Tekil Mesaj gösterimi
Alt 14. January 2015, 11:36 PM   #23
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.567
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road

Selamun aleyküm Kardeşim,

Alıntı:
kuman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Mushaf konusu icinde han kardes. Ayetler benim acimdan birbiriyle ters dusuyor yani anlam kaymalari var. Anlamlar degismis bu yuzden baglanmiyor. Anlamaya calisiyorum
Sizce hangi âyetler birbiriyle ters düşüyor? Hangi âyetlerde anlam kaymaları var?

Lütfen Ta Ha 114'ü iyi tefekkür etmeye çalışalım.

Feteallellahul Melikül Hakk ve la ta'cel bil Kur'âni min kabli en yukda ileyke vahyuHu, ve kul Rabbi zidniy ilma.

İşte hak olan, biricik hükümdar olan Allah ne yücedir! Onun vahyi sana tamamlanmadan evvel, okumayı/öğretmeyi acele etme ve “Rabbim, bana bilgiyi artır!” de.

Değerli Kardeşim,
Bu Âyet, Kur’an’ı iyi anlamak ve onu doğru yaşamak için gerekli çok önemli bir ilkeyi daha ortaya koymaktadır. Bu ilkeyi, daha evvel Müzzemmil ve Furkan surelerinde bildirilmiş olan tertil ilkesiyle [Kur’an’ı iniş sırasına göre ayırma, birbirine karıştırmama yöntemiyle] birlikte değerlendirirsek, ortaya şöyle bir sonuç çıkar: Kur’an’ı tam olarak anlamak isteyen kimse, aceleci davranmaktan, yani bir konuya ait ayetlerin tümünü göz önüne almadan o konu hakkında acele ile sonuçlar çıkarmaktan sakınmalı, daima Kur’an’ı bir bütün olarak ele almalıdır.

Kusursuzluk sadece Allah'a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır.
Sevgi,saygı ve muhabbetle.
Allah'a emanet olunuz.