Tekil Mesaj gösterimi
Alt 20. June 2010, 07:04 PM   #5
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Alıntı:
Kuran kendisinin ortaya koyduğu anlatım sanatı kavrandığı zaman, anlaşılmaya baslar.
Evet katılıyorum, ama bizim anlayabileceğimiz bir anlatım sanatıyla ortaya koyulması gerekmezmiydi?

aşağıdaki ayetler hakkında bilgi verir misiniz?

Bakara (56) Sonra, şükredesiniz diye ölümünüzün ardından sizi tekrar dirilttik.

Bakara (143) Böylece, sizler insanlara birer şahit (ve örnek) olasınız ve Peygamber de size bir şahit (ve örnek) olsun diye sizi orta bir ümmet yaptık. Her ne kadar Allah'ın doğru yolu gösterdiği kimselerden başkasına ağır gelse de biz, yönelmekte olduğun ciheti ancak; Resûl'e tabi olanlarla, gerisin geriye dönecekleri ayırd edelim diye kıble yaptık

Alıntı:
Araf
(160) Biz onları on iki kabile halinde topluluklara ayırdık. (Tîh sahrasında susuzluktan sıkılan) kavmi Mûsâ'dan su istediğinde biz ona, "Asânı taşa vur" diye vahyettik. (Vurunca) taştan on iki pınar fışkırdı. Herkes (kendi) su içeceği yeri bildi. Üzerlerine bulutu da gölgelik yaptık
Yukarıdaki ayette bir mucizeden mi yoksa sulama kanalından mı bahsediyor. Kaynağın taştan çıktığını anlatıyor.

İsra
(60) Hani sana, "Muhakkak Rabbin, insanları çepeçevre kuşatmıştır" demiştik. Sana gösterdiğimiz o rüyayı da, Kur'an'da lanetlenmiş bulunan o ağacı da sırf insanları sınamak için vesile yaptık

Müminun
(17) Andolsun, biz sizin üzerinizde yedi yol yarattık.3 Biz yarattıklarımızdan habersiz değiliz

Vakıa
(57) Sizi biz yarattık. Hâlâ tasdik etmeyecek misiniz?

Tasdik etmek nasıl oluyor? bu imandan öte bir durumu anlatmak için kullanılmış?

Bunlar kafamda dolaşıp duran ayetlerden bir kaçı, yardımcı olursanız sevinirim.
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla