Tekil Mesaj gösterimi
Alt 10. August 2011, 08:33 PM   #5
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Sosyal destek kurumlarının (buna çalıştığınız iş yeri (özel sektör) de dahil çünkü mutlaka birilerine hizmet ediyorsunuz (ancak birazdan aşağıda sayacağım türden olanlar hariç)) mescit olduğunu ve içerisinde destek amaçlı çalışmanın Allahın emri olduğunu bilerek, verdikleri hizmetin çeşidine göre; müşterilerinin (ihtiyaç sahibinin), doğanın veya gelecek nesillerin hizmetinde bulunup müşteri ihtiyaçlarını gidermek için canla başla Amel/ibadet eden insanların varlığı sadece milletimize değil, tüm insanlığa faydalı olacaktır. keza Allahın emrettiği de budur.

Bugün mescitleri süs binasına, salatı anlamsız davranış bozukluklarından oluşan bir ritüele çevirenler bunu yani Allahın emirlerini hayatımızdan çekip çıkarmanın vebalini nasıl verecekler gerçekten merak ediyorum.

Ne iş yapıyorsanız yapın, ihtiyaç sahiplerinin yani müşterilerin ihtiyaçlarını karşıladığınız sürece Salat ediyorsunuz, bunun için herkesin görevinin değerini bilerek çalışması gerek. Aksi taktirde namazın değerini bilmeyenlerden oluruz, hani şu namazda gaflette olanlar, yani yaptıkları hizmette gaflette olanlar (bazı bürokrat, memur, özellikle vebal sahibi yönetici ve eğitici ve bazı vurdum duymaz çalışanlar)...

Ancak şu tür davranışlar ihtiyaç gidermek gibi görünsede değildir. Bunların farklı olduğu, ancak akılsız kişilerin bunları da ticaret gibi saydıkları, hatta yaptıklarını iyi gördükleri bize bildirilmiştir.

-ihtiyaç sahibine (iş kurmak, başka borcu kapatmak v.s. gibi) faizli kredi temini (bankacılık)
-ihtiyaç sahibine (zor günler yaşayan ve sabredemeyenlere) akıl örtücü alkol yada uyuşturucu temini
-ihtiyaç sahibine (suçunu örtbas etmek isteyene) destek için yalan yere yemin (avukatlık hizmeti) gibi

liste Kuranda verilen bilgiler ışığında daha da uzar
ha bir de kefil olmak ihtiyaç gidermek değil, kendini ihtiyaç içine atmaktır... Çünkü birisine kefillik, Allahın "inşAllah" kanununu çiğnemektir... kesin eminlik içerir...

Sosyal destek kurumları; mescitler
mevcut yada potansiyel Talebi karşılamak için kurumlardaki çalışmalar ; Salat

Haccın genel bir kongre, toplanma olduğunu zannediyorum. Ancak eğitim amacıyla mı, kararların alınıp dağıtılması amacıyla mı yoksa sadece sorunların gündeme getirilmesi amacıylamı olup olmadığını bilmiyorum. Allah doğrusunu öğretene kadar da duacıyım.
En doğrusunu Allah bilir, Allah ilmimizi artırsın.

Kamu kurum ve kuruluşları zaten toplumsal sorunların çözümü için kurulmuştur (hastane, okul, adliye, polis, askeriye, valilik, kaymakamlık, müsteşarlıklar v.s.) bu nedenle hepsi Allahın mescitleridir, ancak içerisinde namaz kılanlar (bu kurumlarda sorunları sırtlayanlar) acaba kıldıkları bu namazdan (salattan) gaflette mi yoksa değil mi bunu Allah bilir. Görevlerinde adaletten uzak (iltimas ve adam kayırmacılık/ torpil) davranışlar gösterip, daha sonra milletin bitmeyen işi için suratı asık hizmet verip böbürlenenlerin bir kısmının kendisini odaya kapatım YAT-KALK yapması da ilginç. Üstelik yat-kalk ına Allahın vahyinide alet ediyor, her ne kadar anlamasa ve anlamak istemesede...

Mâ’ûn SURESİ
Diyanet Vakfı Meali
1. Dini yalanlayanı gördün mü?
2. İşte o, yetimi itip kakar;
3. Yoksulu doyurmaya teşvik etmez;
4. Yazıklar olsun o namaz kılanlara ki,
5. Onlar namazlarını ciddiye almazlar.

6. Onlar gösteriş yapanlardır
7. Ve hayra da mani olurlar. *

Konu hiiic tarafından (10. August 2011 Saat 08:44 PM ) değiştirilmiştir.
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Miralay (15. August 2011)