlara tekfirde bulunmayacağım, vebali sizedir. Budistleri yada putperestleride tekfir etmiyeceğim, bir papanın peşinden giden ve İsa peygamberden himmet isteyen hristiyanlarıda tekfir etmiyeceğim.
Ancak tarikatı savunupta biz müslümanız, bizim kitabımız kuran, tek vekil ve velimiz Allah diyeni tekfir ederim. Her sözümün kuranda dayanağı ve referansı vardır, eğer aksini söylüyorsanız, söylemeyecek duruma gelene kadar kuran okuyunuz.

Konu hiiic tarafından (4. June 2010 Saat 11:47 PM ) değiştirilmiştir.
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (5. June 2010)