Tekil Mesaj gösterimi
Alt 29. May 2010, 11:22 AM   #104
myro
Katılımcı Üye

Tesekkür: 1
14 Mesajina 15 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
myro has much to be proud ofmyro has much to be proud ofmyro has much to be proud ofmyro has much to be proud ofmyro has much to be proud ofmyro has much to be proud ofmyro has much to be proud ofmyro has much to be proud of
Standart Binlerce yol mu?

Allah'ın dininin temeli Kuran'ı kerimdir. Müslüman bir konu hakkında önce kitaptan yardım alır, bulamazsa sünnetten referans alır bulamazsa kendi reyi(vicdanı) ile hareket eder. Sünnette şükürler olsun ki dinin temelleri konusunda hemen herşey bize sağlam gelmiştir. Binlerce yolu oluşturna rivayetlerden bahs etmiyorum. Dinin temelini oluşturan ibadet esasları tam olarak gelmiştir. Namaz nasıl kılınır, oruç nasıl tutulur, hac nasıl yapılır, zekat nasıl verilir hepsi sabittir. Diğer noktalar pek çok yoruma sebep olmuş ve farklı anlayışlar oluşmuştur. Yukarıda bahs ettiğim konularda ihtilaf yoktur.

Şimdi biri çıksa Kuran'da namaz yok dese, kim itibar eder ki ona? Ben böyle anladım dese "anlayışı epey zayıf" olmuş olur. Bir fikrin değer ifade etmesi için sağlam delillere dayanması gerekir. Yoksa fikirden çok ne var. Çevirsen yoldan bin kişi "hayat nedir" desen bin farklı fikir gelir. Kuran'da namaz kelimesi yokmuş(!). Ne kadar enteresan abdest de yok buna göre(!). Namaz bizim ifademiz. Kuran da arapça karşılığı "salat". Herkes Allah Resulü başta olmak üzere salat'ı namaz algılıyor, Allah Resulü kesin ilmiyle biliyor, birisi değil diyor. Ak'a kara demek gibi birşey bu.

Allah Resuülün davranışları çeşitli kanallarla(sahabiler başta) bize aktarılmıştır. Bizler bu haberleri değerlendiririz, çeşitli kıstaslara vururuz ve bir sonuca varırız. Tüm haberler elbette başta Kuran'a göre kontrol edilir. Emin olunca uygulama yaparız.

Velhasıl, görünen o ki durum "güven bunalımı" olarak ortaya . Bu durumda çok söylenecek bir şey kalmıyor. Gerçi yüz binlerce kitap yazmış. Yüzbinlerce rivayet gelmiş ama güvenmeyen güvenmez yapacak da bir şey yok.
myro isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla