Tekil Mesaj gösterimi
Alt 17. June 2012, 08:55 PM   #13
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Sayın Halil Ay. Dostum Dost1.

Neden ''dostum'' Dost1 diyorum. Yazdıklarınız dolayısı ile size değil, yazdıklarınıza eleştirel bir yönden baktığım ve tefekkür sağladığı için.

Şimdi de bu ''mehir'' hakkında, hukukçu mantığı ile bir tenakuz dile getireyim.

Müslüman, islamın havrasıyla, manastırıyla, karyesiyle, genelde ''mescid el haram''ı veya İbrahim Peygamber'in dayanağını geliştirdiği ''Beyt'ül Atiyk'' ile, Peygamberimizin Medine'si ile gerek sosyal gerek ekonomik yönden toplumcu bir sistem ile güvencededir.

Bu sistem Allah'ın önerdiği sistem olduğundan, bu sistem içerisinde yaşayanlar Allah'a güvenmektedirler. Toplumdaki her fert-kadın erkek- infak sistemiyle, her konuda itidal ile güvendedir. Bu sistem içinde yaşayanların yani müslümanların ''ekstra''dan bir garanti, ''mehir'' denilen ayrı bir güvence talebi ile Allah'a güvenmemek olgusu yani bu mehir ile putperestlik olgusu doğmaz mı?

Biliyoruz ki islam, islam öncesi kullanılan ve toplumda yerleşmiş ifade ve kurumların içeriğini ve manalarını değiştirerek kendi içerisine almıştır. Mehrin de buna tabi tutulmuş olması muhtemeldir.

İşte ben bu nedenle ''mehrin'' evlilik düzeni içinde eşlerin yalnızca kendilerini kendi aile düzenlerini ilgilendiren islami prensiplere uygun, ailenin düzeni için despot olamayan kadına fazladan bazı yetkiler verilmiş bir aile düzeni getirmeleri olarak düşünüyorum.

Ne dersiniz?

Saygılarımla.
Galip Yetkin.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
galipyetkin Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
dost1 (17. June 2012), sevginur (6. November 2012)