Tekil Mesaj gösterimi
Alt 3. November 2012, 10:50 AM   #3
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
hiiic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
kıyam, rüku, secde namaz da yapılıyor diyorsun.

Sabır da namazla yapılıyor.
Alıntı:
hiiic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bakara 45
Sabır ve namaz ile Allah'tan yardım isteyin. Şüphesiz o (sabır ve namaz), Allah'a saygıdan kalbi ürperenler dışında herkese zor ve ağır gelen bir görevdir.
sabır kaç rekat? onu nasıl yapacağız? tespikle mi yapcağız? ya sabır felan çekiyorlar acaba sabır çekmek o mu demek? Sabıra başlarken abdest alacak mıyız?

Acaba kıyam, rüku, secde de sabır çekmek gibi sonradan ritüelleştirilmiş kavramlar olmasın.
Kardeşim, senin itirazın neyedir? Namaza mı itiraz etmektesin?

Burada, tam olarak neye itiraz etmen gerektiğini bile tam oturtamadan, aceleyle yazdığını görebiliyormusun?

Yukarıda alıntıladığın ayeti iyice anlamaya neden çalışmıyorsun?

Dikkat edersen, ayette; sabır ve namaz ile denilerek, sabır ve namazın ayrı olgular olduğunu ve bunların her birinin, Allah'a saygıdan kalbinde kıpırtılar duyanlardan başkasına zor geldiğinin anlatıldığını görürsün.

Sen, sabırın ne olduğunu bu ayetten iyice anlamaya çalışmadan, sabırı, "ya sabır" çekenlerin davranışı olarak hafife alırsan, sabırı öğrenemez ve ayette belirtilen saygı duyan kimselerden de olamazsın.

Sabırlılık, gerçekten de dayanılması zor, özveri gerektiren, zorluklara rağmen rabten gelene boyun bükülmesi kavramıdır.

Ayrıca, türkçe olarakta cümleleri tam anlamaya çalışmadan lütfen konulara giriş yapma! Sonra, zorda kalan sen olursun.

"Namazda yapılanlar" ile "namaz ile yapılanlar" aynı demek değildir. Kaldıki, ayeti bir kere daha düzgün anlamaya çalışırsan, sabırın her durumda namaz ile yapılan şey olmadığını görürsün.

Sabır ayrı bir olgudur ve namazdan bağımsız olarak katlanılması, gösterilmesi gereken bir eylemdir.

Bakara 45.ayeti bir kez daha incelersek;

"Sabır ve namaz ile Allah'tan yardım isteyin. Şüphesiz o (sabır ve namaz), Allah'a saygıdan kalbi ürperenler dışında herkese zor ve ağır gelen bir görevdir."

Sonuç olarak ayette;

1- "sabır ve namaz ile" kısmındaki "ve" bağlacı; sabır ile namaz ortak, yani her durumda ikisi aynı anda anlamında değildir. Burada "ve" bağlacı; sabırın, namazın yardım istemede kullanılabilecek olgular olarak ikisininde kapsamda olduğunu gösterir. Örneğin bağlaç ve yerine "veya" olsaydı, müslüman yardım isteme için ya sabır eylemini, yada namaz eyleminden birini seçmek zorunda kalacaktı. İkisinde birden yardım isteyemeyecekti.

2- Zorluklara sabretmek, yani isyan etmeden, en büyük zorlukların dahi rabbin haberi ve izni dahilinde geldiğini kabul ederek kalpten katlanmak gerçekten Allah'ı bilmeyenler için çok zordur.

Yine her gün namaz çeşitli sayılarda tekrarlanan namazlar, Allah'ı gerçekten bilmeyenler için çok zordur ve külfettir.

Ama, rabbimizi tanıyan, dediklerini anlayan ve nedenle huşu içinde olanlar için bunlar kolaylaşır ve işte gerek sabır gerektiren durumlarla karşılaşıldığında hem sabretmek hem de bu esnada yardım dilemek, gerekse de namazlar içinde, kuranda şablon halinde verilen yardım isteme duaları ile yardım dilemek gerekir.

Kardeşim, burada her hangi bir kaynaktan ve herhangi bir konudan yazışmıyoruz. Burada rabbimizin şu an için tek kaynak olarak bize gönderdiği dinin kaynağından ve rabbimizin ondaki sözlerinden yazışıyorsak, bu bilincin dışına çıkmadan yazışmamız gerektiğini de bilmemiz gerektiğini hatırlatırım.

selamlar,
aorskaya

Konu aorskaya tarafından (3. November 2012 Saat 10:53 AM ) değiştirilmiştir.
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla