Tekil Mesaj gösterimi
Alt 21. May 2017, 11:01 AM   #32
kuman
Uzman Üye

Tesekkür: 77
125 Mesajina 170 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
kuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud of

Galip abi selam,

Allah'a şükür iyiyim büyük bir sorun yok. Umarım sen de geçici rahatsızlığından kurtulmuşsun dur.

Ayrı kalmamın nedeni, aslında söyleyecek bir fikrimin olmayışı desem yeridir yada söyleyeceklerimin gerçekten benim sözlerim mi yoksa başkalarının sözlerimi olduğunu karar veremem.
Sürekli bir eğitim ve gelişim içinde olmamız da nedenlerin yanında ayrı bir neden yada sorun olarak da duruyor.
Sürekli değişen yada gelişen fikirler gerçekte sadece kafa karışıklığı mı yoksa gelişim mi onu da tam olarak çözemedim sanırım. Hayat durağan olmadığından dolayı fikirlerin sürekli gelişmesi değişmesi aslında gayet normal durağanlık günümüzde yok sürekli ve hızlı bir değişim, o kadar hızlı ki asla yetişememe durumu. Yeni bilgiler yeni durumlar yeni olgular...

Bu 'yeni bilgiler' aslında çıkış noktası 'bir' olan bilginin duruma göre değişmesi yaşama adepte edilmesi gibi bir olay. Çünkü bilgiler yeni durumlara yeni olgulara adepte edilmez ise yok olur gider siz ne kadar onun yok olmaması için çalışırsanız çalışın ya yok olacak ya da 'bağnaz' duruma düşecektir bu yüzden aslında fikirlerin durağan olması ve ya sabitlenmesi diye bir olgu da yok aslında.

Konumuz miras idi özel de ise miras ı kaynağı olan 'mülk' İslam için de en az ilgilenilen konu olduğu söyleniyor sadece İslam için de değil Ekonomi biliminin de en az ilgilendiği konu da mülk.
Gerçekten de içinden çıkılamaz bir konu. İçinden çıkılamayan bir konu olmasının nedeni ise bildiğimiz, bilinen tüm olgular ile bir nokta da çatışması, bunun en büyük sebebi ise 'kabullerimiz', kabullerimiz ister ekonomik alan da ister dini alanda değişmedikçe de bu konu hakkında kimse çok fazla konuşmayacak gibi. Konuştukça da kendisini yalanlayacak duruma düşmesi.

Miras ve vasiyet konusunda da mülk ile ilgili kabullerimiz değişmedikçe sürekli bir tartışma olacağı açık

Benim kabulüm ise ' Mülk Mutlak Olana Aittir' ve kimse ile paylaşılamaz.
Bu kabulden sonra 'Zekat, infak, sadaka, rızk' gibi kavramlar ister içi doldurulur isterse de atıl duruma düşürülür.
Miras vasiyet gibi kavramlar da buna göre şekil verilebilir.

Ancak burada şu can sıkıcı aslında vasiyet mülk e ortaklık gibi de duruyor. ?
kuman isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla