Tekil Mesaj gösterimi
Alt 4. June 2014, 02:05 PM   #2
ebumaruf
Katılımcı Üye

Tesekkür: 0
2 Mesajina 2 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
ebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud of

es-Selamun Aleykum ey ehli İman
Arkadaşım dağdaki çobanda üniversitedeki akademisyende aynı derecede anlayacak kadar
Kuran açıktır buyuruyorsunda neden bir şeyleri açıklamak ihtiyacında bulunuyorsun. Bu durumda sende tefsir yapmış olmuyormusun.
Ben Kuranın tamamının değilde bazı ayetlerinin yüzeysel olarak herkes tarafından açık olarak anlaşılabileceğine inanıyorum.
Sende tamamının açık ve tartışılmaz şekilde anlaşılacağını beyan ediyorsun diyelim. Şimdi ben Kuran mealinin başta sona defalarca okudum sanırım sende okumuşundur.
Diyelimki ben çobanım sende akademisyen. Bu durumda senin iddia ettiğin şey yanlıştır. Zira Kuran dan benim anladığım ile senin anladığın arasında fark vardır.
Zaten insanlar arasında Kuran anlayışı farkı olmasaydı o kadar yorumlar yapılmazdı, o kadar
kitaplar yazılmazdı. Her şeyden çok bu konu ile alakalı sen de yazmazdın bende yazmazdım. Forumlarında manası olmazdı. Ayeti Kerime orjinal haliyle yazılır bırakılırdı sende bende yorum yapmazdık.
Bırakalım tefsirini meallerinde bile farklılıklar oluyor.
Zuhruf
(29) Doğrusu onları (Mekke müşriklerini) ve atalarını kendilerine hak olan Kur'an ve onu açıklayan bir peygamber gelinceye kadar (dünya nimetlerinden) yararlandırırım.
Bu ayet bile Kuranı açıklayan bir peygamber geldiğini belirtmiştir. Yani tefsir eden.
Bu durumda senin vermiş olduğun furkan süresinin 33. ayeti nin manası bu değildir.
Belki şu olabilir. ALLAH ın c.c verdiği misaller en güzel misallerdir.
Bakın
Bakara
(118) Bilmeyenler, "Allah bizimle konuşsa, ya da bize bir mucize gelse ya!" derler. Bunlardan öncekiler de tıpkı böyle, bunların dedikleri gibi demişti. Onların kalpleri (anlayışları) birbirine benziyor. Biz âyetleri, kesin olarak inanacak bir toplum için açıkladık.,
Buradaki açıkladık ifadesi gibi bir çok ayet vardır. ALLAH ın açıklaması ayrı bir şeydir insanın anlaması ayrı bir şeydir.
ALLAH dileseydi herkes anlardı o zaman hidayetinde sınavında ALLAH a yakınlığında uzaklığında şeytanında Peygamberinde anlamı olmazdı. Demekki Rabbim Kuranı Kerimi
düşünerek okunması istemiş. Ona ehemmiyet veren kişininde kendince onu anlayacağını bildirmiştir. Bu herkesin aynı şekilde anlayacağı anlamına gelmez.
Kuran ı bir ayet olarak ele alırsak yanılırız bir bütündür. Bütününe baktığımızda ise hepimiz için her seferinde başka bir boyut açılır. Kuran okudukça vede okudukça daha iyi anlaşılır.
Her seferinde başka bir bakış açısından bakmaya başlarız. Eğer ki herkes aynı anlasaydı ilk okuyan ile yüzlerce okuyan arsında bir fark olmazdı. Okumanında anlamı kalmazdı.
Ankebut
(43) İşte bu temsilleri biz insanlar için getiriyoruz. Onları ancak bilginler düşünüp anlarlar.
Sadece bilginlerin anlayacağı belirtiliyor. Kısacası Kuran ın herkes tarafından aynı şekilde anlaşılmaması Kuranı küçültmez. Eksik halede getirmez. Kafirin anlaması hatta inanmaması
Kuranın eksikliği değildir. Hatta inanmamasıda Kuranın eksikliği değildir.
Eğer senin yorumun doğru olsaydı o zaman Kuran eksik ve hatalı olurdu. Zira müslüman olmayanların Kuranı okuyup anlamaması ve inanmamaları onların değil Kuranın suçu olurdu. Bu durumda iman etmeyenlerin cehenneme gitmesini beyan eden Kuran suçlu olurdu. Zira herkesin düşünüp anlamaya çalışması ve iman etmesi onun iradesine bırakılmıştır.
Selametle
ebumaruf isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla