Tekil Mesaj gösterimi
Alt 13. March 2009, 09:15 PM   #10
fakiyr
Yeni Üye

Tesekkür: 0
0 Mesajina 0 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
fakiyr will become famous soon enoughfakiyr will become famous soon enough

Allahın selamı ile ...

öncelikle Hanne yazılarınızı okudum ve gerçekten ilginç buldum. Evet tevil veya bana öyle geliyor ki diyerek değil biraz işin mantığını tartışmak için cevap yazıyorum... Aslında kendi kendime sorduğum bazı soruları sizinde nefsinize sorduğunuzu görerek bu cüreti kendimde buluyorum...

her şeyden önce bir iki noktanın sabitlenmesi gereklidir. birinci nokta"Kuranı Kerime zıt görüşler kimden sadır olursa olsun batıldır" noktası... Peki bu Allah dostlarını, bu hayatları boyunca iyilik ve ilim yolunda koşmuş kişilerin, her yorumunu aynıyla almamızı mı gerektirir. Bu konuda zaman ve mekan, şartlar belli oranda perdeler çekmiş ve o şahıslar bizden eserleri ile fikirleri ile uzaklaşmışlardır... Onları bu devrin kritizmine tabii tutmak elbette adil olamaz.

ikinci nokta ölülerinizi hayırları ile anınız. Onları kötülemeyiniz. düstürudur ki bizler kim olduklarını bilmediğimiz ve ravilerle tanıdığımız o insanların arkasından, bize cevap veremeyeceklerini bile bile atma özgürlüğüne de sahip değiliz, diye düşünüyorum...

Tasavvuf gerçekten seyri ilallah seyri minalah marifetullah muhabbetullah ve kemalati insaniyeye ulaşma yolu namı ve ünvanıdır... Allahı bilen insan Allah'la dolar ve Allah'ı yaşar celle celalüh... Zaman içinde bu yol elbettte kültürlerin ve eski dinlerin batıl cereyanlarının etkisi ile dezenforme olmuş ve kişilere haddi aşan sınırı geçen haklar sunmuş( çarpık anlaşılmış şeyhlik, çarpık anlaşılmış hocalık gibi...) bazılarınıda pasifleştirmiş (yanlış anlaşılmış müridlik, cehalete terkedilmiş halk, menkibelerle avutulmuş idraki gelişmemiş müslüman) ve kullandırmış bir duruma gelmiştir. Şamanizm ve putperestlik gibi bir çok kültür dini değerleri ve milletleri etkilemiştir... Bunlar kitap ve sünnet ile elimine edilmeli ki kafası ve kalbi rahat olan bir müslümanlığa yaklaşmış olalım...

üçüncü ve son olarak da derim ki... belki o sözlerden maksad bu değil... belki söz sanatları belki nüshalara şerh koyan insanların belki mecazın belki seyr ufkundaki hayretin belki de başka bir gözle aleme bakmanın eseridir bu sözler... Allah hepimizi rahmeti ile sarmazsa kim affolunabilir ki... bir alimin dediklerinden islama uyanlar alınır ve Allah razı olsun denilir... islama uymayan görüşleri de alimin düşme noktalarıdır ve Allah affetsin denilir... Maddi bir çıkar yoksa düşünmeden ibaret olan bazı fikri ayrılıklar, neden insanların canları ile ödemesi gereken bir hale getirilmeli ki... mürted deyip taşlanan hallac taşlayanlardan daha dindar değil miydi... seyyid nesiminin beyitleri o eşsiz sanatkarın dindar ruhunu bize göstermiyor mu...

mürid hakkındaki yazdıklarınızı da düşündürücü buldum... hayır sahabenin en küçüğüne bile şeyhlerin en yücesi yetişemez... çünkü sebeb olan yapan gibidir... onlar müslümanlığı bizlere temsil ederek kendilerinden sonra yapılan her iyiliğe zemin hazırladılar... dolayısıyla sonradan gelenlerinde yapmış olduğu iyilikler onlara iyilik olmaktadır... orada anlatılan üç müridide Allah affetsin... Şirke girmişler inşallah müslüman olarakta kabre girmişlerdir...

Belki görüşlerinize uymayan belki de çok duyduğunuz şeyler bunlar... Ancak kimseyi cennete koyma veya cehennem koyma makamında değiliz... O yüzden herkesi iyi görmek nefsimizi islah ve terbiye etmek değil mi vazifemiz... herkes Allaha kendi yoluyla varsın... Ama Allahı anlasın bu yüzden kitabını okusun ve ona sonsuz bir sevgi ile aşkla yaklaşsın... Ve rabbim sizdende hepimizden de razı olsun sonsuz affedicilik ummanı ile belki girmeyi ellibin kez hakettiğimiz cehennemlerimizi söndürsün bizlere rahmetiyle merhamet buyursun...
fakiyr isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla