Tekil Mesaj gösterimi
Alt 20. May 2013, 07:38 PM   #213
Araştıran
Uzman Üye

Araştıran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 83
41 Mesajina 74 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
Araştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud of

Alıntı:
aorskaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili miralay,
Namazın salat dışındaki kelamlarla anlatıldığına neye göre kanaat ettiniz? "Salat" kelamının namaz içinde kullanılmadığına sizi inandıran nedir?

Kurana göre namazı, "kurandan delillerle doğru namaz" başlıklı bir yazımda açıklamıştım.

Burada da söyleyebileceğim, bizzat abdest-salat ilişkisinden, abdestin eğitim-destek-yardımla ilgisi olmaması yüzünden en az abdest geçen ayette salattan namazı görebilmeniz gerekir diye düşünüyorum.

Resulün çoğu uygulaması dört halifeden sonraki dönemlerde, emevi/abbasi siyasi ve idari otoritelerince bozulmuştur.

Ama, namaz konusunda kuranda istenen olmazsa olmaz şartlar olan kıyam-rüku-secde durumlarına uyulması halinde diğer şekilsel hareketlerin değişmesinin önemi yoktur.

Namazda okunacaklar için ise, siyasiler yerine, imansızlar tarafından islam alimi sanılanlara kabul ettirilen kurandışı/insan kaynaklı sözlerle yine namazın değiştirildiğini söyleyebilirim.

Ancak, bunların değişik yada yanlış olması kuranda olan namazı yok saymayı gerektirmez. Çünkü, pratiklerdeki yanlışlar yada pratize edilmeyen şeyler onun kuranda olmadığı anlamına gelmez.

kuranla, namazda asgari rekatlar savaş ayetlerinde kısaltmalar örneğiyle belirlenmiştir. Bu her vakit namazı için böyledir ve sayısı 2 dir.

Ama, namazda azami rekat belirlenmeyip, kişi ne kadar fazla yapabilirse o kadar karşılığını fazladan alacaktır.

Elbette, kulun rabbine yönelmesi sadece namazla olmamakta, onunla sınırlandırılmamaktadır. Kul, her yer ve zamanda kendi belirlediği biçimde rabbini hamd edip, ondan isteklerde bulunabilir.

Ama, belirli vakitlerde de özel bir zikir olan namazı rabbimiz istemektedir.

selamlarımla,
aorskaya
Kırmızı ile çizdiğim yerlerde büyük ihtimalle kast ettiğiniz kıyam-ayakda durma rüku-eğilme,secde-yere kapanma şeklinde namazın şekilsel ifadelerini belirtmişsiniz.Dün Hakkı yılmazın islam dininin temel direkleri adlı kitabını okuyordum.Secde nin anlamını teslim olma,boyun eğme şeklinde lisanül araba dayandırdığı anlamını vermiş.Yere kapanmak ise kuranda geçen harur sözcüğü ile belirtmiş.Kuran bağlamında baktığımız zaman bu iki sözcüğün anlamı aynı olsa niye rabbim aynı cümle içinde bunları yanyana koymuş?.
Örnek YUSUF 100 de "Ve refea ebeveyhi alel arşı ve harrû lehu succedâ(succeden)"..............
Meali M.esed şöyle vermiş:Ve ana babasını en yüksek onur katına çıkardı; ve onlar(ın hepsi) O'nun önünde hürmet ve tazimle yere kapandılar.hürmet ve tazim(secde),yere kapandılar(harru).Aynı şekilde Meryem58,secde15,isra 107-109.araf143.
Secde nin anlamı bu şekilde bilinçli olarak bir başkasına teslim olmak,boyun eğmek.
Devam ettiğimizde bir de şu ayete bakalım
Ve lillâhi yescudu men fis semâvâti vel ardı tav’an ve kerhen ve zilâluhum bil guduvvi vel âsâl(âsâli).(RAD 15)
Halbuki Göklerde ve Yerde kim varsa ister istemez Allaha secde eder kendileri de gölgeleri de sabah akşam(ELMALILI HAMDİ YAZIR)

İster-istemez secde etmek ne demek?Boyun eğmek,teslimiyet göstermek.Onun koyduğu ayeti,yasasının dışına çıkamamak.Atıyorum insan yemek yememek isteyebilirmi?Yaşaması için yemesi lazım yada Nefes almamak,suyun içinde nefes alabilmek.

Her ne kadar insanlar aman canım o kelimeyide biz öyle anlamıyoruz şöyle anlıyoruz deselerde(her insan kelimeye farklı manalar yüklesede).Kuran ı anlamada kelimelerin aslının bilinmesinin daha iyi anlaşılması,hatta ayetlerin anlaşılması bakımından gereklilik olduğuna inanıyorum.

Rüku kelimesinde ve kıyam kelimesindede şu an genel tarafından anlaşılanın aksinde bir açıklaması var H.yılmazın.Sitede varmı yokmu bilmiyorum ama Dost1 kardeşim bir ilgilensin.

Fakat benim burda dikkatimi asıl çeken konu harur(yere kapanmak),secde(boyun eğmek teslim olmak) kelimesi aynı ayette kullanılmış.Eğer secde yere kapanmak olsaydı niye aynı ayette iki aynı anlama gelen iki farklı kelime birarada kullanılırdı?

Selam ve dua ile...
Barış (20. May 2013), dost1 (20. May 2013)