Tekil Mesaj gösterimi
Alt 3. October 2008, 12:33 PM   #23
EVVAB_İNSAN
Uzman Üye

EVVAB_İNSAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 35
42 Mesajina 53 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
EVVAB_İNSAN is on a distinguished road
Standart Deli PETRO!!!

Deli PETRO!!!

Evet, yanlış duymadınız deli PETRO!

Şimdi konumuzla ne alakası var diyeceksiniz!? Bu şöhreti kendinden menkul beyefendinin, neden deli petro lakabını aldığını anlatırsak konu anlaşılmış olacaktır.

Bu beyefendi meşhur Rus Carlarındandır. Beyefendi altı yaşlarında iken Hollanda ve İsveç gibi ülkelere eğitim görmeye gönderilir ve İktidardaki car vefat eder. Petro car olmak için ülkesine getirilir ve geleneğin devamı gereği Car olur.

Petro bakar ki Rusya’da herkes SAKALlı, kendisinin eğitim aldığı ülkede böyle bir görüntü yoktur, bir kanun çıkarır herkesin SAKAL’larının kesilmesi için. Sokaklarda, caddelerde ülkenin kolluk kuvvetleri insanların SAKAL’larını kesmeye koyulurlar, ta ki ülkenin akil adamları birleşip carın huzuruna çıkıp Carı bilgilendirinceye kadar devam eder bu zulüm.

Akil adamlar Petroya derler ki efendimiz Rusya çok soğuk bir ülkedir insanlar yüzleri soğuktan yanmasın diye sakal bırakır soğuktan korunma amaçlıdır derlerde Car bu uygulamadan vaz geçer ama bu uygulaması dolayısıyla, halkın kendisine koyduğu isim kalır yadigâr (DELİ PETRO)…

Şimdi muhterem kardeşlerim Hz. Rasülüllah efendimizin doğduğu büyüdüğü toplumun geleneğinde var olan, herkesin sakallı olduğu, sakalın sıcaktan korunmak amaçlı gelenek olduğu coğrafyada sakalsız olması mümkünümüdür tabi ki hayır dediğinizi duyar gibiyim.

Evet, mümkün değildi, Hz. Rasülüllah efendimiz o coğrafyanın şartların gereğini toplumun bu konudaki kabulüne tabi olmuştur, olması gerekende budur çünkü o günkü toplumda SAKALsız hiç kimse yoktu.

Birileri öyle bir yerden bakıyor ki; Arap coğrafyasının coğrafik şartlardan dolayı uyguladığı sakal geleneğini DİN diye kabul edip üstüne üslük ALLAH’ın ayeti (vahiy) olduğunu iddia ediyor. Şimdi neye üzüleyim şaşırdım kaldım, Coğrafi şartların geleneğini DİN sanan, imanına ve dinine zulmeden bunu da din adına yaptığını zanneden kardeşimize mi, yoksa bu çıkışla DİN’e yapılan zulme mi, Daha da ötesi Hikmet (yasa) koyucu YÜCE ALLAH’A rağmen ayet (vahiy) türetilmelere mi?

Şunu da Sormadan edemeyeceğim bizim için Hz. Rasülüllah efendimizin, parmağını işaret etiği hedeflerimi önemli? yoksa parmağımı,? Hz. Rasülüllah efendimizin modamot yaptığını aynen yapmayı SÜNNET sayıyorsak halen, MUHAMMED adı ile işaret edilenle zahirde ortaya çıkmış manayı ve İLAHİ muradı hala anlayamamışız demektir. Vesselam…

Selametle kalın…

Konu EVVAB_İNSAN tarafından (5. October 2008 Saat 05:40 PM ) değiştirilmiştir.
EVVAB_İNSAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla