Tekil Mesaj gösterimi
Alt 7. August 2010, 12:42 PM   #2
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Yorumunuz için teşekkür ederim Haluk bey ancak şöyle düşünmemiz mümkün mü?

-Bir konu hakkında karar verirken/alırken kararlarını insanların aleyhine söz söyleyemiyeceği bir heyetin vizyon ve misyonuna uymak için yüzünü/ kıbleye/Meclise dön?

İçine düşülen bir durumda kararsızlık halinde ne yapılacağı bilinmediğinde yüzünü göğe çevirerek Allahtan gelecek bir vahyi beklerken ve karar konusunda sıkıntıya düşen peygambere, bu karar sıkıntısını ortadan kaldırmak için bir kıble (meclis, heyet, karar alma, bilgi verme toğluluğu) veren Allah...

Sorunların çözümü için meclisin ortak kararına yüzünü döner ve kararlarını kıblenin (meclisin) vizyon ve misyonu çatısı altında verirsen kendine insanlar tarafında suçlu duruma düşülecek aleyhte bir durum içinde bulmazsın.... İnsanlara kendi aleyhinde, kendi şahsi fikrin doğrultusunda bir aleyhine bir işaret ve suçlamada bulamazsın. Ben kanunları yerine getiriyorum dersin...

Kıbleden kasıt, yasama ve yargı olmasın?
İslama göre yürütme (salat ve diğer çalışmalar) halkın işi, Yasama ve Yargı ise Kıblenin yani meclisin işi????

Sanırım yeterince açıklayıcı olabildim... düşüncelerinzi bekliyorum,
Dost1 hocam senin cevabını da bekliyorum.
--------------------------------------------------------

Çünkü dua etmek amacıyla kendi ellerinle yaptığın bir şeye dönmek,,, değil hanifliğe, değil islama ve kurana, değil akıl mantığa hiçbirşeye sığmaz... Zaten ayetlerde de bu konuda pek çok apaçık bildiriler mevcuttur.

------------------------------------------------------------

Bazı sorular vardır cevabının aranmasındaki mantısksızlık sorunun mantıksızlığını, sorunun mantıksızlığıda sorunun çıkarıldığı yargının mantıksızlığını ortaya çıkarmaya yeter...
İşte o tarz bir soru; Eğer uzay mekiğiyle uzayda olsak, dua etmek yadan putperestlerin eskiden yapıp dinimize soktuğu gibi şekilsel bazı tapınma hareketleri yapacak olsak, yüzümüzü nereye dönmemiz gerekir? Uzayda kabe tespiti nasıl yapılır v.s.

Konu hiiic tarafından (7. August 2010 Saat 01:37 PM ) değiştirilmiştir.
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (7. August 2010)