Tekil Mesaj gösterimi
Alt 19. December 2017, 07:10 AM   #35
sevginur
Uzman Üye

sevginur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 477
198 Mesajina 386 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
sevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud of

Tüm forum ailesi ve size selam esenlikler dilerim
Talak süresi 65/1

Ey Peygamber ! Kadınları boşadığınız zaman, iddetleri süresinde (temizlendiklerinde) boşayın ve iddeti sayın.
Yâ eyyuhen nebiyyu izâ tallaktumun nisâe fe tallikûhunne li iddetihinne ve ahsûl iddeh

1-Ayette nebiyyu diyor , meallerde peygamber lafzı kullanılmış. Bazı ayettlerde uyaran ,müjdeleyen tebliğ eden rasul kelimesi geçer neden bazı ayetlerde nebi ile başlar bu ayette nebi kullanmıştır.

2-وَاَحْصُوا ve ahsûl iddeh -İddet süresini erkeğe sayın demesi kadınla ilgi alakasını kesmemesi ve boşama kararını bir daha gözden geçirmesi için süre olabilir

3-Bu iddet süresi diğer ayetlerde bakara 228 üç ay selâsete kurûin bu iddet sürelerine girdiğinde de ilişkiye girmeden ben seni boşadım der ilk temizlikte boşanma işlemi başlamış oluyor ve buna göre ayette 1--hayız temizlik 2-hayız temizlik 3--hayız temizlik...Bu dönemde 1-Birliktelik olmayacak ,2-Onları evlerinden çıkarmayacak ,3 onlar da çıkmasınlar; ancak açık 'çirkin bir hayasızlık' göstermeleri durumu başka yani kadın sadece bu sürelerde evden ayrılmayacak deniyor buraya kadar doğru anlamışmıyım. Hamileler doğuma kadar diğeri adetli olamayan ve adetli olan üç ay iddet oluyor diyebilirmiyiz.
Ve ben asla sizin taptıklarınıza tapacak değilim/ Ben asla sizin yapmış olduğunuz ibâdeti yapıcı değilim. Siz de benim taptığıma tapacak değilsiniz/ Siz de benim yapmakta olduğum ibâdeti yapıcı değilsiniz.
Sizin dininiz sadece sizin için, benim dinim de sadece benim içindir.”
Kâfirûn Sûresi

Konu sevginur tarafından (19. December 2017 Saat 09:14 AM ) değiştirilmiştir.
sevginur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla