Tekil Mesaj gösterimi
Alt 30. August 2012, 10:33 PM   #2
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Üst kısımdaki yazıda yazılması gerekirken atladığım bir husus hakkında bu açıklamayı yapma mecburiyeti doğmuştur. O da şudur:

Sondan bir evvelki paragrafta ''uzun incikli '' diye bir ifade geçmektedir. Bu ifadenin anlamı ''kapitalist'' anlamınadır.

Kollektivist sistem üretime dayalı olduğundan, ihtiyaçlar kendi emek gücüne dayalı üretim ile içeriden temin edildiğinden bu sisteme ''içerisi bereketli veya içeriden bereketli'' ve ''çevresi kurak/verimsiz veya bekkede'' diya tanımlanır, İbrahim Peygamberin Beyti gibi.

Kapitale dayalı liberal sistemde ise kapitalist-tüccar üretim yapmaz, fakat üretim yapan başkalarının üretimini kapatıp ticaretini yaptığı ve ihtiyacını çevresinden temin ettiği için bu sisteme ''çevresi bereketli'' denilir Isra Suresi 1. ayetteki gibi. İşte bu sistemde kapitalist, dışarıda/çevresinde üretileni kapatmak için diğerlerinden hızlı koşmasıı gerektiğinden, bu hıza ulaşmak için de bacaklarının inciğinin ince olması gerekir ki hızlı ve seri adım atabilsin. İşte bu yüzden ''ince incikli'' ifadesi ''kapitalist''i tanımlar.

Saygılarımla.
Galip Yetkin.

Konu galipyetkin tarafından (31. August 2012 Saat 07:48 AM ) değiştirilmiştir.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
galipyetkin Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (6. September 2012)